Рішення № 75034215, 12.06.2018, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
592/13502/17
Номер документу
75034215
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа№592/13502/17

Провадження №2-а/592/71/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2018 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми в складі:

головуючого - судді Корольової Г.Ю.

за участю секретаря Строколіс В.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Мііністерства оборони України, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними, -

В С Т А Н О В И В:

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ОСОБА_1:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Міністерства оборони України, Сумського обласного військового комісаріату про визнання неправомірним та зобов'язання Міністерства оборони України розглянути заяву щодо призначення одноразової грошової допомоги як матері загиблого військослужбовця ОСОБА_2 та у неприйнятті рішення про виплату такої допомоги. Крім того відповідача - Міністерство оборони України вчинити необхідні дії, пов'язані з розглядом документів та виплатою одноразової грошової допомоги матері загиблого військослужбовця ЗСУ солдата контрактної служби ОСОБА_2 - позивачу в розмірі, встановленому Законом України « Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанови КМУ від 25.12.2013 № 975 Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. Стосовно вимог до Сумського обласного військового комісаріату, представник позивача зазначив, що цей відповідач їх вимоги виконав і на даний час до них немає претензій.

В обґрунтування зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 приблизно о 19 год.20 хв. під час несення служби у добовому наряді у якості помічника чергового на КПП відділення 9623 в/ч А2860 в с. Данилівка, Броварського району, київської області, за невстановлених обставин, від одиночного пострілу в область голови загинув її син, солдат контрактної служби ЗСУ ОСОБА_2 та мав статус учасника АТО. За цим фактом Броварським відділом поліції розпочате досудове розслідування у кримінальному провадженні за ст.115 ч.1 КК України - умисне вбивство. Розслідування триває, злочин на даний час не розкритий. Обставини, що зафіксовані при огляді місця події, ОСОБА_2 міг загинути від наступних подій: від пострілу, зробленого невідомою особою (особами), які проникли на територію військової частини з невідомим наміром; від пострілку, який стався під час маніпуляцій з зарядженою зброєю самим потерпілим; від пострілу, який стався під час маніпуляцій зброєю черговим КТП Гаватюком; від випадкового пострілу під час необережного поводженні зі зброєю самим потерпілим або Гаватюком; від випадкового або навмисного пострілу під час спроби заволодіти зброєю помічника чергового; вбивство було вчинене черговим по КПП Гаватюком на побутовому ґрунті або з інших невідомих причин з послідуючим інсценуванням самогубства; доведення до самогубства. Посилається на те, що її син був психічно здоровим, не вживав ніяких заборонених речових та алкоголю, характеризується позитивно, ніколи не виявляв намірів до суїциду. 04.05.2017 позивач надав до Сумського обласного військового комісаріату заяву та пакет документів для призначення їй як матері загиблого військослужбовця одноразової грошової допомоги для направлення до МО України на розгляд відповідної комісії для вирішення питання про виплату допомоги. У червні 2017 року відповідач-1 повернув пакет документів до Сумського обласного військового комісаріату без розгляду з пропозицією про надання висновків розслідування у справі за фактом вбивства її сина, яке може тягнутися роками. Виплата одноразової грошової допомоги родині загиблого воїна регламентований постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. №975 «Про порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (далі - Порядок).

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, але вказав, що претензій до Сумського обласного військовог окомісаріату не має, оскільки він свої зобов'язання виконав і направив до Міністерства оборони пакет документів позивача. З приводу позовних вимог до відповідача-1 підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача - Міністерство оборони України до суду не зявилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.

Представник відповідача-2 у судовому засіданні з позовними вимогами не згодна, пояснюючи тим, що вони свої зобов'язання виконали і направили до Міністерства оборони пакет документів позивачки на відповідну комісію.

У відзиві проти позову, що отриманий судом, Міністерство оборони України заперечувало проти позову з підстав непередбачення законодавством, посилаючись на ст.16-4 ЗаконуУкраїни «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалдіність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком, зокрема, навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення до самогубства, встановленого судом). Аналогічна норма міститься в п.10 Порядку №975, де зазначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста є наслідком, зокрема, навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення до самогубства, встановленого судом). Відповідно до сповіщення сім'ї (близких родичів) померлого (загиблого) №2/376 від 02.02.2017 року вказано, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуваючи в добовому наряді, помер внаслідок одиночного пострілу з АК-74 собі в голову. Вважають, що відсутні підстави для призначення і виплати одноразової грошової допомоги, оскільки загибель (смерть) ОСОБА_2 є наслідком самогубства.

Також у наданому клопотанні Міноборони просило про передачу справи на розгляд іншого адміністративного суду. Справа розглядається відповідно до пункту 10 розділу У11 Перехідних Положень КАС України у редакції Закону України №2147-У111 від 30 жовтня 2017 року «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства та інших законодавчих актів справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 24 листопада 2017 року відкрито провадження, а розгляд справи проводиться вже за правилами, що діють після набрання чинності редакції КАС України, а не передаються до іншого адміністративного суду.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 24 листопада 2017 року провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у позовному провадженні у відкритому судовому засіданні 21 грудня 2017 року.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 з 10.12.2014 року уклав контракт про проходження військової служби на особливий період, але не менше одного місяця - до оголощення демобілізації та етапів звільнення у ході демобілізації, визначених Генеральним штабом ЗС України та прийнятий у добровільному порядку на військову службу за контрактом та призначено солдата ОСОБА_2 навідником кулеметного відділення 9623 Зенітного ракетного дивізіону (С-3-ПС), ВОС-101281А (а.с.12) та контрактом про проходження громадянами України військової служби у Збройних Сил України (а.с.20-21).

Витягом із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №403 від 06.02.2017 підтверджено, що поранення солдата ОСОБА_2, 1994 року: наскрізне вогнепальне кульове поранення голови з переломами кісток черепа, яке стало причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено лікарським свідоцтвом про смерть №460 від 27.12.2016 року, виданого Броварським рацонним відділенням судово-медичної експертизи. Поранення та причина смерті, так, пов'язані з проходженням військової служби - підстава протокол засідання ЦВЛК ;403 від 06.02.2017 року) (а.с. 7).

Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть №460 від 27 грудня 2016 року ОСОБА_2, 1994 року народження, причина смерті - наскрізне вогнепальне кульове поранення голови з переломом кісток черепа (а.с.11).

Згідно довідки про безпосередню участь особи в антитерористичної операції, забезпечення її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України солдат ОСОБА_2 дійсно в період з 11.02.2016 по 25.05.2016 брав участь в антитерористичної операції, забезпечення її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у м. Краматорск, м. Часін Яр Донецької області (а.с.13).

Витягом з наказу командира військової частини А2860 (по строковій частині) № 36 від 16.02.2017 року солдата ОСОБА_2 - навідника зенітного відділення 9623 зенітного ракетного дивізіону (С-300 ПС), який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в результаті наскрізного вогнепального поранення голови з переломами кісток черепа, виключити з числа особливого складу частини та всіх видів забезпечення. Смерть пов'язана з виконанням обов'язків військової служби (а.с.14).

З послужного списку ОСОБА_2 вбачається період проходження його служби (а.с.25).

Позивачці згідно довідки до акту огляду МСЕК встановлена друга група інвалідності з 21.05.2012 року (а.с.17).

Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_2 батьками записані: ОСОБА_4 та ОСОБА_1 (а.с.11).

У зв'язку загибеллю військослужбовця ОСОБА_2 , на підставі звернення позивачки Сумським обласним військовим комісаріатом направлено до Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та подані нею документи.

Відповіддю від 04.05.2017 за № 11/974 Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомив Сумській обласний військовий комісаріат про те, що за наслідком розгляду документів з приводу отримання одноразової грошової допомоги відповідно ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та їх сімей» призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється, якщо загибель (смерть) військовослужбовця є наслідком навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження та вказують, що в надісланому акті службового розслідування ТВО командира військової частини А2860 від 19.01.222017 р. зазначено, що 26.12.2016 р. слідчим Броварським відділом національної поліції у Київській області внесено до ЄРДР кримінальне провадження за фактом загибелі солдата ОСОБА_2 з ознаками самогубства. Однак, постанова про закриття кримінального провадження в пакеті документів відсутня.

За актом службового розслідування щодо з'ясування причин та обставин загибелі навідника зенітного відділення 9623 підрозділу солдата ОСОБА_2 смерть останнього визначена як самогубство (а.с. 41-44).

З метою отримання відомостей по факту досудового розслідування Сумській військовий комісаріат звернувся до слідчого відділу Національної поліції Головного управління поліції в Київській області та була отримана відповідь від 20 липня 2017 року за вих. №11613/203/1003/02-17 про перебування кримінального провадження №12016110130005316 від 26.12.2016, за ознаками кримінального правопорушення за ч.1 ст.115 КК України і кримінальне провадження триває (а.с.37).

Ухвалою слідчого судді Броварського міськрайонного суду Київської області від 10 січня 2018 року скасована постанова слідчого Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області у кримінальному провадженні №12016110130005316, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.12.2016 ро за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України та направлено для відновлення досудового розслідування (а.с.74).

Для одержання виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю сина, ОСОБА_1 знову звернулася до Сумського ОВК з відповідною заявою та додала до заяви копії необхідних документів і за вихідним номером 11/1028 від 24.04.2018 року отримала від Сумського ОВК відповідь про направлення на розгляд до Департаменту фінансів Міністерства оборони України (а.с.85).

У зв'язку відсутністю відповіді з Департаменту фінансів Міністерства оборони України після надходження документів, позивачки не відмовляється від своїх позовних вимог саме до відповідача-1.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ОСОБА_3

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у звязку із виконанням ними конституційного обовязку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, засади проходження в Україні військової служби здійснюється відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обовязок і військову службу».

Відповідно до статті 41 цього Закону виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобовязаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обовязків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 (далі Закон № 2011-ХІІ).

Відповідно до частини першої статті 12 Закону № 2011-ХІІ військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

Згідно з підпунктом 2 пункту 1 статті 3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Статтею 16 Закону № 2011-ХІІ передбачено виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, як гарантованої державою виплати, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Пунктом 9 статті 16-3 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі Порядок № 975).

Пунктом 2 цієї постанови установлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги:

- допомога, що була призначена, виплачується відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 499, Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися у 2006 році, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007 р. № 284, і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності співробітників кадрового складу розвідувальних органів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 р. № 1331;

- допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Відповідно з п.п.13,15 Порядку № 975 на виплату одноразової грошової допомоги відведено півтора місяця - два тижні на збір документів (ОВК) та місяць для прийняття рішення комісією (МО) про виплату або відмову у виплаті коштів. Іншого законом не передбачено.

Всупереч зазначеному, в червні 2017 року відповідач-1, повернув пакет документів до Сумського ОВК без розгляду з пропозицією про надання висновків розслідування у справі за фактом вбивства

Згідно з п.3,5 Порядку днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату загибелі (смерті) рівними частками членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військослужбовця, військозобов'язаного та резервіста.

Підпунктом 1 частини 4 Порядку передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військослужбовця, військозобов'язаного та резервіста, якщо смерть настала під час виконання військослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.

Питання щодо надання позивачем повного пакету документів, визначеного Порядком, не є спірним між сторонами.

Відповідно до пунктів 12, 13 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів). Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Порядком № 975 уповноважений орган, яким є Сумській обласний військовий комісаріат, не наділений правом вирішувати питання щодо наявності чи відсутності необхідності направлення розпоряднику бюджетних коштів заяви із доданими до неї документами. Пунктом 13 цього Порядку закріплено обовязок уповноваженого органу направити підготувати висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги разом із отриманими документами розпоряднику бюджетних коштів для розгляду та вирішення питання про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

Беручи до уваги, що з боку Сумського військового комісаріату виконані дії щодо направлення заяви та пакету документів, зібраних позивачкою, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача у частині визнання протиправним дії (бездіяльність відповідача-2- Сумського ОВК.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Суд вважає за необхідне стосовно вимог позивача адресованих до Міністерства оборони України зазначити, що у порушенням строків розгляду заяв та пакетів документів щодо призначення одноразової грошової допомоги матері загиблого ОСОБА_2 слід визнати протиправними та зобов'язати Міністерство оброни вчинити необхідні дії, пов'язані з розглядом документів та виплатою одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця ЗСУ солдата контрактної служби ОСОБА_2 - позивачу ОСОБА_1 - в розмірі, встановленому Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

З огляду на викладене вище, на підставі Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991, Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою КМУ від 25.12.2013 № 975, та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 250, 256, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Мііністерства оборони України, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково. .

Визнати протиправними дії (бездіяльність) Міністерства оборони України, які полягають у не розгляді у встановлені законом строки питання (документів) про виплату одноразової грошової допомоги родині загиблого військослужбовця ОСОБА_2 та у неприйнятті рішення про виплату такої допомоги.

Зобов'язати Міністерства оборони України вчинити необхідні дії, пов'язані з розглядом документів та виплатою одноразової грошової допомоги матері загиблого військослужбовця ЗСУ солдата контрактної служби ОСОБА_2 - позивачу ОСОБА_1 в розмірі, встановленому Законом України «Про соціальний і правовий захист військслужбовців та членів їх сімей».

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Харківського апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження , зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Г.Ю. Корольова