Рішення № 75045272, 02.07.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2018
Номер справи
816/1204/18
Номер документу
75045272
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

02 липня 2018 року м. ПолтаваСправа №816/1204/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (надалі - відповідач, Ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області), у якому просив:

визнати протиправними дії відповідача щодо нескладання розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1, який не передбачав у складі грошового забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;

зобов'язати відповідача скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1, з врахуванням до складу додаткових видів грошового забезпечення протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зазначену довідку направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії згідно законодавства.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що відповідач при поданні до органів Пенсійного фонду документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років не врахував усіх додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 провадження у справі за даним адміністративним позовом відкрито, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників.

У судове засідання 01.06.2018 позивач та представник відповідача не з’явились.

Позивач разом з позовом надав до суду заяву про розгляд справи без його участі /а.с. 17/.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, у якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, а справу розглянути без його участі /а.с. 22-23/. При цьому зазначив, що матеріальна допомога не відноситься до видів грошового забезпечення, а тому не може бути включена в довідку для призначення пенсії.

У зв'язку з неявкою всіх учасників справи, з огляду на приписи частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання 01.06.2018 технічними засобами не здійснювалось, відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.06.2018 позивачу відповідно до вимог частини тринадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України надано строк для подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з даним позовом разом з доказами наявності поважних причин пропуску такого строку.

26.06.2018 судом одержано заяву ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до адміністративного суду. Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.06.2018 визнано поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду, розгляд справи продовжено у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, наказом УМВС України в Полтавській області від 24.03.2014 №93о/с звільнений за пунктом 64 "б" (у запас через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

З 01.04.2014 позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно із Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Зі змісту протоколу від 10.04.2014 за пенсійною справою №1603007083 судом встановлено, що при обчисленні пенсії ОСОБА_1 враховані такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 1000,00 грн, підвищення до посадового окладу (особливі умови служби) - 150,00 грн, оклад за військове звання - 130,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35% - 448,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 50% та премія у розмірі 209% /а.с. 12/.

Разом з цим, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області не враховано матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, оскільки відомості про отримання позивачем таких виплат не відображені у довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подаються для призначення пенсії /а.с. 11/.

З урахуванням наведеного, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з такого.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 статті 41 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

За змістом частини другої статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

У відповідності до частини першої статті 101 названого Закону, військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Крім того, підпунктом 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) визначено за керівниками державних органів право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Системний аналіз наведених законодавчих норм дає підстави для висновку, що вищезазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача, за умови сплати з них єдиного внеску.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у справах цієї категорії, зокрема, у постановах Верховного Суду від 20.02.2018 у справах №344/10887/17, №346/2949/17 та враховується судом з огляду на приписи частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

У матеріалах адміністративної справи наявна копія довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 16.02.2018 вих. №4/2100, якою підтверджено, що протягом останніх 24 місяців перед звільненням ОСОБА_1 нарахована та виплачена матеріальна допомога на оздоровлення: у 2012 році - 2592,00 грн, у 2013 році - 8009,28 грн, у 2014 році - 8009,28 грн, а також матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань: у 2012 році - 2592,00 грн, у 2013 році - 8009,28 грн, у 2014 році - 8009,28 грн. Єдиний соціальний внесок на суми матеріальної допомоги нараховано та утримано /а.с. 26/.

А відтак, відомості про виплату позивачу зазначених сум допомоги мали бути включені УМВС України в Полтавській області до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подаються для призначення пенсії.

Так, за змістом пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

А відповідно до пункту 3.3. Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям внутрішніх військ, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, та членам їх сімей, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2013 №611, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2013 за №1213/23745 (чинної на момент призначення позивачу пенсії), для призначення пенсії подається грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, форму якої наведено у додатку 2 до цієї Інструкції.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що права позивача у спірних відносинах порушені бездіяльністю УМВС України в Полтавській області щодо невключення до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення відомостей про одержання позивачем матеріальної допомоги та оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.

Посилання відповідача на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, якою визначено структуру грошового забезпечення поліцейських, не передбачено виплату зазначених видів допомоги у контексті даного спору є безпідставними, оскільки спірні відносини стосуються невиконання відповідачем обов'язку щодо включення інформації про такі виплати до довідки на момент звільнення позивача з органів внутрішніх справ у 2014 році та призначення останньому пенсії за вислугу років.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою цієї статті визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам відповідач не надав суду достатніх доказів, що свідчили б про безпідставність та необґрунтованість вимог позивача.

Разом з цим, у ході судового розгляду підтверджено наявність у позивача права на включення до довідки про додаткові види грошового забезпечення відомостей про виплачені суми матеріальної допомоги.

За вищевикладених обставин, суд, з метою повного та всебічного захисту прав позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, визнати протиправною бездіяльність УМВС України в Полтавській області щодо невключення до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення відомостей про одержання позивачем матеріальної допомоги та оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Полтавській області скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1, з урахуванням до складу додаткових видів грошового забезпечення протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та надіслати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для проведення перерахунку пенсії позивача.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позову ОСОБА_1 частково.

Позивач від сплати судового збору звільнений, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю шляхом подання звіту про виконання судового рішення, суд звертає увагу на те, що зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення, за приписами частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, є правом, а не обов'язком суду. У цій справі позивач не довів, що відповідач, після набрання даним рішенням законної сили, буде ухилятись від його виконання, а відтак, підстави для встановлення судового контролю відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 241-246, 262, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо невключення до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення відомостей про одержання позивачем матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.

Зобов'язати ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 08592276; вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, Полтавська область, 36000) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 36021), з урахуванням до складу додаткових видів грошового забезпечення протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та надіслати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для проведення перерахунку пенсії позивача.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо нескладання розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії, який не передбачав у складі грошового забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.О. Кукоба