Рішення № 75110715, 21.06.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2018
Номер справи
808/1384/18
Номер документу
75110715
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

21 червня 2018 року (о 14 год. 30 хв.)Справа № 808/1384/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В. за участю секретаря судового засідання Аксьонової С.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (69118, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158 Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

16.04.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати противоправними дії відповідача щодо повернення ОСОБА_2 №13641 від 19.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на адресу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Запорізькій області;

зобов'язати відповідача розглянути заяву від 26.03.2018 про здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням направленої Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Запорізькій області ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення № 13641 від 19.03.2018 та прийняти рішення відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1;

встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання відповідача подати у п’ятнадцятиденний строк з моменту набрання законної сили рішенням звіт про виконання рішення суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів МВС України та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ». Вказує, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2018 у справі № 808/5/18, Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Запорізькій області листом від 19.03.2018 № 70/л.к./29-2018 надіслала на адресу відповідача ОСОБА_2 №13641 від 19.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. 26.03.2018 позивач звернувся до відповідача письмово із заявою про здійснення перерахунку пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку із прийняттям постанови КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19.03.2018 за пенсійною справою №86/13641, проте відповідачем листом від 04.04.2018 № 895/Є-9 надано відповідь, за змістом якої згідно рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2018 та ухвали суду від 16.02.2018 відповідачем у справі є ліквідаційна комісія головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області. Оскільки у Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відсутні підстави для перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 19.03.2018, зазначена довідка була повернута до ліквідаційної комісії головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області. Позивач посилається на приписи Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, постанову Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та просить суд позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою судді від 23.04.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи у судовому засіданні на 21.05.2018. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

04.05.2018 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позов (вх. № 14042), в якому зазначає, що 26.03.2018 до відповідача надійшла заява позивача про здійснення перерахунку та виплати пенсії, на яку листом від 04.04.2018 за № 895/Є-9 відповідачем надано відповідь. Відповідно до п. 17 Порядку рішення приймається лише з разі надходження заяви про призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії. Таке рішення оформлюється розпорядженням органу (п. 18 Порядку). В разі надходження заяви про перерахунок пенсії Порядком не передбачено обов'язок прийняття рішення. Крім того, п. 23, 24 Порядку визначено спосіб дії відповідача при перерахунку пенсії. Прийняття жодного рішення при перерахунку пенсії також не передбачено. Оскільки відповідач, як орган державної влади, діє лише на підставах та у спосіб, визначений чинним законодавством, а жодним нормативним документом не визначено обов'язку прийняття рішення при перерахунку пенсії, відповідач не порушено жодних прав ОСОБА_1 та норм законодавства надавши відповідь на заяву позивача своїм листом. З урахуванням вищезазначеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

21.05.2018 у судовому засідання оголошено перерву до 21.06.2018.

21.05.2018 від позивача до суду надійшло клопотання (вх. №15614) про розгляд справи у порядку письмового провадження.

21.06.2018 до суду від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження (вх. № 19402).

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх спав, прапорщиком міліції, якому призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», що підтверджується посвідченням № 86/13641, виданим ГФЕУ МВС України – ФЕВ УВС, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с.12).

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2018 у справі № 808/5/18, яке набрало законної сили 02.03.2018, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 16.02.2018, зобов'язано Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад сума 2470,00 грн.; оклад за військове звання сума 1000,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% сума 1735,00 грн. надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% сума 2602,50; премія 35% сума 2732,63 грн.; загальна сума 10540,13 грн. з 01.01.2016.

Листом від 19.03.2018 № 70/л.к./29-2018, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2018 у справі № 808/5/18, заступником голови Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області надіслано на адресу Головного управління Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19.03.2018 реєстраційний № ГУПФУ 13641, п/с № 86/13641 (а.с.14).

Згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області №86/13641 від 19.03.2018, виданою ОСОБА_1 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2018 у справі № 808/5/18 та ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 16.02.2018, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за прирівняною посадою поліцейського: Інспектор патрульної поліції, посади на день звільнення зі служби: Інспектор ДПС взводу № 1 спецроти полку ДПС ДАІ УМВС становить: посадовий оклад - 2470,00; оклад за спеціальне звання – 1 000,00; 50% надбавка за стаж служби – 1735,00; 50% надбавка за виконання ОВЗ – 2602,50; премія 35% - 2732,63, всього – 10540,13 грн. (а.с.13).

26.03.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплати пенсії за вислугу років з 01.01.2016 згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку із прийняттям постанови КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19.03.2018 за пенсійною справою №86/13641 у розмірі 73% від наступного грошового забезпечення: посадовий оклад сума 2470,00 грн.; оклад за військове звання сума 1000,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% сума 1735,00 грн. надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% сума 2602,50 грн.; премія 35% сума 2732,63 грн.; загальна сума 10540,13 грн. (а.с.16).

Листом від 04.04.2018 895/Є-9 ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомило позивача, що згідно рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2018 та ухвали суду від 16.02.2018 відповідачем у справі є ліквідаційна комісія головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області. Оскільки у ГУПФУ в Запорізькій області відсутні підстави для перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 19.03.2018, зазначена довідка була повернута до ліквідаційної комісії головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (а.с.20).

Позивач вважає дії відповідача щодо повернення ОСОБА_2 №13641 від 19.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на адресу Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Запорізькій області протиправними, у зв’язку із чим звернувся із вказаним позовом до суду.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

ОСОБА_2 видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Суд зазначає, що в даному випадку підставою для проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії є ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 86/13641 від 19.03.2018, яку видано Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2018 у справі № 808/5/18.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Крім того, Конституційний Суд України розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016).

У рішенні від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.

Конституційний Суд України у Рішенні від 9 лютого 1999 року № 21-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За результатами судового розгляду встановлено, що листом від 19.03.2018 № 70/л.к./29-2018 Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Запорізькій області надіслала до ГУ ПФУ в Запорізькій області довідку № 86/13641 від 19.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2018 у справі № 808/5/18, яке набрало законної сили 02.03.2018, однак в порушення вимог статті 51 Закону України № 2262-ХІІ та Порядку № 45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію ОСОБА_1 після надходження довідки не перерахував, а відтак дії відповідача щодо повернення без виконання ОСОБА_2 №86/13641 від 19.03.2018 про розмір грошового забезпечення, надісланої виконання на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2018 у справі № 808/5/18 є протиправними.

Крім того суд зауважує, що довідка № 86/13641 від 19.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 була надіслана Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Запорізькій області на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2018 у справі № 808/5/18, яке набрало законної сили 02.03.2018, яким зобов’язано Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад сума 2470,00 грн.; оклад за військове звання сума 1000,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% сума 1735,00 грн. надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% сума 2602,50; премія 35% сума 2732,63 грн.; загальна сума 10540,13 грн. з 01.01.2016, а відтак Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Запорізькій області виконано рішення суду від 30.01.2018 у справі № 808/5/18 у повному обсязі, а відтак відповідач був зобов’язаний вчинити дії на виконання вимог Порядку № 45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію ОСОБА_1 після надходження відповідної довідки.

За приписами ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Оскільки, відповідачем неправомірно повернуто без виконання на адресу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області ОСОБА_2 №86/13641 від 19.03.2018 про розмір грошового забезпечення, видану на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2018 у справі № 808/5/18, суд приходить до висновку, що для повного відновлення порушених прав позивача є зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області про грошове забезпечення від 19.03.2018 № 86/13641 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, починаючи з 1 січня 2016 року.

Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача розглянути заяву від 26.03.2018 про здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням довідки № 13641 від 19.03.2018 та прийняти рішення відповідно до Порядку задоволенню не підлягають, оскільки заява позивача відповідачем розглянута, відповідь на вказану заяву відповідачем оформлено листом від 04.04.2018 № 895/Є-9, порушене право позивача відновлено шляхом зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, а відтак вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо вимоги позивача встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Конструкція вказаної правової норми свідчить про те, що це є правом суду, а не імперативним обов’язком.

З огляду на обставини справи, суд не вбачає підстав в даному випадку для застосування ст. 382 КАС України.

Крім того, гарантія виконання судового рішення забезпечується також положеннями ст. 14 КАС України, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України

Таким чином, у задоволенні позову в цій частині суд відмовляє.

Частиною першою статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно з частинами першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією № 44 від 13.04.2018.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (69118, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158 Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо повернення без виконання ОСОБА_2 №86/13641 від 19.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на адресу Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Запорізькій області.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області про грошове забезпечення від 19.03.2018 № 86/13641, починаючи з 1 січня 2016 року.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (69118, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158 Б, код ЄДРПОУ 20490012).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі протягом тридцяти днів, з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 21.06.2018.

Суддя Ю.В. Калашник