
05.07.2018 227/2705/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2018 року м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Здоровиці О.В.,
за участю
секретаря с/з ОСОБА_1,
представника заявниці ОСОБА_2
розглянувши в відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_3 про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа – Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (справа №227/2705/18), -
ВСТАНОВИВ:
Заявниця ОСОБА_3 звернулась до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа – Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області. Обґрунтовуючи заяву зазначила, що вона перебуває у шлюбі з ОСОБА_4, від шлюбу вона 11.06.2018 року в м.Донецьк народила сина - ОСОБА_5. Але при зверненні до органів юстиції для державної реєстрації дитини заявниці було роз’яснено, що надане ним медичне свідоцтво про народження дитини немає юридичної сили і єдиною підставою для державної реєстрації народження в даному випадку є рішення суду про встановлення факту народження. Просить суд встановити факт народження нею, ОСОБА_3 11.06.2018 року дитини – ОСОБА_5 в м.Донецьк.
Представник заявниці в судовому засіданні підтримала заявлені вимоги та просила їх задовольнити. Допитана в якості свідка пояснила, що заявниця є її знайомою, вони підтримують добрі стосунки вже більше 10 років, заявниця проживає у м.Донецьк, вона була вагітною та 11.06.2018 року народила хлопчика в лікарні м.Донецька вагою 3600 г, якого назвали ОСОБА_5, це була довгоочікувана дитина. Вона була присутньою при виписки заявниці з пологового будинку після пологів. Зараз заявниця знаходиться в м.Донецьку з новонародженою дитиною, тому не може приїхати до суду.
Представник заінтересованої особи, Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в судове засідання не з’явився, начальник відділу надав заяву про розгляд справи без їх участі.
Свідок, ОСОБА_6, суду пояснив, що заявниця та її чоловік є його знайомими, які проживають у м.Донецьк. 11.06.2018 року заявниця народила в м.Донецьку хлопчика. Він був присутнім при виписці заявниці з лікарні після пологів. Зазначив, що бачив особисто новонародженого хлопчика.
Заслухавши пояснення представника заявниці, свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_3 про встановлення факту народження дитини 11.06.2018 року в м.Донецьк ОСОБА_3 підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 з 25.09.2018 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб (а.с.6).
Заявниця є зареєстрованою за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання від 20.04.2018 року та копію паспорта громадянки України ОСОБА_3 (а.с.5).
Зі змісту заяви вбачається, що у заявниці - ОСОБА_3 11.06.2018 року в м.Донецьку народився син.
На підтвердження факту народження дитини заявницею додано медичне свідоцтво про народження № 12 від 11.07.2018 року (а.с.7), з якого вбачається, що ОСОБА_3, у пологовому відділенні КП «Центральна міська клінічна лікарня №3 міста Донецька» у м.Донецьк 11.06.2018 року в 16:30 годин, народила хлопчика вагою 3600 грамів. Пологи є першими, мати перебуває у зареєстрованому шлюбі. Вказане медичне свідоцтво видано медичним закладом м.Донецька, який розташований на тимчасово неконтрольованій території.
В ході судового засідання також були досліджені: копія обмінної карти першого пологового відділення КУ «Центральна міська клінічна лікарня №3 міста Донецька» на ОСОБА_3 (а.с.9,19-21), копія протоколу ультразвукового дослідження при вагітності від 15.01.2018 року (а.с.22,23), копія результатів біохімічного скрінінгу від 15.01.2018 року (а.с.24), копія консультативного висновку від 27.03.2018 року (а.с.25), копії результатів медичних аналізів заявниці (а.с.26-28). Вказані медичні документи свідчать про те, що ОСОБА_3. була вагітною з вересня 2017 року та перебувала на обліку в медичній установі у зв’язку з її вагітністю.
Вищевказані досліджені медичні документи видані органами та закладами м. Донецька, які розташовані на тимчасово неконтрольованій органами державної влади України території.
Представник заявниці звернулась з вищевказаним медичним свідоцтвом про народження № 12 від 11.07.2018 року (а.с.7) до Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області з питання державної реєстрації народження дитини, але останній 04.07.2018 року було відмовлено в реєстрації на підставі пред’явленого документу і запропоновано звернутися до суду (а.с.10).
З повідомлення начальника Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 05.07.2018 року № 15.50-43/1598 (а.с.18) та повідомлення начальника Добропільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 05.07.2018 року № 15.32-5/1883 (а.с.17), вбачається, що у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян актовий запис про народження дитини чоловічої статі, яка народилась 11.06.2018 року та батьками якої є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 – не виявлено.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч.2 ст.319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Даючи оцінку допустимості медичному свідоцтву про народження, яке видано установаою на тимчасово окупованій території України, суд керується ст..19 Конституції України, ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» і вважає, що вказаний документ не є дійсним і не можуть створювати правових наслідків.
Разом з тим, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права і враховує висновки ЄСПЛ у справа проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 263 ЦПК України щодо повного і всебічного з’ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарськими закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності.
Враховуючи досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, а саме пояснення представника заявниці, свідчення свідків, письмові медичні докази, суд вважає, що факт народження 11.06.2018 року громадянкою України ОСОБА_3 дитини чоловічої статі є підтвердженим.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявниці для державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження.
Таким чином, наявність вищевказаних доказів, на думку суду, є достатньою підставою для встановлення факту народження дитини в певний час, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, що надасть заявниці можливість отримати свідоцтво про народження, видане відповідним державним органом України.
На підставі ст. 430 ЦПК України, суд вважає необхідним допустити негайне виконання даного рішення.
Керуючись ст.ст. 81, 89, 259, 263-265, 273, 354, 315, 317 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_3 про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа – Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (справа №227/2705/18) – задовольнити.
Встановити факт народження громадянкою України – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_3, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, 11.06.2018 року в м.Донецьк дитини чоловічої статі.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію рішення невідкладно надіслати до Добропільського міського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області для державної реєстрації народження особи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право, відповідно до ч.2 ст.354 ЦПК України, на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженка смт Іванівка, Антрацитівського району Луганської області РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Заінтересована особа - Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, код ЄДРПОУ 23599815, місцезнаходження за адресою: 84000, Донецька область, Олександрівський район смт Олександрівка, ОСОБА_7, 3.
Вступна та резолютивна частини рішення проголошені 05 липня 2018 року о 15:00 годині. Повне рішення буде складено 05 липня 2018 року о 16:20 годині.
Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Суддя О.В. Здоровиця
05.07.2018