П О С Т А Н О В А
Іменем України
19 січня 2010 року справа № 2а-5952/09/2370
14 год. 30 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Холода Р.В.,
при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.
за участю:
представника позивача Побережної Н.П. за довіреністю,
відповідач не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Шполянському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду державна податкова інспекція у Шполянському районі Черкаської області просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 штрафні (фінансові) санкції в сумі 2022 грн. 00 коп.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач має заборгованість по несплачених штрафних (фінансових) санкціях на загальну суму 2022 грн. 00 коп., яка виникла за результатами перевірки щодо контролю за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, проведеної 1 вересня 2009 року працівниками державної податкової адміністрації в Черкаській області та викладеної в акті від 1 вересня 2009 року №001625.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов повністю.
Відповідач у судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про день та час судового засідання повідомлений належним чином.
Вислухавши пояснення представника позивача та вивчивши матеріали справи суд встановив наступне.
ОСОБА_2, відповідно до копії Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_2, зареєстрована Шполянською районною державною адміністрацією Черкаської області 19.07.2005 р., номер запису 2020000 0000 000340, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Згідно із статтями 15 та 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Головою ДПА в Черкаській області 27.08.2009 р. затверджений план перевірок застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації і зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на вересень 2009 р., де за номером 33 вказана перевірка магазину субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2
01 вересня 2009 року заступником голови ДПА в Черкаській області видані направлення, якими доручалось інспекторам податкової служби ДПА в Черкаській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з 01.09.2009 р. по 10.09.2009 р. провести планову перевірку субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2.
На підставі зазначених документів 01 вересня 2009 року о 16 год. 20 хв. посадовими особами державної податкової адміністрації в Черкаській області в присутності продавця магазину ОСОБА_2 проведено планову перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено акт від 01.09.2009 р. №001625. Продавцем магазину вказаний акт підписаний без зауважень та один примірник ним отриманий.
Проведеною перевіркою магазину-бару відповідача, який знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Шпола, вул. Піонерська, 55а встановлено факт реалізації товару, а саме 2 банки безалкогольного напою «Рево» по 9 грн. за банку на загальну суму 18 грн. Продавець отримала готівку номіналом 50 грн., поклала гроші до коробки біля реєстратора розрахункових операцій, звідки видала здачу, видала товар, розрахункову операцію провела через реєстратор розрахункових операцій та видала розрахунковий документ (чек).
Проведено перевірку книги обліку розрахункових операцій №2328000604р/2 від 20.01.2009 р., за якою встановлено факт невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків за 19.03.2009 р. та 21.06.2009 р. Так, в ці дні при продажу товарів за готівку проводилися розрахункові операції із застосуванням реєстратора розрахункових операцій, що підтверджується контрольними стрічками, але друк щоденного фіскального чеку в ці дні не виконувався.
Також перевіркою встановлено, що здійснюється роздрібна торгівля алкогольними напоями без придбання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
В ході перевірки перевірено дотримання підприємцем вимог ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації. Актом зафіксовано залишки товарно-матеріальних цінностей в кількості 47 одиниць та загальну суму 1091 грн. 00 коп., які не оприбутковані.
Таким чином, відповідачем порушено пункти 9, 12 статті 3 та статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Пункти 9 та 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачають, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Стаття 6 вказаного Закону зазначає, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Відповідальність за вказані порушення передбачені п.4 ст.17, статтями 20 та 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до п.4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Стаття 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», встановлює, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
До суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, відповідно до статті 21 вишезазначеного Закону, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У розрахунку фінансових санкції по акту перевірки від 01.09.2009 р. вказано, що до відповідача не застосовані фінансові санкції за порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у звязку з предявленням ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
На підставі зазначених норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та акта перевірки, державною податковою інспекцією у Шполянському районі Черкаської області прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000772303 від 10.09.2009 р., яким визначено штрафну (фінансову) санкцію в сумі 2522 грн. 00 коп.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суми фінансових санкцій, які визначені ст.ст.17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
25 листопада 2009 року за вказаним рішенням відповідачем сплачено 500 грн. 00 коп.
Несплачена сума заборгованості складає 2022 грн. 00 коп.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2, 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (20600, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход бюджету через державну податкову інспекцію у Шполянському районі Черкаської області (20600, Черкаська область, м. Шпола, вул. Леніна, 16, код 34118033) штрафні (фінансові) санкції в сумі 2022 (дві тисячі двадцять дві) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р.В. Холод
Повний текст постанови виготовлений 20 січня 2010 року