Рішення № 75110877, 17.05.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2018
Номер справи
810/2591/17
Номер документу
75110877
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

з

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2018 року № 810/2591/17

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Щавінського В. Р., при секретарі судового засідання Сіренко Ю. П., за участю представників позивача -ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, представників відповідача - ОСОБА_4, ОСОБА_5, та представника третьої особи - ОСОБА_6 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області до Державного закладу "Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій "Барвінок" Міністерства охорони здоров'я України", третя особа: Міністерство охорони здоров'я України про застосування заходів реагування,

встановив:

Головне управління ДСНС України у Київській області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державного закладу "Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій "Барвінок" Міністерства охорони здоров'я України", третя особа: Міністерство охорони здоров’я України про застосування заходів реагування.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2017 відкрито провадження в адміністративній справі.

03.04.2018 винесено Ухвалу про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, визначеними Кодексом адміністративного судочинства в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147 VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів".

12.09.2017 року протокольною ухвалою суду залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача – Міністерство охорони здоров'я України (01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначені в ОСОБА_2 перевірки від 13.07.2017 № 86 створюють реальну загрозу життю і здоров’ю людей, які працюють, перебувають на об’єкті, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.

Вказує, що застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Барвінок» МОЗ України» за адресою: 08150, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Боярка, вул. Хрещатик, 160, направлені на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об’єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі. Просили суд позов задовольнити.

Представники відповідача проти позову заперечували та просили відмовити у його задоволенні. Подали до суду заперечення на позов, в обґрунтування яких вказують, що на момент розгляду спору відповідачем усунуто більшу частину виявлених перевіркою порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (докази додаються), решта порушень перебуває у процесі усунення, при цьому, вони самі по собі не відносяться до першопричин займання та розповсюдження вогню.

Вказують на відсутність необхідності у примусовому порядку застосовувати до відповідача такі заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), як повне зупинення експлуатації (роботи) об'єктів.

Представник третьої особи у судовому засіданні проти позову заперечували з мотивів, викладених у заперечення. Просили суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити виходячи з наступного.

Відповідно до ст. ст. 47, 65, 66, 67 Кодексу цивільного захисту України, статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Плану перевірок установ та організацій, що належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (їх територіальних органів), місцевих державних адміністрацій, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, а також будівель, приміщень, споруд, що перебувають у власності (користуванні) цих установ або організацій на III квартал 2017 року розташованих на території Києво-Святошинського району затвердженого начальником Головного управління ДСНС України у Київській області та наказу Головного управління ДСНС України у Київській області від 19.06.2017 № 358 було здійснено планову перевірку щодо додержання Державним закладом «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Барвінок» МОЗ України» за адресою: 08150, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Боярка, вул. Хрещатик, 160 норм пожежної безпеки, будівельних норм та правил, про що зазначається в рапорті т.в.о. начальника Києво-Святошинського РВ ГУ ДСНС України у Київській області полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7

Матеріали справи свідчать, що 15.06.2017 було вручено повідомлення про проведення планової перевірки № 66/1/4728 Головному лікарю Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Барвінок» МОЗ України» під особистий підпис.

23.06.2017 було видане посвідчення № 4951 на проведення планової перевірки щодо додержання та виконання вимог у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Барвінок» МОЗ України» за адресою: 08150, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Боярка, вул. Хрещатик, 160 головному інспектору Києво-Святошинського РВ ГУ ДСНС України у Київській області капітану служби цивільного захисту ОСОБА_1 та головному інспектору Києво-Святошинського РВ ГУ ДСНС України у Київській області майору служби цивільного захисту ОСОБА_8.

13.07.2017 за результатами планової перевірки був складений акт № 86 щодо додержання об’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки в якому вказані порушення:

1. Переносні вогнегасники не виконані шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника або у спеціальних тумби, підставки;

2. Дерев’яні конструкції горищ санаторія не оброблено засобами вогнезахисту;

3. Не пройдено керівником та іншими особами, які згідно наказу являються відповідальними особами за протипожежний стан спеціальне навчання з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому ПКМУ від 26.06.2013 № 444 в організаціях, навчальних центрах чи закладах МНС, які мають досвідчених фахівців з питань пожежної безпеки, необхідне програмно-методичне та матеріально-технічне забезпечення за програмами погодженими в органі ДСНС України;

4. Приміщення адміністративно-лікувального корпусу не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією відповідно вимог діючих нормативних актів;

5. Будівлі санаторія не обладнано ситемою блискавкозахисту відповідно до ДСТУ Б В.2.5-38:2008;

6. Евакуаційні виходи не позначено світловими покажчиками з написом "Вихід" білого кольору на зеленому фоні, підключеними до джерела живлення евакуаційного (аварійного) освітлення, або такими, що переключаються на нього автоматично у разі зникнення живлення на їх основних джерелах живлення;

7. Двері складських приміщень не виконано протипожежними;

8. Не встановлений світловий покажчик ПГ;

9. Пожежні щити не укомплектовано інвентарем відповідно до вимог;

10. На пожежному щиті не вказано порядковий номер та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

11. Не проведено технічне обслуговування в існуючих вогнегасниках відповідно до правил;

12. З’єднання проводів електромережі не виконано шляхом опресування, зварювання, паяння або затискачів;

Техногенна безпека та цивільний захист:

13. Не проведено ідентифікацію щодо визначення (ПНО, ОПН);

14. Не забезпечено працюючий персонал засобами радіаційного та хімічного захисту;

15. Не призначено відповідальну особу за стан техногенної безпеки на об’єкті;

16. Не проведено навчання посадових осіб з питань цивільного захисту.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до абзацу 2 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (надалі - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 1 ст. 4 Закону №877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Положеннями ст. 64 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI (далі - КЦЗ) встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (ч. 2 ст. 64 КЦЗ).

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи (ч. 3 ст. 64 КЦЗ).

ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності (абз. 2 п. 1 Положення).

У п. 3 зазначеного Положення визначено, що основними завданнями ДСНС України, зокрема, є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

Згідно з ч. 2 ст. 51 КЦЗ забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керівника.

Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання (ч. 3 ст. 55 КЦЗ).

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону (ст. 66 КЦЗ).

Відповідно до ч. 2 ст. 68 КЦЗ у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Положеннями ч. 1 ст. 70 КЦЗ встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

13.07.2017 був складений припис № 84 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, що був вручений під підпис заступнику головного лікаря з технічних питань Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Барвінок» МОЗ України» ОСОБА_9

13.07.2017 головним інспектором Києво-Святошинського РВ ГУ ДСНС України у Київській області майором служби цивільного захисту ОСОБА_8 був складений протокол про адміністративне правопорушення № 991935 відповідно до статті 1888 КУпАП та склав постанову КХ № 001934 про накладення адміністративного стягнення з ОСОБА_10, який вілповідно до наказу від 22.06.2017 № 68 призначений відповідальним за пожежну безпеку Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Барвінок» МОЗ України».

З метою застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), позивач звернувся до суду з даним позовом.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з акту перевірки, відповідачем було порушено вимоги пожежної безпеки, а саме відсутність основних заходів по запобіганню такого лиха.

Судом встановлено, що на момент розгляду спору відповідачем усунуто більшу частину виявлених перевіркою порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (докази додаються), решта порушень перебуває у процесі усунення, при цьому, вони самі по собі не відносяться до першопричин займання та розповсюдження вогню.

Ту частину порушень, усунення яких є можливим без додаткового бюджетного фінансування, було негайно усунуто, щодо тих порушень, які передбачають закупівлю додаткового обладнання, матеріалів чи навіть пер прокладання електромережі, їх буде усунуто негайно після отримання відповідного бюджетного фінансування, адже ДЗ «ДССС «Барвінок» існує виключно за рахунок бюджетних коштів, які виділяються виключно за цільовим призначенням згідно затвердженого МОЗ України кошторису. ДЗ ДССС «Барвінок» в межах своїх повноважень може лише просити МОЗ України виділити відповідні кошти, проте, він позбавлений можливості будь-яким чином впливати на процес чи строки їх виділення. ДЗ ДСС «Барвінок» негайно після отримання приписів звернулося до МОЗ України з відповідним листом, проте, наразі зміни до кошторису МОЗ України не затверджено, фінансування не виділено.

При цьому, як вбачається з Листа до МОЗ України від 15.07.2017, орієнтовний обсяг додаткового бюджетного фінансування на усунення недоліків, зазначених в приписі, перевищує мільйон гривень.

Як вбачається з припису від 13.07.2017, встановлено строк для виконання - 21.07.2017. Тобто, закінчивши перевірку в четвер 13.07.2017, позивач надав позивачу строк 6 робочих днів для усунення всіх недоліків. Протягом цього строку відповідач повинен:

- отримати за погодженням з МОЗ України та ДКСУ бюджетне фінансування в сумі понад мільйон гривень, необхідне для усунення недоліків;

- провести тендер для закупівлі за державні кошти, замовити, затвердити та оплатити проектно-кошторисну документацію з обладнання всіх будівель закладу системою блискавкозахисту відповідно до ДСТУ ;

- провести тендер для закупівлі за державні кошти, замовити та оплатити комплекс робіт з обладнання всіх будівель закладу системою блискавкозахисту відповідно до ДСТУ;

- забезпечити проходження персоналом закладу спеціального навчання з питань пожежної безпеки у спеціалізованих організаціях, начальних центрах чи закладах МНС (якого, до речі, вже не існує);

- провести тендер для закупівлі за державні кошти, замовити, затвердити та оплатити проектно-кошторисну документацію з обладнання приміщень адміністративно- лікувального корпусу автоматичною пожежною сигналізацією відповідно до ДСТУ;

- провести тендер для закупівлі за державні кошти, замовити та оплатити виготовлення та встановлення світлових покажчиків з підключенням їх до електропостачання комплекс робіт з обладнання приміщень адміністративно-лікувального корпусу автоматичною пожежною сигналізацією відповідно до ДСТУ;

- провести тендер для закупівлі за державні кошти, замовити та оплатити виготовлення та встановлення протипожежних дверей складських приміщень;

- провести тендер для закупівлі за державні кошти, замовити та оплатити комплекс робіт з перекладання електромережі закладу з метою забезпечення з’єднання проводів саме шляхом опресування, зварювання, паяння або затискачів.

Виконання цих приписів в такі строки є неможливим.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.10.2017 зупинено провадження по справі для надання можливості відповідачу усунути решту недоліків.

03.04.2018 Ухвалою Київського окружного адміністративного суду поновлено провадження по справі у зв'язку з клопотанням позивача.

Як вбачається з матеріалів справи, 04.04.2018 відповідачем було подано до ГУ ДСНС в Київській області заяву про проведення позапланової перевірки.

У період з 18.04.2018 по 19.04.2018 посадовими особами ДСНС України було проведено перевірку порушень вказаних в акті перевірки від 13.07.2017 № 86.

За результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки складено ОСОБА_2 № 92 від 19.04.2018 в якому вказано лише одне порушення, а саме :

- Дерев'яні конструкції горища харчоблоку не оброблено засобами вогнезахисту.

На підтвердження усунення порушень відповідачем надано до суду засвідчену копію робочого проекту "Автоматична установка пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та керування евакуацією людей" з додатками та Проекту з вогнезахисного просочування дерев'яних конструкцій з додатками.

Дослідивши подані документи, суд встановив, що відповідачем здійснюються заходи щодо усунення порушень законодавства у сфері пожежної безпеки.

Відповідно до п.8 ч.2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Суд вважає, що захід реагування у вигляді повного зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, а тому необхідність вжиття таких заходів слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.

Водночас, повне зупинення експлуатації (роботи) є крайнім заходом, який несе значні негативні та навіть непередбачувані наслідки не тільки для відповідача та його працівників, але й для здоров’я дітей, хворих на туберкульоз, які проходять лікування в ДЗ «ДССС «Барвінок», їх сімей, оточення та навіть для санітарного благополуччя населення регіону, адже, в разі зупинення роботи закладу, хворі на туберкульоз діти- пацієнти змушені будуть припинити лікування, залишити заклад та опиняться в звичайному середовищу, поширюючи смертельну хворобу.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення- 22 травня 2018 р.