Рішення № 75029727, 15.06.2018, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
15.06.2018
Номер справи
367/8194/17
Номер документу
75029727
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 367/8194/17

Провадження №2-а/367/148/2018

РІШЕННЯ

Іменем України

30 травня 2018 року Ірпінський міський суд Київської області в складі

головуючого судді Пархоменко О.В.,

з участю секретаря Коваленко С.С.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об’єднаного управління пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

Позивач звернулася до суду із даним позовом, посилаючись на те, що вона, ОСОБА_1, з 05 грудня 2000 року займала посади державної служби в органах місцевого самоврядування – Бучанській міській раді Київської області. 27 лютого 2015 року її було звільнено із посади заступника начальника фінансового управління – начальника бюджетного відділу Бучанської міської ради Київської області за власним бажанням згідно зі ст. 38 КЗпП України.

В період роботи, у 2007 році, позивачеві було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 90% заробітної плати. На час призначення позивачу пенсії Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ було передбачено право позивача на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

20.09.2017 року позивач звернулася до Ірпінського об’єднаного управління пенсійного фонду України Київської області із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця на раніше займаній нею посаді відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Підпунктом 3 п. 1 цієї постанови передбачено, що з 01.12.2015 року у межах видатків на оплату праці, затвердженим у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов’язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.

До заяви позивач додала довідку, видану Бучанською міською радою від 19.09.2017 року № М-2331 про складові заробітної плати за раніше займаною нею посадою заступник начальника фінансового управління – начальник бюджетного відділу, згідно якої станом на грудень 2015 року посадовий оклад становить – 1 734,0 гривень, надбавка за ранг – 90,0 грн., надбавка за вислугу років – 364,80 грн., надбавка за високі досягнення у парці або за виконання особливо важливої роботи – 1 532,16 грн., премія – 2 500,0 грн., допомога на оздоровлення – 5 513,13 грн.

Однак рішенням Ірпінського об’єднаного управління пенсійного фонду України Київської області № 54 від 29.09.2017 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-УІІІ, відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення (перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються (перераховуються) відповідно до ряду законів України, зокрема, «Про державну службу».

Також у своєму рішенні про відмову відповідач зазначив, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-УІІІ з 01.05.2016 року скасовано норми статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в частині проведення перерахунків раніше призначених пенсій державних службовців та відповідно посадових осіб органів місцевого самоврядування. Форма довідок про заробітну плату для проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям та посадовим особам органів місцевого самоврядування втратила чинність.

Проте, рішення № 54 від 29.09.2017 року про відмову в перерахунку пенсії позивач вважає безпідставним та таким, що порушує її права.

Так, у 2007 році під час виходу позивача на пенсію, статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв’язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади.

На час підвищення посадових окладів на 25% з 01.12.2015 року форма довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію затверджена постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року № 15-1 була чинною, а інша форма довідки Пенсійним фондом України до цього часу так і не затверджена.

На звернення позивача до Бучанської міської ради із заявою про надання довідки для перерахунку пенсії працюючим державним службовцям листом № М-2331 від 05.09.2017 року їй було відмовлено з посиланням на втрату чинності Постанови ПФУ від 04.09.2013 року № 15-1. На повторне звернення до Бучанської міської ради позивачу було надано довідку у довільній формі № М-2331 від 19.09.2017 року, в якій вказано розмір посадового окладу працюючого державного службовця та інші складові заробітної плати після її підвищення.

Таким чином посилання відповідача на втрату чинності довідкою про заробітну плату для проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям є безпідставним, оскільки відсутність затвердженої форми довідки для перерахунку пенсії не позбавляє позивача права на її перерахунок, а пред’явлена позивачем довідка від 19.09.2017 року № М-2331 містить інформацію про складові заробітної плати працюючого державного службовця.

В зв’язку із викладеними обставинами позивач просила визнати протиправним рішення Ірпінського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 54 від 29.09.2017 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу», з 20.09.2017 року у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобов’язати Ірпінське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу», з 20.09.2017 року в розмірі 90% заробітної плати, виходячи з виданої Бучанською міською радою Київської області довідки про складові заробітної плати від 19.09.2017 року № М-2331, у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та виплачувати перераховану пенсію без обмеження її граничного розміру; судові витрати покласти на відповідача.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала, підтвердила обставини, викладені у позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала, надала суду відзив на позовну заяву та просила у позові відмовити.

Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1М, представника відповідача ОСОБА_2, вивчивши матеріали справи, вважає заявлений позов таким, що підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, з 05 грудня 2000 року займала посади державної служби в органах місцевого самоврядування – Бучанській міській раді Київської області. 27 лютого 2015 року її було звільнено із посади заступника начальника фінансового управління – начальника бюджетного відділу Бучанської міської ради Київської області за власним бажанням згідно зі ст. 38 КЗпП України.

В період роботи, у 2007 році, позивачеві було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 90% заробітної плати. На час призначення позивачу пенсії Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ було передбачено право позивача на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

20.09.2017 року позивач звернулася до Ірпінського об’єднаного управління пенсійного фонду України Київської області із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця на раніше займаній нею посаді відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Підпунктом 3 п. 1 цієї постанови передбачено, що з 01.12.2015 року у межах видатків на оплату праці, затвердженим у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов’язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.

До заяви позивач додала довідку, видану Бучанською міською радою від 19.09.2017 року № М-2331 про складові заробітної плати за раніше займаною нею посадою заступник начальника фінансового управління – начальник бюджетного відділу, згідно якої станом на грудень 2015 року посадовий оклад становить – 1 734,0 гривень, надбавка за ранг – 90,0 грн., надбавка за вислугу років – 364,80 грн., надбавка за високі досягнення у парці або за виконання особливо важливої роботи – 1 532,16 грн., премія – 2 500,0 грн., допомога на оздоровлення – 5 513,13 грн.

Однак рішенням Ірпінського об’єднаного управління пенсійного фонду України Київської області № 54 від 29.09.2017 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-УІІІ, відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення (перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються (перераховуються) відповідно до ряду законів України, зокрема, «Про державну службу».

Також у своєму рішенні про відмову відповідач зазначив, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-УІІІ з 01.05.2016 року скасовано норми статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в частині проведення перерахунків раніше призначених пенсій державних службовців та відповідно посадових осіб органів місцевого самоврядування. Форма довідок про заробітну плату для проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям та посадовим особам органів місцевого самоврядування втратила чинність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було підвищено розмір посадових окладів працюючих державних службовців.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення позивачу пенсії було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв’язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Отже, позивачка є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановою КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення призначення розмірів заробітку для обчислення пільг».

Відповідно до пункту 4 постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції від 25 березня 2014 року) у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерів, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію,- на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді,з якої призначено (перераховано) пенсію, а момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Згідно з пунктом 5 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови КМУ від 31.05.2000 ркоу № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено, а пункт 5 викладено в новій редакції «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з міністерством соціальної політики.»

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005р., якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника- консультанта народного депутата України.

Разом із тим, пенсія позивачу призначена з 2007 року, тобто, до внесення змін до Закону України «Про державну службу».

З урахуванням наведеного суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до часткового задоволення.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що слід визнати рішення Ірпінського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 29.09.2017 року № 54 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям протиправним та зобов’язати Ірпінське об’єднане управління пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» з 20.09.2017 року в розмірі 90% заробітної плати, виходячи з виданої Бучанською міською радою Київської області довідки про складові заробітної плати від 19.09.2017 року № М-2331, у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат.

Таким чином суд задовольняє заявлений позов частково.

На підставі ст. ст. 19, 22, 46, 58 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про державну службу»“, керуючись ст. ст. 132, 139, 140, 241-247 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов задовольнити частково.

Визнати рішення Ірпінського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 29.09.2017 року № 54 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям протиправним.

Зобов’язати Ірпінське об’єднане управління пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» з 20.09.2017 року в розмірі 90% заробітної плати, виходячи з виданої Бучанською міською радою Київської області довідки про складові заробітної плати від 19.09.2017 року № М-2331, у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Ірпінського об’єднаного управління пенсійного фонду України Київської області на користь ОСОБА_1 витрати пов’язані зі сплатою судового збору в розмірі 640,0 гривень.

В інший частині позову відмовити.

Повний текст рішення буде виготовлений протягом десяти днів з дня закінчення розгляду справи 09.06.2018 року.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: О.В. Пархоменко