
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02 липня 2018 р. № 820/4171/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши в приміщенні суду в місті Харкові адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду Харківської області (63002, м.Валки, вул. Пушкіна, 26) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати провести перерахунок пенсії, виходячи зі стажу роботи, розміру його заробітної плати та із розміру середньої заробітної плати на одну застраховану особу по Україні за рік, що передує року призначення попередньої пенсії та зобов'язати Банківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області виплатити мені ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі 10 (десяти) місячних пенсій.
- стягнути з відповідача - Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача -ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 704 грн.80 коп.
Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що з 10 жовтня 2010 року по 29 жовтня 2010 року він перебував на пенсії за вислугою років, що призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». 12.01.2018 року рішенням № 963060130471 Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду Харківської області мені проведено перерахунок пенсії за матеріалами пенсійної справи з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
На звернення позивача Валківське об'єднане управління Пенсійного фонду Харківської області 19 квітня 2018 року листом за № 986/02-06 від 27.04.2018 року повідомило, що мій загальний стаж станом на 01.02.2018 року становить 43 роки 11 місяців 26 днів,середньомісячний заробіток -4600,10 грн., коефіцієнт стажу-0,43917, розмір пенсії за віком-2020,23 грн.(4600,10*0,43917), доплата за понаднормативний стаж (за 8 років) -85,92 грн., загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.02.2018 року - 2106 грн. 15 коп.
Позивач зазначає, що при цьому розмір перерахованої йому пенсії, яка вказана у відповіді від 27.04.2018 року, менша на 175 грн. 45 коп. від перерахованої пенсії згідно вищевказаного рішення.
Вважає зазначені дії Відповідача необґрунтованими, безпідставними і такими , що порушують його права на перерахування та подальше отримання пенсії у розмірі, передбаченому чинним законодавством, з огляду на ч. 3 ст.45 Закону №1058-ІУ, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Позивач вважає, що при переведені його на пенсію за віком у січні 2018 року як такого, кому вже була призначена пенсія за вислугу років, Валківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду Харківської області повинно було провести перерахунок пенсії, виходячи зі стажу роботи, розміру заробітної плати та із розміру середньої заробітної плати на одну застраховану особу по Україні за рік, що передує року призначення попередньої пенсії, а також провести йому виплату одноразової допомоги в розмірі 10 пенсій.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року відкрито спрощене провадження по справі.
На виконання вимог ухвали суду відповідачем направлено відзив на позов, в якому Валківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області не погоджується із позовними вимогами.
В обґрунтування своєї позиції зазначає, що позивач, який вже отримував пенсію за вислугою років, звернувся із заявою до управління 12.01.2018 р. про повторне звернення за переходом на інший вид пенсії за віком. Зазначає, що якщо особа після призначення пенсії за вислугою років працювала, при переведенні на пенсію за віком, за її бажанням, можуть бути враховані стаж і заробіток, набуті після призначення пенсії за вислугу років, тобто збільшиться коефіцієнт страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. Однак розрахунок заробітної плати здійснюватиметься з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років.
Вище зазначене обумовлено тим, що частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-УІ; далі - Закону № 1058) передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії так, як відбувається не нове призначення пенсії, а перехід з одного виду пенсії на інший. Так як працівники фонду зобов'язані повідомляти пенсіонера про зміни, що призводять до зменшення розміру пенсії, йому додатково було повідомлено, що відповідно до норми п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком не застосовується. Тому при переведенні на пенсію за віком, розмір пенсії зменшиться.
Щодо виплати десяти місячних розмірів пенсії зазначає, що їх має право отримати та особа, яка раніше не зверталась за призначенням пенсії та отримувала її взагалі.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Судом за матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 з 10 жовтня 2010 року перебуває на обліку в Валківському об'єднаному управлінні пенсійного фонду Харківської області. Пенсійне посвідчення серія НОМЕР_2 від 23.03.2018 р. Пенсія позивачу була призначена з дати звернення за призначенням. Відповідно до ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсія за вислугу років призначається при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
29.10.2010 р. позивач звернувся із заявою про припинення виплати пенсії, так як працевлаштувався знову до Валківської ЦРЛ на посаду фельдшера. Виплата пенсії за вислугою років була припинена.
Отже, позивач з 10 жовтня 2010 року по 29 жовтня 2010 року перебував на пенсії за вислугою років, що призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Досягнувши пенсійного віку, 12.01.2018 р. позивач повторно звернувся до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду Харківської області за переходом на інший вид пенсії за віком про перерахунок пенсії (а.с.13).
12.01.2018 року рішенням № 963060130471 Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду Харківської області позивачу проведено перерахунок пенсії за матеріалами пенсійної справи з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Після перерахунку пенсії за віком позивач продовжує працювати.
ОСОБА_1 звернувся 19 квітня 2018 року із заявою, в якій просив здійснити перевірку правильності нарахування пенсії та внести зміни в розрахунок, оскільки у нього виникли сумніви щодо правильності механізму нарахування призначеної йому пенсії.
Листом за № 986/02-06 від 27.04.2018 року Валківське об'єднане управління Пенсійного фонду Харківської області повідомило, що загальний стаж позивача станом на 01.02.2018 року становить 43 роки 11 місяців 26 днів, середньомісячний заробіток -4600,10 грн., коефіцієнт стажу-0,43917, розмір пенсії за віком - 2020,23 грн. (4600,10*0,43917), доплата за понаднормативний стаж (за 8 років) -85,92 грн., загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.02.2018року-2106 грн. 15 коп.
Проаналізувавши зміст отриманої відповіді позивач встановив суттєві розбіжності між цифровими показниками, які закладені в рішенні № 963060130471 від 12.01.2018 року Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду Харківської області про перерахунок пенсії за матеріалами пенсійної справи з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Позивач зазначає, що при цьому розмір перерахованої йому пенсії, яка вказана у відповіді від 27.04.2018 року, менша на 175 грн.45 коп. від перерахованої йому пенсії згідно вищевказаного рішення.
Вважая зазначені дії відповідача необґрунтованими, безпідставними і такими, що порушують права позивача на перерахування та подальше отримання пенсії у розмірі, передбаченому чинним законодавством, ОСОБА_1 звернувся із означеним позовом до суду.
Якщо особа після призначення пенсії за вислугою років працювала, при переведенні на пенсію за віком, за її бажанням, можуть бути враховані стаж і заробіток, набуті після призначення пенсії за вислугу років, тобто збільшиться коефіцієнт страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. Однак розрахунок заробітної плати здійснюватиметься з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років.
Вище зазначене обумовлено тим, що частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-УІ; далі - Закону № 1058) передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії так, як відбувається не нове призначення пенсії, а перехід з одного виду пенсії на інший.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсіонер зобов'язаний повідомляти органи Пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати або припинення її виплати: про влаштування на роботу, звільнення з роботи, реєстрацію або зняття з обліку як фізичної особи-підприємця, та надавати управлінню трудову книжку або виписки з наказу про прийняття на роботу. Усна форма повідомлення про вихід на роботу законодавством не передбачена. Заявами - зобов'язаннями та пам'ятками пенсіонера належним чином було повідомлено щодо вимог чинного законодавства. Всі заяви та пам'ятки зберігаються в пенсійній справі.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсія за вислугу років призначається при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Отже, судом з'ясовано, що 12.01.2018 року позивач звернувся до Валківського об'єднаного управління із заявою про перехід на пенсію за віком, відповідно до ч. 3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з усіма необхідними документами. Відповідно до ч. З ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення із одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Тому, при переведенні на пенсію за віком позивачці застосовано осучаснену середню заробітну плату. З 12.01.2018 року і по теперішній час працює.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
За цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.
Починаючи з 01.01.2004р., набрав чинності Закон України № 1058-ІV від 09.07.2003р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 16 Розділу XV Прикінцевих положень вказаного Закону визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.
Частиною 1 ст. 9 цього Закону визначено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з приписами ч.2 ст.40 цього Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 3 ст. 45 згаданого Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії призначається з дня звернення за пенсією з усіма необхідними документами з урахуванням дати звернення до, чи після 15 числа місяця.
Якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії за вислугою років на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Проте, вказані вище норми регулюють порядок переведення з одного виду пенсії на інший в рамках Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (аналогічний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 31.03.2015 року у справі №21-612а14, від 09.06.2015 року у справі №21-550а14, від 02.12.2015 року у справі №193/1029/14-а, від 22.12.2015 року у справі №2-а/199/138/14) та не встановлює права органам Пенсійного фонду України здійснювати переведення громадян з одного виду пенсії на інший в межах різних законів.
Відповідно до ч.2 ст.27 Закону №1058-ІV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-1V або спеціальним Законом № 796-ХІІ.
Відповідно до ст.57 Закону №796-ХІІ (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно з Законом №1058-1V. У разі обчислення пенсії відповідно до ч.2 ст.27 Закону №1058-ІУ за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Таким чином, позивач має право на нарахування пенсії з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення. Така позиція відповідає висновкам, викладеним у Постанові Верховного Суду України від 07.07.2015 №754/12702/14-а.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої цим Законом.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-ІУ, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Водночас, ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає, що пенсія за вислугу років призначається при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся вперше.
Крім того, за твердженням позивача, після призначення пенсії за віком він продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (а.с.5-10). Наведені твердження відповідачем не спростовані.
Під час вирішення наведеного спору суд враховує правові позиції Верховного Суду України по аналогічній категорії справ, викладені в постанові від 29.11.2016р. (справа № 21-6331а15).
З урахуванням вказаних норм Закону, суд вважає, що при переведені позивача на пенсію за віком у січні 2018 року як такому, кому вже була призначена пенсія за вислугу років, Валківське об'єднане управління Пенсійного фонду Харківської області повинно було провести перерахунок пенсії, виходячи зі стажу роботи, розміру заробітної плати ОСОБА_1 та розміру середньої заробітної плати на одну застраховану особу по Україні за рік, що передує року призначення попередньої пенсії, а також провести мені виплату одноразової допомоги в розмірі 10 пенсій.
Так як пенсія позивачу за вислугу років була призначена в жовтні 2010 року, то для обчислення розміру пенсії за віком в даному випадку має бути врахований показник середньої заробітної плати (доходу) станом на час призначення пенсії у 2010 році, який відповідно до приписів ч.2 ст.40 Закону України № 1058-ІУ обчислюється за 2009 рік.
Отже, звернення позивача із заявою 12.01.2018 року про призначення/перерахунок пенсії (а.с. 13) свідчить про свідоме волевиявлення останнього щодо здійснення вибору одного з видів державної пенсії - пенсії за віком замість пенсії за вислугу років, у зв'язку з чим відмова у призначенні такої пенсії є, на думку суду, протиправною.
Щодо позовної вимоги про нарахування та виплату позивачу одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .
З огляду на предмет спору, позивачем заявлено вимогу щодо зобов'язання відповідне управління ПФУ виплатити йому грошову допомогу, відповідно до п. 7-1 розділу XV "Прикінцевих положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - це період протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не менший, ніж мінімальний страховий внесок.
Як встановлено судовим розглядом позивач, ОСОБА_1, до спірного періоду та після працював в закладах охорони здоров'я, має загальний трудовий стаж в медицині більше 38 років на посаді фельдшера.
Пунктом "е" статті 55 Закону України "Пенсійне забезпечення" визначено, працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати, зокрема, з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років;
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення: які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацами першим та другим цього пункту.
До затвердження постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, на території України та Української РСР діяв порядок, передбачений постановою Ради Міністрів СРСР № 1397 від 17.12.1959 «Про пенсії за вислугу років працівникам освіти, охорони здоров'я та сільського господарства». Відповідно до пп. «ж» п. 1 Положення про порядок обчислення стажу для призначення пенсій - до стажу роботи медичних працівників включається час навчання з підвищення кваліфікації по спеціальності.
Відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає права на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909.
Відповідно до п.2 Порядку обчислення страхового стажу до страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Згідно п.5 вказаного Порядку, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року, призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Також, відповідно до п.6 вказаного Порядку, для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно зі статтями 27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" станом на день її призначення.
Згідно п.7 вказаного Порядку, виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Крім того, судом при розгляді даної справи взято до уваги практика апеляційних адміністративних судів, зокрема, ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2017 по справі №728/2786/16-а.
Судом встановлено, що при прийнятті Валківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду Харківської області рішення про перерахунок позивачу пенсії за матеріалами пенсійної справи з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідач не застосував до позивача передбачені згідно із новою пенсійною реформою виплати, працівникам, які працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», одноразової допомоги в розмірі 10 пенсій за умови наявності 35-ти років страхового стажу.
Згідно зазначеного Закону грошова допомога надається за дотриманням таких умов:якщо пенсія за віком, відповідно до Закону про пенсійне страхування, призначається починаючи з 1 жовтня 2011 року; на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону про пенсійне страхування, особа працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких надає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» ст. 55 Закону про пенсійне забезпечення; страховий стаж на зазначених посадах: для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років; до цього вони не отримували будь-якої пенсії.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Матеріали, які додані позивачем до позовної заяви свідчать про те, що пенсія за вислугу років мені була призначена в жовтні місяці 2010 року, особовий рахунок №963090130471 був відкритий 20.10.2010 року. З 29 жовтня 2010 року виплата зазначеної пенсії позивачу була призупинена у зв'язку із моїм працевлаштуванням.
Проте, з матеріалів поданого позову не вбачається звернення позивача до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Крім того, сторонами по справі не повідомлено суд про те, що до моменту призначення позивачу пенсії по віку жодних інших виплат він не отримував.
Отже, з огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідачем рішення про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій ОСОБА_1 не приймалось, оскільки позивач із відповідною заявою до відповідача не звертався.
Суд зазначає, що оскільки рішення щодо призначення позивачу грошової допомоги у розмірі 10 (десяти) місячних пенсій можливо прийняти на підставі наданих позивачем до відповідного управління Пенсійного фонду документів, тому суд приходить до висновку щодо наявності підстав для зобов'язання відповідача розглянути питання про призначення та виплату зазначеної грошової допомоги.
За таких обставин, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та зобов'язати відповідача - Валківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області розглянути питання стосовно призначення та виплати одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій ОСОБА_1
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За приписами ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 205, 243-246, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду Харківської області (63002, м.Валки, вул. Пушкіна, 26) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати провести перерахунок пенсії, виходячи зі стажу роботи, розміру його заробітної плати та із розміру середньої заробітної плати на одну застраховану особу по Україні за рік, що передує року призначення попередньої пенсії.
Зобов'язати Валківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області розглянути питання щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі 10 (десяти) місячних пенсій.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (код р.н.о.к.п.п.:НОМЕР_1; АДРЕСА_2) сплачену суму судового збору у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду Харківської області (63002, м.Валки, вул. Пушкіна, 26, код ЄДРПОУ - 40387023).
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення підписано суддею 03 липня 2018 року.
Суддя Шляхова О.М.