
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03 травня 2018 року Справа № 328/15/18 ЗП/808/44/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В. при секретарі Фесик А.В. розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Запорізького обласного військового комісаріату
про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Запорізького обласного військового комісаріату в якому позивач просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність т.в.о. військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату щодо не направлення поданої позивачем заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 разом із документами, передбаченими Додатком, на розгляд до Комісії Міністерства оборони України з питань, пов'язаних з призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум;
-зобов'язати уповноважених службових осіб Запорізького обласного військового комісаріату у 15-ти денний строк направити до Комісії Міністерства оборони України з питань, пов'язаних з призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум заяву позивача про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 разом із документами, передбаченими Додатком;
-стягнути з Запорізького обласного військового комісаріату на користь позивача 5 тисяч гривень моральної (немайнової) шкоди, завданої мені внаслідок протиправної бездіяльності;
-стягнути з Запорізького обласного військового комісаріату на мою користь 2500 грн. витрат, пов'язаних з правничою допомогою адвоката.
Позов обґрунтований тим, що позивачка є дружиною ОСОБА_2, який загинув від наскрізного вогнепального поранення. У травні 2017 року позивачка звернулась до Токмацького об’єднаного військового комісаріату із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку із загибеллю чоловіка, до якої було надано документи передбачені Порядком. У липні 2017 року позивачка отримала листа т.в.о. військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату №929/с від 04.07.2017, яким їй відмовлено у направленні документів на комісію до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, у зв’язку з відсутністю підстав.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому з посиланням на приписи ч. 2 ст. 3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” наполягає на тому, що право на отримання одноразової грошової допомоги на позивача не розповсюджуються, то він і не є суб’єктом взаємовідносин в частині призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності згідно Порядку. В такому випадку обов’язку щодо направлення його документів у Запорізького ОВК згідно п.13 Порядку №975 від 25.12.2013 не виникає.
Ухвалою судді від 05.03.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 02 квітня 2018 року без повідомлення (виклику) сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд з’ясував наступне.
04.02.2016 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Токмаку Токмацького міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області зареєстровано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія І-ЖС № 168073.
14.02.2016 року народилася донька ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження серія І-ЖС № 301556.
29.03.2016 року Токмацьким РВК Запорізької області ОСОБА_2 було призвано до військової служби, яку він проходив в зоні проведення АТО у військовій частині польова пошта В2830 та 01.03.2017 ОСОБА_2 загинув.
13.05.2017 позивачка звернулась із заявою про виплату їй одноразової грошової допомоги у зв’язку із загибеллю її чоловіка. До заяви було надано документи згідно із Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013.
Листом т.в.о. військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату №929/с від 04.07.2017, позивачці відмовлено у направленні документів на комісію до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, у зв’язку з відсутністю підстав.
Не погоджуючись із такими діями відповідача позивачка звернулась до суду із цим позовом.
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги, що згідно із ст.41 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Відповідно до положень п. 1 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 (далі – Закон №2011-ХІІ) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби) під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.
Статтею 16-1 Закону передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1- 3 пункту 2 статті 16 цього Закону №2011-ХІІ, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Згідно з п. «а» ч. 1ст. 16-2 даного Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України, як це передбачено ч. 9 ст. 16-3 вищезазначеного Закону.
Пунктом 10 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 р. № 975 (далі – Порядок №975), передбачено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), документи, визначені цим Порядком.
Згідно п. 13 Порядку №975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Функції щодо підготовки необхідних документів для призначення пенсії військовослужбовцям, згідно з п. 3.1 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 р. за № 530, покладені на обласні військові комісаріати.
Відповідно до п. 1 розділу II Положення про Комісію Міністерства оборони України з питань, пов'язаних з призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі відповідно - Положення, Комісія), затвердженого наказом Міністерства оборони України № 564 від 26.10.2016 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2016 р. за № 1497/29627, основними завданням Комісії є вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Як зазначено у п. 2 Положення, Комісія зобов'язана приймати до розгляду документи, що надходять до Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Пунктом 4 цього Положення передбачено, що Комісія відмовляє в призначенні одноразової грошової допомоги у разі, якщо встановлено, що загибель (смерть), військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння.
З огляду на викладене, вирішення питання щодо призначення або відмови у призначенні одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця чинним законодавством України віднесено виключно до компетенції Комісії.
Відповідач повинен лише подати у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги (висновок про наявність або відсутність у позивача підстав для призначення і виплати одноразової грошової допомоги).
Запорізьким обласним військовим комісаріатом не було подано висновок стосовно можливості призначення і виплати позивачу одноразової грошової допомоги до Міністерства оборони України, а, отже, будь-яке рішення з даного питання Міністерством оборони України не приймалося.
Враховуючи, що рішення про виплату одноразової грошової допомоги приймається Міністерством оборони України, то Запорізький обласний військовий комісаріат приймаючи рішення про відмову ОСОБА_1 у складанні висновку щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги та направленні його на розгляд до Комісії Міністерства оборони України, допустив порушення процедури розгляду звернення позивача та діяв поза межами наданих йому повноважень.
Водночас, суд не погоджується з формулюванням позовних вимог позивачем.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Витрати на професійну правничу допомогу у сумі 2500 грн. 00 коп. не можуть бути присуджені з відповідача на користь позивача через їх необґрунтованість. Позов підписаний та поданий позивачем, справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, представник не брав участі у розгляді справи. Також, позивачем не доведено дотримання ч.5 ст.134 КАС України.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача моральної шкоди у сумі 5000 грн., суд вважає її необґрунтованою, оскільки під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній або юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Позивачем не надано жодних доказів в підтвердження вказаного.
З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Запорізького обласного військового комісаріату (69063, м.Запоріжжя, провулок Тихий, буд.7, код ЄДРПОУ 07835529) стосовно неподання у 15-денний строк з дня реєстрації документів до Комісії Міністерства оборони України висновку з доданими документами щодо виплати ОСОБА_1 (71724, Запорізька область, Токмацький район, с. Нове, вул. Перемоги, б. 15, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Зобов'язати Запорізький обласний військовий комісаріат (69063, м.Запоріжжя, провулок Тихий, буд.7, код ЄДРПОУ 07835529) у 15-денний строк подати Комісії Міністерства оборони України висновок з доданими документами щодо виплати ОСОБА_1 (71724, Запорізька область, Токмацький район, с. Нове, вул. Перемоги, б. 15, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (71724, Запорізька область, Токмацький район, с. Нове, вул. Перемоги, б. 15, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Запорізького обласного військового комісаріату (69063, м.Запоріжжя, провулок Тихий, буд.7, код ЄДРПОУ 07835529).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Рішення виготовлено у повному обсязі 03.05.2018.
Суддя Н.В.Стрельнікова