
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 550/1079/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Старосуда М.І.
суддів: Яковенка М.М. , Лях О.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на рішення Чутівського районного суду Полтавської області від 23.02.2018, суддя Антонов А.А., вул. Набережна, 15, смт. Чутово, Чутовський, Полтавська, 38800, повний текст складено 28.02.18 по справі № 550/1079/17
за позовом ОСОБА_1
до Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області третя особа Управління соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області
про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Чутівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, третя особа Управління соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо припинення виплати їй пенсії та зобов'язати відповідача поновити виплату пенсії з 01.04.2017 р.
Постановою Чутівського районного суду Полтавської області від 23.02.2018р. позовні вимоги задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Апелянт вказував, що виплату пенсії позивачу було припинено у зв'язку з отриманою інформацією про відсутність позивача за місцем реєстрації. Апелянт вказував, що соціальні виплати припиняються у разі скасування довідки внутрішньо переміщеної особи, що відповідачем і було здійснено.
Позивач подала відзив на апеляційну скаргу, в якому, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просила залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Апеляційний розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами згідно статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 є пенсіонеркою та отримувала трудову пенсію по втраті годувальника.
До липня 2016 р. ОСОБА_1 проживала в Харцизькому районі Донецької області - на території, яка зараз тимчасово не контролюється органами держаної влади України.
З 01.07.2016 р. позивач проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до довідки УСЗН від 01.07.2016 р. № 162000327 позивач взята на облік як внутрішньо переміщена особа, яка проживає за вказаною адресою.
Чутівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області виплата пенсії позивачу проводилась по березень 2017 р., а з квітня 2017 р. позивач перестала отримувати пенсію.
Підставою для припинення виплати пенсії ОСОБА_1 слугував лист Головного управління Пенсійного фонду України від 29.03.2017 р. № 1839/02, яким до відповідача було доведено рішення про призупинення виплати пенсії певним особам, у т.ч. і позивачу. Дане рішення мотивувалось необхідністю виконання листа Пенсійного фонду України від 16.03.2017 р. за № 7902/02-02 щодо опрацювання наданих Держприкордонслужбою списків тривалий строк відсутніх за місцем проживання одержувачів пенсій з числа внутрішньо переміщених осіб на період до одержання інформації про скасування довідки та/або результатів додаткової перевірки.
Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Чутівської РДА Полтавської області своїм рішенням від 01.06.2017 р. № 11 вирішила припинити соціальну виплату ОСОБА_1 згідно ч. 5 п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (надалі – Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (надалі – Постанова № 365), у якій зазначено, що соціальні виплати припиняються у разі отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
20.09.2017 р. Управління соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області прийняло розпорядження про скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1 від 01.07.2016 р., виданої ОСОБА_1
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій відповідача, оскільки всупереч вимог статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-V ним не приймалося рішення про припинення виплати пенсії позивачу.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З 22.11.2014р. набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014р. №1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до статті 7 Закону №1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014р. №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. №509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Згідно п. 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №509 від 01.10.2014р. (в редакції постанови КМ №352 від 08.06.2016р.) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону №1706-VII та абзацом шостим цього пункту.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.
Так, умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою та наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк». В свою чергу перелік підстав для припинення виплати пенсії є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Як зазначалось вище, з квітня 2017 року позивачу була призупинена виплата пенсії на виконання листа Пенсійного фонду України від 16.03.2017 № 7902/02/02 та списків наданих Держприкордонслужбою.
Скаржником в апеляційній скарзі зазначено, що позивачем не було підтвердженого його місце перебування/проживання.
Однак, пунктом 5 частини 1 статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що в інших випадках, передбачених законом, виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду.
Відповідачем не надано доказів прийняття відповідного рішення про припинення виплати позивачу пенсії, що свідчить про порушення ним, як суб'єктом владних повноважень, також і приписів статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вказаний висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України викладеного в постанові від 27 лютого 2018 року у справі №229/3123/17 (провадження №К/9901/1358/17).
З урахуванням наведених обставин колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про протиправність дій Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо припинення виплати пенсії позивачу.
Оскільки відповідачем рішення про припинення виплати позивачу пенсії у встановлений зазначеними вище нормативно-правовими актами спосіб не приймалось, він зобов'язаний нарахувати позивачу пенсію з 01 квітня 2017 року до дня зняття її з обліку.
Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення прийнято з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права, що обумовлює залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись статтями 311, 316, 321, 322, 325, 328,329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області залишити без задоволення.
Рішення Чутівського районного суду Полтавської області від 23.02.2018 по справі № 550/1079/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2 Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4