
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Вінниця
24 травня 2018 р. Справа № 802/888/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
секретаря судового засідання: Демченка А.М.,
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1,
відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_3
до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці
про визнання неправомірним рішення і призначення пенсії,
В С Т А Н О В И В:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про призначення пенсії на пільгових умовах.
Ухвалою суду від 20.03.2018 позовну заяву залишено без руху.
02.04.2018 недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою суду від 17.04.2018 витребувано інформацію у посольства України в державі Ізраїль ( вул. Ірміягу, 50, Тель-Авів, 62594 ) чи перебуває ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт РU084916, виданий 21SR, 12.07.2016 р., який постійно проживає в Ізраїлі за адресою АДРЕСА_1) на консульському обліку та надати інформацію стосовно того, чи отримано ОСОБА_3 громадянство держави Ізраїль.
Підставою звернення до суду з даним позовом стало те, що позивачу відмовлено у в призначенні пільгової пенсії згідно ст. 26 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". З огляду на вказані обставини, позивач звернувся до суду з даним позовом в якому просить визнати неправомірним рішення комісії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала та просила відмовити у задоволенні позову. У відзиві на позовну заяву представник управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці зазначила, що для призначення пенсії особа, яка звертається за призначенням пенсії повинна надати пакет документів, що передбачені п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». При цьому, документи про стаж та заробітну плату подаються в оригіналах. Відповідно до Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). З огляду на вказані обставини, відповідач 05.12.2017 року відмовив у призначення пільгової пенсії, що підтверджується Витягом з протоколу №8385, у зв’язку з відсутністю документів передбачених порядком.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи пенсійного забезпечення в Україні, призначення, перерахунку і виплати пенсій передбачені Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Частиною першою ст.44 Закону передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
На виконання положень даної статті, постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846 із змінами від 07.07.2014 року №13-1, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок).
Відповідно до частини 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 1 Порядку, заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
Пункт 1.1 Порядку передбачає, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті за місцем проживання (реєстрації).
Розділом II вказаного Порядку передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи про місце проживання (реєстрації) особи.
Відповідно п.2.9 Розділу II Порядку, особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред’явити паспорт (або інший документ, що засвідчує особу, місце її проживання (реєстрації) та вік. Пунктом 2.22 цього Порядку передбачено, що за документ, який засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка уповноважених органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземні громадяни та особи без громадянства подають також копію посвідки на постійне проживання (реєстрації).
У пункті 7 Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.
Згідно з пунктом 30 Порядку, документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів;
в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження (пункт 38 Порядку).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ (пункт 39 Порядку).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 43 Порядку).
Аналізуючи наведені норми права, можна дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Позивач, ОСОБА_3, 26.06.2017 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця з заявою про призначення пільгової пенсії, згідно ст.26 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Загальний стаж роботи позивача, що не оскаржується УПФУ в м. Вінниця складає 33р.
05.12.2017 року УПФУ в м. Вінниця відмовило у призначення пільгової пенсії, що підтверджується витягом з протоколу №8385.
Як вбачається з витягу протоколу відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії в зв’язку з відсутністю внутрішнього паспорту громадянина України.
Відповідно до ч.1 ст.47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України.
Згідно наданих документів, місцем проживання та реєстрації ОСОБА_3 є Ізраїль. На території України позивач проживає без реєстрації.
Відповідно до ч.4 ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення громадян України, що проживають за її межами, провадиться на основі договорів (угод) з іншими державами.
Враховуючи вищезазначене, виникнення права на пенсію пов'язується з умовою постійного проживання заявника на території України або укладенням Україною з відповідною державою міжнародного договору з питань пенсійного забезпечення - в разі проживання таких осіб в іншій країні.
На даний час договір в області пенсійного забезпечення між країною Ізраїль та Україною не укладений.
До того ж, відповідно до ст.8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: 1) громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягай встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; 2) особи, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення" - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел, а також у випадках, передбачених цим Законом, - члени їхніх сімей.
Суд також звертає увагу на те, що на виконання ухвали суду від 17.04.2018, якою витребувано інформацію у посольства України в державі Ізраїль ( вул. Ірміягу, 50, Тель-Авів, 62594 ) чи перебуває ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт РU084916, виданий 21SR, 12.07.2016 р., який постійно проживає в Ізраїлі за адресою АДРЕСА_1) на консульському обліку та надати інформацію стосовно того, чи отримано ОСОБА_3 громадянство держави Ізраїль, надано відповідь.
Так, 21.05.2018, через відділ прийому суду посольством України в державі Ізраїль надано відповідь у якій зазначено, що проведеною перевіркою за обліками консульського відділу Посольства встановлено, що згаданий громадянин дійсно перебуває на постійному консульському обліку установи за паспортом громадянина України для виїзду за кордон PU084916 від 12.07.2016, орган 2ISR. Крім того, інформуємо, що в матеріалах облікової картки ОСОБА_3 є копія паспорта громадянина ОСОБА_4 Ізраїль виданого на його ім’я, що, відповідно, підтверджує наявність у вказаної особи громадянства ОСОБА_4 Ізраїль.
З огляду на вказані обставини, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Аналогічний висновок закріплено в постанові Верховного суду від 19.04.2018 у справі № 601/198/16.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до положень статті 139 КАС України питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
В позові ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання неправомірним рішення та зобов'язання призначити і виплачувати пенсію відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя підпис ОСОБА_5
Згідно з оригіналом Суддя
Секретар