
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05 липня 2018 року Справа № 335/2783/18 ЗП/808/129/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: ОСОБА_1 (69061, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер:НОМЕР_1)
до: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, ЄДРПОУ 20490012)
про: визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 19.03.2018 адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1І.) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, передано на розгляд Запорізького окружного адміністративного суду.
08.05.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшли матеріали справи №335/2783/18. Згідно позовної заяви позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо не включення до складу грошового забезпечення позивача, з якого призначається пенсія, суми індексації заробітної плати, премії за сумлінну працю та матеріальної допомоги на оздоровлення, які були нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувалися та були сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з урахуванням включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, суми індексації заробітної плати, премії за сумлінну працю та матеріальної допомоги на оздоровлення, які були нараховані позивачу за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувалися та були сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наслідком якого є відповідна виплата пенсії, з 29.11.2017.
Ухвалою суду від 10.05.2018 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивачу було надано 5-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 23.05.2018 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 14.06.2018.
В судовому засіданні оголошувалась перерва до 02.07.2018.
Від позивача надійшла заява від 15.06.2018 про уточнення позовних вимог, згідно якої позивач просить суд: Змінити першу частину прохальної частини позовних вимог виклавши її у наступній редакції: "Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яка оформлена листом №1455/С - 9 від 13.12.2017, у перерахуванні пенсії ОСОБА_1, шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, суми індексації заробітної плати, премії за сумлінну працю та матеріальної допомоги на оздоровлення, які були нараховані за останні 24 місяці перед звільненням, та з яких утримувались та були сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Також, позивач надіслав на адресу суду заяву від 19.06.2018 про розгляд справи в письмовому провадженні. Позиція позивача викладена в позовній заяві та відповіді на відзив. Зокрема зазначено, що при розрахунку пенсії, відповідачем не були враховані суми додаткових видів грошового забезпечення, а саме: індексація заробітної плати, премія за сумлінну працю, матеріальна допомога на оздоровлення, які були нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувалися та були сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Посилаючись на те, що протиправні дії відповідача порушують його право на отримання пенсії у збільшеному розмірі, просить позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, про час і дату судового засідання був повідомлений належним чином. Позиція відповідача викладена у відзиві на адміністративний позов від 29.05.2018. Зокрема зазначено, що грошове забезпечення складається з постійних виплат та одноразових виплат. Оскільки чинним законодавством чітко визначено, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки постійні виплати, то одноразові додаткові виплати не можуть включатися для обчислення пенсії. Офіційне тлумачення з приводу видів грошового забезпечення, які включаються для призначення та перерахунку пенсії, дано рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015, а саме: усі призначені пенсії військовослужбовців підлягають перерахунку лише з таких додаткових видів грошового забезпечення - надбавки, доплати, підвищення. Даний перелік є вичерпним. Отже, індексація заробітної плати, премія за сумлінну працю та матеріальна допомога на оздоровлення не входить до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. З огляду на викладене просить суд у позові відмовити.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.
З 01.06.2011 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та одержує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 від 12.08.2011 (а.с.9, 33).
28.11.2017 Головним управлінням ДФС у Запорізькій області позивачу була надана відповідна довідка за № 45 про додаткові види грошового забезпечення, інші виплати з червня 2009 року по травень 2011 року, на які було нарахований та сплачений страховий внесок до Пенсійного фонду України, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка була видана на підставі особового рахунку за 2009-2011 роки (а.с.11,35).
29.11.2017 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (а.с.12, 36).
Листом за №1455/С-9 від 13.12.2017 відповідачем відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, так як до складу додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, належать лише надбавки, підвищення та премія (а.с.13,37).
Вважаючи відмову відповідача у перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" ( далі - Постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України № 2011 -XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991, зі змінами та доповненнями (далі - Закон №2011-XII). Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 (далі - Постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам", затвердженої 11.06.2008 наказом Міністра оборони України №260, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за №638/15329. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
З викладеного слідує, що грошова допомога на оздоровлення, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Відносно індексації грошового забезпечення, слід зазначити, що правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-XII, згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Вказана правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року № 21-70а15.
Таким чином, грошова допомога на оздоровлення, премії та доплати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Таким чином, у порушення вищенаведених норм права відповідач не врахував при обчисленні пенсії отримані позивачем суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та протиправно не здійснив перерахунок пенсії.
Звідси, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити пенсію позивачу з урахуванням отриманих позивачем сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією від 15.03.2018 №3976 (а.с.1).
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (69061, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер:НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яка оформлена листом №1455/С - 9 від 13.12.2017, у перерахуванні пенсії ОСОБА_1, шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, суми індексації заробітної плати, премії за сумлінну працю та матеріальної допомоги на оздоровлення, які були нараховані за останні 24 місяці перед звільненням, та з яких утримувались та були сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, суми індексації заробітної плати, премії за сумлінну працю та матеріальної допомоги на оздоровлення, які були нараховані позивачу за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувалися та були сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наслідком якого є відповідна виплата пенсії, з 29.11.2017.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (69061, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер:НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 05.07.2018.
Суддя І.В.Садовий