
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 червня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/591/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
за участю секретаря судового засідання Бондар Я.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального
позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 (25000, м. Кропивницький, вул. Гагаріна, 9, РНОКПП НОМЕР_1)
представник: ОСОБА_2
відповідач 1: Міністерство юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, код ЄДРПОУ 00015622)
відповідач 2: Вища кваліфікаційна комісія нотаріату (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Дворцова, 6/7, код ЄДРПОУ 34894735 )
представники: ОСОБА_3, ОСОБА_4
про визнання протиправними та скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства юстиції України, Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату про визнання незаконними, протиправними та скасування рішень.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що Міністерством юстиції України відповідно до рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату №4 від 06.02.2018 року та на підставі пп. "е" п.2 ч.1 ст.12 Закону України "Про нотаріат" у зв’язку з неодноразовим порушенням нотаріусом законодавства при вчиненні нотаріальних дій 07.02.2018 року видано наказ №310/5 "Про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого ОСОБА_1". Позивач стверджує, що Вища кваліфікаційна комісія нотаріату, персональний склад якої затверджений наказом Міністра юстиції України №170/7 від 15.08.2014 року, втратила повноваження 16.08.2017 року, на час прийняття рішення №4 від 06.02.2018 року була недієздатною, а відтак це рішення підлягає автоматичному скасуванню. Також наполягає на тому, що подання Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, яке розглядалося Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, повинно було бути відхиленим, як таке, що створене на підставі, не передбаченій законом, та таке, у якому відсутні докази допущених нотаріусом порушень. На час розгляду Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату подання Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області питання правомірності встановлення ним зазначених у поданні порушень та внесення цього подання до Міністерства юстиції України знаходилося на судових розглядах по справах №П/811/1364/17, №П/811/937/17, №П/811/913/17, що свідчить про відсутність безспірного підтвердження факту порушення закону. Також позивач посилається на порушення свого права на захист під час встановлення зазначених у поданні порушень та під час розгляду подання Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату. Стверджує, що проведення перевірок його діяльності, що були здійснені Головним територіальним управлінням юстиції у Кіровоградській області у 2017 році, відбулися з порушенням антикорупційного законодавства. З цих підстав позивач, заперечуючи також порушення ним законодавства при вчиненні нотаріальних дій, посилаючись на недотримання відповідачем строків накладення дисциплінарних стягнень, передбачених статтею 148 КЗпП України, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення №4 Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату від 06.02.2018 року;
- визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України №310/5 від 07.02.2018 року "Про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого ОСОБА_1".
Ухвалою суду від 19.03.2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі за цим позовом, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області (надалі – ГТУЮ у Кіровоградській області), справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні.
Представник відповідачів подала до суду відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову. Доводячи правомірність спірних рішень, стверджувала, що персональний склад Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату затверджений додатком до наказу Міністра юстиції України №3876/7 від 18.10.2017 року (зі змінами, внесеними наказом №352/7 від 01.02.2018 року), а доводи позивача про закінчення строку повноважень її членів є безпідставними. Також наполягала на тому, що Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату при прийнятті рішення №4 від 06.02.2018 року було дотримано порядок розгляду подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, установлений Законом України "Про нотаріат" та Порядком внесення Міністерством юстиції України, головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 28.07.2011 року №1904/5. Вказане рішення прийнято на підставі пп. "е" п.2 ч.1 ст.12 Закону України "Про нотаріат" у зв’язку з неодноразовим порушенням нотаріусом законодавства при вчиненні нотаріальних дій. Доводячи безспірність цих порушень, що були покладені в основу рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату №4 від 06.02.2018 року, та правомірність прийнятого на його підставі наказу Міністерства юстиції України №310/5 від 07.02.2018 року, просила суд у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи подала до суду письмові пояснення, у яких позов не визнала. Стверджувала, що підставою для внесення ГТУЮ у Кіровоградській області 07.08.2017 року до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого позивачу, стали неодноразові порушення ним чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій, які були виявлені у результаті планової комплексної перевірки та під час проведення позапланових перевірок за зверненнями фізичних та юридичних осіб. Правомірність дій ГТУЮ в Кіровоградській області щодо порядку та строків внесення цього подання підтверджена постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2017 року в адміністративній справі №П/811/1364/17. Заперечуючи також наведені позивачем порушення антикорупційного законодавства під час перевірок його діяльності, а саме наявність конфлікту інтересів позивача з начальником відділу з питань нотаріату ГТУЮ у Кіровоградській області ОСОБА_5, просила суд у задоволенні позову відмовити.
До суду 17.04.2018 року надійшла заява ОСОБА_6 про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів. Ухвалою суду від 18.04.2018 року у задоволенні цієї заяви відмовлено.
Позивач 07.05.2018 року подав до суду клопотання про забезпечення позову. Ухвалою суду від 10.05.2018 року у задоволенні цього клопотання (заяви) відмовлено.
До суду 15.05.2018 року надійшла заява ОСОБА_7, ОСОБА_8 про вступ у справу в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -1. Ухвалою суду від 15.05.2018 року у задоволенні цієї заяви відмовлено.
Цією ж ухвалою продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Позивач 23.05.2018 року подав до суду клопотання про забезпечення позову. Ухвалою суду від 25.05.2018 року у задоволенні цього клопотання (заяви) відмовлено.
Ухвалою від 31.05.2018 року суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні 15.06.2018 року.
Позивач 04.06.2018 року подав до суду клопотання про забезпечення позову. Ухвалою суду від 05.06.2018 року клопотання залишено без розгляду.
У судовому засіданні 15.06.2018 року позивач заявив клопотання про розгляд справи у закритому судовому засіданні. Ухвалою суду від 15.06.2017 року клопотання задоволено частково, оголошено закритою частину судового засідання на стадії дослідження доказів.
Розглянувши справу, дослідивши надані та зібрані докази, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, заслухавши пояснення позивача, його представника, представників відповідачів, третьої особи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю №7957, виданого 22.12.2009 року Міністерством юстиції України, та реєстраційного посвідчення про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності по Кропивницькому міському нотаріальному округу, виданого ГТУЮ у Кіровоградській області 07.10.2016 року за №142, здійснював нотаріальну діяльність як приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу.
На підставі наказу ГТУЮ у Кіровоградській області №154/08 від 14.04.2017 року, на виконання графіку проведення планових комплексних перевірок організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів Кіровоградської області, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій і виконання правил ведення нотаріального діловодства у 2017 році, комісією, утвореною з посадових осіб ГТУЮ у Кіровоградській області, приватних нотаріусів та консультанта Державного нотаріального архіву в Кіровоградській області, 21.04.2017 року проведено планову комплексну перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства за період роботи з 2015 по 2017 роки. (а.с. 186 - 188, т.1)
За наслідками вказаної перевірки комісією на ім’я начальника ГТУЮ у Кіровоградській області 28.04.2017 року складено доповідну записку про результати перевірки організації нотаріальної діяльності, дотримання порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1 за період 2015 - 2017 років, у якій відображений стан роботи приватного нотаріуса з питань, з яких проводилася перевірка, викладено зміст виявлених порушень, узагальнено висновки про виявлені недоліки та порушення у діяльності приватного нотаріуса та загальна оцінка його роботи (визнана незадовільною), а також надані рекомендації щодо покращення стану нотаріальної діяльності, усунення виявлених порушень і недоліків. (а.с. 190 – 203, т.1)
Начальником ГТУЮ у Кіровоградській області видано наказ №179/08 від 28.04.2017 року "Про результати проведення комплексної перевірки приватного нотаріуса ОСОБА_1А.", яким визначено загальну оцінку приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1 як "незадовільно", наказано приватному нотаріусу ОСОБА_1 проаналізувати виявлені недоліки та вжити конкретні заходи по їх усуненню у строк до 26.05.2017 року, про що письмово повідомити після закінчення цього строку. (а.с. 225 - 226, т.1)
Позивач 26.05.2017 року подав до ГТУЮ у Кіровоградській області звіт про вжиті заходи. (а.с. 227 – 245, т.1)
Водночас, на підставі наказу ГТУЮ у Кіровоградській області №223/07 від 18.05.2017 року, у зв’язку з надходженням скарг директора ТОВ "Нива-2010" ОСОБА_6 щодо оформлення договору дарування частки в статутному капіталі ТОВ "Нива-2010" від 27.04.2017 року за реєстровим №81, проведено 19.05.2017 року позапланову перевірку нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 при посвідченні цього договору, за наслідками якої комісією на ім’я в.о. начальника ГТУЮ у Кіровоградській області 29.05.2017 року складено довідку про її результати. (а.с. 41 – 45, 66 - 67, 73 – 75, т.2)
Крім того, начальником відділу з питань нотаріату ГТУЮ у Кіровоградській області 29.05.2017 року підготовлено пропозиції щодо проведення позапланової контрольної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 за результатами попередньої комплексної перевірки, проведеної 21.04.2017 року. (а.с. 246 – 250, т.1)
За наказами ГТУЮ у Кіровоградській області №234/08 від 29.05.2017 року, №248/08 від 08.06.2017 року, №298/08 від 06.07.2017 року здійснено спроби проведення позапланових контрольних перевірок організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1, які передбачалося провести 02.06.2017 року, 15.06.2017 року, 11.07.2017 року відповідно. (а.с. 253 – 254, т.1, а.с. 16 -17, 34 – 35, т.2)
Накази №234/08 від 29.05.2017 року, №248/08 від 08.06.2017 року про проведення позапланової контрольної перевірки приватного нотаріуса ОСОБА_1 02.06.2017 року та 15.06.2017 року не виконані у зв’язку з перебуванням останнього на лікарняному, про що той повідомив ГТУЮ у Кіровоградській області листами №163/01-16 від 01.06.2017 року, №185/01-16 від 14.06.2017 року. (а.с. 2-3, 20-22, т.2)
Наказ №298/08 від 06.07.2017 року про проведення 11.07.2017 року позапланової контрольної перевірки не виконаний через відсутність приватного нотаріуса ОСОБА_1 за місцезнаходженням робочого місця, про що членами комісії складено акт від 11.07.2017 року. (а.с. 37, т.2) Листом №264/01-16 від 12.07.2017 року позивач повідомив ГТУЮ у Кіровоградській області про те, що він перебуває на лікарняному. (а.с. 38 – 40, т.2)
Начальником відділу з питань нотаріату ГТУЮ у Кіровоградській області 26.07.2017 року на ім'я начальника ГТУЮ у Кіровоградській області подана доповідна записка щодо неодноразових порушень приватним нотаріусом ОСОБА_9 законодавства при вчиненні нотаріальних дій, неусунення ним порушень, виявлених під час комплексної перевірки, неможливість проведення позапланової контрольної перевірки та про підготовку подання про анулювання виданого йому свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю. (а.с. 30 – 34, т.3)
Начальником ГТУЮ у Кіровоградській області підготовлено подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України 22.12.2009 року № 7957 ОСОБА_1, на підставі пп. "е" п.2 ч.1 ст.12 Закону України "Про нотаріат" у зв’язку з неодноразовим порушенням чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій. (а.с. 163 – 172, т.1)
У поданні зазначені такі порушення, допущені приватним нотаріусом ОСОБА_9: статті 1003 ЦК України (посвідчено договір дарування на підставі довіреності, яка не містить чітко визначені та конкретні юридичні дії, які належить вчинити повіреному), статті 13-1 Закону України "Про нотаріат" (порушено нотаріальний округ), ч.6 ст.44 Закону України "Про нотаріат" (не перевірено обсяг повноважень уповноваженого представника), ч.4 ст. 55 Закону України "Про нотаріат" (порушено територіальність при посвідченні договору міни), пп.1.1. п.1 глави 12 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій (порушено територіальність при видачі свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів), пп. 4.17. п.4 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій (видано свідоцтво про право на спадщину за наявності арешту), пп.4.16. п.4 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій (видано свідоцтво про право на спадщину за наявності заборони без повідомлення кредитора), пп.7.3. п.7 глави І розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій (без документального підтвердження посвідчено договір про розірвання договору, посвідченого іншим нотаріусом).
Листом ГТУЮ у Кіровоградській області №04-21/01-24/1706 від 01.08.2017 року ОСОБА_1 через його помічника ОСОБА_10 02.08.2017 року повідомлено про підготовлене подання та про можливість ознайомитися з ним у відділі з питань нотаріату ГТУЮ у Кіровоградській області та подати пояснення у строк до 04.08.2017 року. (а.с. 45, т.3)
Листом ГТУЮ у Кіровоградській області №04-15/01-24/1752 від 07.08.2017 року вказане подання направлено до Міністерства юстиції України. (а.с. 162, т.1) До подання додані необхідні документи за описом у 2 томах. (а.с. 173 – 181, т.1, а.с. 195 – 197, т.2)
У зв'язку з направленням до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, начальник ГТУЮ у Кіровоградській області, керуючись п.8 ч.1 ст.29-1 Закону України "Про нотаріат" видав наказ №131/07 від 07.08.2017 року "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1А.". (а.с. 57-59, т.3)
Матеріали подання ГТУЮ у Кіровоградській області про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого позивачу, попередньо розглянуті членом Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату ОСОБА_11 та нею 06.02.2018 року складено висновок про обґрунтованість цього подання. (а.с. 203 – 206, т.4)
ОСОБА_1 подав до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату пояснення від 01.02.2018 року щодо обставин, викладених у поданні. (а.с. 39 – 53, т.1)
На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату 06.02.2018 року, яке відбулося за участю позивача, одноголосно прийнято рішення №4 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого ОСОБА_1, на підставі підпункту "е" пункту 2 частини 1 статті 12 Закону України "Про нотаріат". (а.с. 207 – 210, 211 – 214, т.4)
На підставі цього рішення Міністром юстиції України видано наказ №310/5 від 07.02.2018 року "Про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого ОСОБА_1" у зв’язку з неодноразовим порушенням нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій. (а.с. 215, т.4)
Начальником ГТУЮ у Кіровоградській області на підставі наказу Мін'юсту №310/5 від 07.02.2018 року видано наказ №12/07 від 21.02.2018 року, яким згідно з п.2 ст.30, ст. 30-1 Закону України "Про нотаріат" припинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1 з 21.02.2018 року та анульоване реєстраційне посвідчення. (а.с. 61 - 62, т.3)
Позивач, ознайомившись 21.02.2018 року зі змістом наказу Мін'юсту №310/5 від 07.02.2018 року (а.с. 4, т.1) та не погоджуючись з ним, звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлює Закон України "Про нотаріат".
Статтею 1 цього Закону передбачено, що нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про нотаріат" нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом з метою надання їм юридичної вірогідності.
Згідно зі статтею 2-1 Закону України "Про нотаріат" державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів.
Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Частиною 1 статті 24 Закону України "Про нотаріат" передбачено, що реєстрація приватної нотаріальної діяльності провадиться Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі на підставі заяви особи, яка має свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю, та акта про сертифікацію про відповідність робочого місця (контори) приватного нотаріуса встановленим цим Законом умовам. У заяві зазначається назва нотаріального округу, в якому особа буде займатися нотаріальною діяльністю.
Відповідно до частин 1, 4, 5 статті 33 Закону України "Про нотаріат" Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі проводять перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства за певний період. Проведення повторної перевірки з тих питань, які вже були предметом перевірки, не допускається, крім перевірки звернень громадян чи юридичних осіб у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
У разі виявлення під час перевірки порушень в організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса або неодноразових порушень ним правил нотаріального діловодства Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, які проводили перевірку, можуть зупинити або припинити нотаріальну діяльність приватного нотаріуса з підстав та у порядку, передбачених цим Законом.
У разі виявлення під час перевірки неодноразового грубого порушення порядку вчинення нотаріальних дій свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса може бути анульовано у порядку та на підставах, передбачених цим Законом.
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 29-1 Закону України "Про нотаріат" нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється на час дії зокрема такої обставини: Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі надіслали до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.
Як передбачено пунктом 2 частини 1 статті 30 Закону України "Про нотаріат", підставою припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса є зокрема анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Пунктом 2 частини 1 статті 12 Закону України "Про нотаріат" установлено випадки, у яких може бути анульовано свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю Міністерством юстиції України за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Рішення про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути оскаржено до суду (частина 2 статті 12 Закону).
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 10 Закону України "Про нотаріат" для визначення рівня професійної підготовленості осіб, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю, та вирішення питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю при Міністерстві юстиції України утворюється Вища кваліфікаційна комісія нотаріату. Персональний склад Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату затверджується наказом Міністерства юстиції України.
Строк повноважень персонального складу Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату становить три роки, починаючи з дня його затвердження.
Положення про Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частинами 9, 10, 11 статті 10 Закону України "Про нотаріат" питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю розглядається Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату за поданням відповідно Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальної палати України у випадках, визначених цим Законом.
Порядок внесення відповідно Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату встановлюється Міністерством юстиції України.
Рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату може бути оскаржено до суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 року №923 затверджено Положення про Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату (надалі – Положення).
Це Положення визначає завдання, функції та порядок діяльності Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату (далі - Комісія), яка утворюється при Мін'юсті.
Згідно з пунктом 3 Положення одним з основних завдань Комісії є зокрема вирішення питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Відповідно до пункту 4 Положення Комісія відповідно до покладених на неї завдань, зокрема розглядає подання Мін'юсту, головних управлінь юстиції або Нотаріальної палати України про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Пунктами 5, 6 Положення передбачено, що до складу Комісії входить сім представників Мін'юсту та сім нотаріусів України, делегованих Нотаріальною палатою України. Головою Комісії є Міністр юстиції. Перший заступник голови Комісії та заступник голови Комісії обираються з числа її членів на засіданні Комісії шляхом відкритого голосування.
Згідно з пунктами 12, 13, 14 Положення засідання Комісії вважається правоможним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її членів.
Засідання Комісії проводить її голова, а в разі його відсутності - перший заступник голови Комісії. У разі відсутності першого заступника голови Комісії засідання проводить заступник голови Комісії.
Комісія приймає рішення більшістю голосів присутніх на засіданні членів Комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови Комісії. Рішення викладається в письмовій формі, підписується головуючим на засіданні та членами Комісії, які брали участь у засіданні.
Відповідно до пункту 21 Положення розгляд питання на засіданні Комісії починається із заслуховування доповіді члена Комісії, який попередньо вивчав подання Мін'юсту, відповідного головного управління юстиції або Нотаріальної палати України, після чого заслуховуються присутні на засіданні Комісії особи, а також вивчаються та аналізуються необхідні документи. Під час засідання Комісії секретар веде протокол, який підписують головуючий на засіданні та секретар.
Підпунктом 5 пункту 22 Положення передбачено, що за результатами розгляду питання Комісія може ухвалити рішення про анулювання або відмову в анулюванні свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Наказом Міністерства юстиції України від 28.07.2011 року №1904/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.07.2011 року за №925/19663, затверджено Порядок внесення Міністерством юстиції України, головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату (надалі – Порядок №1904/5).
Цей Порядок розроблений відповідно до статті 10 Закону України "Про нотаріат" (далі - Закон) з метою удосконалення процесу внесення Міністерством юстиції України (Мін'юст), головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - управління юстиції) або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляду Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату.
Згідно з пунктом 2 Порядку №1904/5 подання Мін'юсту, управління юстиції або Нотаріальної палати України про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю (далі - Подання) вноситься до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату (далі - Комісія) не пізніше тридцяти днів з дня встановлення підстав для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, якщо інший строк не передбачено законом.
У разі витребовування додаткової інформації такий строк може бути продовжено за вмотивованим поданням до сорока п'яти днів за погодженням начальника управління юстиції або територіального уповноваженого Нотаріальної палати України.
Нотаріус може ознайомитися з Поданням та доданими до нього матеріалами в ОСОБА_12 державної реєстрації та нотаріату Мін'юсту, управлінні юстиції, Нотаріальній палаті України, які внесли таке Подання, з правом робити виписки та копії до винесення рішення Комісії.
Подання розглядається Комісією не більше шести місяців з дня його надходження та з урахуванням строку, передбаченого пунктом 8 частини першої статті 29-1 Закону.
Відповідно до пункту 3 Порядку №1904/5 подання Мін'юсту, управління юстиції повинно містити: інформацію про наявність підстав, визначених пунктом 2 частини першої статті 12 Закону; зазначення конкретних порушень, які були допущені нотаріусом; пропозиції щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Пунктом 4 Порядку №1904/5 передбачено, що до Подання Мін'юсту, управління юстиції додаються: засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів, на підставі яких внесено Подання; доповідна записка про перевірку роботи нотаріуса; пояснення нотаріуса на предмет обставин, викладених у Поданні (у разі наявності); копії документів про зупинення нотаріальної діяльності (щодо приватного нотаріуса); копії документів, що свідчать про виявлені в діяльності нотаріуса порушення; документи, що свідчать про вжиті заходи щодо виявлених в роботі нотаріуса порушень; відповідні документи органів дізнання і слідства, прокуратури, суду тощо; засвідчена в установленому порядку копія рішення Мін'юсту, управління юстиції про направлення до Комісії Подання, яке прийняте відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" або Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Перелік документів, які додаються до Подання, визначається Мін'юстом, управлінням юстиції залежно від підстав, передбачених пунктом 2 частини першої статті 12 Закону.
Відповідно до пункту 7 Порядку №1904/5 попередній розгляд Подання здійснюється членом Комісії, якому головуючим на засіданні Комісії доручаються вивчення Подання і підготовка висновку за результатами розгляду матеріалів Подання.
Згідно з пунктом 8 Порядку №1904/5 після попереднього розгляду членом Комісії Подання розглядається на засіданні Комісії у присутності нотаріуса, щодо якого внесено Подання, представника ОСОБА_12 державної реєстрації та нотаріату Мін'юсту, управління юстиції або територіального уповноваженого.
Неявка на засідання Комісії нотаріуса, представника ОСОБА_12 державної реєстрації та нотаріату Мін'юсту, управління юстиції або територіального уповноваженого, які належним чином повідомлені про дату, час і місце засідання Комісії, не є перешкодою для розгляду Подання, проте Комісія може визнати присутність зазначених осіб обов'язковою.
Пунктом 9 Порядку №1904/5 передбачено, що розгляд Подання на засіданні Комісії розпочинається з доповіді члена Комісії, який підготував висновок, після чого заслуховуються представник ОСОБА_12 державної реєстрації та нотаріату Мін'юсту, управління юстиції або територіальний уповноважений та нотаріус, щодо якого складено Подання.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1904/5 на засіданні заслуховуються члени Комісії, досліджуються та аналізуються подані документи.
У разі відсутності безспірного підтвердження факту порушення закону Комісія відхиляє Подання.
У разі відсутності необхідної інформації стосовно обставин, викладених у Поданні, або наявності додаткових відомостей Комісія може перенести розгляд питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю до вирішення зазначених питань або повернути на доопрацювання до ОСОБА_12 державної реєстрації та нотаріату Мін'юсту, управління юстиції, Нотаріальної палати України, але не більше ніж на тридцять днів з дня його надходження та з урахуванням строку, передбаченого пунктом 8 частини першої статті 29-1 Закону.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1904/5 за результатами розгляду Подання Комісія може ухвалити одне з таких рішень: про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; про відмову в анулюванні свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Рішення Комісії приймається відкритим голосуванням простою більшістю голосів від числа присутніх членів Комісії. (пункт 13 Порядку №1904/5)
Відповідно до пунктів 14, 15 Порядку №1904/5 на підставі рішення Комісії про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю видається відповідний наказ Міністерства юстиції України.
Копія наказу Міністерства юстиції України про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю надсилається особі, щодо якої видано цей наказ, та ОСОБА_12 державної реєстрації та нотаріату Мін'юсту, управлінню юстиції, Нотаріальній палаті України, які внесли Подання.
Згідно з підпунктом 69 пункту 4 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 року №228, Мін'юст відповідно до покладених на нього завдань видає та анулює в установленому законом порядку свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Пунктом 10 цього Положення визначено, що Мін'юст у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної ОСОБА_13 України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, здійснює організацію і контроль за їх виконанням.
Аналіз наведених норм законодавства свідчить, що підставою для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю є наказ Міністерства юстиції України, який приймається на підставі відповідного рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату. Остання, у свою чергу, розглядає питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю за поданням зокрема головних управлінь юстиції в областях, що здійснюють контроль за організацією нотаріату, перевірку організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.
Оцінюючи доводи позивача про порушення третьою особою порядку виготовлення та внесення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса, суд установив, що ці обставини були предметом дослідження в адміністративній справі №П/811/1364/17 за позовом ОСОБА_1 до ГТУЮ у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування наказу №131/07 від 07.08.2017 року "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1А." та про визнання протиправними дій щодо внесення подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса ОСОБА_1 від 07.08.2017 року. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2018 року, яка набрала законної сили, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено. (а.с. 63 – 78, т.4)
Цим судовим рішенням установлено, що, направляючи до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса ОСОБА_1, ГТУЮ у Кіровоградській області діяло на підставі норм Закону України "Про нотаріат", Порядку проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 17.02.2014 року №357/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.02.2014 року за №298/25075, Порядку внесення Міністерством юстиції України, головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.07.2011 року №1904/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.07.2011 року за №925/19663.
Отже, в силу положень частини 4 статті 78 КАС України, ці обставини не доказуються при розгляді даної справи, в якій беруть участь ті самі особи, стосовно яких ці обставини встановлені.
Перевіряючи дотримання процедури розгляду Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю позивача, суд дослідив зміст витягу з протоколу засідання комісії №1/2 від 06.02.2018 року та установив, що засідання було правомочним, участь у засіданні приймали повноважні члени комісії, склад якої затверджений наказом Мін'юсту №3876/7 від 18.10.2017 року "Про затвердження складу Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату" (зі змінами, внесеними наказом Мін'юсту №352/7 від 01.02.2018 року), як це передбачено статтею 10 Закону України "Про нотаріат". (а.с. 174 – 179, 211 – 214, т.4)
Вказані обставини спростовують доводи позивача про те, що Вища кваліфікаційна комісія нотаріату на час прийняття спірного рішення втратила повноваження та була недієздатною.
Як установлено судом, Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату у ході розгляду подання ГТУЮ у Кіровоградській області підтверджено факти порушень законодавства при вчиненні нотаріальних дій, які були зафіксовані у цьому поданні та, за висновками відповідача-2, полягали у недотриманні позивачем вимог статей 55, 67, 73 Закону України "Про нотаріат", пункту 1 глави 12 розділу ІІ, підпунктів 4.15, 4.17 пункту 4 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року №296/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за №282/20595 (надалі – Порядок №296/5),
Щодо решти порушень, викладених у поданні ГТУЮ у Кіровоградській області, представник відповідачів пояснила суду, що вони не були враховані Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату у зв’язку з відсутністю на час розгляду подання безспірного підтвердження фактів цих порушень.
Перевіряючи правомірність висновків відповідача-2 про порушення позивачем чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій, покладених в основу спірного рішення №4 від 06.02.2018 року, суд виходив з того, що згідно з пп. "е" п. 2 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано Міністерством юстиції України за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, у випадку неодноразового порушення нотаріусом чинного законодавства або грубого порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян при вчиненні нотаріальних дій та/або інших дій, покладених на нотаріуса відповідно до закону.
Відтак, підставою для анулювання свідоцтва нотаріуса про право на зайняття нотаріальною діяльністю є допущення більш ніж одного порушення законодавства при вчиненні нотаріальних дій та/або інших дій, покладених на нотаріуса відповідно до закону, або одне грубе порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій чи громадян.
Згідно зі статтею 5 Закону України "Про нотаріат" нотаріус зобов'язаний зокрема здійснювати свої професійні обов'язки відповідно до цього Закону і принесеної присяги, відмовити у вчиненні нотаріальної дії в разі її невідповідності законодавству України або міжнародним договорам.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про нотаріат" нотаріуси або посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, у своїй діяльності керуються законами України, постановами Верховної ОСОБА_13 України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, а на території Республіки Крим, крім того, - законодавством Республіки Крим, наказами Міністра юстиції України, нормативними актами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Частиною 3 статті 13-1 Закону України "Про нотаріат" заборонено нотаріусу здійснювати нотаріальну діяльність за межами свого нотаріального округу, за винятком заміщення інших нотаріусів у випадках, передбачених цим Законом.
Перелік нотаріальних дій, що вчиняють нотаріуси, наведений у статті 34 Закону України "Про нотаріат".
Згідно з частиною 1 статті 39 Закону України "Про нотаріат" порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами та посадовими особами органів місцевого самоврядування встановлюється цим Законом та іншими актами законодавства України.
Статтею 52 Закону України "Про нотаріат" передбачено, що про всі нотаріальні дії, вчинені нотаріусами або посадовими особами органів місцевого самоврядування, робиться запис у реєстрах для реєстрації нотаріальних дій після того, як нотаріус зробить посвідчувальний напис на документі або підпише документ, що ним видається. Кожна нотаріальна дія реєструється під окремим порядковим номером. Номер, під яким нотаріальна дія зареєстрована, зазначається на документі, що видається нотаріусом, чи в посвідчувальному написі. Запис у реєстрі є доказом вчинення нотаріальної дії.
Частиною 1 статті 41 Закону України "Про нотаріат" установлено, що нотаріальні дії можуть вчинятися будь-яким нотаріусом чи посадовою особою органу місцевого самоврядування, за винятком випадків, передбачених статтями 9, 55, 60, 65, 66, 70 - 73, 85, 93 і 103 цього Закону, та інших випадків, передбачених законодавством України.
Так, відповідно до частини 4 статті 55 Закону України "Про нотаріат" посвідчення правочинів щодо відчуження, іпотеки житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, а також правочинів щодо відчуження, застави транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, провадиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін відповідного правочину.
Всупереч цій нормі позивач, який здійснював приватну нотаріальну діяльність по Кіровоградському міському нотаріальному округу, 16.09.2016 року посвідчив договір міни земельних ділянок, які розташовані на території Крупської та Аджамської сільських рад Кіровоградського району Кіровоградської області, а місце проживання сторін правочину зареєстровано у ІНФОРМАЦІЯ_1 (нотаріальна дія зареєстрована в реєстрі за №1366) (а.с. 211, т.1, а.с. 240 – 248, т.4)
Відповідно до частин 1, 2 статті 72 Закону України "Про нотаріат" придбання жилого будинку (квартири) з прилюдних торгів оформлюється нотаріусом за місцезнаходженням будинку (квартири) шляхом видачі набувачу свідоцтва про придбання жилого будинку (квартири). Придбання нерухомого майна, яке було предметом застави (іпотеки), оформлюється нотаріусом за місцезнаходженням цього нерухомого майна шляхом видачі набувачу свідоцтва про придбання нерухомого майна.
Згідно з підпунктом 1 пункту 1 глави 12 розділу ІІ Порядку №296/5 придбання арештованого або заставленого нерухомого майна з прилюдних торгів (аукціонів) оформлюється нотаріусом за місцезнаходженням такого майна шляхом видачі набувачу відповідного свідоцтва.
Попри це, позивач, який здійснював приватну нотаріальну діяльність по Кіровоградському міському нотаріальному округу, 12.08.2016 року на підставі актів державного виконавця Знам’янського МР ВДВС від 19.05.2016 року про проведені електронні торги з реалізації арештованого нерухомого майна – будівель, розташованих у с. Дмитрівка Знам’янського району Кіровоградської області, видав свідоцтва про придбання арештованого майна з прилюдних торгів на ім’я ОСОБА_13 (нотаріальні дії зареєстровані у реєстрі за №№1259, 1260, 1261, 1262). (а.с. 212 – 215, т.1, а.с. 242 – 245, т.3, а.с. 249 – 260, т.4)
Згідно з частиною 1 статті 67 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, на ім'я всіх спадкоємців або за їх бажанням кожному з них окремо.
Відповідно до підпунктів 4.15, 4.17 пункту 4 глави 10 розділу ІІ Порядку №296/5 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна. Якщо на спадкове майно накладено арешт судовим чи слідчими органами, видача свідоцтва про право на спадщину затримується до зняття арешту.
Всупереч цим нормам приватний нотаріус ОСОБА_1 у спадковій справі №1/2015 видав 10.07.2015 року спадкоємцю свідоцтво про право на спадщину за законом, незважаючи на те, що згідно з отриманими ним Витягом та Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо спадкового майна зареєстровані обтяження – заборона відчуження нерухомого майна, застосована ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 31.03.2008 року, та арешт нерухомого майна, накладений постановами Кіровського ВДВС Кіровоградського МУЮ від 23.03.2011 року та 29.02.2012 року (нотаріальна дія зареєстрована у реєстрі за №690). (а.с. 216 - 223, т.1, а.с. 229 – 230, т.4)
У поясненнях від 01.02.2018 року, а також на засіданні Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату 06.02.2018 року позивач визнавав ці порушення. У ході судового розгляду справи позивач вже заперечував ці порушення, однак належними та достовірними доказами їх не спростовував.
Суд прийшов до висновку, що Вища кваліфікаційна комісія нотаріату правомірно зважила ці порушення, допущені позивачем при вчиненні нотаріальних дій, безспірними та такими, що у своїй сукупності є достатніми для прийняття рішення про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю на підставі пп. "е" п.2 ч.1 ст.12 Закону України "Про нотаріат".
Суд не погоджується з доводами позивача про порушення при прийнятті спірних рішень про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю строків накладення дисциплінарних стягнень, передбачених статтею 148 КЗпП України, обґрунтованими посиланням на лист Міністерства юстиції України від 13.07.2007 року №31-32/343 "Узагальнення стану розгляду звернень громадян ОСОБА_12 нотаріату та реєстрації адвокатських об'єднань та Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі протягом 2006 року та I півріччя 2007 року". (а.с. 57 – 62, т.1)
Суд зазначає, що вказаний лист не є нормативно-правовим актом, а носить лише інформаційний та рекомендаційний характер.
Між тим, аналіз норм статей 2-1, 12 Закону України "Про нотаріат" свідчить, що анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю є не дисциплінарним стягненням, а є позбавленням особи певної кваліфікації та, як наслідок, можливості займатися певним видом діяльності.
У разі неодноразового порушення нотаріусом чинного законодавства або грубого порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян при вчиненні нотаріальних дій та/або інших дій, покладених на нотаріуса відповідно до закону (пп. "е" п.2 ч.1 ст.12 Закону України "Про нотаріат"), анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю є спеціальною санкцією – заходом юридичної відповідальності організаційного та адміністративного характеру, що застосовується в порядку державного регулювання нотаріальної діяльності.
Суд вважає, що відповідачами, які є органами контролю за організацією нотаріату, при застосуванні до позивача такої санкції у вигляді анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю були враховані усі обставини порушень та ступінь вини позивача.
При розгляді питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого позивачу, за поданням ГТУЮ у Кіровоградській області, дотримано порядок та процедуру, визначені Законом України "Про нотаріат", Порядком №1904/5, Положенням про Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 року №923, та Регламентом роботи Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, затвердженим її рішенням №1 від 27.10.2017 року (а.с. 192 – 202, т.4). Оспорювані рішення прийняті відповідачами на підставі та у спосіб, що встановлені вказаними нормативними актами, зокрема у строк, передбачений пунктом 2 Порядку №1904/5.
Щодо доводів позивача про визнання протиправним та скасування наказу начальника ГТУЮ у Кіровоградській області №179/08 від 28.04.2017 року "Про результати проведення комплексної перевірки приватного нотаріуса ОСОБА_1А." судовими рішеннями в адміністративній справі №П/811/937/17 (а.с. 57 – 65, т.4), суд зазначає, що для даних спірних правовідносин скасування цього наказу не має правового значення, оскільки рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату №4 від 06.02.2018 року було прийнято не на підставі цього наказу, а на підставі відповідного подання ГТУЮ у Кіровоградській області від 07.08.2017 року, в якому наведені та обґрунтовані конкретні безспірні порушення нотаріусом законодавства при вчиненні нотаріальних дій, які підтвердилися під час розгляду подання Вищою кваліфікаційної комісії нотаріату, та наразі не спростовані.
Посилання позивача на висновки Верховного Суду, викладені у постановах №821/371/1 від 21.02.2018 року, №813/2451/17 від 28.02.2018 року, про які він зазначав у ході судового розгляду справи, суд не враховує, оскільки ці рішення прийняті щодо інших правовідносин та не стосуються застосування норм права, які регулюють порядок анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату №4 від 06.02.2018 року та наказ Міністерства юстиції України №310/5 від 07.02.2018 року "Про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого ОСОБА_1" як рішення суб'єктів владних повноважень відповідають критеріям управлінської діяльності, зазначеним у частині 2 статті 2 КАС України. Порушень прав позивача при їх прийнятті не встановлено.
Відповідачами доведена перед судом правомірність цих рішень, як того вимагає стаття 77 КАС України, тому суд відмовляє у задоволенні адміністративного позову про визнання їх протиправними та скасування.
Враховуючи, що спір вирішено не на користь позивача, підстави для присудження йому судового збору, сплаченого при зверненні до суду з цим позовом, відсутні.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_14
Складення рішення в повному обсязі на підставі частини 3 статті 243 КАС України було відкладено до 29.06.2018 року. Повне рішення суду складено 02.07.2018 року (згідно з частиною 6 статті 120 КАС України).