ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2010 року справа № 2а-6368/09/2370
11 год. 15 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гараня С.М.,
при секретарі Слуцькій Н.Ю.,
за участю:
представників контрольно-ревізійного управління у Черкаській області Кошарного О.В., Чепурного О.П. за довіреностями,
представника відповідача комунального підприємства «Черкаська міська комунальна аварійно-рятувальна служба» Шевченка В.І. за посадою,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом контрольно-ревізійного управління у Черкаській області до комунального підприємства «Черкаська міська комунальна аварійно-рятувальна служба» про стягнення коштів, використаних не за цільовим призначенням
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до комунального підприємства «Черкаська міська комунальна аварійно-рятувальна служба» про стягнення коштів, використаних не за цільовим призначенням.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити їх повністю. В обґрунтування заявленого позову зазначили, що ревізією списання коштів з рахунків та їх цільового використання виявлений факт їх нецільового використання з наступних підстав. Відповідачем були перераховані кошти за причіп для перевезення аеросаней вартістю 14000 грн. Відповідні капітальні видатки на зазначену суму підприємством було заплановано провести за рахунок коду економічної класифікації видатків 2410 «Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)», а фактично проведено за рахунок асигнувань, передбачених на поточні видатки за кодом економічної класифікації видатків 1310, що призвело до нецільового використання коштів. На адресу відповідача були направлені вимоги про усунення порушень, виявлених під час перевірки, але до цього часу вони залишилися не виконані, тому позивач змушений звернутися до суду з відповідним позовом про стягнення з комунального підприємства «Черкаська міська комунальна аварійно-рятувальна служба» на користь міського бюджету 14000 грн., що були використані не за цільовим призначенням.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі та пояснив, що виконати вимоги позивача не можливо по причині відсутності коштів.
Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що контрольно-ревізійним відділом у місті Черкаси була проведена ревізія фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Черкаська міська комунальна аварійно-рятувальна служба» за період з 01.01.20076 р. по 30.06.2009 р.
За її результатами були складені: акт від 28.08.2009 р. № 01-21/28 та вимоги про усунення порушень, виявлених ревізією від 02.09.2009 р. № 01-52/838.
Відповідно висновків перевірки позивачем фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Черкаська міська комунальна аварійно-рятувальна служба» щодо законності списання коштів з рахунків, в тому числі їх цільового використання встановлено, що платіжним дорученням від 25.09.2008 р. № 108 відповідачем перераховано кошти на рахунок товариства з обмеженою відповідальністю «Богдан-спецавтотехніка» за причіп для перевезення аеросаней, вартістю 14000 грн. Відповідні капітальні видатки на вказану суму підприємством заплановано провести за рахунок коду економічної класифікації видатків 2420 «Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)», а проведено за рахунок асигнувань, передбачених на поточні видатки за кодом економічної класифікації видатків 1310.
Вказане порушення було відображено в акті ревізії від 28.08.2009 р. № 01-21/28, та вимогах щодо усунення порушень використання позивачем коштів від 02.09.2009 р. № 01-52/838, та зобовязано відповідача вжити заходів по поверненню коштів в сумі 14000 грн. у дохід відповідного бюджету за кодом бюджетної класифікації «Інші надходження» за рахунок власних (небюджетних) коштів.
Відповідно до частини 1 пункту 8 статті 7 Бюджетного Кодексу України бюджетна система України ґрунтується на принципі цільового використання бюджетних коштів - бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. № 228 затверджений Порядок складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ (далі Порядок).
Відповідно до частини 2 пункту 5 Порядку установи мають право брати бюджетні зобов'язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду, а вищі навчальні заклади та наукові установи також установлених затвердженими планами використання бюджетних коштів і помісячними планами використання бюджетних коштів.
Згідно Розяснення щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 4 листопада 2004 р. № 194, чинного на момент проведення перевірки, (далі Розяснення), код економічної класифікації видатків 1310 це субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям) - це поточні платежі юридичним особам, які включають субсидії госпрозрахунковим підприємствам, установам та організаціям; субсидії підприємствам і організаціям сільського господарства; субсидії на покриття збитків підприємств; державна підтримка підприємств; приріст обігових коштів (в т. ч. шляхом внесків у статутні фонди); державна підтримка громадських організацій інші субсидії. За зазначеним кодом одержувачі бюджетних коштів здійснюють тільки поточні видатки, а капітальні видатки - за кодом 2410.
До цієї категорії відповідно Роз`яснення відносяться всі невідплатні державні платежі, які не підлягають поверненню і передбачаються лише на поточні цілі одержувача бюджетних коштів. Під субсидіями розуміють всі невідплатні поточні виплати підприємствам, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг в обмін на проведені платежі, а також видатки, пов'язані з відшкодуванням збитків державних підприємств. Трансфертні платежі є невідплатними і безповоротними і не являють собою придбання товарів чи послуг, надання кредиту або виплату непогашеного боргу. Трансферти населенню можуть надаватись як у готівковій формі, так і шляхом оплати рахунків.
Код економічної класифікації видатків 2410, відповідно Розяснення, це капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям - це капітальні трансферти одержувачам (тобто всі капітальні видатки одержувачів), внески у статутні фонди суб'єктів підприємницької діяльності відповідно до чинного законодавства. Капітальні трансферти - це невідплатні односторонні платежі органів управління, які не ведуть до виникнення або погашення фінансових вимог. Вони передбачені на придбання капітальних активів, компенсації втрат, пов'язаних з пошкодженням основного капіталу, або збільшення капіталу одержувачів бюджетних коштів. До цієї категорії включаються також трансфертні платежі підприємствам для покриття збитків, акумульованих ними протягом ряду років, або таких, які виникли в результаті надзвичайних обставин. Капітальними трансфертами вважаються невідплатні, безповоротні платежі, які носять одноразовий і нерегулярний характер як для донора, так і для їх отримувача (бенефіціара). Кошти, що виділяються з бюджету як капітальні трансферти, мають цільове призначення.
Відповідно до вимог частини 2 статті 8 та Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 р. № 2939, (далі Закон) Головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобовязань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Стаття 10 Закону передбачає права державної контрольно-ревізійної служби, до яких зокрема відноситься 1) перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); 8) у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства; 10) звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
З підстав викладеного суд приходить до висновку, що позов контрольно-ревізійного управління у Черкаській області до комунального підприємства «Черкаська міська комунальна аварійно-рятувальна служба» про стягнення коштів, використаних не за цільовим призначенням, підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов контрольно-ревізійного управління у Черкаській області до комунального підприємства «Черкаська міська комунальна аварійно-рятувальна служба» про стягнення коштів, використаних не за цільовим призначенням задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Черкаська міська комунальна аварійно-рятувальна служба», ідентифікаційний код 34997937, на користь бюджету міста Черкаси кошти в сумі 14000 (чотирнадцять тисяч) грн. за кодом бюджетної класифікації «Інші надходження».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, а у випадку відсутності особи, яка бере участь у справі з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М. Гарань.
Повний текст постанови виготовлений 19 січня 2010 року.