
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
03 липня 2018 р. №820/2013/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панченко О.В., розглянувши в порядку письмового провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,61002, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Бєльовська, буд. 90,м. Красноград, Харківська область, 63304, код ЄДРПОУ 40381122) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:
- визнати протиправною відмову Красноградського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області без врахування даних про заробітну плату підряд з 01.09.1985 року по 31.08.1990 року згідно довідки №575-03/11, виданої Хрестищенським відділенням бурових робіт, відновивши доплату 100 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 "Про підвищення рівня соціального захисту населення" та підвищення згідно з ростом заробітної плати (20%) згідно ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" - 120,96 грн.;
- зобов’язати Красноградське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити обчислення пенсії ОСОБА_1 без врахування даних про заробітну плату підряд з 01.09.1985 року по 31.08.1990 року згідно довідки №575-03/11, виданої Хрестищенським відділенням бурових робіт, починаючи з 01.10.2011 року та відновивши доплату 100 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 "Про підвищення рівня соціального захисту населення" та підвищення згідно з ростом заробітної плати (20%) згідно ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" - 120,96 грн., починаючи з 01.10.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку у відповідача з 24.01.2011 року. Під час призначення пенсії позивачу ст. 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачала, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. З 01.10.2011 року абзац перший ст. 40 даного Закону змінено, і тепер для обчислення пенсії враховується весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв. Отже, з 01.10.2011 року позивач мав право на обчислення пенсії без врахування даних про заробітну плату підряд за будь-які 60 місяців до 01.07.2000 року, однак ОСОБА_1 не знав, що таке обчислення є невигідним для нього. Відповідач всупереч діючому пенсійному законодавству України, під час здійснення перерахунку в 2015 році перерахував пенсію на підставі абзацу 1 частини 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", яка втратила чинність. У своїй заяві від 02.02.2018року позивач висловив письмове бажання не враховувати дані підряд за 60 місяців до 01.07.2000 року, проте відповідач відмовив позивачу в здійсненні правильного законного розрахунку його пенсії.
На виконання ухвали суду від 27.03.2018р. відповідачем 23.04.2018 року надано відзив, в якому останній просив суд відмовити у задоволені позову, оскільки позивачу з 24.01.2011 року призначено пільгову пенсію за віком по списку №2 в Красноградському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області.
Відповідач вказав, що обчислення пенсії позивачу здійснено з середньомісячного заробітку за період роботи з 01.09.1985 року по 31.08.1990 року на підставі довідки про заробіток для обчислення пенсії, яка міститься в матеріалах пенсійної справи, а також з урахуванням усіх інших періодів страхового стажу позивача за період з 01.07.2000 року по 31.12.2010 року. Після призначення позивачу пенсії з січня 2011 року, ним набуто 4 місяці страхового стажу з 01.01.2011 року по 30.04.2011 року. Вказаний період трудової діяльності включено управлінням Пенсійного фонду до загального трудового стажу позивача. Враховуючи відсутність довідки про заробітну плату за будь-які 60 місяців, у відповідності до вимог ст. 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", відсутні у відповідача правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача без врахування даних про заробітну плату за період з 01.09.1985 року по 31.08.1990 року.
Представник позивача у судове засідання прибув, не заперечував проти розгляду справи в порядку письмового провадження, наполягав на задоволенні позову в повному обсязі.
Представник відповідача просив здійснити розгляд справи без його участі.
З урахуванням наведеного, суд вважає за можливе розгляд та вирішення справи в порядку письмового провадження за наявними доказами в матеріалах справи.
Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 24.01.2011 року призначено пільгову пенсію за віком по списку №2 в Красноградському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області.
З матеріалів справи встановлено, що листом від 22.12.2017 року №38-02/16 відповідачем надано відповідь на заяву позивача від 06.12.2017 року, в якій зазначено, що на виконання Закону України №2148-VIII від 03.10.2017 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з жовтня 2017 року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, на рівні 3764,40 грн. із застосуванням оцінки одного страхового стажу в розмірі 1% (а.с. 19).
02.02.2018 року позивач звернувся із заявою до відповідача, в якій просив не враховувати під час розрахунку розміру його пенсії даних про заробітну плату за будь-які 60 місяців підряд до 2000 (з вересня 1985 року по серпень 1990 року), згідно довідки, виданої Хрестищенським відділенням бурових робіт (а.с. 14-15).
Також, позивачем 02.02.2018 року подано до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області ще заяву, в якій ОСОБА_1 просив поновити виплату доплати 100 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 року "Про підвищення рівня соціального захисту населення" та підвищення згідно з ростом заробітної плати (20%) 120,96 грн., починаючи з 01.10.2017 року (а.с. 16-17).
Листом від 19.02.2018 року №7-02/16 відповідач повідомив позивача, що пенсію йому обчислено із середньомісячного заробітку за період роботи з 01.09.1985 року по 31.08.1990 року, та за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 року по 31.12.2010 року. Згідно матеріалів пенсійної справи при проведенні перерахунку зміна стажу згідно до заяви від 21.04.2015 року набутий страховий стаж після призначення пенсії становить 4 місяці, а тому провести перерахунок пенсії без урахування довідки про заробітну плату за будь-які 60 місяців немає підстав (а.с. 18).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, врегульовані Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Так, відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній з 01.10.2011 року) Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Судом з розрахунку стажу №п/с 142187 встановлено, що після призначення ОСОБА_1 пенсії, а саме: з січня 2011 року, позивачем набуто 4 місяці страхового стажу з 01.01.2011 року по 30.04.2011 року. Даний період трудової діяльності включено відповідачем до загального страхового стажу позивача (а.с. 22).
У своєму відзиві на позов, відповідач посилається на відсутність довідки про заробітну плату за будь-які 60 місяців, позивачем дану довідку також надано не було.
Крім того, відповідно до ч.4 ст. 42 даного Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Таким чином, при проведенні перерахунку пенсії позивача 21.04.2015 року, враховуючи, що позивач після призначення пенсії мав менше ніж 24 місяці страхового стажу, управлінням Пенсійного фонду України враховано страховий стаж набутий після призначення пенсії (4 місяці за період з 01.01.2011 року по 30.04.2011 року), та заробітну плату, з якої призначено пенсію.
Між іншим, в матеріалах справи міститься заява позивача від 21.04.2015 року, в якій останній просив здійснити йому перерахунок пенсії, саме з урахуванням стажу (а.с. 32).
З 01.10.2011 року абзацем 1 ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачений для пенсіонерів вибір для здійснення розрахунку пенсії - здійснювати розрахунок з врахуванням даних про будь-які 60 місяців підряд до 01.07.2000р., так і без врахування.
Оскільки врахування даних за будь-які 60 місяців підряд до 01.07.2000р. для позивача має негативний результат, відповідач мав розрахувати пенсію позивача у найбільш вигідний спосіб для нього.
Отже, позивач в заяві від 02.02.2018р. висловив своє бажання не враховувати дані підряд за 60 місяців до 01.07.2000р., що відповідачем було необґрунтовано не взято до уваги.
Враховуючи викладене, суд вважає позовну вимогу про визнання протиправною відмову Красноградського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області без врахування даних про заробітну плату підряд з 01.09.1985 року по 31.08.1990 року згідно довідки №575-03/11, виданої Хрестищенським відділенням бурових робіт, відновивши доплату 100 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 "Про підвищення рівня соціального захисту населення" та підвищення згідно з ростом заробітної плати (20%) згідно ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" - 120,96 грн., такою, що підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов’язання відповідача здійснити обчислення пенсії позивача без врахування даних про заробітну плату підряд з 01.09.1985 року по 31.08.1990 року згідно довідки №575-03/11, виданої Хрестищенським відділенням бурових робіт, починаючи з 01.10.2011 року та відновивши доплату 100 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 "Про підвищення рівня соціального захисту населення" та підвищення згідно з ростом заробітної плати (20%) згідно ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" - 120,96 грн., починаючи з 01.10.2017, суд зазначає наступне:
За правилами п.2 постанови Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 "Про підвищення рівня соціального захисту населення", пенсії, призначені до 1 травня 2012 р. відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (за наявності страхового стажу у чоловіків - не менш як 25 років, у жінок - не менш як 20 років), "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей), "Про наукову і науково-технічну діяльність" та "Про пенсійне забезпечення" (одержувачам соціальних пенсій), підвищуються таким чином, щоб розмір підвищення з урахуванням перерахунку, проведеного відповідно до пункту 1 цієї постанови, становив не менш як 100 гривень, для пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у осіб, які не мають страхового стажу: чоловіки - 25 років, жінки - 20 років, - 50 гривень, для соціальних пенсій - 30 гривень.
Підвищення встановлюється до розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, і сум індексації), що склався станом на 30 квітня 2012 року.
Враховуючи, що позивач звертався до відповідача із заявою від 02.02.2018 року стосовно поновлення виплати вказаної доплати, проте останній такого поновлення не здійснив, то наявні підстави вважати, що відповідачем вчинено протиправну відмову щодо відновлення з 01.10.2017 доплати до пенсії позивача згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту населення" №327 від 23.04.2012 року, починаючи з 01.10.2017 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши оскаржуване в даній справі управлінське рішення у формі відмови здійснити перерахунок пенсії з урахуванням наведених вище критеріїв, суд вважає, що його не можна вважати цілком законним та обґрунтованим, зокрема, прийнятим з урахуванням дійсних обставин справи та на підставі відповідних законодавчих актів.
В зв’язку з наведеним позовні вимоги про визнання такої відмови протиправною є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Так само обґрунтованими суд вважає позовні вимоги про зобов’язання відповідача здійснити відповідний перерахунок пенсії. При цьому суд зауважує, що задоволення вказаних позовних вимог забезпечить належний та повний захист прав позивача у спірних правовідносинах, гарантуватиме, що спір, який виник між сторонами, буде остаточно вирішений.
Керуючись ст.ст.257, 258, 262, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,61002, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Бєльовська, буд. 90,м. Красноград, Харківська область, 63304, код ЄДРПОУ 40381122) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправною відмову Красноградського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області без врахування даних про заробітну плату підряд з 01.09.1985 року по 31.08.1990 року згідно довідки №575-03/11, виданої Хрестищенським відділенням бурових робіт, відновивши доплату 100 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 "Про підвищення рівня соціального захисту населення" та підвищення згідно з ростом заробітної плати (20%) згідно ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" - 120,96 грн.
Зобов’язати Красноградське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити обчислення пенсії ОСОБА_1 без врахування даних про заробітну плату підряд з 01.09.1985 року по 31.08.1990 року згідно довідки №575-03/11, виданої Хрестищенським відділенням бурових робіт, починаючи з 01.10.2011 року та відновивши доплату 100 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 "Про підвищення рівня соціального захисту населення" та підвищення згідно з ростом заробітної плати (20%) згідно ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" - 120,96 грн., починаючи з 01.10.2017.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення у відповідності до ст. 295 цього Кодексу. Або в порядку, передбаченому п.15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко