
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2018 року Чернігів Справа № 825/1907/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Ткаченко О.Є.,
секретаря Федорок К.М.,
представника відповідача Лук’янця Д.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 14000, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код 21390940) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправними бездіяльність та відмову Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії відповідно права на індивідуальний перерахунок пенсії, вказаного у частинах 1, 2, 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2018, виходячи з міліцейського грошового забезпечення, на підставі документів пенсійної справи в останніх (збільшених) призначених розмірах грошового забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейського, начальника відділу ГУНП, на підставі додаткового документа - листа Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області №30/У-31 п/к від 11.01.018 на офіційному бланку, за підписом голови ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області О.Є. Потапенко про грошове забезпечення поліцейського за посадою начальника відділу апарата ГУНП в Чернігівській області станом на 01.01.2018.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Чернігівській області перерахувати пенсію з 01.01.2018 без обмеження її розміру виходячи з міліцейського грошового забезпечення, на підставі документів пенсійної справи в останніх (збільшених) призначених розмірах грошового забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейського, начальника відділу ГУНП, на підставі додаткового документа - листа Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області №30/У-31 п/к від 11.01.018, за підписом голови ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області О.Є. Потапенко про грошове забезпечення поліцейського за посадою начальника відділу апарата ГУНП в Чернігівській області станом на 01.01.2018. А саме, з наступного результуючого грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2018 у гривнях: 1) Посадовий оклад, прирівняний до посадового окладу поліцейського - 3100.00; 2) Оклад за звання, прирівняний до окладу за звання поліцейського - 2200.00; 3) Надбавка за вислугу років, яка входить в надбавку за вислугу років поліцейського (45%) - 2385.00; 4) Надбавка до посадового окладу (25%) - 775.00; 5) Надбавка відповідно до Указу Президента України від 31.08.2001 № 771 (100%) - 7685.00; 6) Надбавка за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик та виконання особливо важливих завдань відповідно до Указу Президента України від 16.06.1999 № 650 (50%) - 3842.50; 7) Надбавка за безперервну службу відповідно до Указу Президента України від 24.04.2003 №370 (70%) - 5379.00; 8) Надбавка за роботу в умовах режимних обмежень відповідно постанови КМУ від 15.06.1994 № 414 (15% ) - 465.00; 9) Надбавка за службу в спеціальному підрозділі УБОЗ відповідно Постанови Верховної ради України № 3720 від 16.12.1993 (45%) - 1395.00; 10) Надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3842.50; 11) Надбавка за оперативно-розшукову діяльність (41%) - 1271.00; 12) Премія міліції (80%) - 25872.00; 13) Премія поліції - 7714.18;
- зобов'язати почати здійснювати поточні платежі перерахованої пенсії та допустити виконання рішення з цього питання до негайного виконання відповідно пункту 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України;
- зобов'язати здійснити виплату пенсії за минулий час (виплати всієї суми боргу з пенсії з 01.01.2018) згідно вимог законодавства у зв'язку зі здійсненням перерахунку пенсії та допустити виконання рішення з цього питання до негайного виконання відповідно пункту 1 частини 2 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України.
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду згідно статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 129 Конституції України.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що він має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі листа № 30/У-31п/к від 11.01.2018. Разом з тим, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області неправомірно відмовлено йому у перерахунку пенсії, як пенсіонеру органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2018.
Представник відповідача у встановлений ухвалою суду строк подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначив, що позивач неодноразово звертався до суду з аналогічного предмету спору.
Розглянувши подані документи і матеріали судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262.
11.01.2018 позивач на свій інформаційний запит від Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області отримав відповідь із зазначенням складових грошового забезпечення, яке оформлено листом № 30/У-31п/к. Так, грошове забезпечення поліцейського відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 за посадою начальника відділу апарату ГУНП в Чернігівській області, до якої прирівняна посада позивача, на 01.01.2018 становило: Посадовий оклад - 3100,00 грн.; Оклад за званням «підполковник поліції» - 2200,00 грн. Надбавка за 22 років стажу служби в поліції - 45% - 2385,00 грн.; За інформацією отриманою від ГУНП в Чернігівській області з додаткових видів грошового забезпечення вказаним поліцейським встановлювалась лише премія. Середній розмір якої становить - 7714,18 грн., а всього -15399,18 грн. Надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, яка була встановлена позивачу особисто в розмірі 15% посадового окладу в сумі 465,00 грн., на 01.01.2018 поліцейським за аналогічними посадами в ГУНП Чернігівської області не виплачувалась (а.с.17).
30.03.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі листа Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області № 30/У-31п/к від 11.01.2018, проте такий перерахунок не проведений (а.с.12-16).
Спірні правовідносини з цього питання регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262 та Порядком про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 цього Порядку Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (частина 1 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції Закону України від 23.12.2015 № 900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей»).
За правилами частини 2 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
З наведеної норми права вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є також додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії.
Частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських Національної поліції складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Приписами статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580 передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що 15.02.2018 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду за результатами розгляду зразкової справи прийняв рішення в адміністративній справі за позовом громадянина до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Так, в своєму рішенні Верховний Суд зазначив, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Ці довідки повинні бути чинними (пункт 57).
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, враховуючи положення вищевказаних нормативно-правових актів, та правову позицію Верховного Суду у зразковій справі, суд дійшов висновку, що саме довідка про розмір грошового забезпечення є підставою для перерахунку пенсії позивачу.
Отже, суд вказує на відсутність підстав для задоволення вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії на підставі листа Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області № 30/У-31п/к від 11.01.2018, оскільки такий перерахунок здійснюється на підставі довідки, яка видається відповідно до вимог Пункту № 45, а вказаний лист носить лише інформаційний характер.
Крім того, суд зазначає, що в матеріалах справи містяться рішення судів за позовами ОСОБА_2, рішення у яких прийняті та набрали законної сили (а.с.47-82). Даними рішеннями вирішувались питання щодо, зокрема, форми, змісту і складових довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області, виданої на ім'я ОСОБА_2
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись статтями 139, 142, 183, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 14000, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код 21390940) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повне рішення суду складено 02 липня 2018 року.
Суддя О.Є. Ткаченко