
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа № 813/2054/18
02 липня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до державного підприємства “Львіввугілля” в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Великомостівська” про застосування заходів реагування, -
в с т а н о в и в :
Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося до Львівського окружного адміністративного із позовом до державного підприємства “Львіввугілля” в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Великомостівська” про застосування заходів реагування, а саме заборонити подальше введення гірничих робіт у підготовчій виробці 104 оконтурюючого штреку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що уповноваженою особою ГУ Держпраці у Львівській позапланову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової відокремленого підрозділу “Шахта “Великомостівська” державного підприємства “Львіввугілля”, якими встановлено факти порушення, які створюють загрозу життю та здоровю людей. У зв’язку із чим, просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до державного підприємства “Львіввугілля” в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Великомостівська”.
Ухвалою суду від 21.05.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Відповідно до приписів частини першої статті 258 КАС України, у зв'язку з відсутністю головуючого на роботі в період з 06.06.2018 по 30.06.2018 (перебування у щорічній основній відпустці ), суд приймає рішення у цій справі в перший робочий день головуючого, а саме - 02.07.2018.
Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. У зазначений в ухвалі строк відзив на позовну заяву не подав.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
ВП “Шахта “Великомостівська” 19.04.2018 звернулась до начальника ГУ Держпраці у Львівській області, у якому просить направити на ВП “Шахта “Великомостівська” 25, 26 квітня 2018 року представника ГУ Держпраці у Львівській області для участі в комісії по прийняттю в експлуатацію вибою 104-го оконтуруючого штреку та провести позапланову перевірку на відповідність 104-го оконтуруючого штреку вимогам нормативно правових актів з охорони праці.
23.04.2018 до ГУ Держпраці у Львівській області надійшло повідомлення директора ВП “Шахта “Великомостівська” про нещасний випадок.
19.04.2018 звернулась до начальника, у якому просить направити на ВП “Шахта “Великомостівська” 25, 26 квітня 2018 року представника ГУ Держпраці у Львівській області для участі в комісії по прийняттю в експлуатацію вибою 104-го оконтуруючого штреку та провести позапланову перевірку на відповідність 104-го оконтуруючого штреку вимогам нормативно правових актів з охорони праці.
На підставі наказу від 24.04.2018 № 0821-П, направлення від 24.04.2018 № НОМЕР_1 Держпраці у Львівській області з 25.04.2018 по 26.04.2018 проведено перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в частині дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у підготовчій виробці 104 оконтурюючого штреку пласта п7н «Сокальський» ВП “Шахта “Великомостівська” ДП “Львіввугілля”, за наслідками якої складено акт від 26.04.2018 № 13/09/160/0421.
Перевіркою встановлено порушення:
1) Загальні вимоги безпеки:
- не одержаний ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» дозвіл на експлуатацію гірничошахтного устаткування - шахтного електропускового обладнання та устаткування напругою понад 1000 В відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 ( 1107-201 1-п ) (із змінами), що є порушенням п. 1 гл. 2 розд. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 21 Закону України “Про охорону праці”;
- опитуванням, проведеним під час перевірки, виявлено, що прохідники дільниці ПР № 2 ОСОБА_1, ОСОБА_2 та електрослюсар підземний дільниці ПР № 2 ОСОБА_3 не знають ПЛА щодо свого робочого місця, сигналів аварійного оповіщення, правил поведінки під час аварій, запасних виходів, місць розташування засобів протиаварійного захисту і само порятунку та не вміють ними користуватися, що є порушенням п. 1 гл. 5 розд. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- не організована не рідше одного разу на місяць фахівцями, призначеними наказом керівника (уповноваженої особи), перевірка відповідності технологічної проектної документації проведення та кріплення підготовчої виробки 104 оконтурюючого штреку фактичним гірничо-геологічним умовам з відміткою результатів перевірки, що є порушенням п.1 гл.4 розд.У НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- не опломбоване температурне реле гідромуфти СП-250.12.54, що експлуатується у виробці 104 оконтурюючого штреку пласта п7н «Сокальський», що є порушенням п. 4 гл. 2 розд. IV НПАОП 10.0- 1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
2) Безпека гірничих робіт:
- допущено експлуатацію виробки 104 оконтурюючого штреку пласта п7н «Сокальський», поперечні перерізи якої не відповідають типовим перерізам, а саме: висота, площа поперечного перерізу у світлі, ширина проходів для працівників і величина зазорів між кріпленням і обладнанням менші за мінімально допустимі, що є порушенням п. 9 гл. 3 розд. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- виробка 104 оконтурюючого штреку пласта п7н «Сокальський» закріплена не у відповідності до вимог технологічної проектної документації: відсутні 50% бічних між рамних дерев'яних розпірок у виробні 104 оконтурюючого штреку пласта п7н «Сокальський», що є порушенням п. 1 гл. 3 розд. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки V вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- виробка 104 оконтурюючого штреку пласта гі7н «Сокальський» закріплена не у відповідності до вимог технологічної проектної документації: на ГІК1- ПКЗ пошкоджені 25% стійок та деформовані 10% шпальних брусів основного кріплення, що є порушенням п. 1 гл. 3 розд. V НПАОП 10.0-1.01- 10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- привідна та натяжна станції скребкового конвеєра СП 250.12.54, що експлуатується у виробці 104 оконтурюючого штреку пласта п7н «Сокальський», закріплені не у відповідності до вимог технологічної проектної документації: не закріплені двома гідро стояками, в г.ч. привідні за допомогою заводських пристроїв, які кріпляться до постілі приводу, що є порушенням п. 1 гл. 3 розд. V, п. 4 гл. 6 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- не вжито негайних заходів по відновленню пошкодженого кріпленні па ПК0+12м 114 бортового штреку, а саме: рама аркового кріпленні вибита, небезпечно нависають відшаровані породи покрівлі, поламане затяжка, відсутня центральна між рамна стяжка, елементи раїу аркового кріплення частково деформовані, що є порушенням п. 2 гл. 6 розд. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»,ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- непрацездатна попереджувальна звукова сигналізація лебідки ЛВД-24 № 1, яка встановлена та експлуатується на ПК26 північного відкотного штреку, що є порушенням п.З гл. 1 розд. V, п. 6 гл. 2 розд. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- не відгороджені рухомі частини лебідки ЛВД-24 № 1, яка встановлена та експлуатується на ПК26 північного відкотного штреку, що є джерелом небезпеки для працівників, що є порушенням п. 6 гл. 2 розд. IV 1IIІАОІ1 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- лебідка ЛВД-24 №1, встановлена на ПК26 північного відкотного штреку з порушеннями вимог паспорту кріплення, що є порушенням п. 19 гл. 1 розд. IV. п. 3 гл. 1 розд. V НПАОП 10.0-1.01- 10 "Правила безпеки у вугільних шахтах", ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- виробка 104 оконтурюючого штреку пласта п7н «Сокальський» закріплена не у відповідності до вимог технологічної проектної документації: на ПКЗ-ПК5 не затягнута покрівля виробки, що є порушенням н.1 гл. 3 розд. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- у «Паспорті буровибухових робіт 104 оконтурюючого штреку (проведення виробки)» на Схемі провітрювання вибою, виставлення постів охорони та місць укриття людей не вказані відстані до місць укриття людей (від місця ВР), дані про спосіб заряджання шпурів тощо, що є порушенням п.4.1 гл.4 розд VII НПАОП 0.00-1.66-13 «Правила безпеки під час поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- у «Паспорті буровибухових робіт 104 оконтурюючого штреку (проведення виробки)» на Схемі провітрювання вибою, виставлення постів охорони та місць укриття людей не вказано рух вихідного, струменю повітря з продуктами вибуху, що є порушенням н. 4.1 гл.4 розд VII НПАОП 0.00-1.66-13 «Правила безпеки під час поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- у «Паспорті буровибухових робіт 104 оконтурюючого штреку (проведення виробки)» в наведеній конструкції заряду не зазначені розміри елементів заряду шпура, що с порушенням п.4.1 гл.4 розд VII НПАОП 0.00-1.66-13 «Правила безпеки під час поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення»,ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- в «Паспорті буровибухових робіт 104 оконтурюючого штреку (проведення виробки)» пе вказані конкретно електроустановки і кабельні лінії (або ділянки гірничих виробок), з яких і коли мас зніматися електроенергія при веденні вибухових робіт, що г порушенням п. 1.14 гл. 1 розд VIII НПАОП 0.00-1.66-13 «Правила безпеки під час поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- в представленому для перевірки «Паспорті буровибухових робіт 104 оконтурюючого штреку (проведення виробки)» не визначені межі небезпечної зони при ВР і не зазначені місця встановлення знаків заборони, що с порушенням п. 4.1, п. 4.7. п. 4.8. гл.4 розд VII НПАОП 0.00-1.66-13 «Правила безпеки під час поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення»,ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
3) Рудникова аерологія:
- для 104 оконтурюючого штреку пласта п7п «Сокальський» не встановлені технічно досяжні рівні залишкової запиленості повітря, що єпорушенням п. 10 гл. 7 розд. VI НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- в пункті перевантаження гірничої маси з штрекового конвеєра СП-250.12.54 у вагонетки непрацездатні засоби для боротьби з пилом, що є порушенням п. 1 гл. 7 розд. VI НПАОП 10.0-1.01 -10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- біля вентилятора місцевого провітрювання (ВМІІ) 104 оконтурюючого штреку пласта п7н «Сокальський» відсутня інформаційна дошка із записами про фактичну, розрахункову витрати повітря, подачу ВМІІ та інше, що є порушенням п. 3 гл.4 розд. VI НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- розосереджений водяний заслон, що захищає підготовчий вибій 104 оконтурюючого штреку пласта п7п «Сокальський», не долитий водою на 30% від розрахункової кількості, що є порушенням п.15 гл.7 розд. VI НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»;
4) Шахтний транспорт і підйом:
- допущено відкатку похилою виробкою з наступним порушенням: непрацездатний запобіжний бар'єр з дистанційним керуванням, встановлений на ПКО+3м 114 бортового штреку пласта п7н, що є порушенням п.6 гл. 3 розд. V, п. 22 гл.1 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- не відповідає вимогам «Уніфікованих типових перетинів гірничих виробок» стан рейкової колії на ПК7+15м-ПК8+6м 114 бортового штреку пласта п7н: наявний значний перекіс рейкової колії, рейкова колія не забаластована, настилання рейкової колії проведене без підкладки та з недостатньою кількістю костилів, окремі шпали значно пошкоджені, що є порушенням її. 1 гл. 3 розд. VII НПАОП 10.0-1.01- 10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- лебідка ЛВ-25 № 6, знаходиться на ПК8+8м 1 14 бортового штреку, експлуатується з непрацездатним аварійним гальмуванням лебідки, що є "порушенням п.п. 3,8 гл. 2 розд. IV. п. 3(г) гл. 2 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
5) Електротехнічне господарство:
- в «Паспорті проведення і кріплення 104 оконтурюючого штреку пласта п7н «Сокальський» відсутня схема електропостачання з розташуванням устаткування розподільчої та захисної апаратури, кабелів, засобів зв'язку, сигналізації та управління, а також автоматичного контролю газового середовища, що є порушенням п. 8 гл. 1 розд. VIII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», п. 7.5 НПАОП 10.0-5.36-96 «Інструкція зі складання паспортів виїмкової дільниці, проведення та кріплення підземних виробок», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- не працездатне заземлення ТСШВП400/6. яка живить 104 оконтурюючий штрек, - не дотягнуті клеми болтових з'єднань провідників заземлення, один з провідників заземлення пошкоджений, що є порушенням п.1. гл.10. розд. VIII. п. 5 гл. 1 розд. VIII. п. 1 гл. 1 розд. VIII, 11.2 гл. 10 розд. VIII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- не розтягнуті, не підвішені гнучкі кабелі, що перебувають під напругою, у виробці 104 оконтурюючого штреку пласта п7н «Сокальський» (кабелі прокладені по підошві виробки на ІІК2-ПКЗ), що є порушенням п.12 гл. 3 розд. VIII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”;
- протипожежний трубопровід, прокладений у виробці 10 оконтурюючого штреку, не заповнений водою, що є порушенням п.12 гл. 3 розд. IХ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», ст. 14 Закону України “Про охорону праці”.
Примірник акту перевірки отримано директором відокремленого підрозділу “Шахта “Великомостівська”, без будь-яких зауважень або заперечень від уповноваженої особи відповідача, що підписала акт, не зазначено.
Будь-яких повідомлень про усунення порушень на адресу позивача не надходило, що зумовило звернення останнього до суду із даним позовом.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V.
Приписами статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 1 та 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно з частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообовязкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до приписами Положення про Управління Держпраці, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України “Про охорону праці” передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Частиною 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачене повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
У відповідності до п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення) загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
- порушень вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Згідно матеріалів справи, в ході позапланової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті перевірки від 16.01.2018 № 13/01/050/0032 порушення вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю працівників державного підприємства “Львіввугілля” в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Великомостівська”.
Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров’ю його працівників.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, приймаючи до уваги те, що станом на дату розгляду справи відповідачем не усунуті порушення, зазначені в акті перевірки від 26.04.2018 № 13/09/160/0421, суд дійшов до висновку, що позов Головного управління Держпраці у Львівській області до державного підприємства “Львіввугілля” в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Великомостівська” про застосування заходів реагування є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
При цьому, суд не вбачає підстав для звернення цього рішення до негайного виконання, про що просить позивач, з огляду на таке.
Відповідно до статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що повязані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.
Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.
Отже, рішення суду про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) не підлягає негайному виконанню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати субєкта владних повноважень, повязані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відокремленого підрозділу “Шахта “Великомостівська”, заборонити подальше введення гірничих робіт у підготовчій виробці 104 оконтурюючого штреку, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 26.04.2018 № 13/09/160/0421.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Костецький Н.В.