Рішення № 75110899, 05.07.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2018
Номер справи
811/1575/18
Номер документу
75110899
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_______________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2018 року м.Кропивницький Справа № 811/1575/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (вул.Центральна, 84, с.Калантаїв, Світловодський район, Кіровоградська область, 27521, код НОМЕР_1) до Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м.Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про зобов'язати вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить:

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії за місцем її зареєстрованого місця проживання (вул.Центральна, 84, с.Калантаїв, Світловодський район, Кіровоградська область) з 01.09.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог вказано про те, що з вересня 2017 року позивач не отримує пенсію. 18.04.2018 року ним до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подано заяву про поновлення виплати пенсії на загальних підставах, але листом Управління від 26.04.2018 року за № 1232/02-04 було відмовлено у задоволенні заяви в зв’язку з відсутність довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та паперової пенсійної справи. Вважає дані дії протиправними та просить позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 29 травня 2018 року відкрито провадження за правилами спрощеного (письмового) провадження та встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву - упродовж 15 днів від дня отримання цієї ухвали. Ухвала направлена на адресу відповідача та отримана ним 29.05.2018 року. Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Позивач з 2013 року отримував пенсію за інвалідністю яка була призначена за місцем його попереднього проживання ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).

Наказом Антитерористичного центру при Службі Безпеки України від 07.10.2014 року за № 33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» визначено, що Донецька область з 07.10.2014 року є районом проведення антитерористичної операції.

Судом встановлено, що з квітня 2017 р. позивач зареєстрований та проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.5-7,10).

За заявою позивача з квітня 2017 року їй нараховувалась та виплачувалась пенсія Світловодським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області.

З вересня 2017 року Світловодським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області нарахування та виплата пенсії ОСОБА_1 припинена.

18.04.2018 року позивач звернулась до Головного управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про відновлення виплати їй пенсії за зареєстрованим місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_3 та виплати заборгованості по виплаті пенсії з вересня 2017 року (а.с.12).

Листом від 26.04.2018 р. № 1232/02-04 ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні заяви у зв’язку з відсутність довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та паперової пенсійної справи (а.с.13).

Відповідно до положень ст. 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення ст. 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не можуть бути обмежені за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати право громадянина на одержання призначеної йому пенсії незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія.

Отже, зміна пенсіонером місця проживання не може бути підставою для позбавлення його конституційного права на отримання соціального захисту, а саме - отримання пенсії.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Стаття 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «;Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Статтею 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Згідно з ч. 1 ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.

Перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.

Отже, відповідно до вищезазначених норм права, припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення або на підставі рішення суду і лише з підстав, визначених ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідачем була припинена виплата пенсії позивачу з вересня 2017 року, проте рішення щодо припинення виплати пенсії відповідачем не приймалося. При цьому, відповідачем не вказано будь-якої іншої норми Закону, яка б визначала таку підставу припинення виплати пенсії, як відсутність паперової справи.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії, як відсутність паперової пенсійної справи.

Таким чином, суд вважає, що на час припинення відповідачем виплати пенсії позивачу з вересня 2017 року були відсутні, встановлені ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підстави для такого припинення.

Системний аналіз наведених положень законодавства, в контексті встановлених судом обставин справи, дає підстави для висновку, що у відповідача були відсутні законні підстави припинення виплати раніше призначеної пенсії позивачу, а також для відмови у поновленні виплати раніше призначеної пенсії.

Згідно із п. 4.8 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок), паперові пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання чи реєстрації або за місцем перебування пенсіонера.

Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595 не здійснює свої повноваження, що унеможливлює спрямування пенсійної справи позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за місцем проживання позивача.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Пунктом 2.8 Порядку поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Пунктом 2.9 цього ж Порядку передбачено, що особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Позивач є громадянином України, пенсіонером за віком, який знаходиться на пенсійному обліку відповідача, проживає та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, а отже, виплата йому пенсії відноситься до повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, з огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд приходить до висновку, що відповідач у спірних відносинах діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені законом, дії відповідача щодо припинення виплати пенсії та відмови в поновленні виплати раніше призначеної пенсії позивачу є протиправними, а тому відповідача слід зобов'язати поновити позивачу виплату пенсії з 01 вересня 2017 року.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул.Центральна, 84, с.Калантаїв, Світловодський район, Кіровоградська область, 27521, код НОМЕР_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м.Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії за місцем її зареєстрованого місця проживання (вул.Центральна, 84, с.Калантаїв, Світловодський район, Кіровоградська область) з 01.09.2017 року.

Присудити на користь ОСОБА_1 (вул.Центральна, 84, с.Калантаїв, Світловодський район, Кіровоградська область, 27521, код НОМЕР_1) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м.Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802).

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_2