
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" липня 2018 р. справа № 809/756/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
03.05.2018 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі – відповідач) про визнання протиправною відмову у здійсненні перерахунку пенсії та зобов’язання вчинити певні дії.
08.05.2018 позовну заяву ОСОБА_1 суд залишив без руху та надав строк для усунення її недоліків, які позивач 29.05.2018, у межах встановленого судом строку, усунув.
01.06.2018 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).
Заявлені позовні вимоги, мотивовані тим, що позивач 14.03.2018 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії та обчислення заробітку з 01.01.1988 до 31.12.1993, шляхом визначення індивідуального коефіцієнта заробітку, отриманого в російських рублях за період з січня 1988 року до листопада 1992 року – 1:100000, а з листопада 1992 року відповідно курсу без будь-якого обмеження заробітку. Однак, відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку, оскільки, у довідці про заробітну плату Іркутської області адміністрації Усть-Кутського Муніципальної освіти архівного відділу від 09.11.2005 за №Ф-48 відсутня заробітна плата за 1990 рік; на даний час позивач не представив первинні документи, які підтверджують достовірність видачі даної довідки про заробітну плату; згідно Порядку призначення пенсії в України особам, які переїхали на постійне місце проживання з держав – учасниць Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в області пенсійного забезпечення від 13.03.1992 обчислення розміру пенсії із заробітної плати з урахуванням районних коефіцієнтів проводиться за період роботи до 01.01.1992. Тому, просить визнати визнання протиправною відмову у здійсненні перерахунку пенсії та зобов’язати відповідача звернутися за первинними документами.
Відповідач направив відзив на позов, в якому позовних вимог не визнав, просив в його задоволенні відмовити на тій підставі, що проведення перерахунку пенсії з більшого заробітку за період з 01.01.1989 до 31.12.1993 без будь-якого обмеження у заробітку відповідно до довідки про заробітну плату Іркутської області адміністрації Усть-Кутського Муніципальної освіти архівного відділу від 09.11.2005 за №Ф-48, є безпідставним, оскільки: у вказаній довідці відсутня заробітна плата за 1990 рік; на даний час позивач не представив первинні документи, які підтверджують достовірність видачі даної довідки про заробітну плату; згідно Порядку призначення пенсії в України особам, які переїхали на постійне місце проживання з держав – учасниць Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в області пенсійного забезпечення від 13.03.1992 обчислення розміру пенсії із заробітної плати з урахуванням районних коефіцієнтів проводиться за період роботи до 01.01.1992, також Законом СРСР «Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР» з 01.01.1992 було встановлено, що вразі виїзду особи за межі районів Крайньої Півночі чи місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі обчислення заробітної плати, із якої призначаються пенсія, проводиться із виключенням цих сум, тобто до 01.01.1992 враховуються періоди зарплати, які були передбачені статтею 53 Закону України СРСР «Про державні пенсії» (з урахуванням районних коефіцієнтів), а з 01.01.1992 – періоди зарплати, які були передбачені статтею 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (без районних коефіцієнтів). Крім того, в матеріалах пенсійної справи позивача наявна довідка архівного відділу Усть-Кутського муніципальної освіти Іркутської області Російської Федерації адміністрації архівного відділу від 08.11.2005 за №Ф-49 про те, що за 1990, 1994 року відсутні матеріали по нарахуванню заробітної плати позивача, що унеможливлює провести перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати за період з 01.01.1986 до 31.12.1995, та наявні відомості про включення районного коефіцієнту і Північна надбавка. Також, в позовних вимогах на вказано яке обмеження заробітку оспорюється.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
24.05.2000 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності, виходячи із стажу роботи 26 років 10 місяців та заробітної плати за період роботи з 01.01.1987 до 31.12.1991, позивач перебуває на обліку в Галицькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.
На підставі заяви позивача від 06.04.2009 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивач із включенням до стажу роботи період навчання, внаслідок чого стаж роботи позивача становив 28 років 8 місяців 15 днів.
Згідно заяви позивача від 15.10.2009 відповідачем здійснено перерахунок пенсії із донарахуванням стажу роботи. В результаті перерахунку пенсії стаж роботи позивача становить 37 років 5 місяців 15 днів.
З жовтня 2017 року відповідач на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» здійснив перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого розмір пенсії позивача становить 3 896, 58 гривень, в тому числі основний розмір пенсії за віком – 3 722, 34 гривень, доплата за понаднормовий стаж роботи 12 років – 174, 24 гривень, виходячи із коефіцієнту стажу – 0, 37417 та коефіцієнта заробітку – 2, 64272, заробітна плата взята за період з 01.01.1989 до 31.12.1991.
14.03.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, з урахуванням періоду його роботи у Верхнє-Марковському ЛПХ з 01.01.1988 до 31.12.1993, згідно довідки Іркутської області адміністрації Усть-Кутського Муніципальної освіти архівного відділу від 09.11.2005 за №Ф-48 про заробітну плату шляхом обчислення заробітку за вказаний період та індивідуального коефіцієнта заробітку, отриманого в російських рублях за період з січня 1988 року до листопада 1992 року 1 до 100 000, а з листопада1992 року по курсу, без будь-якого обмеження заробітку.
28.03.2018 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії із більшого заробітку за період з 01.01.1988 до 31.12.1993 відповідно до довідки Іркутської області адміністрації Усть-Кутського Муніципальної освіти архівного відділу від 09.11.2005 за №Ф-48 про заробітну плату за вказаний період, на тій підставі, що: у довідці відсутня заробітна плата за 1990 рік; відповідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що при обчисленні розміру пенсії із заробітної плати з урахуванням районних коефіцієнтів проводиться за періоди до 01.01.1992, з 01.01.1992 у разі виїзду особи за межі районів Крайньої Півночі чи місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі обчислення заробітної плати, із якої призначено пенсії, проводиться виключення цих сум; для включення до розрахунку заробітну плату з 01.01.1992 року необхідно подати довідку із виділенням Північної надбавки та районного коефіцієнта; не подано первинні документи, які підтверджують достовірність видачі довідки про заробітну плату.
Суд встановив, позивач працював в Верхнє-Марковськом ЛПК та отримував заробітну плату з урахуванням сум районного коефіцієнту та північної надбавки, що підтверджується довідкою архівного відділу адміністрації Усть-Кутського Муніципальної освіти Іркутської області Російської Федерації за №Ф-48 від 09.11.2005 та копією трудової книжки.
Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної угоди здійснюється згідно законодавства держави, на території якої вони проживають.
Згідно з вимогами пункту 2 статті 6 Угоди від 13.03.1992 для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільговій основі і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, отриманий на території любої із цих країн, а також на територіях колишнього СССР за час до вступу в силу даної Угоди.
Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах-учасницях Угоди введена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії (пункт 3 статті 6 вказаної Угоди від 03.03.1992).
Відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду (частина 1). Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік (частина 2).
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Таким чином, визначальною умовою для здійснення обчислення пенсії, є наявність заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд.
Суд встановив, що в довідці архівного відділу адміністрації Усть-Кутського Муніципальної освіти Іркутської області Російської Федерації за №Ф-48 від 09.11.2005 відсутні відомості про наявність заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд, а саме за 1990 рік, то відповідно у відповідача були підстави для відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача з урахуванням періоду його роботи у Верхнє-Марковському ЛПХ з 01.01.1989 до 31.12.1993, і як наслідок, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Позивачем не було надано документів, які б могли слугувати підставою для перерахунку його пенсії за період з 01.01.1989 до 31.12.1993, з розрахунком зарплати з 60 календарних місяців страхового стажу поспіль.
Щодо позовних вимог про зобов’язання відповідача звернутися до адміністрації Усть-Кутського Муніципальної освіти Іркутської області Російської Федерації про підтвердження первинними документами довідки за №Ф-48 від 08.11.2005 про заробітну плату позивача за період з 01.01.1989 до 31.12.1993 із зазначенням сум заробітку, з якої сплачувалися страхові внески до Пенсійного фонду Російської Федерації, то такі вимог задоволенню не підлягають, оскільки у відповідності до вказаної довідки в Усть-Кутському міському державно архіві відсутні документальні матеріали по нарахування заробітної плати працівникам Верхнє-Марковка ЛПК за 1990, 1994 року, так як організація ліквідована, а обов’язок підтвердити вказані обставини законом покладено на застраховану особу, а не на орган Пенсійного фонду.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, тому в задоволенні позову необхідно відмовити.
Оскільки, позивачу відмовлено у задоволенні позову, то судові витрати не підлягають розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (індекс 77025, село Добринів, Рогатинський район, Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (індекс 77101, вулиця Шевченка, 10, місто Галич, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 40385724) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.