
Справа №225/2593/18
Провадження №1-кп/225/319/2018
В И Р О К
іменем України
05 липня 2018 року м.Торецьк
Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Качаленка Є.В.,
за участю:
секретаря Савченко О.О.,
прокурора Ющішина А.М.,
обвинуваченої ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі Дзержинського міського суду Донецької області кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22018050000000021 від 06.02.2018 року відносно
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, уродженка м. Торецька, працює в загальоосвітній школі 1-3 ступенів №7 Торецької міської ради, має на утриманні дитину ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, проживає ІНФОРМАЦІЯ_4, раніше не судима.
за обвинуваченням у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 110 КК України,
ВСТАНОВИВ:
У період часу з початку травня 2014 року (точна дата органом досудового розслідування не встановлена) по 11 травня 2014 року, під час перебування бойовиків самопроголошеної «Донецької народної республіки» (далі за текстом «ДНР») в м.Торецьк (Дзержинськ) Донецької області, ОСОБА_1 приймала активну участь в організації та проведені незаконного референдуму щодо створення на території Донецької області так званої самостійної суверенної держави – «ДНР» (була призначена головою дільничної виборчої комісії) тобто вчинила дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Так, 10 квітня 2014 року, так званою Радою самопроголошеної «Донецької народної республіки», утвореної 07.04.2014 у м. Донецьку, одним із основних завдань якої є зміна меж території та державного кордону України в спосіб, що суперечить порядку, встановленому Конституцією України – тобто стійкого об'єднання невизначеної кількості осіб (більше трьох), що створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов'язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, та в якому її структурні підрозділи здійснюють терористичну діяльність з відома керівників (керівних органів) усієї організації, яка у відповідності до ст. 1 п. 16 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною організацією, з метою утворення у межах території Донецької області держави – «Донецька народна республіка», в порушення ст.ст. 1, 2, 5, 8, ч. 2 ст. 19, ст. 73, п. 3 ч. 1 ст. 85, п.п. 13, 18, 20 ч. 1 ст. 92, ст.ст. 132, 133 Конституції України, був оголошений референдум, який був проведений представниками зазначеної терористичної організації на території Донецької області 11.05.2014 року та на вирішення якого було поставлено питання «Чи підтримуєте ОСОБА_2 про державну самостійність Донецької Народної Республіки?», тобто питання щодо зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме виведення з-під юрисдикції України окремих адміністративно-територіальних одиниць Донецької області.
Разом з тим, положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Згідно вимог ст.ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Організація і порядок проведення референдумів та територіальний устрій України, згідно з положеннями ст. 92 Конституції України, визначаються виключно законами України.
Відповідно до ст.ст. 132, 133 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Порядок проведення всеукраїнського референдуму регламентований Законом України «Про всеукраїнський референдум» положеннями ч. 4 ст. 14 котрого визначено, що виключно Верховна Рада України призначає ратифікаційний референдум щодо зміни меж території України.
06.04.2014 року бойовиками терористичної організації «ДНР» було оточене та захоплене приміщення Донецької обласної державної адміністрації, розташоване за адресою: м. Донецьк, бульвар Пушкіна, буд. 34, внаслідок чого місто Донецьк перейшло під контроль терористичних груп.
З метою приховування своєї злочинної діяльності, а також визнання «ДНР», як державного утворення на міжнародному рівні, отримання більш поширеної підтримки серед місцевого населення Донецької області, пропаганди і поширення ідеології створення псевдодержавного утворення на території південно-східної частини України, отримання фінансування та іншого сприяння своєї терористичної діяльності, а також подальшої легітимізації своєї терористичної діяльності, спрямованої на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку встановленого Конституцією України, керівником терористичних груп 07.04.2014 року утворено організацію, що відповідно до абз. 19 ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», є терористичною під назвою «Донецька народна республіка» (далі «ДНР») шляхом об’єднання окремих терористичних груп у стійке об’єднання трьох і більше осіб, з метою продовження здійснення терористичної діяльності, у межах якого було здійснено розподіл функцій, встановлено певні правила поведінки, обов’язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, та видано ОСОБА_2 про проголошення державної самостійності «Донецької народної республіки», яким публічно закликали місцеве населення до проведення 11.05.2014 року на порушення порядку, встановленого Конституцією України та Законом України «Про всеукраїнський референдум» так названого «загального обласного референдуму» на території Донецької області з питання визнання державної самостійності «ДНР».
В квітні-травні 2014 року, точна дата органом досудового розслідування не встановлена, у приміщенні Торецької (Дзержинської) міської ради, за адресою: Донецька область, м.Торецьк (Дзержинськ), вул. Маяковського, буд. 24-А, було утворено ініціативну групу з організації та проведення незаконного референдуму, до складу якої увійшли особи, відносно яких проводиться досудове розслідування в інших кримінальних провадженнях. З указаного періоду часу представниками зазначеної ініціативної групи здійснювався набір бажаючих для участі у роботі дільничних комісій та формуванні їх складу.
На початку травня 2014 року (точна дата органом досудового розслідування не встановлена), діючи з особистих мотивів, ОСОБА_1 надала свою добровільну згоду членам ініціативної групи з організації та проведення референдуму спрямованого на створення самостійної держави «Донецька народна республіка» на участь в роботі дільничної виборчої комісії, розташованої у приміщенні адміністративної будівлі загальноосвітньої школи № 7, за адресою: Донецька область м. Торецьк (Дзержинськ), смт. Північне, вул. Зарічна, буд. 1 та була призначена на посаду голови дільничної комісії.
Так, 11.05.2014 року, в період часу з 07 годин 00 хвилин до 20 годин 30 хвилин, ОСОБА_1, будучи головою так званої дільничної виборчої комісії, розташованої за адресою: Донецька область, м. Торецьк (Дзержинськ), смт. Північне, вул. Зарічна, буд. 1 у приміщенні адміністративної будівлі загальноосвітньої школи № 7, діючи умисно, за попередньою змовою з іншими особами, відносно яких проводиться досудове розслідування в інших кримінальних провадженнях, організувала роботу даної комісії та керувала її діяльністю щодо проведення незаконного референдуму, а саме, виконуючи функції керівництва дільничної комісії організовувала, контролювала та координувала роботу громадян ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 ОСОБА_6, ОСОБА_7 та інших невстановлених осіб, залучених в якості «членів дільничної комісії», яким видавала так звані бюлетені для голосування, розподіляла між ними обов’язки в частині формування списків громадян, які завершили вказане незаконне голосування, а також організувала подальше складання та підписання протоколів про його результати та їх передачу разом з урнами, у яких містилися бюлетені, озброєним представникам терористичної організації «ДНР».
В судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_1 вину у вчиненні злочину визнала повністю. При цьому суду пояснила, що працює вчителем англійської мови у школі, в квітні 2014 року її викликали у кабінет директора ОСОБА_8, там були озброєні люди без знаків розпізнавання, їй сказали, що в травні вона буде у складі виборчої комісії місцевого референдуму.
10 травня 2014 року увечері їй зателефонувала ОСОБА_9 - вчитель математики, сказала, що завтра ОСОБА_1 треба бути головою дільничої виборчої комісії, особливого нічого робити не треба, все буде підготовлене.
Коли вранці 11 травня 2014 року ОСОБА_1 прийшла до холу школи по вул.Зарічна, 1 - там було обладнано дільничу виборчу комісію - стояли кабінки, були готові столи. Була жінка, яка назвалась ОСОБА_9, сказала, що вона від ОСОБА_9 і показала, що є готові бюлетені і скриньки для голосування. Також там були інші члени комісії, серед яких ОСОБА_4, ОСОБА_3, жінки на ім’я ОСОБА_9, ОСОБА_8, та інші місцеві жителі, точно не пригадає. Також у приміщенні були військові озброєні, ОСОБА_1 зрозуміла, що це члени організації "ДНР", вони були у приміщенні, на дверях, ходили по подвір’ю, вікна школи були закладені мішками з піском. Приблизно о восьмій ранку почалось голосування, скільки точно проголосувало людей - не пам’ятає. Списків виборців не було. Коли заходив виборець, члени комісії перевіряли його паспорт, записували до розграфленого листка його дані, давали бюлетень. У кабінці людина голосувала, потім кидала бюлетень до скриньки. Питання у бюлетені було одне, щось наче "Чи підтримуєте ви створення Донецької народної республіки?" Протягом дня ОСОБА_1 знаходилась на дільниці як голова, допомагала членам комісії, видавала документи, записувала відомості, коли хтось із членів відходив, давала роз’яснення людям. Також на дільниці була ОСОБА_9, вона також давала всім вказівки, але після обіду десь від’їхала. Увечері приїхала ОСОБА_9, комісія відкрила скриньки і перерахувала бюлетені. Особисто ОСОБА_1 не рахувала, цим займалась секретар - Недощак. Результат був приблизно 90% відсотків проголосували за "ДНР". ОСОБА_9 сказала, що бюлетені треба відвезти комусь віддати, і вони удвох поїхали до "Лаванди", це приміщення біля міського БТІ, передали бюлетені якомусь чоловікові у цивільній одежі. ОСОБА_1 його не знає. Де ділись розграфлені листки з відомостями проголосувавших людей - не знає, можливо забрала ОСОБА_9.
Військові нікому не погрожували, будь-яких інцедентів за їх участі ОСОБА_1 не пригадала. Чи були факти викривлення результатів підрахунків - їй про таке не відомо.
Наступного дня її покликала директор ОСОБА_8 і сказала, що треба повідомити про цю подію в поліцію. Вони намагались телефонувати, але їм не відповіли, тоді вони електронною поштою повідомили про події. Але реакції ніякої не послідувало.
ОСОБА_1 розуміла, що таке голосування на референдумі було незаконне, але на той час не розібралась у ситуації, хоча мала це зробити, і не приймати участь у цьому. Щиро каялась, просила суд суворо не карати. Врахувати, що там були озброєні військові, вона боялась їх.
Даючи оцінку показанням обвинуваченої, суд визнає їх правдивими і достовірними, оскільки вони об'єктивно і досить повно відображають обстановку і обставини вчиненого обвинуваченою злочину, підстав для самообмови судом не встановлено.
У зв'язку з тим, що обвинувачена пояснила обставини кримінального правопорушення, не заперечує їх, кваліфікацію своїх дій та доказів кримінального провадження, не має наміру оскаржувати їх в апеляційному порядку, суд, заслухав думку прокурора, обвинуваченої, за відсутності заперечень та сумнівів у добровільності їх позиції, роз'яснив учасникам процесу, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оспорювати фактичні обставини провадження у апеляційному порядку, визнав недоцільним дослідження доказів стосовно тих фактичних обставин кримінального провадження, які ніким не оспорюються. Суд обмежився допитом обвинуваченої та дослідженням характеризуючих її особу матеріалів, досудової доповіді.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що обвинувачена ОСОБА_1 винувата у вчиненні злочину і її дії необхідно кваліфікувати за ч.2 ст.110 КК України, як умисні дії, вчинені з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, вчинені за попередньою змовою групою осіб.
При визначенні виду та міри покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, дані про особу обвинуваченого, і обставини, що пом'якшують і обтяжують покарання, а саме:
Обвинувачена ОСОБА_1 вчинила злочин, який відноситься до категорії тяжких злочинів.
Обвинувачена ОСОБА_1 за місцем проживання характеризується позитивно, раніше не судима, працевлаштована, має малолітню дитину, на обліку у лікаря нарколога та у лікаря психіатра не перебуває.
Обставиною, що пом'якшує покарання обвинуваченого, згідно п.1 ч.1 ст.66 КК України суд визнає щире каяття та активне сприяння розкриттю злочину.
Відповідно ст.67 КК України, обставин, що обтяжують покарання обвинуваченої ОСОБА_1, судом не встановлено.
Згідно досудової доповіді стосовно обвинуваченої ОСОБА_1, виправлення особи без позбавлення волі або обмеження волі або обмеження волі на певний строк можливе та не становить небезпеки для суспільства, ризик вчинення повторного кримінального правопорушення оцінений як середній, ризик небезпеки для суспільства оцінений як середній.
Суд враховує думку прокурора, який просив засудити ОСОБА_1 до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років та звільнити від відбування покарання з випробування з іспитовим строком 1 рік.
За таких обставин, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 покарання у виді позбавлення волі в межах передбачених відповідними статтями Особливої частини КК України, та відповідно до ст.75 КК України ОСОБА_1 звільнити від відбування призначеного судом покарання з випробуванням, якщо вона протягом встановленого судом іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення та виконає покладені на неї обов'язки передбачені частинами першою та другою ст.76 КК України.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлений. Вимоги про відшкодування процесуальних витрат не заявлені. Речові докази відсутні.
Керуючись ст.ст.368, 370, 374 КПК України, -
УХВАЛИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.110 КК України, та призначити покарання у виді позбавлення волі на строк 5 (п’ять) років.
На підставі ст.75 КК України звільнити ОСОБА_1 від відбування призначеного покарання, якщо вона протягом іспитового строку 1 (один) рік не вчинить нового злочину і виконає покладені на неї обов'язки.
На підставі ст.76 КК України покласти на ОСОБА_1 такі обов’язки:
1) періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
2) повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання;
3) не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Запобіжний захід до набрання вироком законої сили ОСОБА_1 - не обирати.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
На вирок суду може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Донецької області через Дзержинський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, крім оскарження з підстав заперечення обставин, які ніким не оспорювалися під час судового розгляду.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копію вироку після його проголошення негайно вручити прокурору та обвинуваченій.
Суддя: