
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
02 липня 2018 р. справа №820/4058/18
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді Мар'єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправної бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , в якому просить суд:
- визнати протиправними дії та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01 10.2017 року, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області починаючи з 01 жовтня 2017 року, провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Пенсійному Фонді. Також зазначив позивач, що в період х 09.04.1986 по 20.05.1986 приймав участь з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Водночас, позивач вважає, що починаючи з 01.10.2017, відповідачем невірно нараховано та виплачується пенсія, у зв’язку з чим позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Проте, на думку позивача, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області безпідставно відмовлено позивачу у перерахунку призначеної пенсії.
Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - ОСОБА_2 через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що виходячи з розмежування компетенції територіальних та головних управлінь ПФУ, у ГУ ПФУ в Харківській області відсутні повноваження щодо призначення та перерахунку державної пенсії по інвалідності на умовах, визначених Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 з 25.11.2002 призначено пенсію за вислугу років як співробітника МВС. На теперішній час перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Харківській області, та отримує отримує державну пенсію за вислугу років, на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу встановлено ІІ групу інвалідності - безстроково, у зв'язку з участю в ліквідації аварії на ЧАЕС.
Судом встановлено, з огляду на вказані обставини, що позивач отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначену відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.
Як вбачається з матеріалів справи, у травні 2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області з заявою про перерахунку пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати (а.с.30-30а).
У відповідь листом від 22.05.2018 № 3103/К-14 (а.с.31-32), ГУ ПФ України в Харківській області позивачу надано відповідь на звернення.
Як вбачається зі змісту вказаного листа, відповідач повідомив позивача про те, що позивачу призначено та виплачується пенсія на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка з огляду на норми чинного законодавства, не може бути перерахована за умовами, передбаченими іншим Законом, в даному випадку - Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Водночас, у вказаному листі відповідачем зазначено, що органами Пенсійного фонду України в Харківській області забезпечено проведення перерахунків пенсій, призначених особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Ці перерахунки здійснювались територіальними управліннями Пенсійного фонду України в Харківській області за місцем проживання заявника. Враховуючи викладене вище, стосовно можливості та доцільності призначення пенсії на умовах Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідач запропонував позивачу звертатися до територіального управління Пенсійного фонду України за місцем проживання.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-XII.
Відповідно до ст. 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 установлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яку призначають після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до положень ст. 10 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” гарантовано право на пенсію військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Частиною 2 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено, що військовослужбовцям пенсії по інвалідності можуть призначатись на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, отриманого при виконанні обов'язків військової служби або відповідно до ст. 54 цього Закону.
Таким чином, державні пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, можуть бути призначені на підставі одного з законів:
Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, розмір основної пенсії визначається за тим законом, згідно з яким вона призначена. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-УІІІ, передбачає, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України 15.11.2017 прийнято постанову № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою, зокрема, доповнив Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, пунктом 9-1, який дублює зміст ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», водночас, визначає формулу обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, для осіб, які виявили бажання на її отримання. До числа таких осіб пункт 9-1 Порядку №1210 так само відносить лише осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Формула обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, визначена пунктом 9-1 Порядку №1210, застосовується лише до пенсій, які призначені за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Такі пенсії особам із числа ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, у вигляді державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків, що визначаються згідно з законодавством, призначаються управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями за місцем проживання заявника.
З огляду на те, що позивачу призначено державну пенсію за іншим Законом, а саме - Законом Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким встановлено інший алгоритм визначення розміру пенсій та, відповідно, вищезазначена формула застосована бути не може.
Виходячи з пп.5 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З огляду з розмежування компетенції територіальних та головних управлінь ПФ, у ГУ ПФУ в Харківській області відсутні повноваження щодо призначення та перерахунку державної пенсії по інвалідності на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При розгляді даної справи суд звертає увагу, що ГУ ПФ України в Харківській області в даному випадку позивачеві не відмовляло у здійсненні перерахунку пенсії по суті вимог, а запропонувало звернутися з даного питання до територіального управління ПФ У країни за місцем проживання, отже фактичні обставини, на які позивач посилається у позові, в ході даного судового розгляду не можуть бути об'єктивно оцінені, оскільки між даними сторонами по суті спірні правовідносини не виникли.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позовних вимог про визнання дій протиправними та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01 10.2017 року, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в перерахунку пенсії; зобов'язання ГУПФ України в Харківській області починаючи з 01 жовтня 2017 року, провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - належить відмовити.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України, враховуючи те, що у задоволенні позовних вимог відмовлено понесені витрату позивачу не повертаються.
Керуючись ст. ст. т. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправної бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення складено 05 липня 2018 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.