
Справа № 815/1841/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В. за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю), представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Комунального підприємства “Міжнародний аеропорт Одеса” до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за порушення у галузі цивільної авіації, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство “Міжнародний аеропорт Одеса” звернулося до суду з позовом до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною та скасування постанови №002648 про накладення штрафу за порушення у галузі цивільної авіації від 26.03.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період з 26.02.2018 року по 01.03.2018 року Державною авіаційною службою України здійснено міжсертифікаційну перевірку служб авіаційної безпеки Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Одеса» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «Одеса» з метою перевірки стану забезпечення авіаційної безпеки вантажу і пошти. За наслідками вказаної перевірки був складений протокол №002773 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 13.03.2018 року. На підставі вказаного протоколу відповідачем винесена постанова №002648 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації від 26.03.2018 року, якою на позивача накладений штраф.
Позивач вказав, що у протоколі, зокрема, було зазначено, що позивач неналежним чином здійснює контроль якості забезпечення авіаційної безпеки вантажу та пошти, а саме: не проводить перевірки стану забезпечення авіаційної безпеки вантажу і пошти суб'єктів авіаційної діяльності, що працюють в аеропорту, що не відповідає пунктам 19 і 181 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, затвердженої Законом України від 21.03.2017 року № 1965-VIII та пункту 1.1. Програми контролю якості безпеки авіаційних суб'єктів, затвердженої Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 20 квітня 2007 року № 329.
Позивач зазначив, що з метою здійснення заходів із забезпечення захисту, охорони та безпеки пасажирів, членів екіпажу, авіаційного персоналу, персоналу, задіяного в авіаційній діяльності, повітряних суден, об'єктів, суб'єктів авіаційної діяльності незалежно від форми власності та підпорядкованості на території Міжнародного аеропорту «Одеса» для забезпечення авіаційної безпеки визначено дві контрольовані зони, а саме: контрольована зона КП «Міжнародний аеропорт Одеса» та контрольована зона TOB «Міжнародний аеропорт «Одеса» та, відповідно, створено службу авіаційної безпеки КП «Міжнародний аеропорт Одеса» та службу авіаційної безпеки TOB «Міжнародний аеропорт «Одеса». На кожному із вказаних підприємств введено посаду інспектора з контролю якості, які забезпечують контроль якості авіаційної безпеки відповідно до розподілу відповідальності. Служби авіаційної безпеки сертифіковані на право провадження певних видів діяльності із забезпечення авіаційної безпеки.
Позивач вказав, що з урахуванням ситуації в Міжнародному аеропорту «Одеса» та у відповідності до вимог положень Повітряного кодексу України, Закону України «Про Державну програму авіаційної безпеки цивільної авіації», Додатку 17 ІКАО, Керівництва з авіаційної безпеки, Документу ЗО ЄКЦА «Політика ЄКЦА в галузі забезпечення безпеки цивільної авіації», наказу Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 15.03.2005 року за № 188 «Положення про службу авіацій ної безпеки авіаційного суб'єкта» та інших нормативних актів України, між позивачем та TOB «Міжнародний аеропорт «Одеса» була укладена Угода № 094-01/17 від 31.01.2017 року. Зазначеною угодою визначено межі відповідальності, порядку взаємодії, прав та обов'язків стосовно забезпечення авіаційної безпеки між службами авіаційної безпеки КП «Міжнародний аеропорт Одеса» та TOB «Міжнародний аеропорт «Одеса».
Позивач зазначив, що відповідно до положень вказаної угоди, в Міжнародному аеропорту «Одеса» контроль за безпекою, в тому числі, вантажу, кур'єрських та поштових відправлень здійснює служба авіаційної безпеки TOB «Міжнародний аеропорт «Одеса». У той же час, функцій та обов'язків щодо забезпечення та контролю якості забезпечення авіаційної безпеки вантажу та пошти на позивача як експлуатанта аеродрому вказаною угодою не покладено.
Позивач вважав, що на нього не покладено обов'язку щодо контролю якості забезпечення авіаційної безпеки вантажу та пошти та не надано повноважень щодо перевірки інших суб'єктів авіаційної діяльності, і, відповідно, відповідач не мав права притягувати до відповідальності позивача за невиконання такого обов'язку.
Ухвалою від 27 квітня 2018 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, призначено перше судове засідання для розгляду справи по суті.
23.05.2018 року до суду через канцелярію від відповідача - Державної авіаційної служби України надійшли заперечення проти розгляду вказаної справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 23.05.2018 року ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Ухвалою від 24.05.2018 року закрито підготовче провадження у справі і призначено справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання, призначене на 19 червня 2018 року на 11:30 год., з'явились представник позивача та представник відповідача.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував. 24.05.2018 року представник відповідача надав письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що з метою реалізації покладених на ОСОБА_3 функцій, наказом ОСОБА_3 «Про проведення міжсертифікаційної перевірки САБ КП «МА «Одеса» та TOB «МА «Одеса» від 21.02.2018 року №150, де САБ - служба авіаційної безпеки, затверджено склад комісії, якій доручено повести міжсертифікаційну перевірку зазначених суб'єктів авіаційної діяльності з метою перевірки стану забезпечення авіаційної безпеки вантажу та пошти. За результатами перевірки складено відповідний акт, який затверджено 12.03.2018 року головою ОСОБА_3.
Представник відповідача зазначив, що під час проведення міжсертифікцаійної перевірки САБ КП «МА «Одеса» та TOB «МА «Одеса» комісією виявлено неналежний контроль якості забезпечення авіаційної безпеки вантажу і пошти персоналом САБ суб'єкта авіаційної діяльності (TOB «МА «Одеса»), про що державним інспектором з авіаційного нагляду за безпекою авіації складено протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації від 13.03.2018 року № 002773 серії АА. За результатами комплексного аналізу матеріалів справи про правопорушення головою ОСОБА_3 винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації від 26.03.2018 року №002648 серії АА, якою КП «МА «Одеса» притягнуто до відповідальності на підставі абзацу четвертого пункту 3 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України, чим до позивача застосовано фінансову санкцію у розмірі 3-х тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян (17000 грн.). Позивача притягнуто до відповідальності за порушення вимог пунктів 19, 181 Державної програми, якими визначено, зокрема, що до обов'язків керівника аеропорту, експлуатанта аеродрому, експлуатанта аеропорту відповідно до цієї Програми належить доведення до відома всіх юридичних та фізичних осіб, що працюють в аеропорту і яким необхідний доступ до контрольованої, стерильної зони або зони обмеженого доступу, що охороняється, вимог цієї Програми та програми авіаційної безпеки аеропорту в частині, що їх стосується, забезпечення виконання ними таких вимог, а також відповідних інструкцій, положень, розроблених на підставі зазначених програм.
Представник відповідача вважав, що чинним законодавством України чітко визначено обов'язок керівника аеропорту, експлуатанта аеродрому та аеропорту забезпечувати виконання службами авіаційної безпеки вимоги Державної програми та Програми авіаційної безпеки аеропорту КП «МА «Одеса».
Також представник відповідача зазначив, що на законодавчому рівні закріплено обов'язок саме КП «МА «Одеса» здійснювати контроль за забезпеченням авіаційної безпеки персоналом суб'єктів авіаційної діяльності, що провадять діяльність на території КП «МА «Одеса».
Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що відповідно до п.177 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, затвердженої Законом України від 21.03.2017 року №1965-VIII, Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 року №520, Плану контролю якості авіаційної безпеки суб’єктів авіаційної діяльності на 2018 рік, затвердженого наказом Державної авіаційної служби України від 24.01.2018 року №59, а також з метою підготовки до аудиту Європейської конвенції цивільної авіації (ЄКЦА), що проводитиметься 16-20 квітня 2018 року, 21.02.2018 року головою ОСОБА_3 прийнято наказ №150 "Про проведення міжсертифікаційної перевірки САБ КП "МА "Одеса" та ТОВ "МА "Одеса", яким наказано: для проведення міжсертифікаційної перевірки САБ КП "МА "Одеса" та ТОВ "МА "Одеса" призначити комісію з числа працівників ОСОБА_3; комісію провести з 26 лютого до 01 березня 2018 року міжсертифікаційну перевірку САБ КП "МА "Одеса" та ТОВ "МА "Одеса" (м. Одеса) з метою перевірки стану забезпечення авіаційної безпеки вантажу та пошти (а.с. 38-39).
За результатами перевірки складено відповідний акт, який затверджено головою ОСОБА_3 12.03.2018 року (а.с. 42-49).
Так, під час проведення міжсертифікцаійної перевірки САБ КП «МА «Одеса» та TOB «МА «Одеса» комісією виявлено неналежний контроль позивачем якості забезпечення авіаційної безпеки вантажу і пошти персоналом САБ суб'єкта авіаційної діяльності (TOB «МА «Одеса»), про що державним інспектором з авіаційного нагляду за безпекою авіації ОСОБА_4 складено протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації від 13.03.2018 № 002773 серії АА (а.с. 53).
ОСОБА_3 від 19.03.2018 року №4/233-18 уповноваженого представника КП «МА «Одеса» запрошено для надання пояснень та розгляду справи про правопорушення по суті, яку призначено на 26.03.2018 року на 14:00 год. (а.с. 50).
Не погоджуючись із висновками протоколу, позивач звернувся 23.03.2018 року до відповідача з запереченням до протоколу про правопорушення у галузі цивільної безпеки (а.с. 16-17). У вказаних запереченнях позивач, зокрема, зазначив, що чинне законодавство України не містить імперативних норм, які б зобов'язували експлуатанта аеродрому, яким є КП «МА «Одеса», здійснювати контроль якості забезпечення авіаційної безпеки іншими суб'єктами авіаційної діяльності.
За результатами аналізу матеріалів справи про правопорушення, головою ОСОБА_3 винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації від 26.03.2018 року №002648 серії АА, якою КП «МА «Одеса» притягнуто до відповідальності на підставі абзацу четвертого пункту 3 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України, та до позивача застосовано фінансову санкцію у розмірі 3-х тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян (17000 грн.) (а.с. 52).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем сплачено штраф у розмірі 17000 грн. за вчинене правопорушення, що підтверджується відповідним платіжним дорученням від 11.04.2018 року № 392 (а.с. 54).
Також судом встановлено, що у відповідності до вимог положень Повітряного кодексу України, Закону України «Про Державну програму авіаційної безпеки цивільної авіації», Додатку 17 ІКАО, Керівництва з авіаційної безпеки (DOC 8973 - ІКАО, далі - «Керівництво»), Документу ЗО ЄКЦА «Політика ЄКЦА в галузі забезпечення безпеки цивільної авіації», наказу Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 15.03.2005 року за № 188 «Положення про службу авіацій ної безпеки авіаційного суб'єкта» та інших нормативних актів України, між позивачем та TOB «Міжнародний аеропорт «Одеса» була укладена угода № 094-01/17 від 31.01.2017 року (а.с. 12-15).
Зазначеною угодою визначено межі відповідальності, порядку взаємодії, прав та обов'язків стосовно забезпечення авіаційної безпеки між службами авіаційної безпеки КП «Міжнародний аеропорт Одеса» та TOB «Міжнародний аеропорт «Одеса».
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ОСОБА_3 є уповноваженим органом з питань цивільної авіації та діє відповідно до Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2014 року №520 (далі - Положення № 520).
Відповідно до підпункту 9 пункту 4 Положення №520 ОСОБА_3 відповідно до покладених на неї завдань здійснює нагляд та контроль за дотриманням суб'єктами авіаційної діяльності вимог законодавства, авіаційних правил України, зокрема, шляхом проведення планових і позапланових перевірок, аудитів та інспектувань, а також ситуаційних експериментів, випробувань, оглядів, спостережень.
Правові основи діяльності в галузі авіації встановлює Повітряний кодекс України.
Згідно пунктів 34, 35, 97 ч.1 ст.1 Повітряного кодексу України, експлуатант аеродрому - юридична особа, що здійснює експлуатацію аеродрому;
експлуатант аеропорту - юридична особа, що є утримувачем сертифіката аеродрому та має сертифікат на право здійснення діяльності з наземного адміністрування в аеропорту. Експлуатант аеропорту може мати також інші сертифікати та здійснювати інші види аеропортової діяльності, крім визначених у цьому абзаці;
суб'єкт авіаційної діяльності - фізичні та юридичні особи незалежно від форми власності, відомчої підпорядкованості, які провадять діяльність у галузі цивільної авіації.
Відповідно до абз. 1 ч.1 ст.11 Повітряного кодексу України, нормативно-правове регулювання у сфері цивільної авіації здійснюється шляхом прийняття в установленому порядку нормативно-правових актів та прийняття уповноваженим органом з питань цивільної авіації авіаційних правил України, що регулюють діяльність цивільної авіації та використання повітряного простору України.
Згідно ч.1 ст.66 Повітряного кодексу України, керівник експлуатанта аеродрому несе відповідальність за забезпечення безпеки польотів, контроль за станом приаеродромної території, будівництвом об'єктів, діяльністю суб'єктів на аеродромі та на приаеродромній території, контроль за дотриманням вимог щодо встановлення і розміщення маркірувальних знаків та радіотехнічних пристроїв, підтримання встановленого порядку виконання і забезпечення польотів на аеродромі та здійснює координацію діяльності на аеродромі підприємств і організацій.
Відповідно до ч.1 ст.72 Повітряного кодексу України, експлуатант аеропорту несе відповідальність за організацію заходів щодо безпеки польотів, авіаційної безпеки, організацію наземного обслуговування, організацію і проведення пошукових, аварійно-рятувальних і протипожежних робіт у разі аварійних чи надзвичайних подій з повітряними суднами на території аеропорту та в районі аеродрому, ефективне надання послуг користувачам аеропорту.
Згідно частин 1, 2, 4, 5, 8 ст.85 Повітряного кодексу України, уповноважений орган з питань цивільної авіації відповідає за розробку, впровадження та забезпечення виконання Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації.
Захист цивільної авіації від актів незаконного втручання забезпечується шляхом впровадження комплексу організаційних і практичних заходів, а також залучення людських та матеріальних ресурсів відповідно до Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації та нормативно-правових актів з питань забезпечення авіаційної безпеки.
З метою контролю за дотриманням вимог Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, оперативного та ефективного усунення виявлених недоліків уповноважений орган з питань цивільної авіації проводить на регулярній основі планові, позапланові перевірки стану авіаційної безпеки, а також ситуаційні експерименти, випробування, огляди, спостереження.
Уповноважений орган з питань цивільної авіації разом з іншими державними органами, задіяними в забезпеченні виконання Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, розробляє та реалізує Державну програму контролю якості забезпечення авіаційної безпеки цивільної авіації.
Суб'єкт авіаційної діяльності, який не має сертифікованої служби авіаційної безпеки, передає обов'язки із забезпечення певних видів авіаційної безпеки відповідним сертифікованим службам інших суб'єктів авіаційної діяльності шляхом укладення з ними договорів, якими встановлюються права і відповідальність на час здійснення такої діяльності.
Відповідно до ст.126 Повітряного кодексу України, за протиправні дії юридичні і фізичні особи, діяльність яких пов'язана з використанням повітряного простору України, розробленням, виготовленням, ремонтом та експлуатацією авіаційної техніки, здійсненням господарської діяльності в галузі цивільної авіації, обслуговуванням повітряного руху, забезпеченням безпеки авіації, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно п.3 ч.1 ст.127 Повітряного кодексу України, за правопорушення в галузі цивільної авіації до юридичних осіб - суб'єктів авіаційної діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі:
несвоєчасного внесення змін до організаційно-керівних та виробничих, експлуатаційних документів експлуатанта, розробника, виробника або організації з технічного обслуговування та непогодження або несвоєчасного погодження зазначених документів уповноваженим органом з питань цивільної авіації;
порушення вимог уповноваженого органу з питань цивільної авіації щодо погодження кандидатур керівного складу експлуатанта;
невиконання або неналежного виконання персоналом суб'єктів авіаційної діяльності вимог авіаційної безпеки;
створення перешкод щодо проведення уповноваженим органом з питань цивільної авіації перевірок суб'єктів та об'єктів авіаційної діяльності;
порушення встановлених вимог щодо оформлення перевізної документації для повітряних перевезень небезпечного вантажу.
Відповідно до абз. 3 ст.17 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, затвердженої Законом України від 21 березня 2017 року № 1965-VIII, суб’єкт авіаційної діяльності, який не має сертифікованої служби авіаційної безпеки, передає обов’язки із забезпечення певних видів авіаційної безпеки відповідним сертифікованим службам авіаційної безпеки аеропортів шляхом укладення з ними договорів, якими встановлюються права, обов’язки та відповідальність на період провадження такої діяльності.
Згідно абз. 1 ст.17 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, в аеропорту відповідальність за виконання цієї Програми, розроблення та впровадження програми авіаційної безпеки аеропорту покладається на керівника аеропорту, який безпосередньо звітує перед уповноваженим органом з питань цивільної авіації про розроблення і здійснення заходів авіаційної безпеки.
Відповідно до ст.19 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, до обов’язків керівника аеропорту, експлуатанта аеродрому, експлуатанта аеропорту відповідно до цієї Програми належить: розроблення, погодження з уповноваженим органом з питань цивільної авіації, затвердження та виконання програми авіаційної безпеки аеропорту, яка, зокрема, повинна містити відомості про аеропорт, превентивні заходи щодо забезпечення авіаційної безпеки, заплановані заходи щодо врегулювання кризової ситуації, а також оновлення такої програми на постійній основі; введення до штатної структури аеропорту посади заступника керівника аеропорту з авіаційної безпеки та наділення його повноваженнями для забезпечення організації виконання програми авіаційної безпеки аеропорту. Призначення на зазначену посаду здійснюється виключно після погодження кандидатури уповноваженим органом з питань цивільної авіації; створення аеропортового комітету з авіаційної безпеки згідно з відповідними положеннями цієї Програми; забезпечення служби авіаційної безпеки необхідними матеріальними та людськими ресурсами, приміщеннями, обладнанням, засобами зв’язку та транспорту, форменим одягом; страхування працівників служби авіаційної безпеки як авіаційного персоналу; розроблення програми здійснення контролю якості авіаційної безпеки та програми підготовки персоналу з авіаційної безпеки; дотримання вимог авіаційної безпеки під час проектування, реконструкції та будівництва аеропорту; подання відповідної документації до уповноваженого органу з питань цивільної авіації з метою проведення аналізу на відповідність вимогам авіаційної безпеки; внесення до уповноваженого органу з питань цивільної авіації пропозицій щодо розроблення нормативно-правових актів у сфері авіаційної безпеки; доведення до відома всіх юридичних та фізичних осіб, що працюють в аеропорту і яким необхідний доступ до контрольованої, стерильної зони або зони обмеженого доступу, що охороняється, вимог цієї Програми та програми авіаційної безпеки аеропорту в частині, що їх стосується, забезпечення виконання ними таких вимог, а також відповідних інструкцій, положень, розроблених на підставі зазначених програм; невідкладне інформування в установленому порядку уповноваженого органу з питань цивільної авіації та інших органів, задіяних у забезпеченні авіаційної безпеки в аеропорту, про спробу скоєння або скоєння акту незаконного втручання; щорічне подання до уповноваженого органу з питань цивільної авіації узагальненої інформації про акти незаконного втручання, їх аналіз та вжиті заходи.
Згідно ст.31 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, у кожному аеропорту з метою координації розроблення та здійснення заходів і процедур з авіаційної безпеки створюється аеропортовий комітет з авіаційної безпеки. Положення про аеропортовий комітет з авіаційної безпеки затверджується керівником аеропорту.
Відповідно до ст.32 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, до повноважень аеропортового комітету з авіаційної безпеки належить: координація заходів щодо виконання цієї Програми в аеропорту; здійснення нагляду за виконанням програми авіаційної безпеки аеропорту, в тому числі за застосуванням посилених заходів, що запроваджуються керівництвом аеропорту та експлуатантами; визначення та систематичний перегляд вразливих точок в аеропорту, розроблення заходів щодо їх надійного захисту; забезпечення адекватності заходів забезпечення авіаційної безпеки рівню загрози, їх постійний моніторинг стосовно звичайного режиму, періодів підвищеної загрози та надзвичайних ситуацій; організація проведення на нерегулярній основі перевірок стану авіаційної безпеки; забезпечення виконання рекомендацій щодо вдосконалення заходів, правил і процедур авіаційної безпеки; інформування щокварталу уповноваженого органу з питань цивільної авіації про заходи, правила і процедури забезпечення безпеки в аеропорту, заплановані зміни, а також будь-які питання, пов’язані із захистом аеропорту і його служб, що не можуть бути вирішені на місцевому рівні; організація навчання та підготовки з питань авіаційної безпеки; контроль за дотриманням вимог авіаційної безпеки під час розширення і реконструкції аеропорту, погодження проектів його реконструкції та розширення.
Керівник будь-якого суб’єкта авіаційної діяльності, що працює у контрольованій зоні відповідного аеропорту, має право вимагати внесення на розгляд аеропортового комітету питань авіаційної безпеки, які доцільно розглянути на його засіданні.
Згідно ст.34 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, головою аеропортового комітету з авіаційної безпеки є керівник аеропорту, за його відсутності обов’язки голови виконує заступник керівника аеропорту з авіаційної безпеки.
Відповідно до ст.181 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, керівники суб’єктів авіаційної діяльності на підставі розроблених програм контролю якості авіаційної безпеки своїх підприємств організовують розроблення планів та проведення перевірок стану забезпечення авіаційної безпеки. За результатами перевірок складаються акти з визначенням недоліків, заходів щодо їх усунення, строків усунення недоліків та відповідальних за їх усунення.
Такі перевірки проводять спеціально підготовлені інспектори з нагляду за станом авіаційної безпеки цивільної авіації та особи, уповноважені на проведення перевірок, які безпосередньо підпорядковуються керівникові суб’єкта авіаційної діяльності або його заступникові з авіаційної безпеки. Атестація кандидата в інспектори здійснюється комісією уповноваженого органу з питань цивільної авіації, яку очолює керівник його структурного підрозділу з авіаційної безпеки.
Згідно п.2.1 Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 26.12.2011 року № 637 (далі - Порядок №637), підставою для розгляду справи про правопорушення у галузі цивільної авіації є протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації, складений за формою згідно з додатком 1.
Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 Порядку №637, розглядає справи про правопорушення у галузі цивільної авіації ОСОБА_3 України, за результатами розгляду виноситься постанова про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації (додаток 2) або постанова про закриття провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації (додаток 3).
Від імені ОСОБА_3 України розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення мають право Голова ОСОБА_3 України, його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи ОСОБА_3 України.
Суд вважає безпідставними доводи позивача стосовно того, що він не є керівником аеропорту, зважаючи на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, КП МА «Одеса» має власну сертифіковану службу авіаційної безпеки, що підтверджується сертифікатом служби авіаційної безпеки № 014 (а.с. 57).
Крім того, КП «МА «Одеса» є експлуатантом аеродрому, а керівник КП«МА «Одеса» - керівником аеропорту, що підтверджується відповідним сертифікатом аеродрому від 01.08.2016 року № АП 15-01 (а.с. 55-56).
Суд зазначає, що чинним законодавством України чітко визначено обов'язок керівника аеропорту, експлуатанта аеродрому та аеропорту забезпечувати виконання службами авіаційної безпеки вимоги Державної програми та Програми авіаційної безпеки аеропорту КП «МА «Одеса».
Враховуючи вищевикладене, на законодавчому рівні закріплено обов'язок саме КП «МА «Одеса» здійснювати контроль за забезпеченням авіаційної безпеки персоналом суб'єктів авіаційної діяльності, що провадять діяльність на території КП «МА «Одеса», що повністю спростовує доводи позивача.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства “Міжнародний аеропорт Одеса” є безпідставними та не підлягають задоволенню, а прийнята відповідачем постанова відповідає критеріям, викладеним у ч.2 ст.2 КАС України та не підлягає скасуванню.
Тому в задоволенні позову Комунального підприємства “Міжнародний аеропорт Одеса” належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Комунального підприємства “Міжнародний аеропорт Одеса” (адреса: 65054, м. Одеса, Аеропорт ЦА (цивільної авіації), код ЄДРПОУ 30441902) до Державної авіаційної служби України (адреса: 01135, м. Київ, пр-т Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 37536026) про визнання протиправною та скасування постанови №002648 про накладення штрафу за порушення у галузі цивільної авіації від 26.03.2018 року, винесеної Державною авіаційною службою України у відношенні Комунального підприємства “Міжнародний аеропорт Одеса” – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 02 липня 2018 року.
Суддя В.В. Андрухів
.