Рішення № 75045328, 02.07.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2018
Номер справи
812/1134/18
Номер документу
75045328
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.3.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

02 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1134/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

18 квітня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі – позивач, ЛОВ ФСЗІ) до публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (далі – відповідач, ПАТ «Лисичанськвугілля») про стягнення адміністративно-господарських санкцій за 2017 рік у сумі 7 840 817,31 грн та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 17.04.2017 по 17.04.2018 у розмірі 4 382,27 грн, разом 7 845 199,58 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 “Про реалізацію статей 19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, відповідач надав Звіт про зайнятість та працевлаштування за 2017 рік за формою 10-ПІ.

26.02.2018 позивачем від державної служби зайнятості одержано відповідь на запит, з якої вбачається, що відповідач у 2017 році не подавав до служби зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, замовлень до центру зайнятості на професійне навчання або перепідготовку осіб з інвалідністю не направляв.

Позивач вважає, що відповідач здійснив не всі можливі заходи для працевлаштування інвалідів, оскільки для виконання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю, роботодавець має брати активну участь у заходах, що проводить державна служба зайнятості для працевлаштування осіб з інвалідністю (обов’язкові заходи для роботодавців при виконанні нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю наведені в листі Державної служби зайнятості від 14.09.2016 № ДЦ-01-6415/0/616 “Щодо обов’язковості подання форми № 3-ПН та заходів з працевлаштування інвалідів”).

Враховуючи інформацію за звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік за формою 10-ПІ, згідно з якою у 2017 році відповідач не виконав норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, встановлений статтею 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” (далі – Закон № 875), ПАТ «Лисичанськвугілля» нарахована адміністративно-господарська санкція у розмірі 7 840 817,31 грн, яку відповідач згідно з частиною четвертою статті 20 Закону № 875 мав сплатити до 15 квітня 2018 року, про що був повідомлений позивачем листом від 09.02.2018 № 03-10/155. Оскільки адміністративно-господарські санкції у встановлений законом строк відповідачем не сплачені, позивач просить стягнути їх з відповідача разом із нарахованою пенею з 17.04.2018 в розмірі 4 382,27 грн.

На підставі викладеного, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 23.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 17.05.2018 (т.1 арк.спр. 1-2).

17.05.2018, 31.05.2018 та 06.06.2018 підготовче засідання відкладалося за клопотаннями представників сторін для надання доказів.

Ухвалою суду від 22.06.2018 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів (т.2 арк.спр. 112).

Ухвалою суду від 27.06.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду (т.4 арк.спр. 54).

Представник позивача у судове засідання не прибув, надав заяву від 22.06.2018 за вх. № 14860/2018 про розгляд справи без його участі на підставі наявних в матеріалах справи доказів (т.2 арк.спр. 110).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав заяву від 02.07.2018 за вх. № 15472/2018 про розгляд справи без його участі (т.4 арк.спр. 57) та відзив від 25.05.2018 вх. № 12355/2018 (т.1 арк.спр. 53-54), в якому заперечував проти задоволення позовних вимог. Так, зазначив, що в 2017 році по ПАТ «Лисичанськвугілля» середньооблікова кількість працівників склала 4072 особи, відповідно до нормативу товариство зобов’язано було виділити та створити 164,26 робочих місця для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю. Середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність склала 76 осіб, тобто різниця між нормативною чисельністю робочих місць та працевлаштованими особами становить 88 осіб. Однак ПАТ «Лисичанськвугілля» та його відокремлені підрозділи щомісяця упродовж 2017 року надавали до Лисичанського міського центру зайнятості звіти про наявність вакансій та можливість працевлаштувати осіб з інвалідністю на 185,86 одиниць вакантних місць, тобто на 98 одиниць більше, ніж потребує норматив, але робочі місця залишились вакантними у зв’язку з не направленням для працевлаштування осіб з інвалідністю уповноваженими органами.

У зв’язку з тим, що в діях ПАТ «Лисичанськвугілля» відсутній склад правопорушення, на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості осіб з інвалідністю для працевлаштування, та з відсутності у населеному пункті за місцем знаходження відповідача осіб з інвалідністю, які бажають працевлаштуватись. Позивач посилається на п. 4.2 рекомендацій президії ВАСУ «Про деякі питання практики застосування адміністративними судами законодавства про забезпечення права особи з інвалідністю на працевлаштування» від 14.04.2008 № 07.2-10/2 про висновок, що «..обов’язок з працевлаштуванням осіб з інвалідністю покладається як на державну службу зайнятості, так і на роботодавців». Але у п. 4.3 цієї рекомендації зазначено, що створення роботодавцями для осіб з інвалідністю умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації неможливо без наявності особи з інвалідністю.

Виходячи з норм Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю» вбачається, що обов’язок підприємства зі створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов’язком займатися пошуком осіб з інвалідністю для працевлаштування. Такого ж висновку у постанові від 02.02.2010 дійшов Верховний Суд України.

На підставі викладеного, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до частини третьої статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

ПАТ «Лисичанськвугілля» зареєстровано як юридичну особу 21.04.2004, 16.09.2004, № запису 13811200000000049, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань від 20.04.2018 за № НОМЕР_1 (т.1 арк.спр. 25-35).

З зазначеного витягу вбачається, що відповідач має відокремлені підрозділи:

1) ВП «Управління по забезпеченню та збуту продукції» ПАТ «Лисичанськвугілля»;

2) ВП «Шахта Привільнянська» ПАТ «Лисичанськвугілля»;

3) ВП «Шахта імені ОСОБА_1» ПАТ «Лисичанськвугілля»;

4) ВП «Шахта імені ОСОБА_2» ПАТ «Лисичанськвугілля»;

5) ВП «Шахтобудівельне управління» ПАТ «Лисичанськвугілля»;

6) ВП «Автобаза» ПАТ «Лисичанськвугілля»;

7) ВП «Інформаційно-обчислювальний центр» ПАТ «Лисичанськвугілля»;

8) ВП «Навчально-курсовий комбінат» ПАТ «Лисичанськвугілля»;

9) ВП «Вузол виробничо – технологічного зв’язку» ПАТ «Лисичанськвугілля»;

10) ВП Санаторій-профілакторій «Привілля» ПАТ «Лисичанськвугілля»;

11) ВП «Шахта Новодружеська» ПАТ «Лисичанськвугілля».

Відповідно до Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, ПАТ «Лисичанськвугілля» зареєстровано у ЛОВ ФСЗІ 04.02.2009 за № 44/118/55, що підтверджено довідкою про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів від 07.02.2009 № 64 (т.1 арк.спр. 13).

На виконання вимог Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, ПАТ «Лисичанськвугілля» 08.02.2018 до ЛОВ ФСЗІ подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2017 рік (форма № 10-ПІ), у якому зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) становить 4072 особи, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) – 76; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (осіб) – 163; фонд оплати праці штатних працівників (тис. грн) – 366986,3; середньорічна заробітна плата штатного працівника (грн) – 90124,34; сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (грн) – 7840817,58 грн (т.1 арк.спр. 14).

09.02.2018 за вих. № 03-10/155 позивачем на адресу керівника ПАТ «Лисичанськвугілля» направлено лист з проханням своєчасно здійснити сплату адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю у 2017 році до 15 квітня 2018 року, не допускаючи нарахування пені за звернення до суду за примусовим стягненням боргу (т.1 арк.спр. 18), який отримано відповідачем 13.02.2018 (т.1 арк.спр. 19).

15.02.2018 позивач направив на адресу Лисичанського міського центру зайнятості населення запит № 04-02/172, чи надавалися ПАТ «Лисичанськвугілля» до Лисичанського міського центру зайнятості відомості про вільні робочі місця (вакансії), на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, а також про випадки відмови роботодавцем у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, які направлялися центром зайнятості, протягом 2017 року; чи здійснювалося ПАТ «Лисичанськвугілля» замовлення до Лисичанського міського центру зайнятості на професійне навчання або підготовку особи з інвалідністю у разі відсутності фахівців з потрібними професіями серед зареєстрованих у державній службі зайнятості осіб з інвалідністю (т.1 арк.спр. 15).

26.02.2018 ЛОВ ФСЗІ отримано відповідь Лисичанського міського центру зайнятості від 23.02.2018 № 8/05-302 з зазначенням того, що ПАТ «Лисичанськвугілля» протягом 2017 року не надавало до ЛМЦЗ звітності за формою 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, вищевказані звіти щомісячно надавали до центру зайнятості структурні підрозділи ПАТ «Лисичанськвугілля»; у 2017 році ПАТ «Лисичанськвугілля» не надавало ЛМЦЗ замовлень на професійне навчання або підготовку особи з інвалідністю для вирішення питання працевлаштування (т.1 арк.спр. 17).

За несвоєчасну сплату ПАТ «Лисичанськвугілля» адміністративно-господарських санкцій за 2017 рік ЛОВ ФСЗІ нараховано підприємству пеню в сумі 4382,27 грн, про що зазначено у розрахунку суми позову, пред'явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів (т.1 арк.спр. 20).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 7 Закону № 875 законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Згідно із частиною першою статті 18 Закону № 875 забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про

виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з

урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 18 Закону № 875).

Статтею 18-1 Закону № 875 визначено, що особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованою у державній службі зайнятості як безробітна.

Рішення про визнання особи з інвалідністю безробітною і взяття її на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання особи з інвалідністю на підставі поданих нею рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів.

Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.

Державна служба зайнятості може за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів надавати дотацію роботодавцям на створення спеціальних робочих місць для осіб з інвалідністю, зареєстрованих у державній службі зайнятості, а також проводити професійну підготовку, підвищення кваліфікації і перепідготовку цієї категорії осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог статті 19 Закону № 875:

- для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця(частина перша);

- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення (частина друга);

- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону(частина третя).

Аналіз зазначених положень Закону дає підстави для висновку про те, що обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування полягають у:

а) виділенні та створенні робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць;

б) створенні для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;

в) забезпеченні інших соціально-економічних гарантії, передбачених чинним законодавством;

г) наданні державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів;

д) звітуванні Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, судом встановлено, що обов’язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов’язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Такий обов’язок покладений на державну службу зайнятості.

Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України у постановах від 20 червня 2011 року у справі № 21-60а11 за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства “Продекспорт” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та від 26 червня 2012 року у справі № 21-105а12 за позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Одеської залізниці про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, а також у постанові Верховного Суду

Згідно з частиною першою статті 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного

або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (частина друга статті 20 Закону № 875).

Відповідно до частини четвертої статті 20 Закону № 875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ПАТ «Лисичанськвугілля» своєчасно подало до ЛОВ ФСЗІ звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік, де зазначено середньооблікову кількість працівників – 4072, середньооблікову кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність – 76, кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати - 163 (т.1 арк.спр. 14), також звіти подавалися відокремленими підрозділами - ВП «Управління по забезпеченню та збуту продукції» - 12.01.2018, де зазначено середньооблікову кількість працівників – 43, середньооблікову кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність – 2, працевлаштовано 2 особи з інвалідністю (т.2 арк.спр. 21), також подавалися такі звіти відокремленими підрозділами, а саме: ВП «Автобаза» - від 09.01.2018, де зазначено середньооблікову кількість працівників – 97, середньооблікову кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність – 4, працевлаштовано 4 особи з інвалідністю (т.2 арк.спр. 34), ВП «Вузол виробничо – технічного зв’язку» - від 10.01.2018, де зазначено середньооблікову кількість працівників – 29, середньооблікову кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність – 1, працевлаштовано 1 особа з інвалідністю (т.2 арк.спр. 82), ВП «СП «Привілля» - від 09.01.2018, де зазначено середньооблікову кількість працівників – 67, середньооблікову кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність – 1, працевлаштовано 2,7 особи з інвалідністю (т.2 арк.спр. 83).

Згідно з інформацією щодо працевлаштування та наявності вакансій для працевлаштування інвалідів в 2017 році по ПАТ «Лисичанськвугілля», наданої відповідачем, і стосовно якої не надано зауважень позивачем, середньооблікова кількість вакантних робочих місць для інвалідів по виконавчому апарату ПАТ «Лисичанськвугілля» - 0, по ВП «Шахта ім. Г.Г. Капустіна» - 75,7; по ВП «Шахта Привільнянська» - 3,41; по ВП «Шахта Новодружеська» - 24; по ВП «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» - 81; по ВП «Управління по забезпеченню та збуту продукції» - 0; по ВП «Інформаційно-обчислювальний центр» - 0; по ВП «Автобаза» - 0; по ВП «Навчально-курсовий комбінат» - 1,75; по ВП «ШБУ» - 0; по ВП «Вузол виробничо – технологічного зв’язку» - 0; по ВП «Санаторій – профілакторій Привілля» - 0 (т.2 арк.спр. 96).

Водночас, у відповідності із Порядком подання форми звітності № 3-ПН “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)”, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 988/23520 (в редакції, яка діяла протягом 2017 року), відокремлені підрозділи ПАТ «Лисичанськвугілля», в яких були вакантні місця для працевлаштування осіб з інвалідінстю, протягом 2017 року подавали до Лисичанського міського центру зайнятості звітність форми № 3-ПН “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)”, а саме:

1) ВП шахта ім. Г.Г. Капустіна: від 27.01.2017 про наявність 55 вакансій гірника підземного та 1-ї вакансії юриста для працевлаштування осіб з інвалідністю (т.1 арк.спр. 75-76); від 27.01.2017 – 20 вакансій гірника очисного забою (т.1 арк.спр. 77), від 27.02.2017 – 55 вакансій гірника підземного та 1 вакансія юриста (т.1 арк.спр.78-79); від 28.03.2017 – 74 вакансії гірника підземного (т.1 арк.спр.80); від 27.04.2017 – 74 вакансії гірника підземного (т.1 арк.спр. 81), від 29.05.2017 – 74 вакансії гірника підземного (т.1 арк.спр. 82), від 27.06.2017 – 71 вакансія гірника підземного (т.1 арк.спр. 83); від 27.07.2017 – 1 вакансія юриста і 1 вакансія фельдшера, сестри медичної (т.1 арк.спр. 84-85); від 27.07.2017 – 71 вакансія гірника підземного (т.1 арк.спр. 86), від 28.08.2017 – 1 вакансія юриста, 3 вакансії фельдшера, сестри медичної (т.1 арк.спр. 87-88), від 28.08.2017 – 72 вакансії гірника підземного (т.1 арк.спр. 89), від 28.09.2017 – 1 вакансія юриста (т.1 арк.спр. 90), від 28.09.2017 – 70 вакансій гірника підземного (т.1 арк.спр. 91), від 27.10.2017 - 1 вакансія юриста, 3 вакансії фельдшера, сестри медичної (т.1 арк.спр. 93-94), від 27.10.2017 – 93 вакансії гірника підземного (т.1 арк.спр. 95); від 28.11.2017 – 91 вакансія гірника підземного (т.1 арк.спр. 96), від 28.12.2017 – 76 вакансій гірника підземного (т.1 арк.спр. 97);

2) ВП «Шахта Привільнянська»: від 25.01.2017 – 2 вакансії гірника підземного (т.1 арк.спр. 98), від 24.02.2017 – 2 вакансії гірника підземного (т.1 арк.спр. 99), від 27.03.2017 – 2 вакансії гірника підземного (т.1 арк.спр. 100), від 27.04.2017 – 2 вакансії гірника підземного (т.1 арк.спр. 101-102), від 26.05.2017 – 2 вакансії гірника підземного (т.1 арк.спр.103-104), від 26.06.2017 – 3 вакансії гірника підземного (т.1 арк.спр. 105-106), від 28.07.2017 – 4 вакансії гірника підземного (т.1 арк.спр.107-108), від 28.08.2017 – 4 вакансії гірника підземного (т.1 арк.спр.109-110), від 27.09.2017 – 4 вакансії гірника підземного (т.1 арк.спр. 111-112), від 26.10.2017 – 6 вакансій гірника підземного (т.1 арк.спр. 113-114), від 24.11.2017 – 6 вакансій гірника підземного (т.1 арк.спр. 115-116), від 26.12.2017 – 6 вакансій гірника підземного (т.1 арк.спр. 117-118);

3) ВП «Шахта Новодружеська»: від 27.01.2017 – по 12 вакансій гірника підземного та електрослюсаря підземного (т.1 арк.спр. 119-121), від 27.02.2017 – по 12 вакансій гірника підземного та електрослюсаря підземного (т.1 арк.спр. 122-124), від 28.03.2017 – по 12 вакансій гірника підземного та електрослюсаря підземного (т.1 арк.спр. 125-127), від 27.04.2017 – по 12 вакансій гірника підземного та електрослюсаря підземного (т.1 арк.спр. 128-130), від 26.05.2017 – по 12 вакансій гірника підземного та електрослюсаря підземного (т.1 арк.спр. 131-133), від 26.06.2017 – по 12 вакансій гірника підземного та електрослюсаря підземного (т.1 арк.спр. 134-136), від 28.07.2017 – по 12 вакансій гірника підземного та електрослюсаря підземного (т.1 арк.спр. 137-139), від 29.08.2017 – по 12 вакансій гірника підземного та електрослюсаря підземного (т.1 арк.спр. 140-142), від 28.09.2017 – по 12 вакансій гірника підземного та електрослюсаря підземного (т.1 арк.спр. 143-144), від 26.10.2017 – по 12 вакансій гірника підземного та електрослюсаря підземного (т.1 арк.спр.146-148), від 28.11.2017 – по 12 вакансій гірника підземного та електрослюсаря підземного (т.1 арк.спр. 149-151), від 28.12.2017 – по 12 вакансій гірника підземного та електрослюсаря підземного (т.1 арк.спр.152-158);

4) ВП «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова»: від 28.01.2017 – 23 вакансії гірника підземного, 33 вакансії МПУ, 16 вакансій електрослюсаря підземного, 1 вакансія вантажника, 2 вакансії повара (їдальня), 2 вакансії продавця (їдальня), 2 вакансії машиніста котельні (т.1 арк.спр. 159-165), від 28.02.2017 – 23 вакансії гірника підземного, 33 вакансії МПУ, 16 вакансій електрослюсаря підземного, 1 вакансія вантажника, 2 вакансії кухаря, 2 вакансії продавця, 2 вакансії машиніста котельні, 2 вакансії помічника вихователя (т.1 арк.спр. 166-175), від 28.03.2017 – 23 вакансії гірника підземного, 33 вакансії МПУ, 16 вакансій електрослюсаря підземного, 1 вакансія вантажника, 2 вакансії кухаря, 2 вакансії продавця, 2 вакансії машиніста котельні, 2 вакансії помічника вихователя (т.1 арк.спр. 176-185), від 28.04.2017 – 23 вакансії гірника підземного, 33 вакансії МПУ, 16 вакансій електрослюсаря підземного, 1 вакансія вантажника, 2 вакансії кухаря, 2 вакансії продавця, 2 вакансії машиніста котельні, 2 вакансії помічника вихователя (т.1 арк.спр. 186-195), від 28.05.2017 - 23 вакансії гірника підземного, 33 вакансії МПУ, 16 вакансій електрослюсаря підземного, 1 вакансія вантажника, 2 вакансії кухаря, 2 вакансії продавця, 2 вакансії машиніста котельні, 2 вакансії помічника вихователя (т.1 арк.спр. 196-205), від 27.06.2017 - 23 вакансії гірника підземного, 33 вакансії МПУ, 16 вакансій електрослюсаря підземного, 1 вакансія вантажника, 2 вакансії кухаря, 2 вакансії продавця, 2 вакансії машиніста котельні, 2 вакансії помічника вихователя (т.1 арк.спр. 206-215), від 28.07.2017 - 23 вакансії гірника підземного, 33 вакансії МПУ, 16 вакансій електрослюсаря підземного, 1 вакансія вантажника, 2 вакансії кухаря, 2 вакансії продавця, 2 вакансії машиніста котельні, 2 вакансії помічника вихователя (т.1 арк.спр. 216-225), від 28.08.2017 - 23 вакансії гірника підземного, 33 вакансії МПУ, 16 вакансій електрослюсаря підземного, 1 вакансія вантажника, 2 вакансії кухаря, 2 вакансії продавця, 2 вакансії машиніста котельні, 2 вакансії помічника вихователя (т.1 арк.спр. 226-236), від 28.09.2017 - 23 вакансії гірника підземного, 33 вакансії МПУ, 16 вакансій електрослюсаря підземного, 1 вакансія вантажника, 2 вакансії кухаря, 2 вакансії продавця, 2 вакансії машиніста котельні, 2 вакансії помічника вихователя (т.1 арк.спр. 237-246), від 27.10.2017 - 23 вакансії гірника підземного, 33 вакансії МПУ, 16 вакансій електрослюсаря підземного, 1 вакансія вантажника, 2 вакансії кухаря, 2 вакансії продавця, 2 вакансії машиніста котельні, 2 вакансії помічника вихователя (т.1 арк.спр. 247-256), від 27.11.2017 - 23 вакансії гірника підземного, 33 вакансії МПУ, 16 вакансій електрослюсаря підземного, 1 вакансія вантажника, 2 вакансії кухаря, 2 вакансії продавця, 2 вакансії машиніста котельні, 2 вакансії помічника вихователя (т.2 арк.спр.1-10), від 28.12.2017 - 23 вакансії гірника підземного, 33 вакансії МПУ, 16 вакансій електрослюсаря підземного, 1 вакансія вантажника, 2 вакансії кухаря, 2 вакансії продавця, 2 вакансії машиніста котельні, 2 вакансії помічника вихователя (т.2 арк.спр. 4-20);

5) ВП «Навчально-курсовий комбінат»: від 27.01.2017 – 1 вакансія викладача та 1 вакансія інженера з ОП та ТБ (т.2 арк.спр. 35-37), від 27.02.2017 - 1 вакансія викладача та 1 вакансія інженера з ОП та ТБ (т.2 арк.спр. 38-40), від 28.03.2017 – по 1 вакансії викладача, інженера з ОП та ТБ, провідного бухгалтера (т.2 арк.спр. 41-44), від 27.04.2017 - по 1 вакансії викладача, інженера з ОП та ТБ, провідного бухгалтера (т.2 арк.спр. 45-48), від 26.05.2017 - по 1 вакансії викладача, інженера з ОП та ТБ, фахівця, майстра виробничого навчання (т.2 арк.спр. 49-53), від 27.06.2017 - по 1 вакансії викладача, інженера з ОП та ТБ та фахівця (т.2 арк.спр. 54-57), від 28.07.2017 - по 1 вакансії викладача, інженера з ОП та ТБ та фахівця (т.2 арк.спр. 58-61), від 28.08.2017 – по 1 вакансії викладача, інженера з ОП та ТБ та фахівця (т.2 арк.спр. 62-65), від 28.09.2017 - по 1 вакансії викладача, інженера з ОП та ТБ, фахівця та майстра виробничого навчання (т.2 арк.спр. 66-69), від 30.10.2017 – по 1 вакансії викладача, інженера з ОП та ТБ, фахівця та майстра виробничого навчання (т.2 арк.спр. 70-73), від 28.11.2017 - по 1 вакансії викладача, інженера з ОП та ТБ, фахівця та майстра виробничого навчання (т.2 арк.спр. 74-77), від 27.12.2017 - по 1 вакансії викладача, інженера з ОП та ТБ та майстра виробничого навчання (т.2 арк.спр. 78-81).

Обставини щодо працевлаштування на підприємстві протягом 2017 року 76 осіб з інвалідністю, зазначених у інформації щодо працевлаштування та наявності вакансій для працевлаштування інвалідів у 2017 році по ПАТ «Лисичанськвугілля» (т.2 арк.спр. 96) підтверджуються наданими відповідачем на виконання вимог ухвали суду копіями наказів про прийом на роботу, про переведення, про звільнення осіб з інвалідністю, посвідчень, довідок до акта огляду медико – соціальною експертною комісією, довідок про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги, витягів з трудових книжок (т.3 арк.спр. 170-250, т.4 арк.спр.1-52), та звітами про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (т.2 арк.спр. 123-250, т.3 арк.спр. 1-169).

Крім того, у листі Лисичанського міського центру зайнятості від 10.05.2018 № 8/05-757 «Про надання інформації», направленому на виконання вимог ухвали суду від 23.04.2018, повідомлено, що від ЛОВ ФСЗІ протягом 2017 року до Лисичанського МЦЗ не надходило інформації про невиконання ПАТ «Лисичанськвугілля» нормативу щодо працевлаштування інвалідів у 2017 році. ПАТ «Лисичанськвугілля» протягом 2017 року не надавало до Лисичанського МЦЗ звітності за формою 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, вище вказані звіти щомісячно надавали до центру зайнятості структурні підрозділи ПАТ «Лисичанськвугілля». 01.12.2017 з нагоди міжнародного дня людей з інвалідністю ЛМЦЗ проводив «ОСОБА_2 інформування» для інформування громадян щодо послуг, які надає служба зайнятості особам з обмеженими фізичними можливостями. В рамках Дня інформування також відбувся ярмарок вакансій для осіб з інвалідністю. ПАТ «Лисичанськвугілля» запрошені до участі, оскільки його структурні підрозділи протягом 2017 року мали вакансії для осіб з групою інвалідності (т.1 арк.спр. 42).

Вищезазначене свідчить, що відповідачем вживалися залежні від нього заходи щодо працевлаштування інвалідів на вакантні посади у підприємстві. Фактів відмови у працевлаштуванні інвалідів при розгляді справи судом не встановлено.

Твердження представника позивача про невжиття відповідачем протягом 2017 року всіх обов’язкових заходів для роботодавців при виконанні нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, наведених в листі Державної служби зайнятості від 14.09.2016 № ДЦ-01-6415/0/616 “Щодо обов’язковості подання форми № 3-ПН та заходів з працевлаштування інвалідів”, суд при вирішенні адміністративної справи не враховує, оскільки відповідальність, визначена статтею 20 Закону № 875, настає для роботодавців за не створення у необхідній кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, а не за невжиття заходів по пошуку інвалідів для працевлаштування, про які йдеться у зазначеному листі.

Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв’язку зі скоєнням правопорушення.

Згідно із статтею 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Отже, для стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов’язань та встановлення в діях або бездіяльності підприємства складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

Зважаючи на вжиття ПАТ «Лисичанськвугілля» усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, суд вважає, що позивач намагається покласти на відповідача відповідальність у вигляді фінансових санкцій та пені за відсутність у населеному пункті за місцем знаходження підприємства інвалідів, які бажають працевлаштуватись, що є неприпустимим.

З урахуванням вищевикладеного судом встановлено, що позовні вимоги є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити повністю.

Судові витрати по сплаті судового збору відповідно до вимог статті 139 КАС України покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 13396264, місцезнаходження: вул. Слов’янська, 28, м. Рубіжне, Луганська обл., 93003) до публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (код ЄДРПОУ 32359108, місцезнаходження: вул. Малиновського, 1, м. Лисичанськ, Луганська область, 93101) про стягнення адміністративно – господарських санкцій та пені відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя ОСОБА_3