Рішення № 75111339, 27.06.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2018
Номер справи
820/3201/18
Номер документу
75111339
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 червня 2018 р. № 820/3201/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправною бездіяльності, дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Барвінкіської районної державної адміністрації, яка полягає в не відновленні виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з моменту припинення її виплати - з 01.07.2016 р.;

- визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо не повернення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сум недоотриманих пенсійних виплат за період з 01.07.2016 р. по 26.06.2017 р.;

- зобов'язати комісію з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Барвінкіської районної державної адміністрації, та Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області відновити виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з моменту припинення її виплати - з 01.07.2016 р.;

- зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області виплатити заборгованість з пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за період з 01.07.2016 р. по 26.06.2017 р.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у відношенні неї комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Барвінкіської районної державної адміністрації допущено протиправну бездіяльність щодо не відновлення виплати пенсії позивачу з моменту припинення, а також відповідачем ОСОБА_2 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області вчинено протиправні дії щодо не повернення сум недоотриманих пенсійних виплат за період з 01.07.2016 р. по 26.06.2017 р. Вказані обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 02.05.2018 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.

Представником відповідача ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області через канцелярію суду надано заперечення на позов, з якого вбачається, що в обґрунтування не визнання та заперечення проти позову відповідачем вказано на обставини державним соціальним інспектором 18.05.2017 року було перевірено проживання/перебування позивача та з огляду на не проживання позивача за відповідною адресою рішенням відповідача від 25.05.2017 ОСОБА_1 було зупинено виплати на підставі акту обстеження. Після звернення позивача до управління соціального захисту населення відповідача 26.06.2017 року із заявою про зміну адреси проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області від 22.08.2017 року було відновлено позивачу відповідні виплати. Також відповідачем вказано, що з 01.07.2016 року позивачу виплати не призупинялися. У зв'язку з зазначеним представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову.

В подальшому, ухвалою суду від 04.06.2018 року розгляд справи №820/3201/18 за вище вказаним позовом ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

При цьому, відповідачем ОСОБА_2 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області через канцелярію суду подано відзив на позов, з якого вбачається, що відповідач проти заявленого позову заперечує оскільки відповідачем було повідомлено ОСОБА_1 про необхідність відкрити рахунок у АТ "Ощадбанк" для подальшого отримання пенсії через уповноважений банк, проте позивачем не було надано до управління документів про відкриття рахунку, у зв'язку з чим виплату пенсії було зупинено. У зв'язку з зазначеним представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову.

У судове засідання позивач або представник позивача не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, у наданому до суду відзиві на позов просив розгляд справи здійснювати без участі представника управління.

Представник відповідача ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, у наданому до суду роз'ясненні по справі просив розгляд справи здійснювати без участі представника відповідача.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень частини 4 статті 229 КАС України.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 здобула право на отримання пенсії за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААЕ №965303, виданим 10.12.2008 року.

Зі змісту адміністративного позову вбачається, що з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини на території Луганської області позивач була змушена покинути місце проживання у ІНФОРМАЦІЯ_2 та прибула в 2015 році до м. Барвінкове Харківської області.

При цьому, позивач перебуває на обліку як внутрішньо перемішена особа, на підтвердження чого надано копію довідки № НОМЕР_2 від 10.03.2015 року.

Позивач також перебуває на обліку у ОСОБА_2 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 1 та пункту 4 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 №365 пенсії внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем їх фактичного проживання, незалежно від факту реєстрації місця проживання /перебування.

Зі змісту позову вбачається, що в липні 2016 року виплати пенсії позивачу було припинено.

Як зазначено позивачем у вказаний період позивач перебувала на лікуванні, після чого 26.06.2017 року звернулась до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про зміну адреси проживання та заявою про поновлення виплати пенсії. Позивачем також до відповідача було надано, копію довідки від 10.03.2015 року №6302004383 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи із зазначенням нової адреси проживання позивача та виданої Управлінням соціального захисту населення ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області 26.06.2017 року.

При цьому, як вказано позивачем тільки в листопаді 2017 року виплата пенсії фактично була поновлена, проте не з моменту припинення, а лише з моменту звернення за відновленням 26.06.2017 року.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів ОСОБА_1 26.12.2017 року звернулась до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із вимогою щодо повернення неодержаної суми пенсії.

Листом від 09.01.2018 року №351/С-14 ОСОБА_2 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області повідомлено позивача про те, що пенсійні виплати поновлені з дати звернення згідно рішення Комісії з питань призначення, відновлення та поновлення соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам ОСОБА_3 районної державної адміністрації від 22.08.2017 року №25.

Також матеріали справи свідчать, що листом від 23.04.2018 року №01-65/1070 ОСОБА_3 районною державною адміністрацією Харківської області у відповідь на адвокатський запит представника позивача повідомлено, що рішенням Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам ОСОБА_3 районної державної адміністрації від 22.08.2017 р. №25 було поновлено соціальні виплати з дати звернення, оскільки підтвердився факт перебування ОСОБА_1 за вказаним місцем проживання (перебування). Крім того, вказано, що питання щодо відновлення виплати пенсії не входить до компетенції районної державної адміністрації.

При цьому, у додатках до вказаної відповіді зазначено витяг з протоколу від 25.05.2017 року №20, завірений, витяг з протоколу від 22.08.2017 року №25, завірений, розпорядження ОСОБА_3 районної державної адміністрації від 26.01.2018 року №20 “Про персональний склад комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, завірений.

Однак, у наданих до суду позивачем копіях листа відповідача та додатках до нього долучений, зокрема, витяг з протоколу засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_3 районної державної адміністрації від 25.05.2016 року №20, відповідно до якого затверджено список внутрішньо переміщених осіб, які потребують повторних обстежень та запитів для підтвердження їхньої відсутності за вказаними адресами, факт проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, за адресою: Харківська обл., м. Барвінкове, вул.. Островського, 18 – не підтвердився. Також вказано не призначати (не відновити) соціальні виплати ОСОБА_1 (а.с. 24).

З наданого представником відповідача ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області відзиву на позов вбачається, що державним соціальним інспектором 18.05.2017 року було здійснено перевірку проживання/перебування позивача та з огляду на не проживання позивача за відповідною адресою складено акт обстеження матеріально-побутових умов від 18.05.2017 року (а.с.40). На підставі вказаного акту обстеження матеріально-побутових умов від 18.05.2017 року рішенням Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області підтверджено факт не проживання позивача за відповідною адресою та вирішено не призначати (не відновлювати) соціальні виплати.

В той же час, як свідчать наявні в матеріалах справи докази, розпорядженням ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 29.06.2016 року №131613 ОСОБА_1 було призупинено виплату пенсії з 01.07.2016 року відповідно до ПКМУ від 14.03.2016 року №167 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” (а.с. 52).

З наданого представником відповідача ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області письмового відзиву на позов встановлено, що підставою для призупинення позивачу виплати пенсії слугувало не надання ОСОБА_1 до управління документів про відкриття рахунку. При цьому, представником відповідача вказано, що відповідачем попередньо було повідомлено позивача про необхідність відкриття рахунку у АТ “Ощадбанк” для подальшого отримання пенсії.

У адміністративному позові позивачем зазначено, що вказані дії відповідачів стосовно поновлення їй виплати пенсії з дати звернення, а не з дати припинення є протиправними та такими, що порушують її права, що і зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.

Положеннями ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.

Як встановлено під час судового розгляду справи позивач є внутрішньо переміщеною особою, про що свідчить і надана до суду копія довідки від 10.03.2015 року №6302004383 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи видана Управлінням соціального захисту населення ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.7 Закон України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Згідно із положеннями п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., N 81, ст. 2296; 2015 р., N 70, ст. 2312). Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України". Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому, з компенсацією витрат за надання таких послуг, передбачених укладеним відповідно до пункту 3 цієї постанови тристороннім договором;

призначені починаючи з 1 травня 2016 р. внутрішньо переміщеним особам пенсії (щомісячне довічне грошове утримання), усі види соціальної допомоги та компенсації, довічні державні стипендії, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, виплачуються через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України";

починаючи з 1 липня 2016 р. виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, довічних державних стипендій за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, що призначені внутрішньо переміщеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України";

для ідентифікації одержувачів пенсій, які є внутрішньо переміщеними особами, та забезпечення виплати їм пенсій здійснюється емісія платіжних карток, які одночасно є пенсійним посвідченням, із зазначенням на них графічної та електронної інформації про власника та його електронного цифрового підпису.

Зазначені у цьому пункті виплати припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. У разі продовження строку дії довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати.

Суд зазначає, що з огляду на положення законодавства наведені вище, однією з визначальних підстав для продовження виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій знаходження такої особи на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою, а в разі завершення строку дії такої довідки, зазначені виплати зупиняються.

Відповідно до п.6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту. Довідка, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.

При цьому, згідно із положеннями ст. 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що довідка від 10.03.2015 року №6302004383 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, складена на ім’я позивача, скасована не була. При цьому, до суду не надано доказів протилежного.

Отже, враховуючи встановлені під час судового розгляду справи обставини фактично припинення виплати пенсії позивачу було здійснено з 01.07.2016 року ОСОБА_2 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області.

В той же час, судовим розглядом справи встановлено, що ОСОБА_2 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області було припинено виплату пенсії позивачу з 25.05.2017 року на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Барвінкіської районної державної адміністрації у вигляді протоколу засідання такої комісії від 25.05.2016 року №20, відповідно до якого затверджено список внутрішньо переміщених осіб, які потребують повторних обстежень та запитів для підтвердження їхньої відсутності за вказаними адресами, факт проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, за адресою: Харківська обл., м. Барвінкове, вул. Островського, 18 – не підтвердився.

Суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.

Відповідно до положень п.1 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

При цьому, п.2 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам передбачено, що документом, який підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".

Відповідно до п.5 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.

Як передбачено приписами п.7 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з пунктом 8 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам для призначення (відновлення) соціальних виплат за результатами проведення перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики, який підписується всіма повнолітніми внутрішньо переміщеними особами та у визначених законодавством випадках - їх законними представниками, а також представниками структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.

Положеннями п.10 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам визначено, що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї та отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міський районних у містах (у разі утворення), подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати

В той же час, розгляд питання щодо призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати відносно внутрішньо переміщених осіб, що проживають в ІНФОРМАЦІЯ_4 належить до повноважень комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_3 районної державної адміністрації.

Як передбачено положеннями п.12 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї або інших документів, визначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.

Відповідно до п.15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам визначено, що орган, що здійснює соціальні виплати та структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та здійснює повернення сум недоотриманих соціальних виплат за минулий період відповідно до законодавства.

Як встановлено судом із наданого представником ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області роз’яснення по справі, ОСОБА_1 було призупинено виплату пенсії ОСОБА_2 об’єднаним управління Пенсійного фонду України Харківської області згідно списків СБУ та 18.05.2017 року було складено акт обстеження матеріально-побутових умов.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України №365 від 08.06.2016 затверджено Порядок здійснення контролю за призначенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, яким визначено механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від реєстрації, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій за рахунок державного бюджету. Контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення шляхом відвідування не рідше одного разу на шість місяців фактичного місця проживання/перебування, про що складається акт.

При цьому, суд зазначає, що положеннями ч.2 ст. 2 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” визначено, що реєстрація місця проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

В той же час, як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів поновлення позивачу виплати пенсії було здійснено на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Барвінкіської районної державної адміністрації від 22.08.2017 року №25 у вигляді протоколу засідання такої комісії після подання позивачем заяви про зміну адреси проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи та у зв’язку з підтвердженням факту проживання позивача за відповідною адресою з 26.06.2017 року.

Отже, слід дійти висновку, що поновлення виплати пенсії позивачу було здійснено відповідачем у зв’язку з підтвердженням відповідачем обставин проживання ОСОБА_1 за відповідною адресою.

Проте суд наголошує, що положеннями п.12 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам визначено, що комісія, за результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї або інших документів, визначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку, приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати, що відповідачем здійснено не було.

Враховуючи підтвердження під час судового розгляду справи обставин припинення виплати пенсії позивачу з 01.07.2016 року та обставини самостійного відновлення відповідачем виплати позивачу такої соціальної виплати, суд приходить до висновку, що в даному випадку у суду, з метою відновлення порушених прав позивача, наявні підстави для задоволення позовних вимог позивача.

Щодо заявленого позивачем клопотання відповідно до п.1 ч.1 ст. 371 КАС України допущення негайного виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.

Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.

Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення: 1) у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті; 2) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства; 4) про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань.

У даному випадку з огляду на положення ст. 371 КАС України, а також враховуючи обставини того, що позивачем звернено до суду позовні вимоги зобов'язального характеру, що не передбачає стягнення будь-яких сум на разі відсутні підстави для звернення рішення суду до негайного виконання, у зв'язку з чим у задоволенні клопотання позивача необхідно відмовити.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 78, 139, 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправною бездіяльності, дій та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Барвінкіської районної державної адміністрації, яка полягає в не відновленні виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), з моменту припинення її виплати - з 01.07.2016 р.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо не повернення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), сум недоотриманих пенсійних виплат за період з 01.07.2016 р. по 26.06.2017 р.

Зобов'язати комісію з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Барвінкіської районної державної адміністрації та Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області відновити виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), з моменту припинення її виплати - з 01.07.2016 р.

Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області виплатити заборгованість з пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за період з 01.07.2016 р. по 26.06.2017 р.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення в порядку письмового провадження складено 04 липня 2018 року.

Суддя Мельников Р.В.