
02.07.2018 227/2559/18
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
02 липня 2018 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Мацишин Л.С., розглянувши подання головного державного виконавця Добропільського міськрайонного відділу державної виконавчої служби ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві виїзду за кордон без вилучення паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_2 по адміністративній справі за позовом Добропільського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі управління пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до фізичної особи – підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 4010,30 грн.,
ВСТАНОВИВ:
26 червня 2018 року головний державний виконавець Добропільського міськрайонного відділу державної виконавчої служби ОСОБА_1 звернулась до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з поданням, в якому просить тимчасово обмежити у праві виїзду за кордон без вилучення паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_2, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, який згідно виконавчого документа мешкає за адресою АДРЕСА_1, до виконання зобов'язань, покладених на нього виконавчим провадженням по виконанню виконавчого листа № 2а/0570/12956/2012 від 15 жовтня 2012 року, виданого Донецьким окружним адміністративним судом, про стягнення з ОСОБА_2 на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі заборгованості у розмірі - 4010,30 грн.
Дослідивши зміст вказаного подання та долучених до нього матеріалів, суд дійшов висновку, що воно не може бути прийнято до провадження, оскільки не відповідає вимогам ст. 175, 177 Цивільного процесуального кодексу України, та підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Згідно п. 19 ч. 3 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право у разі ухилення боржника від виконання зобов’язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи чи керівника боржника - юридичної особи за межі України до виконання зобов’язань за рішенням або погашення заборгованості за рішеннями про стягнення періодичних платежів.
Під час звернення державним виконавцем до суду з поданням про тимчасове обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи чи керівника боржника - юридичної особи за межі України, останній повинен керуватися Законом України "Про виконавче провадження", Законом України "Про державну виконавчу службу", Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, а також Методичними рекомендаціями щодо порядку підготовки та надіслання державними виконавцями до суду подань і заяв, які викладені в листі Міністерства юстиції України від 18 грудня 2006 року N 25-1/899/7 "Щодо порядку підготовки та надіслання державними виконавцями до суду подань і заяв".
Як роз’яснено у п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 грудня 2003 року № 14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження", скарги, заяви, подання мають відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту позовної заяви, передбаченим положеннями ЦПК і ГПК.
Згідно ч. 9 ст. 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Так, відповідно до ч. 3 ст. 175 ЦПК України, звертаючись до суду з вказаним поданням, державний виконавець повинен був дотримуватись вимог щодо змісту та форми подання, у якому, крім іншого, повинно міститись:
- найменування органу державної виконавчої служби, його місцезнаходження, ім'я, найменування осіб - сторін у справі, їх місце проживання (область, район, місто, вулиця, будинок, квартира), поштовий індекс, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу (заявнику) відомі), відомі номери засобів зв’язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти, якщо такі відомі;
- перелік документів та інших доказів, що додаються до подання.
Вказані вимоги до подання зазначені і в Методичних рекомендаціях щодо порядку підготовки та надіслання державними виконавцями до суду подань і заяв.
Так, розділом XIII Методичних рекомендацій затверджено порядок дій державного виконавця щодо обмеження у праві виїзду за межі України та заборони в’їзду в Україну.
Згідно цих рекомендацій, у разі ухилення боржника від виконання зобов’язань, покладених на нього рішенням, що відповідно до Закону підлягає примусовому виконанню, питання про тимчасове обмеження боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи у праві виїзду за межі України вирішується судом за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби за поданням державного виконавця або за місцезнаходженням виконавчого округу за поданням приватного виконавця.
Подання готується на бланку відповідного органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Подання, крім іншого, має обов’язково містити:
- для встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - найменування суду, до якого надсилається подання;
- відомості про виконавче провадження (найменування, дата, номер виконавчого документа, на підставі якого відкрито виконавче провадження, орган (посадова особа), який (яка) видав(ла) виконавчий документ, резолютивна частина рішення, номер виконавчого провадження згідно з автоматизованою системою виконавчого провадження, дата відкриття виконавчого провадження тощо);
- прізвище, ім’я та по батькові боржника (керівника юридичної особи - боржника), дату народження (число, місяць та рік);
- громадянство боржника (керівника юридичної особи - боржника) (за наявності таких даних);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію і номер паспорта боржника (керівника юридичної особи) - громадянина України, який через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний контролюючий орган і має відмітку у паспорті (за наявності таких даних).
- обґрунтування ухилення боржника від виконання своїх зобов’язань (зобов’язань боржника - юридичної особи);
- резолютивну частину подання.
За наявності в поданні також зазначаються місце проживання (реєстрації) та інші відомості про особу, які відомі державному виконавцю, приватному виконавцю.
Про направлення до суду подання щодо встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду виконавець повідомляє боржника.
Проте, ці вимоги державним виконавцем не дотримані, оскільки подання не містить:
- повного місця проживання та місцезнаходження заінтересованих осіб (області, поштового індексу), відомих номерів засобів зв’язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти, якщо такі відомі;
- громадянство боржника (керівника юридичної особи - боржника) (за наявності таких даних);
- подання не містить резолютивної частини рішення суду;
- зазначаючи обставини, якими державний виконавець обґрунтовує свої вимоги, а саме про те, що боржник ухиляється від виконання зобов’язань, останнім не зазначено всіх доказів, що підтверджують вказану обставину;
- подання взагалі не містить конкретного переліку документів, які державним виконавцем додані до подання, що не дає можливості суду перевірити факт їх надання до суду.
До матеріалів справи державним виконавцем не долучено підтвердження про повідомлення боржника про направлення до суду відносно нього подання щодо встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду.
Статтею 441 ЦПК України передбачено, що тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України застосовується в порядку, визначеному цим Кодексом для забезпечення позову, із особливостями, визначеними цією статтею. Суд може постановити ухвалу про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України фізичної особи, яка є боржником за невиконаним нею судовим рішенням, на строк до повного виконання такого судового рішення. Ухвала про тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України може бути постановлена за поданням державного або приватного виконавця, яким відкрито відповідне виконавче провадження. Суд негайно розглядає таке подання без повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного (приватного) виконавця.
Як вбачається з матеріалів справи до суду звернулася головний державний виконавець Добропільського міськрайонного відділу державної виконавчої служби ОСОБА_1, проте як виконавче провадження № 35997660 відкрите на підставі виконавчого листа № 2а/0570/12956/2012 від 15 жовтня 2012 року заступником начальника ВДВС Добропільського МУЮ ОСОБА_3
Відповідно до п. 5 розділу V Інструкції з організації примусового виконання рішень, у разі: хвороби державного виконавця, його перебування у відрядженні чи відпустці; звільнення чи відсторонення від посади державного виконавця; включення державного виконавця до складу виконавчої групи при іншому органі державної виконавчої служби; відводу (самовідводу) державного виконавця відповідно до Закону; утворення виконавчої групи між державними виконавцями одного органу державної виконавчої служби; наявності інших обставин, що ускладнюють виконання рішення, виконавче провадження передається від одного державного виконавця до іншого в межах одного органу державної виконавчої служби.
Передача виконавчого провадження від одного державного виконавця до іншого в межах одного органу державної виконавчої служби чи виконавчої групи, між державними виконавцями одного органу державної виконавчої служби здійснюється за письмовим дорученням начальника цього органу державної виконавчої служби чи керівника виконавчої групи. Про прийняття виконавчого провадження до виконання державний виконавець, якому воно передано, виносить відповідну постанову.
Однак, а ні письмового доручення начальника органу державної виконавчої служби чи керівника виконавчої групи, ані відповідної постанови про прийняття виконавчого провадження до виконання державним виконавцем до матеріалів справи не долучено.
Згідно ч. 5 ст. 177 ЦПК України, позивач (заявник) зобов’язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач (заявник) може додати до позовної заяви (подання) копії відповідних доказів).
Частиною 5 статті 95 ЦПК України передбачено обов’язок учасника справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Як вбачається з матеріалів справи, копії документів, які державний виконавець долучив до подання, засвідчені не належним чином, а саме: не містять дати засвідчення копій документів.
Згідно ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність залишення подання без руху та надання державному виконавцю строку для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 175, 177, 185, 441 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Подання головного державного виконавця Добропільського міськрайонного відділу державної виконавчої служби ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві виїзду за кордон без вилучення паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_2 по адміністративній справі за позовом Добропільського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі управління пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до фізичної особи – підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 4010,30 грн. - залишити без руху і надати державному виконавцю термін для усунення недоліків, вказаних в ухвалі, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ним ухвали.
Повідомити державного виконавця про необхідність усунення недоліків вказаних в ухвалі та роз’яснити, що у разі не виправлення недоліків у вказаний термін подання вважатиметься не поданим та буде йому повернуто.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Добропільського міськрайонного суду
Донецької області ОСОБА_4
02.07.2018