
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 липня 2018 року м.Чернігів Справа № 825/2040/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соломко І.І., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (відповідач) про зобов’язання відповідача внести зміни до актового запису від 22.07.2002 № 83 про народження її дитини ОСОБА_3, зазначивши фактичне місце народження: «Україна, Запорізька область, місто Запоріжжя» .
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що органами державної реєстрації актів цивільного стану при складенні актового запису № 83 від 22.07.2002 помилково зазначено місце народження її дитини. Позивач за місцем проживання звернулася до ОСОБА_2 районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області із заявою про внесення відповідних змін до актового запису, але їй було відмовлено. Позивач вважає, що така відмова відповідача порушує права її неповнолітньої дитини, оскільки вказані помилки в актовому записі створюють перешкоди в отриманні паспорта громадянки України. Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. За таких обставин просить суд зобов’язати відповідача внести зміни до актового запису № 83 від 22.07.2012 про народження дитини ОСОБА_3, зазначивши її фактичне місце народження - «Україна, Запорізька область, місто Запоріжжя», оскільки село Біляївка, Покровського району Дніпропетровської області за даними Єдиного державного демографічного реєстру відсутнє.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 прийнято позовну заяву до провадження та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
07.06.2018 на адресу суду від представника відповідача на адресу суду надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача ОСОБА_2 районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області на належного відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Покровського районного управління юстиції у Дніпропетровській області.
Ухвалою суду від 03.07.2018 відмовлено в задоволенні клопотанні представника відповідача.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини дев’ятої статті 205 КАС України, на думку суду, наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач є матір’ю ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії І-ЕЛ № 197181 від 13.07.2017, виданого ОСОБА_2 районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Чернігівській області (а.с. 25).
У вказаному свідоцтві про народження у графі місце народження дитини вказано: Україна, Дніпропетровська область, село Біляївка.
Разом з тим, листом ОСОБА_2 районного сектору управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області від 04.10.2017 № 74.21-Г-2, на звернення позивача, повідомлено про відмову в оформленні паспорта дитині ОСОБА_3 у зв’язку з тим, що у свідоцтві про народження останньої значиться місце народження, яке, за відомостями Єдиного державного демографічного реєстру, відсутнє.
Після отримання вказаного листа, позивач звернулась із заявою до ОСОБА_2 районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини № 83 від 17.07.2002, складеного Покровським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, а саме місце народження дитини «Україна, Дніпропетровська область, Покровський район, село Біляївка» змінити на «Україна, Запорізька область, місто Запоріжжя».
07.02.2018 начальником ОСОБА_2 районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області складено висновок, яким відмовлено позивачу у внесенні змін до актового запису про народження №83 від 17.07.2002, з тих підстав, що місце народження дитини вказано: «Дніпропетровська область, Покровський район, село Біляївка», тому відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, відповідні зміни повинні бути внесені за місцем зберігання відповідного актового запису.
Не погоджуючись із даною відмовою, позивач з метою захисту своїх прав та законних інтересів звернувся до суду із даним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд враховує наступне.
Проаналізувавши висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану від 07.02.2018, суд вважає за необхідне зазначити.
Територіальна підсудність справ досліджуваної категорії повинна визначатися на підставі статті 25 КАС України з урахуванням положень частини третьої статті 22 Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VI, а також пункту 2.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011за №55/18793 (далі - Правила).
Оскільки предметом спору у справах досліджуваної категорії є правовий акт індивідуальної дії (висновок органу державної реєстрації актів цивільного стану), дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, територіальна підсудність таких справ визначається частиною першою статті 25 КАС України: адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини третьої статті 22 Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Такі окремі випадки конкретизовані пунктом 2.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.
Таким чином, у більшості випадків, зазначених у статті 22 Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та пункті 2.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, особа подає заяву до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Внаслідок цього територіальна підсудність справ щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи відповідно до частини першої статті 25 КАС України визначається однозначно: вона підсудна окружному адміністративному суду за місцем проживання позивача. В інших випадках, зазначених у пункті 2.1 Правил, підсудність такої справи визначається за вибором позивача або, якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, справа підсудна за місцем знаходження відповідача - органу державної реєстрації актів цивільного стану. При цьому слід мати на увазі, що у випадках, коли відповідний актовий запис, щодо внесення змін чи виправлень до якого звертається заявник, зберігається в іншому органі, аніж орган державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, до якого звернена вимога, відповідно до пункту 1.7 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, до якого пересилаються відповідні матеріали, а не органом, до якого звернувся заявник.
Водночас пунктом 2.1 Правил передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
У відповідності до пункту 1.10 Правил питання щодо внесення змін до актових записів цивільного стану розглядається у тримісячний строк з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
За наявності поважних причин цей строк продовжується з письмового дозволу керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (за місцем їх подання), але не більше ніж на три місяці.
Відповідно до пункту 1.11 Правил внесення змін, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, а також надсилання свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану згідно з матеріалами, отриманими від інших відділів державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва або консульської установи України, проводяться в десятиденний строк.
Ураховуючи наведені вище положення Правил, суд приходить до висновку, що після отримання заяви позивача про внесення змін до актового запису про народження її дочки, який здійснювався відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстрації служби Покровського районного управління юстиції у Дніпропетровській області, відповідач повинен був направити цю заяву за місцем зберігання згаданого актового запису, тобто до відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстрації служби Покровського районного управління юстиції у Дніпропетровській області, яке й повинне вирішити питання внесення до нього відповідних змін. Безпосередній розгляд цієї заяви відповідачем та відмова в її задоволенні не узгоджується з порядком розгляду таких заяв, визначеним Правилами.
Крім того, відмова відповідача щодо внесення змін до актового запису про народження дочки позивача також є необґрунтованою, оскільки спростовуються довідкою Запоріжського пологового будинку (а.с. 14) та листом ОСОБА_2 районного сектору управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області від 04.10.2017 № 74.21-Г-2 (а.с. 15).
З урахуванням наведених правових норм та наданих позивачем доказів, суд приходить до висновку про наявність правових підстав щодо внесення змін до актового запису свідоцтво про народження від 22.07.2002 №83, а саме місце народження неповнолітньої дитини позивача з місця народження «Україна, Дніпропетровська область, Покровський район, село Біляївка» на «Україна, Запорізька область, місто Запоріжжя».
Відтак, вимога позивача про зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про народження її дочки ОСОБА_3 є необґрунтованою, а тому задоволенню не підлягає, оскільки вирішення питання щодо внесення цих змін належить до повноважень Покровського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, а не повноважень ОСОБА_2 районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області.
Водночас відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (абзац 2 частина четверта стаття 245 КАС України).
Частиною другою статті 9 КАС України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. суд може вийти.
Разом з тим, ураховуючи порушення відповідачем установленого законодавством порядку розгляду та вирішення заяви про внесення змін до актового запису цивільного стану громадян та керуючись частиною другої статті 9 КАС України, суд вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог, заявлених позивачем, та з метою захисту її прав зобов'язати відповідача повторно розглянути її заяву про внесення змін до актового запису про народження її дочки в порядку, визначеному Правилами, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. Наведене зумовлює часткове задоволення її позовних вимог.
У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 704,80 грн. відповідно до частини третьої статті 139 КАС України присуджується їй, а саме в розмірі 352,40 грн.
Керуючись ст.ст. 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Амосова,34, смт. Куликівка, Чернігівська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичної осіб-платників податків 37422800245) до ОСОБА_2 районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (вул. Миру, 95, смт. Куликівка, Чернігівська область, 16300, код ЄДРПОУ 37804450) задовольнити частково.
Зобов'язати ОСОБА_2 районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про внесення змін до акту цивільного стану про народження ОСОБА_3 № 83 від 17.07.2002, складеного Покровським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області в порядку, визначеному Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011за №55/18793, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Амосова,34, смт. Куликівка, Чернігівська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичної осіб-платників податків 37422800245) 352,40 грн. (триста п’ятдесят дві гривні 40 копійок) судовий збір, що сплачений при зверненні до суду за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (вул. Миру, 95, смт. Куликівка, Чернігівська область, 16300, код ЄДРПОУ 37804450).
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України, яке може бути оскаржено відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 04.07.2018.
Суддя І.І. Соломко