
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" липня 2018 р. справа № 809/721/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи матеріали адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" (вул. Новгородська, 34 а, м. Івано-Франківськ, 76018) до Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради (вул. Незалежності, 9, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправною відмову та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" 24.04.2018 звернулось до суду з адміністративним позовом до Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради про визнання протиправною відмову у наданні містобудівних умов та обмежень та зобов'язання надати містобудівні умови та обмеження для будівництва розважально-відпочинкового центру "Гаразд".
Позовні вимоги мотивовані тим, що Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради безпідставно відмовив позивачу у наданні містобудівних умов та обмежень забудови орендованої земельної ділянки під будівництво розважально-відпочинкового центру «Гаразд» за адресою: Південний бульвар в м. Івано-Франківську. Товариство з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" зазначило, що перелік підстав для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є вичерпний та визначений частиною 4 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», в якому відсутня така підстава для відмови як запровадження органом місцевого самоврядування мораторію на будівництво нових та реконструкцію існуючих будівель і споруд. За вказаних обставин, позивач просить суд визнати протиправною відмову Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради у наданні товариству з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" містобудівних умов та обмежень для будівництва розважально-відпочинкового центру «Гаразд» на Південному бульварі в м. Івано-Франківську та зобов’язати відповідача надати позивачу містобудівні умов та обмежень для вищевказаного будівництва у відповідності до Містобудівного розрахунку.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 дану позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано десятиденний строк для усунення її недоліків. У зазначений строк товариство з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" недоліки позовної заяви усунуло.
Ухвалою від 07.05.2018 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався. Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення ухвалу від 07.05.2018 про відкриття провадження у даній справі разом з копією позовної заяви та доданими до неї документами представник Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради отримав 10.05.2018.
Одночасно з позовною заявою 24.04.2018 товариство з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" подало до суду клопотання про залучення до розгляду даної справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 архітектурно-будівельну інспекцію України в особі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, однак суд ухвалою від 07.05.2018 відмовив в задоволенні вищевказаного клопотання.
Розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, суд встановив наступне.
14.03.2011 товариство з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" та Івано-Франківська міська рада уклали договір оренди землі №79, згідно якого позивачу як орендарю було передано в користування земельну ділянку для будівництва розважально-відпочинкового центру по вул. Південний бульвар, м. Івано-Франківськ, площею 4 га.
21.03.2014 на підставі пункту 49 рішення №6 сесії Івано-Франківської міської ради між товариством з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" та Івано-Франківською міською радою було укладено Додаткову угоду, за умовами якої дію вищевказаного договору оренди землі №79 від 14.03.2011 продовжено на той самий строк і на тих самих умовах.
На підставі Додаткової угоди від 21.03.2014, в Державному реєстрі речових прав 16.04.2014 зареєстровано право оренди (користування) позивачем земельною ділянкою за кадастровим номером 2610100000:24:001:0078, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 10.01.2018 №110267588 (а.с.11). Згідно зазначеного витягу строк дії права оренди земельної ділянки до 16.04.2020 з правом пролонгації.
Відповідно до умов договору оренди №79 від 14.03.2011 та Додаткової угоди від 21.03.2014 земельна ділянка площею 4 га по вул. Південний бульвар, м. Івано-Франківськ, передана товариству з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" під забудову, а саме – під будівництво розважально-відпочинкового центру, цільове призначення земельної ділянки – землі житлової та громадської забудови.
28.02.2018 позивач звернувся до Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради із заявою про надання містобудівних умов і обмежень на об’єкт, який розташований за адресою: Південний бульвар, м. Івано-Франківськ, площею 4 га (а.с.12-13).
14.03.2018 відповідач листом №4480/51-08/23 повідомив товариство з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд", що рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 07.03.2018 відмовлено у наданні вихідних даних – містобудівних умов та обмежень для будівництва розважально-відпочинкового центру «Гаразд» (заклад культури, спорту та оздоровчого призначення) на бульварі Південному в м. Івано-Франківську (а.с.14).
Також, в зазначеному листі вказано, що згідно рішення сесії Івано-Франківської міської ради від 15.02.2018 №06-18 запроваджено мораторій на будівництво нових та реконструкцію існуючих будівель і споруд навколо міського озера до затвердження містобудівної документації «Коригування (внесення змін до) генерального плану міста». Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради призупинено видачу містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва на будівництво нових та реконструкцію існуючих будівель і споруд навколо міського озера до затвердження містобудівної документації «Коригування (внесення змін до) генерального плану міста».
Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо відмови у наданні містобудівних умов та обмежень для будівництва розважально-відпочинкового центру "Гаразд", позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України “Про регулювання містобудівної діяльності”, який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Згідно пункту 8 частини 1 статті 1 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки – це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об’єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Відповідно до статті 6 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
Статтею 13 Закону України “Про архітектурну діяльність” передбачено, що до уповноважених органів містобудування та архітектури належать: центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері архітектури; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері архітектури; орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань архітектури; структурні підрозділи обласних, районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій з питань архітектури; виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з питань архітектури.
Частинами 2 та 3 статті 8 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” встановлено, що планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
Статтею 26 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” передбачено, що забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
В частині 5 цієї статті визначено, що проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку : 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Згідно частини 1 статті 29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
Частиною 2 статті 29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, передбачено, що фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; копія документа, що посвідчує право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; витяг із Державного земельного кадастру. Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об’єкта будівництва. Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним. Витяг з містобудівного кадастру для формування містобудівних умов та обмежень до документів замовника додає служба містобудівного кадастру (у разі її утворення). Перелік об’єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування (частина 3 статті 29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”).
Відповідно до частини 4 статті 29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.
Згідно частини 6 статті 29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.
Як встановлено судом вище, 28.02.2018 позивач звернувся до Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради із заявою про надання містобудівних умов і обмежень на об’єкт, який розташований за адресою: Південний бульвар, м. Івано-Франківськ, площею 4 га (а.с.12-13).
07.03.2018 виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради прийняв рішення №268 «Про надання вихідних даних – містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва», пунктом 2.1 якого відмовлено товариству з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" у наданні вихідних даних – містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва (а.с.16).
14.03.2018 Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради листом №4480/51-08/23 повідомив позивача про прийняте виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради рішення від 07.03.2018, яким відмовлено у наданні вихідних даних – містобудівних умов та обмежень для будівництва розважально-відпочинкового центру «Гаразд» (заклад культури, спорту та оздоровчого призначення) на бульварі Південному в м. Івано-Франківську (а.с.14).
Таким чином, рішення про відмову в наданні містобудівних умов та обмежень здійснено уповноваженим органом містобудування та архітектури в межах 10-ти робочих днів з дня реєстрації заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд", тобто в межах строку, визначеного частиною 6 статті 29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”.
Щодо підстав прийнятого рішення про відмову у наданні вихідних даних – містобудівних умов та обмежень для будівництва розважально-відпочинкового центру «Гаразд» (заклад культури, спорту та оздоровчого призначення) на бульварі Південному в м. Івано-Франківську, то суд звертає увагу на таке.
Відповідно до частини 1 статті 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Як встановлено частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Конституційний Суд України у рішенні від 16.04.2009 №7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) вирішив, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок.
Згідно підпункту 1 пункту «б» частини 1 статті 33 цього Закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
Статтею 19 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: організація і здійснення землеустрою, а також координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності.
Згідно зі статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Так, 15.02.2018 Івано-Франківська міська рада на 18 сесії прийняла рішення №06-18 «Про запровадження мораторію на будівництво нових та реконструкцію існуючих будівель і споруд навколо міського озера».
Відповідно до пункту 1 вищевказаного рішення від 15.02.2018 №06-18, до затвердження змін до генерального плану міста запроваджено мораторій на: розміщення і проектування нових (не розпочатих будівництвом на момент ухвалення даного рішення) будівель і споруд; реконструкцію з розширенням і надбудовою існуючих будівель і споруд га земельних ділянках біля міського озера згідно додатку.
Пунктом 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 15.02.2018 №06-18 визначено, що Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини заборонено видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки з питань, визначених пунктом 1 даного рішення.
Додатком до рішення Івано-Франківської міської ради від 15.02.2018 №06-18 встановлено перелік адрес, на які поширюється дія мораторію, серед яких земельна ділянка площею 4 га зі сторони вул. ОСОБА_2, кадастровий номер 2610100000:24:00100078.
Таким чином, мораторій на будівництво нових та реконструкцію існуючих будівель і споруд навколо міського озера поширюється на земельну ділянку, надану позивачу для будівництва розважально-відпочинкового центру «Гаразд» (заклад культури, спорту та оздоровчого призначення) на бульварі Південному в м. Івано-Франківську.
Суд звертає увагу на те, що згідно відомостей офіційного веб-сайту «Нормативні акти Івано-Франківської міської ради» рішення Івано-Франківської міської ради від 15.02.2018 №06-18 «Про запровадження мораторію на будівництво нових та реконструкцію існуючих будівель і споруд навколо міського озера» є чинним, а тому, в силу вимог частини 1 статті 144 Конституції України, є обов’язковим до виконання.
Щодо доводів позивача про відсутність серед підстав для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень, визначених частиною 4 статті 29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, такої підстави як запровадження органом місцевого самоврядування мораторію на будівництво нових та реконструкцію існуючих будівель і споруд, то суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 4 статті 29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Тобто, під час розгляду заяви про видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки відповідний орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
В даному випадку, при вирішенні питання про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд", Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради було враховано зазначене вище рішення Івано-Франківської міської ради від 15.02.2018 №06-18 «Про запровадження мораторію на будівництво нових та реконструкцію існуючих будівель і споруд навколо міського озера», яке по суті є містобудівною документацією у вигляді текстового матеріалу, затвердженого рішенням міської ради та є обов'язковим до виконання.
Вказаний висновок суду відповідає позиції Вищого адміністративного суду України, викладеній в ухвалі від 17.08.2016 в справі №751/8128/15-а за результатами розгляду спору з подібними правовідносинами.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" до Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради про визнання протиправною відмову та зобов'язання до вчинення дій, є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" (код ЄДРПОУ – 35516825, вул. Новгородська, 34 а, м. Івано-Франківськ, 76018) до Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ – 40216470, вул. Незалежності, 9, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправною відмову та зобов'язання до вчинення дій, - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.