Рішення № 75029574, 05.06.2018, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
05.06.2018
Номер справи
367/9008/16-а
Номер документу
75029574
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 367/9008/16-а

Провадження №2-а/367/57/2018

РІШЕННЯ

Іменем України

04 травня 2018 року Ірпінський міський суд Київської області в складі

головуючого судді Пархоменко О.В.,

з участю секретарів Мидловець М.В., Коваленко С.С.,

позивача ОСОБА_1,

представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

представників відповідача Мілевської Т.Л., Шейн М.П., Криворучко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду із даним позовом, посилаючись на те, що з 11.02.2015 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при цьому розмір його пенсії за віком розрахований з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення.

З 01 грудня 2016 року відповідачем було змінено розрахунок та суму розміру пенсії позивача, а саме під час переведення з одного виду пенсії на інший застосувалась частина 1 ст. 40 Закону в частині щодо під час переходу з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який врахувався під час призначення (перерахунку) попереднього виду пенсії показник середньої заробітної плати був застосований в розмірі 1197,91 грн.

Позивач вважає дії управління ПФУ в м. Ірпені Київської області щодо розрахунку його пенсії за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік протиправними.

При застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1 197,91 грн.) управління ПФУ в м. Ірпені Київсько області керувалось ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені вчасні першій статі 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Позивач вказує, що з даним висновком управління ПФУ в м. Ірпені він не погоджується. Попередній вид пенсії гр. ОСОБА_1 - це пенсія як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу». Згідно Закону України «Про державну службу» пенсії державним службовцям пенсія обчислюється в процентному відношенні від посадового окладу та інших надбавок.

Тобто, при обчисленні пенсії відповідно Закону України «Про державну службу» показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, не враховується.

Отже, до спірних правовідносин не підлягає застосуванню ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

До спірних правовідносин підлягає застосуванню ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

ОСОБА_1 вперше звернувся за призначенням пенсії за віком 11 лютого 2015 року. Отже, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії ОСОБА_1 повинен застосовуватися з середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення.

Оскільки, Закон України «Про державну службу» і Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначають різні підходи (формули) обчислення пенсії за вислугу років та пенсії за віком, в тому що обчислення пенсії за вислугу років не передбачає застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені внески, то можна дійти висновку, що для обчислення пенсії ОСОБА_1 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески, вперше застосовується при значенні пенсії за віком з 11 лютого 2015 року.

Позивач просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення у відповідності до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01 грудня 2016 року.

Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 09 грудня 2016 року відкрито провадження у даній справі та справу призначено до судового розгляду.

В подальшому під час розгляду справи позивач уточнив свої позовні вимоги та крім зазначених у первісній позовній заяві обставин, в уточненій заяві посилався на те, що відповідач зазначену пенсію позивачу призначив, однак потім було змінено розрахунок та суму розміру пенсії позивача, а саме при її розрахунку застосував показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (1197,91 грн.), в зв'язку з тим, що застосував ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач вважає, що дії відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2007 рік є протиправними. Позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку він отримував. Використовуючи своє право на вибір виду пенсії позивач 11.02.2015 року набувши права на пенсію за віком відповідно до ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» звернувся за призначенням пенсії відповідно до вказаної статті до відповідного органу - відповідача.

Однак, відповідачем неправильно визначено, що при реалізації свого права на пенсію відповідно до ст. 26 Закону має відбуватись переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» . Вважає таку позицію відповідача помилковою.

Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Саме при переході з одного виду пенсії на інший відбувається переведення і при цьому правомірним є застосування ч.3 ст. 45 Закону.

Зазначає, що ч. 3 ст. 45 Закону , якою визначено процес переведення з одного виду пенсії на інший в рамках цього закону визначено застосування показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. При цьому пенсія за вислугу років відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначається без застосування такого показника взагалі у процентному відношенні до грошового утримання військовослужбовцям.

Таким чином, показник середньої заробітної плати (доходу) по Україні при розрахунку пенсії позивача вперше було застосовано при обрахунку пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Більше того відповідач формував для позивача зовсім нову пенсійну справу з новим пакетом документів для нової пенсії.

Таким чином Закон № 1058-ІУ визначає інші умови та підстави виходу на пенсію в порівнянні з Законом № 2262-ХІІ, а тому при переході з одного закону на інший фактично відбувається нове призначення пенсії.

Тому, оскільки позивач в лютому 2015 року звернувся до відповідача вперше за призначенням йому нової пенсії за віком відповідно до нового закону 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то при її розрахунку має застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2012, 203, 2014 роки.

В зв»язку із викладеними обставинами позивач просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення у відповідності до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.12.2016 року .

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 позов підтримали, підтвердили обставини, викладені у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Представник відповідача Криворучко Т.В. в судовому засіданні позов не визнала, надала суду письмові заперечення та просила в позові відмовити.

Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1 та представника позивача ОСОБА_3, представника відповідача Криворучко Т.В., вважає заявлений позов таким, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управління ПФУ у Київській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2007 року по 28.02.2015 року.

На облік до Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області пенсія переведена з 01.03.2015 року та розмір пенсії визначений відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом від 21.11.2016 року № 320/Ч-03 Управлінням Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області були надані роз'яснення ОСОБА_1 про те, що в листопаді 2016 року при перевірці його пенсійної справи була виявлена помилка, яка була допущена при переведенні з одного виду пенсії на інший (перехід на пенсію за іншим законом), в частині застосування показника середньої заробітної плати (доходу). За ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( в редакції, чинній з 1 жовтня 2011 року) переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що є на час переведення з одного виду пенсії на інший, одержаних органами Пенсійного фонду.

З 01 грудня 2016 року відповідачем було змінено розрахунок та суму розміру пенсії позивача, а саме під час переведення з одного виду пенсії на інший застосувалась частина 1 ст. 40 Закону в частині щодо під час переходу з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який врахувався під час призначення (перерахунку) попереднього виду пенсії показник середньої заробітної плати був застосований в розмірі 1197,91 грн.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

- пенсія за віком;

- пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

- пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Крім того, згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Тобто частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший вид пенсій призначений цим же Законом.

Як зазначалось раніше, позивача з 01 грудня 2016 року відповідачем було змінено розрахунок та суму розміру пенсії позивача, а саме під час переведення з одного виду пенсії на інший застосувалась частина 1 ст. 40 Закону в частині щодо під час переходу з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який врахувався під час призначення (перерахунку) попереднього виду пенсії показник середньої заробітної плати був застосований в розмірі 1197,91 грн.

Крім того, абз. 2 ч. З статті 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перебачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

За правилами частини другої статті 40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати у галузях економіки по Україні за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012, 2013, 2014 роки.

Згідно правової позиції, щодо застосування частини третьої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладеній у постанові Верховного Суду України по справі від 31.03.2015 №21-612а14, зазначено,що відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно зі статтею 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Враховуючи викладене, суд вважає, що слід задовольнити адміністративний позов, зобов'язати Ірпінське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за 2012, 2013, 2014 роки у відповідності до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.12.2016 року.

На підставі ст. ст. 19, 22, 46, 58 Конституції України, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", керуючись ст. ст. 132, 139, 140, 241-247 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Ірпінське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за 2012, 2013, 2014 роки у відповідності до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.12.2016 року.

Повний текст рішення буде виготовлений протягом десяти днів з дня закінчення розгляду справи 14.05.2018 року.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: О.В. Пархоменко