
Справа № 522/9225/18
Провадження 2-а/522/1137/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючої судді Домусчі Л.В.,
за участі секретаря судового засідання - Вадуцкої В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відео конференції адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина соціалістичної республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, про видворення за межі території України, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом посилаючись на те, що 23.05.2018 прикордонним нарядом «ПП» КрП «Маяки» було виявлено особу без документів, яка назвалась громадянином Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який порушив прикордонний режим, а саме знаходився в контрольованому прикордонному районі без документів, які посвідчують особу.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що відповідач порушує міграційне законодавство України, ухиляється від добровільного виїзду за межі України після закінчення терміну перебування, проживає в Україні без документів на право проживання в Україні, не має постійного місця проживання та законного джерела існування, а тому ДМС звернулось до суду з відповідними позовними вимогами.
У судовому засіданні представник відповідача - адвокат ОСОБА_2 надав до суду оригінал паспорту відповідача, який був виданий 11.06.2018 року та зазначив, що він за дорученням відповідача звернувся в посольство та отримав паспорт на ім'я ОСОБА_1. Вказав, що даний паспорт він може передати в Чернігів відповідачу або передати через працівників ДМС. Адвокат підтвердив факт ідентифікації відповідача. Вказав, що у відповідача наявні кошти для його існування та для виїзду за кордон, тому просив у задоволені позову відмовити.
Відповідач за допомогою перекладача До Ни Дієн просив свого адвоката передати йому паспорт та зазначив, що він згоден самостійно покинути територію України. Також вказав, що він з заявою про надання йому статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту не звертався.
Представник позивача - Стельмах О.М. вказав, що він все рівно наполягає на видворення громадянина ОСОБА_1, оскільки він порушив порядок знаходження на території України. Вказав, що відповідача було затримано, оскільки він повідомив, що в нього немає ніяких документів та гроші для того, щоб виїхати з України у нього відсутні.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено, що 23.05.2018 прикордонним нарядом «ПП» КрП «Маяки» було виявлено особу без документів, яка назвалась громадянином Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який порушив прикордонний режим, а саме знаходився в контрольованому прикордонному районі без документів, які посвідчують особу, чим порушив вимоги п.8 Положення «Про прикордонний режим» затверджені ПКМУ № 1147 від 27.07.1998.
23.05.2018 співробітниками Білгород-Дністровського прикордонного загону було складено протокол про адміністративне затримання на 72 години з метою встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення.
В результаті проведеної перевірки було встановлено, що громадянин В'єтнаму ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, порушив правила перебування іноземців в Україні - проживав без документів на право проживання в Україні.
Зі слів громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, він прибув на територію України в жовтні 2017 через пункт пропуску «Одеса» по національному паспорту з метою працевлаштування.
На даний час громадянин Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на території України знаходиться не законно, постійного місця проживання та законного джерела існування не має.
23.05.2018 ГУ ДМС України в Одеській області було прийняте рішення про примусове повернення в країну походження громадянина В'єтнаму ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та зобов'язано його покинути територію України у термін до 24.05.2018.
У визначений термін громадянин В'єтнаму ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1з території України не виїхав.
Як встановлено в судовому засіданні на даний час паспортний документ у відповідача наявний, проте на момент його затримання паспортного документу виявлено не було.
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 25.05.2018 року (справа №522/9224/18) було задоволено позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина соціалістичної республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, про затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України та затримано громадянина соціалістичної республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з метою забезпечення примусового видворення за межі території України строком на шість місяців до 25.11.2018 року з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
За змістом ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Згідно з п. 14 ст. 1 Закону №3773, нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Пунктом 2 ст.25 цього Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа, можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
За приписами частини першої статті 26 Закону №3773-VI іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч.5 ст. 26 Закону №3773-VI).
Статтею 30 Закону №3773-VI визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Отже, із змісту наведеної норми видно, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове видворення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення. Тобто обов'язковим є попереднє прийняття вказаними органами рішення про примусове повернення.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 07.02.2018 року № 743/432/16-а (К/9901/3819/18 К/9901/3821/18).
Статтею 31 Закону № 3773-VI наведений вичерпний перелік обставин, за яких іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн, зокрема: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
Судом під час розгляду даної справи не було встановлено наявності обставин, передбачених ст.ст. 30, 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», які забороняють примусове видворення відповідача.
Крім того, відсутні підстави вважати, що відповідач підпадає під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Оскільки громадянин соціалістичної республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, не виконав в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення; відповідач не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту; підстави вважати, що відповідач підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" відсутні, враховуючи, що на момент затримання відповідача та винесення рішення ДМС у нього був відсутній паспорт громадянина соціалістичної республіки В'єтнам та кошти на придбання квитків для виїзду в добровільному порядку та зважаючи на те, що ОСОБА_1 порушив правовий режим знаходження його на території України. Також суд приймає до уваги те, що на час розгляду справи адвокат відповідача не надав доказів наявності у ОСОБА_1 коштів на перебування в Україні та на придбання квитка для добровільного залишення території України (або наявності квитка), суд дійшов висновку про існування ризику втечі відповідача та ухиляння його від добровільного залишення території України, а тому вважає, що є підстави для примусового видворення громадянина соціалістичної республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України з урахуванням рішення Приморського районного суду м. Одеси від 25.05.2018 року (справа №522/9224/18).
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 7-9,72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 288, 289, 371 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (65045, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) до громадянина соціалістичної республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, тимчасово знаходиться за адресою АДРЕСА_1, про примусове видворення за межі території України - задовольнити.
Примусово видворити за межі території України громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнаму ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення суду звернути до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.
Повний текст рішення суду складено 03.07.2018 року.
Суддя Л.В. Домусчі