
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/540/18
Головуючий у 1-й інстанції: Гнап Д.Д.
Суддя-доповідач: Мельник-Томенко Ж. М.
04 липня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мельник-Томенко Ж. М.
суддів: Сторчака В. Ю. Ватаманюка Р.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року (головуючий суддя Гнап Д.Д.) у справі №822/540/18 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
В лютому 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення ДФС України про затвердження висновку щодо призначення йому одноразової грошової допомоги з врахуванням відсотку втрати працездатності;
- зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області надіслати висновок, виходячи з 200-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України затвердити висновок ГУ ДФС у Хмельницькій області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що розрахунок, закладений в основу висновку про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2, з врахуванням відсотку втрати працездатності, не відповідає жодним нормативно-правовим актам, які регулюють питання виплати одноразової грошової допомоги.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної фіскальної служби України щодо затвердження висновку про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 з врахуванням відсотку втрати працездатності. Зобов'язано Головне управління ДФС у Хмельницькій області надіслати висновок, виходячи із 200 - кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб та зобов'язано Державну фіскальну службу України затвердити висновок.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач - Головне управління ДФС у Хмельницькій області, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог позивача відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що на його думку призвело до неправильного вирішення спору.
В силу положень п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Так, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, постановою Хмельницького окружного адміністративного суду по справі №822/549/17 від 22.02.2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до ГУ ДФС у Хмельницькій області задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Хмельницькій області щодо не подання до Державної фіскальної служби України у 15-денний строк з дня реєстрації заяви (рапорту) ОСОБА_2, висновку щодо виплати грошової допомоги разом із підтверджуючими документами, які подані до заяви. Зобов'язано ГУ ДФС у Хмельницькій області направити до Державної фіскальної служби України висновок щодо нарахування та виплати грошової допомоги, у зв'язку із встановленням II групи інвалідності, відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року №565-XII, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 ОСОБА_2.
Постанова Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.02.2017 року в адміністративній справі №822/549/17 набрала законної сили 29.03.2017 року.
Виконуючи вищевказану постанову окружного суду Головне управління ДФС у Хмельницькій області сформувало, а ДФС України затвердило висновок від 19.04.2017 року про призначення одноразової допомоги ОСОБА_2 у розмірі 174000,00 грн., з врахуванням відсотку втрати працездатності.
Вищевказане підтверджується висновком про призначення підполковнику податкової міліції ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції від 19.04.2017 року та платіжним дорученням №1664 від 01.12.2017 на суму 174000,00 грн.
Позивач, вважаючи, що відповідачами невірно сформовано та затверджено висновок про призначення йому одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції від 19.04.2017 року з врахуванням відсотку втрати працездатності зазначеного у довідці МСЕК, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем доведено, а відповідачами не спростовано протиправність власних рішень щодо затвердження висновку про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 з врахуванням відсотку втрати працездатності,
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 6 статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-XII у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі:
250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи;
200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи;
150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Судова колегія звертає увагу на той факт, що як у Законі, так і у постанові Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.02.2017 року чітко зазначений розмір належної позивачу виплати в 200-кратному розмірі прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб, у разі встановлення ІІ групи інвалідності.
Отже, вказаними нормами визначено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому ІІ групи інвалідності, йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
При цьому, обраховуючи суму одноразової грошової допомоги у разі інвалідності, що настала в період проходження служби в органах податкової служби для ОСОБА_2 ГУ ДФС у Хмельницькій області застосувала наступну формулу: 1450 (прожитковий мінімум на час встановлення інвалідності) х 200-кратний розмір х 60% (втрата працездатності) = 174000,00 грн.
Проте, на думку суду, застосування 60 % втрати працездатності для визначення розміру грошової допомоги суперечить ст. 23 Закону України "Про міліцію" у відповідній редакції, яка містить чіткий розмір, а саме: 200-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, у випадку встановлення працівнику міліції ІІ групи інвалідності. З аналізу статті судом встановлено, що ступінь втрати працездатності застосовується для визначення групи інвалідності особи при її встановленні.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Відповідачі не повинні були на власний розсуд тлумачити рішення суду, яке підлягало виконанню.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі №822/549/17 не містить кількох варіантів тлумачення, при цьому у разі, якщо призначення одноразової грошової допомоги в розмірі 200 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, необхідно було б здійснити з врахуванням показника ступеня втрати працездатності позивача (відповідного коригування), про це було б обов'язково вказано у рішенні суду.
Таким чином, відповідач - Головне управління ДФС в Хмельницькій області при формуванні, а відповідач - ДФС України при затвердженні висновку про призначення одноразової допомоги ОСОБА_2 з врахуванням 60 % втрати працездатності діяли протиправно, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Отже, відповідачі повинні були визначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням інвалідності у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 04 липня 2018 року.
Головуючий Мельник-Томенко Ж. М. Судді Сторчак В. Ю. Ватаманюк Р.В.