
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/2253/17-а
Головуючий у 1-й інстанції: Чернюк А.Ю.
Суддя-доповідач: Гонтарук В. М.
26 червня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гонтарука В. М.
суддів: Білої Л.М. Граб Л.С.
секретар судового засідання: Бондаренко С.А.,
за участю:
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: Довбенко Марії Павлівни
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року (ухвалене в м. Вінниці) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
В грудні 2017 року позивач звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати висновок Ліквідаційної комісії УМВС у Вінницькій області про призначення ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги від червня 2017 року в розмірі 238360,00 грн.;
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйнятті рішення по заяві (рапорту) ОСОБА_4 про виплату грошової допомоги у зв'язку з встановленням з 16 лютого 2017 року інвалідності III групи внаслідок травми, отриманої при виконанні службових обов'язків в період проходження служби в органах внутрішніх справ;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС у Вінницькій області в 15-денний строк надіслати до Міністерства внутрішніх справ України, документи для призначення та виплати ОСОБА_4 допомоги у зв'язку з встановленням III групи інвалідності, відповідно до пункту 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015 № 850;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в місячний строк після надходження документів, з урахуванням висновків суду, повторно розглянути отримані від Ліквідаційної комісії УМВС у Вінницькій області документи та прийняти рішення по заяві (рапорту) ОСОБА_4 про виплату грошової допомоги у зв'язку із встановленням III групи інвалідності внаслідок травми, отриманої при виконанні службових обов'язків в період проходження служби в органах внутрішніх справ, відповідно до пункту 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015 № 850;
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, Міністерство внутрішніх справ України подало апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.
23.06.2018 року до суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України, в якому зазначив, що дії відповідачів є протиправними. Також вказав, що Міністерство внутрішніх справ України необґрунтовано залишило матеріали про призначення одноразової грошової допомоги без розгляду, у зв'язку з чим, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
В судовому засіданні представник Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області підтримала доводи апеляційної скарги та просила скасувати рішення суду першої інстанції.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги та просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Представник Міністерства внутрішніх справ України в судове засідання не з'явився. Про час, день та місце розгляду справи повідомлено завчасно та належним чином. Причини неявки суду не відомі.
Відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково та змінити рішення суду першої інстанції, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено з матеріалів справи та знайшло своє підтвердження в суді апеляційної інстанції неоспорені факти про те, що 05 листопада 2015 року на підставі наказу начальника УМВС України у Вінницькій області № 163 о/с майор міліції ОСОБА_4 інженер з безпеки руху автогосподарства УМВС України у Вінницькій області згідно статті 64 пункт «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМ УРСР від 29.07.1991 №114 був звільнений із займаної посади у запас Збройних Сил.
12 квітня 2003 року під час проходження служби в органах внутрішніх справ позивач перебуваючи на посаді помічника коменданта гарнізону комендатури УМВС України у Вінницькій області отримав травму при виконанні службових обов'язків. 07 листопада 2003 року за даних обставин відбувся первинний огляд МСЕК ОСОБА_4 із установлення йому 5 % втрати працездатності.
В подальшому 20 лютого 2017 року позивачу було встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок травми, отриманої при виконанні службових обов'язків в період проходження служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується випискою з акту МСЕК до довідки серії 12ААА №584249.
Отримавши статус інваліда III групи позивач 09.03.2017 року із заявою та необхідним пакетом документів звернувся до відповідачів щодо виплати одноразової грошової допомоги.
Однак, за результатами розгляду зазначеного звернення відповідачами було надано відповіді від 17.07.2017 № 181/22-2017 та від 10.07.2017 №15/2-2403, з яких вбачається, що заяву та весь пакет документів щодо виплати одноразової грошової допомоги повернуто позивачу без розгляду, оскільки повторний огляд МСЕК ОСОБА_4 відбувся у строк, що перевищує установлений пунктом 4 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №850 від 21.10.2015 дворічний термін для звернення за отриманням одноразовою грошовою допомогою у разі проведення повторного огляду МСЕК.
Вважаючи такі дії відповідачів протиправними позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, в частині визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ щодо неприйняття рішення по заяві ( рапорту) ОСОБА_4 про виплату грошової допомоги, з огляду на наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, врегульовані Законом України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-ХІІ (далі - Закон № 565-ХІІ) .
Закон № 565-ХІІ втратив чинність у зв'язку із прийняттям Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року № 580-VIII.
Пунктом 15 Розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Відповідно до ч. 6 ст. 23 Закону № 565-ХІІ у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ визначає Порядок № 850.
Згідно п. 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
При цьому згідно п. 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Як встановлено судом першої інстанції та знайшло своє підтвердження в суді апеляційної інстанції, ліквідаційна комісія УМВС України у Вінницькій області отримавши відповідну заяву позивача та додані до неї документи, направила висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги та документи, перелік яких визначений Порядком № 850, до МВС України для прийняття рішення.
Згідно п. 9 Порядку № 850, МВС України в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Таким чином, після надходження передбачених Порядком документів МВС України зобов'язане прийняти одне з двох рішень: про призначення або про відмову в призначенні вказаної грошової допомоги.
Однак, Міністерство внутрішніх справ України листом від 10.07.2017 №15/2-2403 повернув ліквідаційній комісії УМВС України у Вінницькій області матеріали на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_4
Відтак, відповідач всупереч п. 9 Порядку № 850 не прийняв за результатом розгляду документів про виплату ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги жодного з вищезазначених рішень.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що спосіб, у який відповідач ( Міністерство внутрішніх справ України) розглянув заяву та документи про виплату позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, Законом України "Про міліцію" та Порядком № 850 не передбачені.
Аналогічного висновку дійшов Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 26 червня 2017 у справі № К/800/20824/17 (296/9457/16-а).
Аналізуючи доводи апелянта, щодо відсутності у відповідача законних підстав для призначення ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги, оскільки після первинного огляду МСЕК пройшло більше двох років, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пп. 2 п. 2 Порядку № 850, днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно п. 4 Порядку № 850, якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Таким чином, моментом виникнення права працівником міліції на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії. При цьому, таке право виникає незалежно, ані від часу встановлення інвалідності, ані від черговості медичного огляду (вперше чи повторний).
Як встановлено під час апеляційного розгляду, в 2003 року відбувся первинний огляд МСЕК ОСОБА_4 із установлення йому 5 % втрати працездатності, у зв'язку з чим позивачу здійснено виплату одноразової допомоги в передбаченому розмірі.
20.02.2017 року позивачу за рішенням МСЕК встановлено ІІІ групу інвалідності та 50% втрати працездатності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним із виконання службових обов'язків. Тобто, із цього часу в позивача виникли нові підстави, які згідно п. 3 Порядку № 850 надають право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі, яка передбачена для ІІІ групи, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
Пункт 4 Порядку № 850, на який посилається апелянт, як на підставу для повернення документів щодо призначення позивачу допомоги, не позбавляє позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, а лише встановлює обмеження щодо визначення розміру такої допомоги в залежності від часу повторного медичного огляду, в результаті якого встановлена вища група чи іншу причина інвалідності або більший відсоток втрати працездатності.
Вказана норма Порядку № 850 регулює лише порядок визначення розміру допомоги, проте не встановлює підстави для її призначення та виплати.
Відтак, зазначена норма Порядку № 850 не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про міліцію" та підставою для відмови у затвердженні висновку управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про її призначення.
Враховуючи, що відповідач ( Міністерство внутрішніх справ України) по суті ухилився від виконання покладених на нього обов'язків, то рішення суду першої інстанції в частині визнання протиправними дій відповідача щодо повернення без розгляду поданої ОСОБА_4 заяви щодо нарахування одноразової грошової допомоги є цілком обґрунтованим.
Крім того, згідно пункту 8 вищенаведеного Порядку керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15- денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС у Вінницькій області із заявою про призначення одноразової грошової допомоги 09 березня 2017 року, при цьому відповідний висновок за результатами розгляду даної заяви був складений лише у червня 2017 року та направлений до МВС України поза межами законодавчо встановленого строку.
У зв'язку з чим, колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо визнання протиправним та скасування висновку Ліквідаційної комісії УМВС у Вінницькій області про призначення ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги від червня 2017 року.
Разом з цим, суд першої інстанції зобов'язав Ліквідаційну комісію УМВС у Вінницькій області в 15-денний строк надіслати до Міністерства внутрішніх справ України, документи для призначення та виплати ОСОБА_4 допомоги у зв'язку з встановленням III групи інвалідності, відповідно до пункту 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015 № 850.
З даного приводу колегія суддів зауважує, що як встановлено з матеріалів справи та не заперечувалось сторонами під час апеляційного розгляду, увесь пакет документів, який був поданий позивачем до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області, був повернутий ОСОБА_4 відповідачами, тому на думку суду апеляційної інстанції, відсутність відповідних документів позбавляє Ліквідаційну комісію УМВС України у Вінницькій області можливості надіслати в 15 денний термін документи позивача до Міністерства внутрішніх справ України для призначення та виплати останньому грошової допомоги, у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності.
Таким чином, враховуючи що розгляд заяви позивача про виплату одноразової грошової допомоги буде можливий лише після отримання Ліквідаційною комісією УМВС у Вінницькій області всього пакету необхідних документів, які було протиправно повернуто без розгляду ОСОБА_4, тому на переконання колегії суддів правильним способом захисту в даному випадку буде зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС у Вінницькій області в 15-денний строк після отримання заяви та повного пакету документів від позивача, надіслати до Міністерства внутрішніх справ України, документи для призначення та виплати ОСОБА_4 допомоги у зв'язку з встановленням III групи інвалідності, відповідно до пункту 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015 № 850.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що попри те, що судом першої інстанції вірно встановлено факт протиправності дій відповідача (Міністерства внутрішніх справ України) щодо повернення без розгляду поданої позивачем заяви, правильно обрано спосіб поновлення порушеного права, однак помилково не зазначено з якого саме моменту необхідно обраховувати 15 - денний термін надіслання Ліквідаційною комісією УМВС у Вінницькій області до Міністерства внутрішніх справ України документів для призначення та виплати ОСОБА_4 допомоги, у зв'язку з чим абзац 4 резолютивної частини рішення суду першої інстанції слід змінити.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
За приписами ч. 2 ст. 317 КАС неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Згідно з ч. 4 ст. 317 КАС зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів вважає, що доводи апелянта частково знайшли своє підтвердження в ході апеляційного перегляду справи, що вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а відтак наявні підстави для зміни абзац 4 резолютивної частини рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України задовольнити частково.
Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії змінити.
Абзац четвертий резолютивної частини рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року викласти в наступній редакції: "Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС у Вінницькій області в 15-денний строк, після отримання заяви та повного пакету документів від позивача, надіслати до Міністерства внутрішніх справ України, документи для призначення та виплати ОСОБА_4 допомоги у зв'язку з встановленням III групи інвалідності, відповідно до пункту 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015 № 850."
В решті рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 02 липня 2018 року.
Головуючий Гонтарук В. М. Судді Біла Л.М. Граб Л.С.