
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
02 липня 2018 р. Справа № 130/1019/18
Вінницький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Дмитришеної Р. М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 (23100, АДРЕСА_1) до: Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (23100, Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Асмолова, 1) про: визнання дій незаконними та зобов"язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
02.05.2018 року ОСОБА_1 звернулась до Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області з адміністративним позовом до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 02.05.2018 року матеріали по адміністративній справі №130/1019/18 за позовом ОСОБА_1 до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії передано на розгляд до Вінницького окружного адміністративного суду.
25.05.2018 року матеріали справи №130/1019/18 надійшли на адресу суду.
Ухвалою суду від 30.05.2018 року прийнято до провадження матеріали адміністративної справи №130/1019/18 та відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що перебуває на обліку в Жмеринському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області з 18.03.2013 року та отримує пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В подальшому, досягнувши пенсійного віку позивач звернулась до відповідача із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати.
Відповідно відповідачем здійснено переведення на інший вид пенсійного забезпечення та проведено перерахунок. Однак, вказаним розрахунком позивачу було здійснено без урахування середньої заробітної плати за 2016 - 2017 рр., в зв'язку із чим, позивач звернулась до суду та просить:
визнати неправомірними дії Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови ОСОБА_1 в застосуванні середньої заробітної плати при переході з пенсії по інвалідності на пенсію по віку за два календарні роки 2016-2017, що передують року звернення;
зобов'язати Жмеринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати за два попередні роки 2016-2017 для призначення пенсії починаючи з дати переходу з пенсії по інвалідності на пенсію по віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме з 11.04.2018 року.
Відповідно до положень КАС України ухвалою суду від 30.05.2018 року відповідачу встановлено строк для подання до суду відзив щодо позовних вимог позивача.
Ухвала суду від 30.05.2018 доставлена на адресу Жмеринського ОУПФУ та вручена уповноваженій особі 07.06.2018. Однак, відповідач не скористався своїм правом та не подав до суду відзив щодо позовних вимог ОСОБА_1
За наведеного вище, справа розглядається в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження за наявними доказами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Жмеринському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області з 18.03.2013 року та отримує пенсію в зв'язку із інвалідністю у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В подальшому, досягнувши пенсійного віку, ОСОБА_1 11.04.2018 року звернулась до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Також, в своїй заяві ОСОБА_1 просила при обчисленні пенсії застосовувати середню заробітну плату за 2016 - 2017 рр. в зв'язку із тим, що набула 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії по інвалідності.
Жмеринським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Вінницької області проведено з одно виду пенсійного забезпечення позивача на пенсію за віком.
Однак, листом від 20.04.2018 року за №32/Б-7 Жмеринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області відмовило ОСОБА_1 у здійсненні розрахунку призначеної пенсії. Мотиви відмови є відсутність страхового стажу, а саме 24 місяці, який необхідно набути після попереднього перерахунку пенсії проведеного автоматичним способом і на день звернення до Пенсійного фонду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Разом з тим, відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Частиною 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що під час переведення особи з одного виду пенсії на інший розмір пенсії визначається виходячи з середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017 роки.
Як слідує із відмови відповідача, останній посилається на те, що у позивача відсутній страховий страх в розмірі 24 місяці. Проте, згідно трудової книжки ОСОБА_1 у період з 01.03.2002 року по 10.04.2018 року працювала в управлінні праці та соціального захисту. Зокрема, з 2011 році перебувала на посаді головного спеціаліста по роботі з населенням постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС відділу бухобліку та звітності контролю за призначенням пенсій.
10.04.2018 року звільнена з посади головного спеціаліста по роботі з населенням постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС відділу бухобліку та звітності контролю за призначенням пенсій, в зв'язку із виходом на пенсію, про що вчинено запис в трудовій книжці позивача.
Суд вважає, за необхідне зазначити, що орган Пенсійного фонду України, як державний орган, що реалізує право громадян на пенсійне забезпечення, їх посадові та службові особи, зобов'язані неухильно дотримуватись чинного законодавства при призначенні і виплаті пенсій, вживати заходи щодо попередження порушення прав громадян, надавати допомогу громадянам у витребуванні та оформленні необхідних для призначення пенсії документів.
Згідно із частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Таким чином, в даному випадку відповідач мав керуватися, положеннями частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
В адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали", а якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (частина5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до положень КАС України, враховуючи, що позивач звільнена від сплати судового збору, судові витрати не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови ОСОБА_1 в застосуванні середньої заробітної плати при переході з пенсії по інвалідності на пенсію по віку за два календарні роки 2016-2017, що передують року звернення.
Зобов'язати Жмеринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати за два попередні роки 2016-2017 для призначення пенсії.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (23100, АДРЕСА_2, ІДН НОМЕР_1), Жмеринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (23100, Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Асмолова, 1, код ЄДРПОУ 37755147)
Повний текст рішення складено: 05.07.2018
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна