Постанова № 75031151, 26.06.2018, Кропивницький районний суд Кіровоградської області (до 25.04.2025 - Кіровоградський районний суд Кіровоградської області)

Дата ухвалення
26.06.2018
Номер справи
390/938/18
Номер документу
75031151
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 390/938/18

Провадження № 3/390/350/18

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.06.2018 року. Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Терещенко Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого провідним фахівцем режимно-таємного сектору Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області

за п.п. 5, 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, перебуваючи на посаді провідного фахівця режимно-таємного сектора Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області з 19 січня 2018 (наказ № 26), а до цього на посаді головного фахівця режимно-секретного сектору установи з 25 липня 2011 (наказ № 250), який згідно з «Посадовою інструкцією провідного фахівця режимно-таємного сектора Управління ДСНС України у Кіровоградській області», обл. № 220дск, затвердженою першим заступником начальника Управління ДСНС України у Кіровоградській області 12.04.2018, забезпечує здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності, постійного контролю за його додержанням в управлінні і на якого поширюються права та обов’язки провідного фахівця режимно-таємного сектору (має допуск до державної таємниці за формою 1, наданий розпорядженням Управління СБ України в Кіровоградській області від 13.09.2016 р. № 65/дск, та доступ до інформації з відповідним ступенем секретності, наданий наказом від 19.09.2016 р. № 46нт), допустив порушення законодавства про охорону державної таємниці, чим сприяв існуванню недоліків в організації режимно-секретної діяльності в Управлінні ДСНС України у Кіровоградській області.

Так, за результатами проведеної спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею (акт № 61/ОДТ/д-1555дск від 01.06.2018), в установі встановлено, що діяльність, яка пов’язана з державною таємницею, здійснюється в управлінні з порушенням вимог законодавства у цій сфері, а саме Закону України «Про державну таємницю» та Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939,зокрема: в частині реєстрації вхідних секретних додатків; передача керівнику для накладання резолюції та виконавцям для ознайомлення вхідних секретних документів без підписів відповідальних осіб у облікових формах у РТС установи; формального проведення квартальної перевірки наявності МНСІ за 1 квартал 2018 року; відсутності перевірки робочих місць виконавців за 3 квартал 2017 року; порушення доставки секретної кореспонденції; порушення порядку доступу до секретних справ; перебування на номенклатурних посадах осіб без допуску до державної таємниці (яким доступ не припинено); організації та стану секретного діловодства; зберігання секретних документів не долученими відповідним чином до номенклатурних справ.

Виявлені порушення в організації охорони державної таємниці не забезпечують її надійного збереження, внаслідок чого існує реальна загроза витоку секретної інформації.

Перевіркою встановлено, що надання доступу до державної таємниці в установі здійснюється з порушенням встановленого законодавством порядку.

Так, відповідно до «Положення про порядок надання доступу до державної таємниці в Управлінні ДСНС України у Кіровоградській області» (обл. № 157дск від 04.08.2016) рішення про надання доступу до секретної інформації та її матеріальних носіїв приймає начальник установи (ОСОБА_2Г.), перший заступник начальника установи (ОСОБА_3В.), начальник РТС установи (ОСОБА_4О.).

Водночас, відповідно до записів у номенклатурах секретних справ на 2017 рік та 2018 рік в графі «прізвище та ініціали посадових осіб, уповноважених надавати доступ до справи» зазначено: «ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7Е.». Однак, зазначеним особам не делегувались повноваження щодо надання доступу до секретної інформації з боку керівника установи або визначених ним у вказаному вище положенні про надання доступу до державної таємниці осіб, чим порушено вимоги п.п. 92-95 Порядку та встановлений законодавством порядок надання доступу до державної таємниці.

В порушення вимог п.п. 98, 361, 362 Порядкуу секретних справах установи відсутні картки за формою згідно з додатком 35 до Порядку та поіменні списки осіб, які мають право доступу до секретних справ.

Крім того, в порушення вимог п.п. 50, 73, 74 Порядкуна номенклатурних посадах, що потребує надання доступу до державної таємниці, перебувають працівниками установи без оформленого у встановленому законодавством порядку допуску до державної таємниці, що створює передумови до витоку секретної інформації через можливість вказаних осіб ознайомлюватися з державною таємницею без відповідного допуску (приклад: на посаді начальника відділу реагування на надзвичайні ситуації перебуває ОСОБА_8 та на посаді заступника начальника установи (з реагування на надзвичайні ситуації) перебуває ОСОБА_5, термін дії допуску до державної таємниці яких за формою 2 сплинув 21.04.2018, але доступ до державної таємниці яким до даного часу наказом керівника установи не припинено).

Згідно з п.п. 2.7 і 2.8 «Посадової інструкції провідного фахівця режимно-таємного сектора Управління ДСНС України у Кіровоградській області», затвердженої 12.04.2018, ОСОБА_1 формує номенклатуру посад та оформляє документи працівників на допуск до державної таємниці.

Крім того, провідним фахівцем ОСОБА_1 не вжито заходи щодо охорони державної таємниці.

Так, в порушення вимог п. 211 Порядку ОСОБА_1 в акті про придатність приміщення № 501 (кабінет РСТ) для проведення секретних робіт (№ 28/дск від 22.03.2018) не зазначено відомості про: наявність в кабінеті РТС ПЕОМ з посиланням на документи, що засвідчують відповідність комплексу заходів технічного захисту секретної інформації від її витоку технічним каналами або комплексної системи захисту інформації в автоматизованих системах вимогам нормативних документів у сфері технічного захисту інформації.

В порушення вимог п. 211 та форми згідно з додатком 30 до Порядкув перелік режимних приміщень (зон, територій) УДСНС України у Кіровоградській області, затверджений 26.05.2015, обл № 92/дск, в графу «Дата, підстава для виключення приміщення (зони, території) з переліку, найменування посади, ініціали та прізвище особи, яка прийняла рішення» не внесено дані про виключення з переліку режимних приміщення № 504.

Комісією Управління СБ України в Кіровоградській області виявлено факти зберігання в установі в порушення вимог п.п. 244, 245, 248, 363 Порядку незареєстрованих МНСІ, що є загрозою витоку секретної інформації.

Так, в сейфі № 6 в РТС (відповідальний ОСОБА_1П.) зберігаються у справі № 7 «Листування з питань технічного захисту інформації», гриф «Таємно» (розпочата 17.01.2014, закінчена 28.11.2016, на 301 арк., інв. № 125Т, відповідальний ОСОБА_1П.) наступні не зареєстровані в журналі обліку підготовлених секретних документів РТС УДСНС України у Кіровоградській області (інв. № 28дск, розпочато 14.08.2012, закінчено 30.11.2015, на 103 арк.) наступні МНСІ:

-на а.с. 86-88 – донесення про стан технічного захисту інформації з обмеженим доступом, що є власністю держави в УДСНС України у Кіровоградській області, гриф секретності «Таємно» (ст. 4.11.9 ЗВДТ), прим. № 2 – реєстраційний номер на документі відсутній;

-на а.с. 89-93 – зведений рахунок забезпечення підрозділів Управління засобами зв’язку на 1 грудня 2014 р., гриф секретності «Таємно» (ст. 1.12.3 ЗВДТ), прим. № 2 – реєстраційний номер на документі відсутній.

Крім того, під час реєстрації вхідних документів в порушення вимог п. 302 Порядку в РТС секретні додатки до супровідних документів не обліковуються та на перших аркушах таємних додатків не проставляються штамп «До вх.. №_____».

Перевіркою встановлено, що відправка секретної кореспонденції здійснюється установою (а межах населеного пункту протягом 2017-2018 р.р. з використанням службового автотранспорту) з порушенням вимог п.п. 20, 116, 318 Порядку - у спосіб, яким створено загрозу витоку секретної інформації:

-на постійній основі;

-без розроблених начальником РТС та затверджених керівником установи маршрутів доставки секретної кореспонденції;

-не у робочих папках, що повинні опечатуватися печаткою РСО;

-без проведення перед виїздом інструктажу водія службового транспорту та дій у разі виникнення надзвичайної ситуації і правил поведінки (як приклад, реєстри на доставку секретної кореспонденції № 14 від 24.03.2017, № 16 від 30.03.2017, № 25 від 31.05.2017, № 18 від 24.04.2018).

Облік секретних розпорядчих документів не відповідає вимогам Порядку.

Так, у РТС в чарунці № 3 сейфу № 7 в робочій папці з мобілізаційними документами зберігається вхідний секретний розпорядчий документ - розпорядження голови Кіровоградської ОДА від 24.05.2013 № М-2т-р «Про організацію оповіщення в системі цивільного захисту області», інв. № М-13т, гриф секретності «Таємно «Літер М», який в порушення вимог п.п. 302, 303, 344, 345 Порядкуне зареєстровано в журналі обліку секретних розпорядчих документів за формою згідно з додатком 49 до Порядку, вхідний реєстраційний номер (відбиток відповідного штампу) на документі відсутній.

У даному вхідному секретному розпорядчому документі від 24.05.2013 № М-2т-р є резолюції: керівника установи ОСОБА_2: «ОСОБА_9 для використання в роботі, розробити відповідні документи 29.05.2013» та підпис виконавця про ознайомлення з документом від 15.08.2013.

Однак, прізвища вказаних осіб та їх підписи у облікових формах в РТС установи в порушення вимог п.п. 244, 245, 248, 253, 302, 303, 305 Порядкувідсутні.

В порушення вимог п. 305 Порядкуу журналах обліку вхідних документів відсутній підпис керівника про отримання МНСІ для розгляду та накладення резолюцій.

Крім того, в журналі обліку вхідної кореспонденції, інв. №10/дск, розпочатий 23.03.2016, завершений 07.07.2016, в порушення вказаних вимог Порядкувідсутні підписи керівника установи та виконавців.

Тобто, видача МНСІ виконавцям та їх передача між виконавцями, передача вхідних секретних документів на розгляд керівнику установи здійснюється в порушення вимог п.п. 244, 245, 248, 253, 302, 303, 305 Порядкубез підпису відповідальних осіб в журналах обліку секретної кореспонденції в РТС, що є загрозою витоку секретної інформації.

Щоквартальні перевірки дотримання виконавцями секретних документів порядку їх зберігання і роботи з ними на робочих місцях (столи, шафи, сейфи) працівниками сектору РТС проводяться формально, у спеціальному робочому зошиті № 158/дск, розпочатий 15.03.2017, є записи про результати перевірок робочих місць у 2017 році: 19.04.2017, 10.07.2017, 11.12.2017, 12.12.2017; та у 2018: 19.03.2018, 20.03.2018, тобто перевірка робочих місць виконавців у 3 квартал 2017 році не проводилась, чим порушено вимоги п. 438 Порядку-939 та ст. 21 Закону.

В порушення вимог п. 436 Порядку у журналі обліку вхідних документів за 2018 рік відсутні підписи членів або голови комісії про проведену перевірку наявності МНСІ (є лише підпис провідного фахівця ОСОБА_1П.).

Таким чином, перевірки наявності всіх МНСІ, взятих на облік в установі, та перевірки робочих місць виконавців здійснюються формально, що є загрозою витоку секретної інформації.

Комісією Управління СБ України в Кіровоградській області виявлено факти зберігання в установі не долучених у встановленому порядку до відповідних справ МНСІ, що с загрозою витоку секретної інформації.

Так, в порушення вимог п.п, 360-364 Порядку в РТС в сейфі № 5 (відповідальний ОСОБА_1П.) знаходиться не долучений до відповідної номенклатурної справи (належним чином не внесено у внутрішній опис справи, не підшито до відповідної номенклатурної справи) МНСІ (як приклад: «Наказ про затвердження порядку формування позначень (нумерації) у телекомунікаційній мережі доступу до телекомунікаційної мережі спеціального призначення» від 15.08.2017 № 16/т, гриф секретності «Таємно», прим. № 48/11, обл. № 1/т (журнал обліку розпорядчих документів № 241 /дск).

Крім того, перевіркою виявлено й інші порушення законодавства у сфері охорони державної таємниці, які детально описані в акті спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, від 01.06.2018 № 61/ОДТ/д-1553дск.

Відповідальність за здійснення вказаних вище заходів несе провідний фахівець режимно-таємного сектору Управління ДСНС України у Кіровоградській області ОСОБА_1 (відповідно до вимог ст. 21 Закону України "Про державну таємницю", п.п. 35, 41, 42 Порядку та згідно з посадовою інструкцією, обл. № 220дск, затвердженою 12.04.2018,), яким не вжито необхідних заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці в установі, не додержано інших вимог законодавства про охорону державної таємниці (порушено вимоги ст. 28 Закону та п.п. 42, 116 Порядку).

Таким чином, ОСОБА_1, працюючи на посаді провідного фахівця режимно-таємного сектора Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області вчинив правопорушення передбачені пунктами 5 і 6 частини 1 статті 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 в судове засідання не з’явилась. Про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином. В заяві долученій до матеріалів справи, просить розглянути справу без її участі, вину визнав.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого п. 5 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як він порушив встановлений законодавством порядок надання допуску та доступу до державної таємниці, а також п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як він вчинив невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.

Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 61/ОДТ/д-1709ДСК від 11.06.2018 року, актом спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею в Управлінні Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 24.05.2018 року № 61/ОДТ/д-1553/ДСК, іншими матеріалами справи.

При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.

Враховуючи обставини правопорушення, особу правопорушника, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється ЗУ «Про судовий збір», сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення.

Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 212-2, 268, 279, 280, 283-285 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, у вчиненні правопорушення, передбаченого п.п. 5, 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП і призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 510,00 грн. Штраф вноситься до установи банку України за наступними реквізитами: р/р 31116106700194, МФО: 823016, код за ЄДРПОУ: 38036997, код бюджетної класифікації: 21081100, отримувач коштів: УК у Кіровогр. р-ні/Кіровогр. р-н/21081100, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Кіровоградській області.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у вказаний строк постанова надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір на користь держави в розмірі 352,40 грн., (триста п’ятдесят дві гривні сорок копійок) за наступними реквізитами: стягувач: Державна судова адміністрація України, вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу - Судовий збір, адміністративне правопорушення (ОСОБА_1П.), Кіровоградський районний суд Кіровоградської області.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя