Справа № 2-2527/2009 рік/2023
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2009 року Куп’янський міськрайонний суд Харківської області в складі:
головуючого судді – Волчек О.О.
при секретарі – Разєнковій Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Куп’янську цивільну справу за позовом АК «Харківобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення суми додаткового нарахування за безоблікове користування електроенергією, заборгованості за спожиту електроенергію -
В С Т А Н О В И В :
Позивач АК «Харківобленерго» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію, суми додаткового нарахування за безоблікове користування електроенергією в розмірі 429,72 грн., посилаючись на такі обставини .
Згідно особового рахунку № 606671 побутовий споживач ОСОБА_1, яка проживає в домоволодінні, розташованому за адресою : Куп’янський район, с. Ківшарівка, б.61/39 користувалася електроенергією.
В позові вказано, що підприємство надавало електричну енергію відповідачу, той споживав електроенергію однак оплату за неї не проводив, внаслідок чого виникла заборгованість.
Як вказано в позові ,відповідно до п.19 ПКЕЕ для населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1997 року за № 1357 розрахунки населення за спожиту електроенергію здійснюються за діючими тарифами для населення на підставі фактичних показань приладів обліку. Розрахунковим періодом для сплати за спожиту електроенергію є календарний місяць. Споживач не проводив сплати за спожиту електроенергію згідно показів електролічильника в результаті чого утворився борг на суму 105 грн.73 коп. за проміжок часу з 18.02.2009 року по 12.05.2009 року.
Також позивач посилається на те, що відповідач неодноразово попереджався про необхідність своєчасної сплати за спожиту електроенергію ,але в порушення п. 20 Правил користування електроенергією для населення (ПКЕЕ) свій обов’язок не виконав. Електроустановка споживача відключена від електромережі.
У зв’язку з встановленням Енергопостачальною організацією факту порушення п.48 Правил користування електроенергією для населенню (ППЕЕ),затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1357 від 26.07.1999 споживачем,який мешкає за вищевказаною адресою було складено акт від 16.06.2009 року № 02-28169 про порушення Правил користування електропостачальною енергією для населення ,а саме: виявлено накид дротів навантаження на клему ввідного автомату,електролічильник не працює,електроенергія споживається.
Таким чином, спричинена шкода енергопостачальнику, в зв’язку з порушенням Правил відповідачем,становить 323,99 грн.
Позивач посилається в позові на те,що розмір стягнення суми додаткового нарахування за безоблікове користування електричною енергією, обчислюються відповідно Методики,затвердженої постановою НКРЕ від 22.11.1999 № 1416 (зареєстрована у Мінюсті 29.12.1999 за № 919/4212). Згідно з п.3.3. Методики розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальнику збитків розраховується з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальником показів чи технічної перевірки приладу обліку до дня усунення порушення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник позивача також посилається на те, що відповідач про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином ,про що свідчить акт про одержання судової повістки, причину неявки суду не повідомив.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.
У разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки , суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Вислухав представника позивача, дослідив матеріали справи судом встановлені такі факти та відповідні ним правовідносини :
Судом встановлено, що позивачем відкрито особистий рахунок № 606671 побутовому абоненту ОСОБА_1.(а.с.а.с.6,7,8,9)
З відповідачем ОСОБА_1, яка мешкає за вищевказаною адресою, було підписано договір про користування електричною енергією від 22.08.2008 року , згідно п 1. Якого енергопостачальник бере на себе зобов’язання надійно постачати споживачеві електричну енергію,а споживач зобов’язується оплачувати одержану електричну енергію. (а.с.20).
16.06.2008 р. працівниками АК „Харківобленерго” був складений акт, згідно якого оглядом на місці в домоволодінні ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 встановлено, що має місце накид дротів на клему ввідного автомату електричної проводки електролічильник не обертається, електрична енергія споживається, але не
враховується. В акті під підписом ОСОБА_1 містяться відомості про те, що монтаж демонтовано .Зауважень до складеного акту відповідачкою не надано (а.с. 10).
Згідно наданого розрахунку за період з 12.05.2009 р. по 16.06.2009 р., тобто за 35 днів сума до сплати з НДС складає 323,99 грн. (а. с. 11).
Правовідносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст. 714 ЦК України, ст. ст. 24-27 Закону України „Про електроенергетику”, Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 та Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 4.05.2006 р. р. № 562.
Згідно ст. 26 Закону України „Про електроенергетику” споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником, споживач енергії зобов’язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Оскільки постачання електроенергії здійснюється на підставі договору, не викликає сумнівів, що у сторін виникли договірні правовідносини.
Виходячи з положень ст. ст. 6, 526, 626-631 ЦК України, укладений договір є обов’язковим для належного виконання сторонами відповідно до його умов, вимог цивільного законодавства України та інших нормативних актів цивільного законодавства.
У відповідності до ст.. 611 ЦК України у разі порушення зобов”язань настають правові наслідки, встановлені законом або договором.
Як вказано в ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов’язується надавати другій стороні (споживачеві) енергетичні ресурси, передбачені договором, а споживач зобов’язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання.
Нормою ч. 4 ст. 26 Закону України „Про електроенергетику” передбачається, що споживач несе відповідальність згідно з законодавством за порушення умов договору та Правил користування електроенергією, затверджених Кабінетом Міністрів України. Стаття 27 вказаного Закону регламентує, що є правопорушеннями в електроенергетиці, серед яких є самовільне підключення до об’єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку. У відповідності із ст. 27 цього Закону, правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну та іншу відповідальність.
Споживач електричної енергії несе відповідальність згідно законодавства за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку, як вказано в п. 48 Правил користування електроенергією. Відповідно до п. 53 вказаних правил у разі виявлення представниками енергопостачальної організації порушення споживачем правил, складається акт, який вважається дійсним, якщо його підписали три представника енергопостачальника.
Розділ 3 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією населення вказує, що методика застосовується у разі виявлення порушень цих Правил, у тому числі, згідно п. 6 самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або проводів до електричної мережі поза обліку електричної енергії.
У відповідності до п. 53 вищезазначених Правил розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акту про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більш терміну позовної давності.
Згідно до п. 38 Правил користування електричною енергією для населення енергопостачальник зобов’язується проводити не менш як один раз на 6 місяців контрольне знімання показань приладів обліку у споживача відповідно до затверджених графіків, проводити планову повірку у встановлені терміни.
Дійсність акту від 16.06.2008 р. № 02-28169 не викликає сумнівів, оскільки він оформлений у відповідності до п. 53 вказаних вище Правил.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що дійсно за місцем мешкання відповідача за адресою АДРЕСА_2 на момент складання акту від 16.06.2008 р. був в наявності монтаж схованої електричної проводки , електроенергія приладом обліку не враховувалася.
Таким чином, відповідачем порушені його обов’язки, як споживача електричної енергії, встановлені, як договором, так і законодавством, яке регулює правовідносини у сфері енергопостачання, за що він повинен нести встановлену законом відповідальність.
Враховуючи вище викладене , суд вважає, що позов необхідно задовольнити.
Керуючись ст.ст. 10, 11, ч.1 ст. 88, 209, 212, 214, 215, 218 ЦПК України, ст. ст. 6, 611, 626-631, 714, 1166 ЦК України, Законом України „Про електроенергетику” суд:
В И Р І Ш И В :
Позов АК «Харківобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту електроенергію в розмірі 429,72 грн. та - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь АК «Харківобленерго»:
- суму заборгованості за спожиту електроенергію у сумі 429,72 грн., яку перерахувати на р/р 260323012307 ХОУ ВАТ «Добу» м. Харків МФО 351823 код 00131954.
Стягнути суму витрат на сплату держмита у сумі 51 грн. та суму витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 250 грн ., які перерахувати на р/р 260053011272 в Першій філії АКБ «Базис» МФО 351599,код 00131954.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Куп’янський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення заяви про апеляційне оскарження та подання після цього ї протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуто судом ,що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача,поданою протягом десяти днів,з дня отримання його копії.
Головуючий О.О.Волчек
Судове рішення № 7503467, Куп'янський міськрайонний суд Харківської області було прийнято 23.12.2009. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти ключові відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити ключові відомості.
Це рішення відноситься до справи № 2-2527/2009. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: