
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 червня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/4780/17
Категорія: 3.4 Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е. В. Час та місце ухвалення судового рішення « 11:42», м. Одеса
Повний текст судового рішення складений 19.01.2018р.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Крусян А.В.
суддів: Градовського Ю.М. , Лук'янчук О.В.
за участю секретаря судового засідання Апексімова І.С.,
представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Ніколенка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
15.09.2017р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення №272796 від 14.08.2017 року про скасування йому дозволу на імміграцію та зобов'язання видати йому посвідку на постійне проживання в Україні.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 05.02.2004 року між ОСОБА_3 та громадянкою України ОСОБА_4 зареєстрований шлюб, на підставі чого позивач отримав безстрокову посвідку на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 в ВПР та МР ОМУ та на законних підставах проживав на території України. З моменту надання позивачу дозволу на постійне проживання минуло більше 10 років, але спірним рішення протиправно скасований його дозвіл на міграцію.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.01.2018р. позов задоволений.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права, тому просить рішення суду скасувати та прийняти нове про відмову у позові.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що 15.04.2004 року позивач подав до ВГІРФО ОМУ УМВС України в Одеській області заяву про надання дозволу на імміграцію з підстав укладення шлюбу з громадянкою України ОСОБА_4, а також документи відповідно до переліку встановленому законом. /а.с.77-87/
Висновком про залишення в Україні на постійне місце проживання ВГІРФО ОМУ УМВС України в Одеській області від 24.05.2004р. задоволено клопотання ОСОБА_3 про залишення в Україні на постійне місце проживання. /а.с.88/
На підставі вказаного висновку громадянину Сирії ОСОБА_3 була видана безстроково посвідка на постійне проживання серії НОМЕР_1. /а.с.91/
Отже, з 2004 року згідно з посвідкою на постійне проживання позивач знаходився на законних підставах в України, останнє його місце реєстрації АДРЕСА_1. /а.с.36,37/
Разом з тим, листом від 21.03.2017 року ГУ ДМС України в Одеській області повідомило Управління ДМС України в Хмельницький області, що в результаті перевірки особової справи громадянина Сирії ОСОБА_3 встановлено, що дозвіл на імміграцію в Україну йому було надано в порушення чинного законодавства та посвідкою на постійне проживання він документований безпідставно. У теперішній час розпочато процедуру скасування дозволу на імміграцію. /а.с.93/
14.08.2017 року начальником ГУ ДМС України в Одеській області затверджений висновок про скасування дозволу на імміграцію громадянину ОСОБА_3, згідно вимог п.1, п.6 ст.12 Закону України «Про імміграцію». /а.с.96-97/
14.08.2017 року ГУ ДМС України в Одеській області прийняте рішення №272796 про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину САР ОСОБА_3 на підставі пунктів 1 та 6 ч.1 ст.12 Закону України «Про імміграцію». /а.с.98/
Листом від 17.08.2017 року ГУ ДМС України в Одеській області повідомило УДМС України в Хмельницький області про прийняте рішення щодо скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_3 на підставі пунктів 1 та 6 ч.1 ст.12 Закону України «Про імміграцію», тимчасова посвідка на постійне проживання серії НОМЕР_1-вилучена. /а.с.100/
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом порушених прав.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позову виходячи з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав. Посвідка на постійне проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.
Згідно з ст.1 Закону України «Про імміграцію» імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання; іммігрант - іноземець чи особа без громадянства, який отримав дозвіл на імміграцію і прибув в Україну на постійне проживання, або, перебуваючи в Україні на законних підставах, отримав дозвіл на імміграцію і залишився в Україні на постійне проживання.
Дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо: 1) з'ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність; 2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили; 3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні; 4) це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України; 5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства; 6) в інших випадках, передбачених законами України. (ст.12 Закону України «Про імміграцію»)
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері імміграції, не пізніш як у тижневий строк надсилає копію рішення про скасування дозволу на імміграцію особі, стосовно якої прийнято таке рішення, та вилучає у неї посвідку на постійне проживання. (ст.13 Закону України «Про імміграцію»)
Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2002р. №1983.
Цей Порядок визначає процедуру провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію іноземцям та особам без громадянства, які іммігрують в Україну (далі - іммігранти), поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень (далі - провадження у справах з питань імміграції), а також компетенцію центральних органів виконавчої влади та підпорядкованих їм органів, які забезпечують виконання законодавства про імміграцію.
Відповідно до п.3 ч.3 Порядку рішення за заявами про надання дозволу на імміграцію залежно від категорії іммігрантів приймають територіальні підрозділи ДМС (далі - територіальні підрозділи) стосовно іммігрантів, які на законних підставах перебувають на території України і є іммігрантами позаквотової категорії (крім іммігрантів, стосовно яких рішення приймає ДМС), а саме: одного з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України, дітей і батьків громадян України.
Рішення про надання дозволу на імміграцію чи про відмову у наданні такого дозволу діє протягом року від дня його прийняття. Особи, яким надано дозвіл на імміграцію, зобов'язані протягом періоду дії дозволу звернутися до: до територіального підрозділу за місцем проживання із заявою про видачу посвідки на постійне проживання, якщо вони перебувають на законних підставах в Україні. При цьому заявник повинен особисто звернутися до територіального підрозділу за місцем проживання хоч би один раз - для подання заяви про надання дозволу на імміграцію чи для отримання посвідки (у тому разі коли із поважних причин він не зміг подати заяву про надання дозволу на імміграцію особисто). Іммігранти, які отримали посвідки, повинні зареєструватися за місцем постійного проживання, а у разі зміни місця проживання - перереєструватися в порядку, встановленому для громадян України.
З матеріалів справи вбачається, що 15.04.2004р. позивач звернувся у передбаченому законом Порядку з заявою про надання йому виду на проживання в зв'язку з укладенням шлюбу з громадянкою України ОСОБА_4, та додав до заяви всі необхідні документи, в тому числі дійсне свідоцтво про одруження. /а.с.77-79/
На підставі наданих документів 25.05.2004р. ОСОБА_3 була надана безстроково посвідка на постійне проживання. /а.с.92/
Відповідно до ч.22 Порядку для прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію у разі, коли ініціатором такого скасування є ДМС, її територіальні органи або територіальні підрозділи, ними складається обґрунтований висновок із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України «Про імміграцію», що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
Дослідивши висновок про скасування дозволу на імміграцію від 14.08.2017р., судом встановлено, що відповідач у висновку підтверджує факт надання позивачем дійсного свідоцтва про укладення шлюбу від 05.02.2004р. /а.с.96/, при цьому приходить до висновку, що дозвіл про імміграцію виданий з порушенням вимог п.п.1,6 ст.12 Закону України «Про імміграцію», тобто відсутній двохрічний строк перебування у шлюбі з громадянином України для набуття громадянства. Інших поважних причин та підстав скасування дозволу на імміграцію в висновку не наведено.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог, оскільки відповідачем в судовому порядку не доведена провина позивача щодо порушенням вимог чинного законодавства на отримання дозволу про імміграцію, фактів надання неправдивої інформації, оскільки позивачем були надані усі дійсні документи, які були всебічно дослідженні міграційною службою, на підставі чого нею і було прийняте рішення про надання позивачу дозволу на імміграцію.
У ході розгляду даної справи не встановлено, що за визначений проміжок часу з 2004 року по 2017 рік з'явились обставини передбачені ст.12 Закону України «Про імміграцію», які б тягли за собою обґрунтування скасування позивачу дозволу на імміграцію та вилучення посвідки на постійне місце проживання в Україні, з урахуванням в тому числі й того, що за вказаний час ОСОБА_3 став батьком громадян України: ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2.
На підставі викладеного, оскільки суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального права та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.316 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга залишенню без задоволення.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України та відстрочена апелянту, згідно з ст.133 КАС України, сплата судового збору до ухвалення судового рішення у справі за подачу апеляційної скарги підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст.315, 316, 321, 322, 325 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 січня 2018 року залишити без змін.
Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області на користь Державної судової адміністрації України на рахунок №:31215256700001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, МФО: 820019, код ЄДРПОУ 22030106, судовий збір в розмірі 960 (дев'ятсот шістдесят) грн.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 02.07.2018р.
Головуючий суддя Крусян А.В. Судді Градовський Ю.М. Лук'янчук О.В.