Ухвала суду № 75045097, 02.07.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2018
Номер справи
815/3167/18
Номер документу
75045097
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/3167/18

УХВАЛА

02 липня 2018 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «БЛЄК СІ ЛІНК» про забезпечення доказів, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «БЛЄК СІ ЛІНК» до Державної служби України з безпеки на транспорті, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕМАРА» про встановлення відсутності повноважень, визнання протиправним та скасування наказу № 566 від 20.06.2018р.

27.06.2018р. (вхід. № 18526/18) позивачем через канцелярію суду подано заяву про забезпечення доказів шляхом витребування:

з Міністерства інфраструктури України (1135, Київ, проспект Перемоги, 14) - належним чином посвідчених копій: Міністерства, з листками погоджень уповноважених та заінтересованих міністерств і відомств, зокрема, наказу від 14.10.2013 року № 790 «Про затвердження Інструкції про порядок реєстрації ліній закордонного плавання»; наказу від 07.04.2015 року № 123 «Про внесення змін до Інструкції про порядок реєстрації ліній закордонного плавання»; наказу від 16.08.2016 року № 278 «Про затвердження змін до деяких наказів Міністерства транспорту України, Міністерства транспорту та зв'язку України та Міністерства інфраструктури України»;

з Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, місто Київ, просп. Перемоги, 14) - належним чином посвідчені копії: наказу № 566 від 20.06.2018 року «Про припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» № 17/17 від 16.11.2017 року»; листа Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 02.05.2018 року № 5052/39/04-2018; листа Одеської філії «Адміністрації морських портів України» Адміністрації Одеського морського порту «Одеса» від 22.05.2018 року № 19-25А/АС-20-42; звіту ТОВ «ОДЕМАРА» про роботу лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» за ІV квартал 2017 року від 02.01.2018 року; звіту ТОВ «ОДЕМАРА» про роботу лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» за І квартал 2018 року від 02.04.2018 року; розкладу ТОВ «ОДЕМАРА» про роботу лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» за І квартал 2018 року від 04.12.2017 року, розкладу ТОВ «ОДЕМАРА» про роботу лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» за ІІ квартал 2018 року від 02.03.2018 року;

з Департаменту захисту економіки Національної поліції України (01601, місто Київ, вул. Богомольця, 10) - належним чином посвідчені копії листа Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 02.05.2018 року № 5052/39/04-2018; документів, які стали правовою підставою виготовлення і спрямування вказаного листа до Державної служби України з безпеки на транспорті;

з Адміністрації Одеського морського порту (65026, місто Одеса, Митна площа, 1) - належним чином посвідчену копію листа Одеської філії «Адміністрації морських портів України» - Адміністрації Одеського морського порту «Одеса» від 22.05.2018 року № 19-25А/АС-20-42 та документів, які стали підставою для виготовлення і спрямування цього листа до Державної служби України з безпеки на транспорті.

Вказану заяву позивач просив розглянути у невідкладному поряку, без повідомлення сторін у справі, оскільки зворотнє може істотно ускладнити отримання доказів.

В обґрунтування заяви зазначено, що вказані документи є належними та достовірними доказами, якими позивач в тому числі обґрунтовує свої позовні вимоги, та які мають значення для правильного вирішення справи. Проте у зв'язку із відсутності вказаних доказів у позивача по незалежним від нього причинам та відсутності у позивача можливості самостійно їх отримати та надати суду, позивач вважає що для повного та всебічного розгляду цієї справи, необхідно витребувати ці документи для встановлення наступних обставин, а саме:

факт відсутності у відповідача «Укртрансбезпеки» повноважень щодо здійснення нагляду (контролю) за діяльністю суб'єкта господарської діяльності-компанії-нерезидента «Admiral Container Lines Inc.», який є оператором лінійних перевезень на однойменній лінії закордонного плавання та відсутності компетенції для дострокового припинення дії Підтвердження реєстрації лінії закордонного плавання від 16.11.2017 року № 17/17;

відсутність правових та фактичних підстав у відповідача для прийняття оскаржуваного рішення, зокрема, наказу № 566 від 20.06.2016 року;

порушення відповідачем порядку проведення державного (нагляду) контролю та процедури прийняття оскаржуваного рішення і його виконання, тощо.

Необхідність забезпечення зазначених доказів також обґрунтовується тим, що відповідно до положень Закону України «Про інформацію» ці письмові документи можуть мати статус комерційної та службової таємниці, частиною інформації володіють правоохоронні органи зі спеціальним статусом, а тому наведені вище обставини, на думку заявника, дають обґрунтовану можливість припускати, що цей засіб доказування може бути втрачений або збирання і подання вказаних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.117 КАС України, заява про забезпечення доказів розглядається в судовому засіданні в загальному порядку, визначеному цим Кодексом, з особливостями, встановленими цією статтею. Заява розглядається не пізніше п'яти днів з дня її надходження до суду. Заявник та інші особи, які можуть отримати статус учасників справи, повідомляються про дату, час і місце судового засідання, проте їх неявка не перешкоджає розгляду поданої заяви.

Згідно ч. 4 ст. 117 КАС України, Суд за клопотанням заявника може забезпечити докази без повідомлення інших осіб, які можуть отримати статус учасників справи, якщо повідомлення іншої сторони може унеможливити або істотно ускладнити отримання відповідних доказів.

Перевіривши матеріали справи, враховуючи прохання позивача розглянути заяву про забезпечення доказів у невідкладному порядку без повідомлення сторін, суд дійшов висновку про можливість розглянути її в порядку письмового провадження без повідомлення сторін по справі.

Згідно з ч.ч.1-2 ст.114 КАС України суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим. Заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви.

Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено право учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, на звернення до суду із вказаною заявою до відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.1 ст.115 КАС України суд забезпечує докази, зокрема витребуванням та оглядом доказів.

Забезпечення доказів - процесуальна дія суду, яка вчиняється за клопотанням осіб, які беруть участь у справі або особами, які мають намір отримати такий статус, якщо вони вважають, що засіб доказування може бути втрачений або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.

Під особами, які мають право заявити про забезпечення доказів, маються на увазі суб'єкти доказування. Вони повинні довести обґрунтованість своїх побоювань, що подача відповідних доказів є неможливим або стане таким в майбутньому. Тобто суб'єкт доказування повинен обґрунтувати неможливість подання відповідних доказів особисто або довести суду реальність загрози, що відповідні докази будить втрачені або інші реальні причини неможливості чи труднощів в їх збирання і подання в майбутньому. Суд не може здійснити заходи по забезпеченню доказів лише на підставі нічим не обґрунтованих побоювань суб'єкта доказування.

Суд звертає увагу, що забезпечення доказів є механізмом збору і закріплення доказів до судового розгляду по суті та гарантує наявність доказів у справі на випадок, коли їх можна втратити до початку судового розгляду.

Неможливість надання (одержання) доказу може бути пов'язана з майбутнім знищенням, зіпсуттям доказу, очікуваною смертю свідка тощо, а ускладнення у наданні доказу може бути обумовлене обставинами, які вимагатимуть додаткових зусиль, витрати часу та коштів.

При цьому, суд зазначає, що забезпечення доказів є процесуальною дією суду, яка вчиняється за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, якщо вона вважає, що подання потрібних доказів є неможливим або у неї є складнощі в поданні цих доказів.

Таким чином, інститут забезпечення доказів покликаний створити можливість реалізації своїх прав особі, яка може набути статусу позивача за наявності обставин, які свідчать, що надання потрібних доказів може стати неможливим або ускладненим в майбутньому.

Судом встановлено, що забезпечення доказів шляхом витребування у Міністерства інфраструктури України, Державній службі Україи з безпеки на транспорті, Департаменті захисту економіки Національної поліції України, Адміністрації Одеського морського порту доказів-документів є необхідним для ефективного захисту прав, свобод та інтересів заявника.

Відповідно до вимог статті 116 КАС України, окрім іншого, у заяві про забезпечення доказів зазначаються: докази, забезпечення яких є необхідним, а також обставини, для доказування яких вони необхідні; обґрунтування необхідності забезпечення доказів; спосіб, у який заявник просить суд забезпечити докази, у разі необхідності - особу, у якої знаходяться докази.

Згідно з частинами 5, 6, 7 статті 117 КАС України, за результатами розгляду заяви про забезпечення доказів суд постановляє ухвалу про задоволення чи відмову у задоволенні заяви. У разі задоволення заяви суд в ухвалі зазначає доказ, а також дії, що необхідно вчинити для його забезпечення. Оскарження ухвали про забезпечення доказів не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає розгляду справи.

Крім того, суд вважає за необхідне вказати, що встановлений статтями 114-117 КАС України інститут забезпечення доказів не передбачає можливості отримання таких доказів власне заявником, а не судом, відповідно усі докази, що витребовуються, повинні бути надіслані до суду, що постановив відповідну ухвалу та можуть бути оглянуті заявником в суді.

Керуючись ст. ст. 80, 114-117, 248, 256 КАС України суд,

УХВАЛИВ:

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «БЛЄК СІ ЛІНК» про забезпечення доказів - задовольнити.

Забезпечити докази шляхом витребування:

з Міністерства інфраструктури України (1135, Київ, проспект Перемоги, 14) - належним чином посвідчених копій: Міністерства, з листками погоджень уповноважених та заінтересованих міністерств і відомств, зокрема, наказу від 14.10.2013 року № 790 «Про затвердження Інструкції про порядок реєстрації ліній закордонного плавання»; наказу від 07.04.2015 року № 123 «Про внесення змін до Інструкції про порядок реєстрації ліній закордонного плавання»; наказу від 16.08.2016 року № 278 «Про затвердження змін до деяких наказів Міністерства транспорту України, Міністерства транспорту та зв'язку України та Міністерства інфраструктури України»;

з Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, місто Київ, просп. Перемоги, 14) - належним чином посвідчені копії: наказу № 566 від 20.06.2018 року «Про припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» № 17/17 від 16.11.2017 року»; листа Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 02.05.2018 року № 5052/39/04-2018; листа Одеської філії «Адміністрації морських портів України» Адміністрації Одеського морського порту «Одеса» від 22.05.2018 року № 19-25А/АС-20-42; звіту ТОВ «ОДЕМАРА» про роботу лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» за ІV квартал 2017 року від 02.01.2018 року; звіту ТОВ «ОДЕМАРА» про роботу лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» за І квартал 2018 року від 02.04.2018 року; розкладу ТОВ «ОДЕМАРА» про роботу лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» за І квартал 2018 року від 04.12.2017 року, розкладу ТОВ «ОДЕМАРА» про роботу лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» за ІІ квартал 2018 року від 02.03.2018 року;

з Департаменту захисту економіки Національної поліції України (01601, місто Київ, вул. Богомольця, 10) - належним чином посвідчені копії листа Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 02.05.2018 року № 5052/39/04-2018; документів, які стали правовою підставою виготовлення і спрямування вказаного листа до Державної служби України з безпеки на транспорті;

з Адміністрації Одеського морського порту (65026, місто Одеса, Митна площа, 1) - належним чином посвідчену копію листа Одеської філії «Адміністрації морських портів України» - Адміністрації Одеського морського порту «Одеса» від 22.05.2018 року № 19-25А/АС-20-42 та документів, які стали підставою для виготовлення і спрямування цього листа до Державної служби України з безпеки на транспорті.

Зобов'язати Міністерство інфраструктури України (1135, Київ, проспект Перемоги, 14), Державну службу України з безпеки на транспорті (01135, місто Київ, просп. Перемоги, 14), Департамент захисту економіки Національної поліції України (01601, місто Київ, вул. Богомольця, 10), Адміністрацію Одеського морського порту (65026, місто Одеса, Митна площа, 1) надати до Одеського окружного адміністративного суду витребувані докази протягом 5 днів з моменту проголошення ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України, та може бути оскаржена у відповідності до ст. 295, 297 КАС України.

Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Суддя О.М. Тарасишина

27 червня 2018 року