
Справа № 815/2594/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (65490, АДРЕСА_1) до Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (65007, м. Одеса, вул. Прохорівська, 3) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, в якому просить суд:
- Визнати протиправними дії Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41249156) щодо відмови ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) у відновленні призначення та виплати, раніше призначеної довічно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно ст.ст. 49,50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2018 року;
- Зобов'язати Малиновське об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41249156) відновити ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) призначення та виплату, раніше призначеної довічно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно ст. ст. 49,50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог Позивачем зазначено (а.с. 3-8), що він перебуває на обліку, як пенсіонер, інвалід II групи, захворювання пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та виплачуються по інвалідності II групи, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, в Малиновському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі.
04 липня 2017 року Позивачу встановлено статус інваліда війни 2 групи, видано відповідне посвідчення та 16 квітня 2018 року він звернувся до Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі з заявою про відновлення призначення раніше призначеної довічно додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та провести доплату за підвищення до пенсії, як інваліду війни 2 групи.
10 травня 2018 року отримав лист, в якому відповідач відмовляє Позивачу в призначенні та виплаті додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю по інвалідності II групи, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивач вважає зазначене рішення протиправним та таким, що належить до скасування.
Ухвалою від 04.06.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. З урахуванням положень ст. 263 КАС України, розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
23.06.2018 року від Відповідача надійшов відзив на позов (а.с. 27-31), в обґрунтування якого зазначено, що Малиновське об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі не порушувало прав Позивача, а діяло на підставі і у повній відповідності до вимог чинного законодавства України, а тому просить суд відмовити Позивачу в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлене наступне.
Позивач, ОСОБА_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, належить до першої категорії, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 9).
28 січня 2004 року визнаний інвалідом II групи, захворювання пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, безстроково. Ступінь втрати професійної працездатності складає 70 відсотків безстроково (а.с. 15-16).
Перебуває на обліку, як пенсіонер, інвалід II групи, захворювання пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в Малиновському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі.
Пенсія призначена та виплачуються по інвалідності II групи, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (зі змінами внесеними згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112).
Була призначена та виплачувалася додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю по інвалідності II групи, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно ст.ст. 49,50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 (зі змінами внесеними згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 № 112).
Пенсія була призначена і складалася з двох складових: державна (основна) пенсія по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі відшкодування фактичних збитків та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю.
04 липня 2017 року Позивачу встановлено статус інваліда війни 2 групи, видано відповідне посвідчення (а.с. 10).
Судом встановлено та не заперечується Відповідачем, що 03 серпня 2017 року Відповідачу подана заява, зареєстрована за № 2670, про встановлення надбавки (підвищення до пенсії), як інваліду війни 2 групи згідно ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до пенсії по інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС .
Надбавка (підвищення до пенсії), як інваліду війни 2 групи, до пенсії по інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС призначена та виплачується.
11 квітня 2018 року позивач звернувся з заявою до відповідача про отримання складових пенсії з матеріалів пенсійної справи.
Особисто отримав Розпорядження 142836 від 30.03.2018 Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, з якого Позивачу стало відомо, що йому не нарахована додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю з 01 січня 2018 року.
У зв’язку з цим, 16 квітня 2018 року Позивач звернувся до Відповідача з заявою про відновлення виплати раніше призначеної довічно додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та провести доплату за підвищення до пенсії, як інваліду війни 2 групи (а.с. 18).
10 травня 2018 року отримав відповідь, в якій відповідач відмовляє в призначенні та виплаті додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю по інвалідності II групи, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно ст.ст. 49,50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посилаючись на п.15-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11. 2011 № 1210 (із змінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 № 112) та повідомляє про борг (різницю між надбавкою ( підвищенням до пенсії ), як інваліду війни 2 групи та додатковою пенсією за шкоду, заподіяну здоров'ю), який буде виплачений в травні в плановий період (а.с. 19).
Як вбачається із позову, борг (різницю між надбавкою ( підвищенням до пенсії ), як інваліду війни 2 групи та додатковою пенсією за шкоду, заподіяну здоров'ю) був виплачений в травні 2018 року.
Позивач вважає протиправними та незаконними дії Відповідача, а тому звернувся із даним позовом до суду.
Оцінюючи оскаржене рішення суб`єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та доходить висновку про відмову в задоволені позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що відповідно до заяви Позивача від 03.08.2017 № 03.08.2017 про встановлення надбавки, як інваліду війни 2 групи, до пенсії по інвалідності, призначеної в розмірі фактичних збитків, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Позивачу встановлена надбавка у розмірі 524, 80 грн., замість додаткової пенсії інваліду II групи за шкоду заподіяну здоров’ю, розмір якої складав 379, 60 грн.
Розмір пенсійних виплат Позивача з 01.01.2018 р. складає 11174, 05 грн.
Також позивача у відповіді на заяву від 16.04.2018 року повідомлено, що борг в сумі 1004, 79 грн. Позивач отримає в травні 2018 року в плановий період.
Судом встановлено та не заперечується Позивачем, що борг, а саме різницю між надбавкою (підвищенням до пенсії), як інваліду війни 2 групи та додатковою пенсією за шкоду заподіяну здоров’ю був виплачений Позивачу в травні 2018 року.
Суд вважає, що Відповідач діяв згідно норм чинного законодавства, та не порушував прав Позивача з огляду на наступне.
Відповідно до посвідчення серії Є № 097672 від 04 липня 2017 року позивач є інвалідом 2 групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. У зв'язку з чим позивач звернулася до об’єднаного управління із заявою від 03 серпня 2017 року про призначення підвищення до пенсії, як інваліду війни 2 групи.
Листом від 27.04.2018 року № 165/п-І Позивачу повідомлено, що відповідно до п. 15-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 (із змінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 р. № 112), підвищення проводиться за вибором пенсіонера лише за однією із підстав.
Позивач, вважає, що має право одночасно отримувати додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та підвищення до пенсії як інвалід війни 2 групи.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Статтею 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначалося, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть надаватись й інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014 року статтю 60 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено у новій редакції та визначено право вибору пільг та компенсацій особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Так, відповідно до положень вказаної статті особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», цей Закон набирає чинності з 1 січня 2015 року, крім пункту 42 розділу І цього Закону (щодо Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру»), який набирає чинності з 25 квітня 2015 року.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, яка набрала чинності з 01.01.2012 року затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Вказаний Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку із втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст. 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розміри щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю також визначені постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» Порядок № 1210 доповнено пунктом 15-1, відповідно до якого особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «:Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «:Про жертви нацистських переслідувань» і «:Про соціальний захист дітей війни», таке підвищення провадиться за їх вибором за однією з підстав.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються, зокрема інвалідам II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Позивач отримував щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю передбачену Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». За наслідками розгляду заяви Позивача об’єднаним управлінням призначено підвищення до пенсії, як інваліду війни 2 групи та припинено виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Приймаючи рішення про припинення виплати позивачу щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю одночасно з призначенням підвищення до пенсії як інваліду війни II групи, об’єднане управління керувалось вимогами постанови Кабінету Міністрів України № 112 від 25.03.2014 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення», якою Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено пунктом 15-1.
Суд зазначає, що чинним на час звернення позивача із заявою про призначення підвищення до пенсії законодавством визначено, що якщо особа має право на отримання одночасно кількох видів додаткових пенсійних виплат, виплачуватися їй може лише один вид за її вибором.
Таким чином, припиняючи виплату Позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеної до категорії 1, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Відповідач діяв правомірно, оскільки позивачем, у розумінні п. 15-1 Постанови № 1210, було обрано підвищення до пенсії, яке передбачено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії іх соціального захисту».
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не обґрунтовані, не відповідають чинному законодавству, отже не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 6, 72-73, 77, 139, 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 (65490, АДРЕСА_1) до Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (65007, м. Одеса, вул. Прохорівська, 3) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бутенко А.В.
.