
справа №619/2302/18
провадження №2-о/619/86/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2018 року Дергачівський районний суд Харківської області
у складі:
Головуючого: судді Кононихіної Н. Ю.
При секретарі: Мєщан І. О.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дергачі
Цивільну справу за заявою ОСОБА_1 «про встановлення факту народження», де заінтересованими сторонами є відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області,
встановив
До суду надійшла заява ОСОБА_1 «про встановлення факту народження», де заінтересованими сторонами є відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
Із матеріалів справи вбачається, що на тимчасово окупованій території у с. Чорнухине м. Брянка Перевальського району Луганської області України народилася дитина ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, матір'ю якого є ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_2. Батьком дитини є ОСОБА_4,ІНФОРМАЦІЯ_3 .Батьки дитини у шлюбі не перебувають, не можуть виїхати з тимчасово окупованої території . Тому дід дитини, ОСОБА_1, який проживає у АДРЕСА_2, звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області із проханням про реєстрацію дитини з видечею копії акту цивільного стану про народження та свідоцтва про народження дитини. Однак, 02.11.2017 року заявник отримав Відмову № 1438\15.12-04-04 у проведенні державної реєстрації народження від начальнику відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області ОСОБА_5 За таких обставин заявник, як дід дитини ( що підтверджується копією свідоцтва про народження дочки ОСОБА_3 НОМЕР_1, виданого повторно відділом РАЦС Брянківського міського управління юстиції Луганської області від 26.06.2018 року ) змушений звернутися до суду із заявою про встановлення факту народження дитини
Встановлення вищевказаного факту заявниці необхідне для отримання свідоцтва про народження та затвердження громадського статусу .
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 не з'явився, сповіщений про день,час та місце розгулу справи, просив суд розглядати справу за його відсутності, тому суд розглядає справу на тих доказа,які надані до судового засідання .
У судовому засіданні представник заінтересованої особи Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області в судове засідання не з'явився , сповіщений про судове слухання , прохав слухати справу у його відсутності .Суд вирішує справу на тих доказах ,які надані у судовому засіданні
Суд, вислухавши сторони, свідків, аналізуючи матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав .
Згідно з ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид не позовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності до п.1 постанови Пленуму ВС України від 31.03.1995 року №5 "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з абз.1 ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Згідно частини 2 ст.317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
У судовому засіданні встановлено, на тимчасово окупованій території у с. Чорнухине м. Брянка Перевальського району Луганської області України народилася дитина ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, матір'ю якого є ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_2. Батьком дитини є ОСОБА_4,ІНФОРМАЦІЯ_3 .Батьки дитини у шлюбі не перебувають, не можуть виїхати з тимчасово окупованої території . За таких обставин заявник, як дід дитини ( що підтверджується копією свідоцтва про народження дочки ОСОБА_3 НОМЕР_1, виданого повторно відділом РАЦС Брянківського міського управління юстиції Луганської області від 26.06.2018 року ) змушений звернутися до суду із заявою про встановлення факту народження дитини
Встановлення вищевказаного факту заявниці необхідне для отримання свідоцтва про народження та затвердження громадського статусу .
На підтвердження факту народження заявник ОСОБА_1 подав довідку про пологи ОСОБА_3 з 08.09.2016 року по 15.09.2016 року у в Державній установі «Алчевський центр матері та дитини» Луганської області України та лікарське свідоцтво про народження НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_1, видане лікарем ОСОБА_6 в Державній установі «Алчевський центр матері та дитини» Луганської області України, де вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 о 20.00 годині народився хлопчик вагою 2750 гр. на 38 неділі вагітності матері у м. Брянка Луганської області України .
Із довідки, виданої квартальною за місцем проживання у м. Брянка Луганської області вбачається, що дійсно в сім' ОСОБА_3, 1989 р.н. , та ОСОБА_4, 1992 р.н. народився син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтвердили свідки за місцем проживання сім'ї .
Дід дитини, ОСОБА_1, який проживає у АДРЕСА_2, звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області із проханням про реєстрацію дитини з видечею копії акту цивільного стану про народження та свідоцтва про народження дитини. Однак, 02.11.2017 року заявник отримав Відмову № 1438\15.12-04-04 у проведенні державної реєстрації народження від начальнику відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області ОСОБА_5, оскільки заявником не надано документів, передбачених п.1 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом міністерства юстиції України 18.10.2000 року за №52/5 (у редакції наказу міністерства юстиції України 24.12.2010 року № 3307/5),
Отже, підставою звернення заявника до суду є неможливість реєстрації факту народження дитини у зв'язку з тим, що офіційні документи, що посвідчують даний факт, видані органами, які розміщені на території, яка тимчасово непідконтрольна Україні.
Оцінюючи лікарське свідоцтво про народження та довідку вагітності про пологи, суд виходить з того, що народження особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
Відповідно до ст.ст.3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
За ч.ч.3, 4 ст.49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Указом Президента України від 14 листопада 2014 року №875/2014 уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», яким доведено до відома громадян України, державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, їх посадових і службових осіб, що будь-які органи, їх посадові та службові особи, утворені, обрані, сформовані та призначені за результатами так званих виборів 2 листопада 2014 року, які проводилися в окремих районах Донецької та Луганської областей, є такими, що утворені, обрані, сформовані, призначені і діють усупереч Конституції та законам України, а також зобов'язано КМУ вжити заходів щодо припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв.
Постановою Верховної Ради України №254-VIII від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» надано статус «тимчасово окупованих» територіям окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена Постановою ВР України №252-VIII від 17.03.2015 року (згідно додатку), яка набрала чинності 08 квітня 2015 року.
Відповідно до додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України №1275 від 02 грудня 2015 року м. Горлівка Донецької області віднесено до населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
В силу положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.
Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Відповідно ст.9 вказаного Закону, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Згідно зі ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про народження особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів народження особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності, право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
Виходячи з наявних у справі доказів вбачається, що реєстрація народження онука заявника у органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати народження дитини на підставі вищезазначеного лікарьского свідоцтва про народження немає, оскільки воно не відповідає визначеній чинним законодавством формі для проведення державної реєстрації народження, тому відновлення порушених прав заявника неможливо в іншій спосіб, як встановлення даного юридичного факту в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про народження, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту народження особи в певний час
Відповідно до п.1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно вказаних Правил державної реєстрації актів цивільного стану в України у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.
Згідно Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації народження є лікарське свідоцтво про народження, фельдшерська довідка про пологи, рішення суду про встановлення факту народження особи в певний час.
Згідно роз'яснень, викладених у п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Відповідно до вимог п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Наведене свідчить, що факт народження онука заявника є доведеним, та враховуючи, що він народився на тимчасово окупованій території, реєстрація його народження органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі наданого свідоцтва є неможливою, а встановлення факту народження необхідне для отримання свідоцтва про народження легітимним державним органам, суд приходить до висновку, що вимоги заявника законні, обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2,5,10,12,258,259,263-265,268, 293-294,315-319,430 ЦПК України, суд, -
ухвалив
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження, де заінтересованою стороною є відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області - задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Чорнухине м. Брянка Перевальського району Луганської області України, матір'ю якого є ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 - громадянка України; батьком дитини є ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 - громадянин України.
Рішення суду є підставою для державної реєстрації народження особи.
Копію рішення надіслати заінтересованій особі.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Апеляційного суду Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до п.п. 15.5 п.п. 15 п.1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Повне найменування (ім'я) сторін:
заявник: ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1
заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області, місце знаходження: Харківська область, м. Дергачі, площа Перемоги, 1.
Суддя Н. Ю. Кононихіна