Рішення № 75025065, 27.06.2018, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2018
Номер справи
824/368/18-а
Номер документу
75025065
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/368/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Боднарюка О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Александру М.М.,

представника позивача Базюк Ю.Р.,

представника відповідача ОСОБА_2,

третьої особи 1 ОСОБА_3,

третя особа 2 не з'явилась,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації до Чернівецької обласної ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_3, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_4, про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації (далі - позивач), звернувся до суду з позовом до Чернівецької обласної ради (далі - відповідач), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 (далі - третя особа 1), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_4 (далі - третя особа 2), в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення ХХІ сесії Чернівецької обласної ради VІІ скликання від 27.03.2018 року № 34-21/18 "Про укладення контракту за результатами конкурсу з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3."

- стягнути з відповідача судовий збір на користь управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації.

Обґрунтовуючи свою правову позицію щодо позовних вимог, позивач зазначив, що рішенням ХХІ сесії Чернівецької обласної ради VІІ скликання від 27.03.2018 року № 34-21/18 "Про укладення контракту за результатами конкурсу з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3.", вирішено за результатами конкурсу укласти контракт строком на 5 років з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3.

19.01.2018 року розпорядженням № 37-р Чернівецької обласної державної адміністрації "Про оголошення конкурсу на посади керівників комунальних закладів культури", оголошено конкурс (окрім іншого) на керівника Чернівецького обласного краєзнавчого музею, даний заклад належить до об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області.

16.02.2018 року позивачем виданий наказ про затвердження складу конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею.

Позивач звертає увагу на те, що відповідно до положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника комунального закладу культури, затвердженого наказом № 26 від 02.02.2017 року, та зареєстрованим в Головному територіальному управлінні юстиції у Чернівецькій області 08.02.2017 року № 7/2479, процедурні питання діяльності конкурсної комісії належать до сфери відання позивача.

За результатами конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею переможцем визнано ОСОБА_4 (результати оформленні протоколами засідання конкурсної комісії від 27.02.2018 року та 06.03.2018 року, протоколом засідання лічильної комісії від 06.03.2018 року).

За результатами конкурсу, 19.03.2018 року позивачем видано наказ № 7-к "Про звільнення ОСОБА_3.", ОСОБА_3 звільнено 20.03.2018 року з посади директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею у зв'язку з закінченням строку дії строкового договору, а наказом від 21.03.2018 № 14-к "Про призначення ОСОБА_4." ОСОБА_4 призначено 21.03.2018 року на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею.

Позивач вважає, що відповідач втрутився в його компетенцію, під час проведення конкурсу, без належних підстав проведення "альтернативного" конкурсного добору на ту ж саму посаду, за результатами якого прийнято спірне рішення.

Посилаючись на норми законодавства України, зокрема на Закон України "Про культуру", оскільки на думку позивача, саме цей закон слід вважати у цих правовідносинах спеціальним законом вказував, що роботу конкурсної комісії забезпечує орган управління та керівник органу управління зобов'язаний призначити переможця конкурсу керівником державного чи комунального закладу культури.

Також позивач зазначив, що відповідно до рішення відповідача від 19.08.1997 "Про делегування повноважень обласній державній адміністрації", Чернівецькій обласній державній адміністрації делеговано повноваження, передбачені ст.44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". З урахуванням цього, посилаючись на приписи Закону України "Про місцеві державні адміністрації", позивач також звертає увагу на те, що факт делегування місцевій державній адміністрацій повноважень, передбачених ст. 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" і факт перебування об'єктів спільної власності територіальних громад в управлінні місцевої державної адміністрації, позбавляє можливості здійснювати ці функції обласну раду в силу відсутності в її складі виконавчого органу ради.

Крім того, позивач вказував, що забезпечення функціонування обласних комунальних закладів культури здійснює обласна державна адміністрація в особі управління культури, тобто фактично позивач здійснює функції з управління комунальними закладами (підприємствами, установами) культури, які є об'єктами спільної власності територіальних громад міст області. Відповідно до Положення про управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, яке затверджене розпорядженням облдержадміністрації від 21.10.2013 року № 660-р, визначено здійснення повноважень, делегованих органами місцевого самоврядування.

Діючою редакцією статуту Чернівецького обласного краєзнавчого музею передбачено функціональну підпорядкованість, підзвітність та підконтрольність юридичної особи - управлінню культури Чернівецької облдержадміністрації.

На думку позивача, органом управління - Чернівецького обласного краєзнавчого музею у розумінні норми ст. 21-1 Закону України "Про культуру" є саме позивач, а повноваження щодо організації та проведення конкурсного добору на посади керівників комунальних закладів культури, які є об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, а також їх призначення, підписання контракту, належить йому.

Також позивач звертав увагу суду на те, що приймаючи спірне рішення, відповідач діяв з порушенням норм законодавства та не у спосіб, що передбачений Законами України Про місцеве самоврядування в Україні", "Про доступ до публічної інформації", Регламентом Чернівецької обласної ради", оскільки проект оскаржуваного рішення був оприлюднений на офіційному веб -сайті Чернівецької обласної ради 23.03.2018 року. Розгляд цього питання на сесійному засіданні відповідачем здійснено 27.03.2018 року, що суперечить вимогам ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

На думку позивача оскаржуване рішення є незаконним та таким, що підлягає скасуванню зважаючи на вищевказані підстави і обставини.

Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, в якому просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В обґрунтування позиції вказав, що не погоджується з доводами відповідача з огляду на наступне.

Пунктом 1.1. Статуту Чернівецького обласного краєзнавчого музею визначено, що Чернівецький обласний краєзнавчий музей є неприбутковою установою, заснованою на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Засновником музею є Чернівецька обласна рада, власником майна - територіальні громади сіл, селищ, міст Чернівецької області.

16.01.2018 року відповідачем листом повідомлено директора обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3 про закінчення терміну дії контракту та про те, що обласна рада оголошує конкурс на заміщення посади директора. Відповідно до пункту 3.3 Статуту Чернівецького обласного краєзнавчого музею встановлено, що очолює музей директор, який призначається та звільняється з посади у відповідності до Положення про порядок призначення та звільнення з посади керівників об'єктів спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області.

13.09.2017 року рішенням XV сесії Чернівецької обласної ради VII скликання, затверджено Положення про порядок призначення і звільнення з посад керівників підприємств, установ, закладів, організацій - об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міс Чернівецької області. Відповідно до пунктів 2.3, 2.3.1 вказаного положення встановлено, що керівники закладів, установ, організацій, які підпадають під дію Закону України "Про культуру", призначається та звільняються з посади відповідно до вимог цього закону та інших нормативно - правових актів, таким чином організація та проведення конкурсу керівників закладів культури здійснюється обласною радою у відповідності Закону України "Про культуру".

17.01.2018 року розпорядженням відповідача оголошеного конкурс на заміщення посади керівника директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею та 20.03.2018 року на підставі рішення конкурсної комісії, ОСОБА_3 визнано переможцем конкурсу.

Відповідач звертає увагу суду на те, що перелік повноважень, які районні і обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям визначений статтею 44 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", серед яких відсутні повноваження призначення та звільнення з посади керівників закладів та установ комунальної власності.

Крім того зазначив, що відповідно до положення про управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації від 21 жовтня 2013 року № 660-р не передбачено повноважень у позивача щодо проведення конкурсу на заміщення вакантних посад закладів культури, а також призначення та звільнення з посади керівників закладів культури та укладення контрактів.

Виходячи з наведеного вище відповідач вважає, що Законом України "Про культуру" не передбачено проведення конкурсу та призначення на посаду шляхом укладання контракту керівників комунальних закладів культури саме органами відповідної адміністрації (виконавчого органу), як на це наголошує позивач, а зазначає лише орган управління яким в даному випадку є відповідач.

Присилаючись на норми Цивільного Кодексу України зазначив, що управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Вказав, що рішення ХХІ сесії Чернівецької обласної ради VІІ скликання від 27.03.2018 року № 34-21/18 "Про укладення контракту за результатами конкурсу з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3." прийняте в межах та на підставі закону.

Що стосується посилання позивача про порушення Закону України "Про доступ до публічної інформації " відповідач зазначив, що проект оскаржуваного рішення винесений на розгляд постійною комісією з питань приватизації та управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області після розгляду 20 березня 2018 року, тому можливості для виконання вимог статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" в повному обсязі враховуючи приписи статті 21-5 Закону України "Про культуру " є неможливим.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що твердження відповідача у справі про те, що відповідач є органом управління комунальним закладом культури в розумінні норм Закону України "Про культуру" є необґрунтованим і безпідставним, оскільки законодавчий аспект управління об'єктами спільної власності територіальних громад позбавляє можливості здійснювати ці функції відповідача в силу відсутності в його складі виконавчого органу ради (виконавчого комітету).

На думку позивача, порушення відповідачем вимог норм частини 3 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" є самостійною підставою для визнання судом протиправним та скасування спірного рішення.

Таким чином, позивач вважає, що викладена у відзиві відповідача аргументація не спростовує законності та обґрунтованості позовних вимог.

Відповідачем до суду подано заперечення на відповідь на відзив, в обґрунтування яких посилається на те, що відповідно до аналізу Положення про управління культури Чернівецької обласної адміністрації, відсутні будь-які посилання на те, що керівництво об'єктами культури спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернівецької області здійснює відповідно до делегованих відповідачем повноважень позивач.

Відповідно до статті 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не вбачається таких делегованих повноважень, як призначення і звільнення з посади курівників закладів та установ комунальної власності.

Крім того відповідач зауважив, що жодним законодавчим актом не здійснено розподіл функцій з управління установою та управління майном даної установи, а тому відповідний розподіл є припущенням позивача.

Третя особа 1 подала до суду заперечення на позовну заяву, просила відмовити в задоволенні адміністративного позову, в обґрунтування яких зазначила, що до конкурсу на заміщення посади директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею допущено особу, яка не відповідає вимогам Закону України "Про культуру", зокрема відсутній необхідний стаж роботи у сфері культури. На її думку непрофесійне керівництво знищить Чернівецький обласний краєзнавчий музей, як пам'ятник багатьом поколінням буковинців.

26 квітня 2018 року ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження у справі з викликом осіб, та призначено судовий розгляд на 24 травня 2018 року, залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_3.

26 квітня 2018 року ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду забезпечено в частині адміністративний позов шляхом зупинення дії рішення ХХІ сесії Чернівецької обласної ради VІІ скликання від 27.03.2018 року № 27.03.2018 року № 34-21/18 "Про укладення контракту за результатами конкурсу з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3.".

29 травня 2018 року ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_4.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі посилаючись на доводи викладенні в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив про задоволення позовних вимог з підстав наведених у відзиві.

Третя особа 1 в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову, підтримала свою позицію викладену в запереченнях проти позову.

Третя особа 2 письмових пояснень стосовно позову не надала та до суду не з'явилась, хоча про час, місце та дату судового засідання належним чином була повідомлена.

Відповідно до частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників справи, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

19.08.1997 року Рішенням XV сесії XXII Чернівецької обласної ради "Про делегування повноважень обласній державній адміністрації", делегованого обласній державній адміністрації повноваження передбаченні статтею 44 Закону України" Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року. (а.с.41)

20.03.2013 року укладений строковий трудовий договір між органом управління - Чернівецькою обласною радою, галузевим управлінням - управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації та керівником - директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3

Згідно пункту 6 строкового трудового договору - договір діє з 20 березня 2013 року до 20 березня 2018 року. (а.с.91-93)

21.10.2013 року Розпорядженням № 660-р Чернівецької обласної державної адміністрації затверджено Положення про управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації. (а.с.42)

Судом досліджено Положення про управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації . (а.с.43-47)

Відповідно до абзацу 13 пп.10 пункту 5 Положення, визначено, що Управління відповідно до визначених повноважень та покладених забезпечує здійснення повноважень, делегованих органами місцевого самоврядування.

20.10.2016 року Розпорядженням голови обласної ради № 213, затверджено Статут Чернівецького обласного краєзнавчого музею. (а.с.48-56)

Згідно пункту 1.1 Статуту Чернівецького обласного краєзнавчого музею - Чернівецький обласний краєзнавчий музей є неприбутковою установою, заснованою на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Засновником музею є Чернівецька обласна рада, власником майна - територіальні громади сіл, селищ, міст Чернівецької області.

Відповідно до пункту 3.3 Статуту, очолює музей директор, який призначається та звільняється з посади у відповідності до Положення про порядок призначення та звільнення з посади керівників об'єктів спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області.

02.02.2017 року наказом № 26 Чернівецької обласної державної адміністрації управління культури, затверджено Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника комунального закладу культури, що належать до сфери відання управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації. (а.с.21)

Судом досліджено Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника комунального закладу культури, що належать до сфери відання управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації з додатками. (а.с.22- 31)

Згідно пункту 1 Положення, це Положення визначає процедуру формування, організації роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника комунального закладу культури, що належить до сфери відання управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, та порядок добору її членів.

13.09.2017 року Рішенням № 164-15/17 XV сесії VII скликання Чернівецької обласної ради, затверджено Положення про порядок призначення та звільнення з посади керівників об'єктів спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області. (а.с.97)

Судом досліджено Положення про порядок призначення та звільнення з посади керівників об'єктів спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області. (98-112)

Відповідно до пункту 2.3 Положення, керівники закладів, установ, організацій, які підпадають під дію Законів України "Про вищу освіту", "Про культуру", призначаються та звільняються з посади відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів.

Згідно пункту 2.3.1 Положення, організація та проведення конкурсу керівників закладів культури здійснюються обласною радою у відповідності до Закону України "Про культуру".

10.01.2018 року на адресу Чернівецької обласної ради надійшов лист від Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації (лист № 01/14-20), щодо повідомлення керівників закладів культури і мистецтва, в тому числі директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3 про закінчення терміну дії контракту 20 березня 2018 року. (а.с.95)

16.01.2018 року виконавчим апаратом Чернівецької обласної ради повідомлено (лист 01-14/39-47) директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3 про закінчення терміну дії контракту та про те, що обласна рада оголошує конкурс на заміщення посади директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею. (а.с.86)

17.01.2018 року Розпорядженням голови Чернівецької обласної ради № 10 "Про оголошення конкурсного добору на заміщення посад керівників комунальних закладів культури і мистецтв", оголошеного конкурс на заміщення посади директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею. ( а.с.113-114)

19.01.2018 року Розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації № 37-р, "Про оголошення конкурсу на посади керівників комунальних закладів культури", оголошено конкурс на посади керівників комунальних закладів культури: (окрім іншого) Чернівецького обласного краєзнавчого музею. (а.с. 17)

25.01.2018 року Розпорядженням голови Чернівецької обласної ради, оголошено добір кандидатур від громадських організацій у сфері культури для включення до складу конкурсної комісії з конкурсного добору на посади керівників комунальних установ культури області. (а.с. 116)

15.02.2018 року Чернівецькою обласною радою отримано заяву ОСОБА_3 (заява датована 14.02.2018р.) з додатками про допуск на участь в конкурсі на заміщення вакантної посади директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею. (а.с.119)

16.02.2018 року Наказом № 43 управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, затверджено склад конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею. (а.с.19)

19.02.2018 року Розпорядженням голови Чернівецької обласної ради № 32 створено комісію з питань конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею та призначено перше засідання конкурсної комісії на 05 березня 2018 року. (а.с.122)

27.02.2018 року складено протокол першого засідання конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, за результатами якого розміщено матеріали першого засідання комісії з конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею на сайті управління культури та сайті обласної державної адміністрації. (а.с.32-33)

05.03.2018 року Чернівецькою обласною радою складено протокол № 1 засідання конкурсної комісії з добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, за результатами якого вирішили призначити друге засідання конкурсної комісії з добору директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею на 13 березня 2018 року. (а.с.120-121)

06.03.2018 року складено протокол другого засідання конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, за результатами якого, керуючись пунктом 11 та 12 статті 21-5 Закону України "Про культуру" визнано переможцем конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_4. (а.с.34-36)

06.03.2018 року складено протокол засідання лічильної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, за результатами якого переможцем конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею визнано ОСОБА_4. (а.с.37)

13.03.2018 року Чернівецькою обласною радою складено протокол № 1 засідання конкурсної комісії з добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, за результатами якого вирішили, визнати переможцем конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_6, та повідомити її про результати конкурсу. (а.с.123-124)

16.03.2018 року ОСОБА_3 подано заяву до Чернівецької обласної ради з проханням призначити на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, на повний термін за результатами рішення конкурсної комісії. (а.с.125)

19.03.2018 року Наказом № 7-к управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації "Про звільнення ОСОБА_3.", звільнено 20 березня 2018 року ОСОБА_3 з посади директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею у зв'язку із закінченням строку дії трудового договору. (а.с.39)

20.03.2018 року висновком постійної комісії з питань приватизації та управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області Чернівецької обласної ради, рекомендовано голові обласної ради продовжити дію контракту з ОСОБА_3 на період до призначення її рішенням сесії обласної ради. (а.с.126)

20.03.2018 року Розпорядженням голови Чернівецької обласної ради № 54, продовжено дії контрактів з керівниками комунальних закладів культури і мистецтва на строк з 21.03.2018 року до призначення рішення сесії обласної ради. (а.с. 127)

20.03.2018 року між органом управління - Чернівецькою обласною радою та директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею - ОСОБА_3, укладено додаткову угоду № 1 до контракту від 20 березня 2013 року , якою викладено п.6.1. договору в такій редакції: "цей контракт діє з 20 березня 2013 року до призначення керівника рішенням сесії обласної ради ". (а.с.128)

21.03.2018 року Наказом № 14- к управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації "Про призначення ОСОБА_4.", призначено з 21 березня 2018 року ОСОБА_4 на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею. (а.с.40)

23.03.2018 року оприлюднено проект рішення "Про укладення контракту за результатами конкурсу з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3.", яким вирішено - за результатами конкурсу укласти контракт строком на 5 років з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3, що вбачається згідно з витягу реєстру проектів рішень оприлюднених на сайті Чернівецької обласної ради. (а.с.130)

27.03.2018 року прийнято рішення ХХІ сесії Чернівецької обласної ради VІІ скликання № 34-21/18 "Про укладення контракту за результатами конкурсу з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3.", яким вирішено - за результатами конкурсу укласти контракт строком на 5 років з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3. (а.с.16)

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення нормативно-правових актів, та робить висновки по суті спору.

Відповідно до положень статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникли з даного спору врегульовано Законом України "Про культуру", Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими нормативно правовими актами законодавства України.

Судом встановлено, що відповідно до рішення ХХІ сесії Чернівецької обласної ради VІІ скликання від 27.03.2018 року № 34-21/18 "Про укладення контракту за результатами конкурсу з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3.", укладено контракт з ОСОБА_3 на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею.

Підставою для звернення позивача до суду з даними адміністративним позовом є, на думку позивача, відсутність компетенції Чернівецької обласної ради щодо оголошення конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, а також призначення за його результатами переможця конкурсного добору на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею.

28 січня 2016 року №955-VIII прийнято Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури, яким внесено зміни до законодавчих актів України, в тому числі до Закону України "Про культуру".

Метою зазначеного закону є встановлення прозорої конкурсної процедури призначення керівників закладів культури, визначення чітких характеристик професійних та особистих якостей особи для зайняття цієї посади. Запропонована законодавцем колегіальність у прийнятті рішення про призначення комісією спрямована на зростання професійності керівників закладів культури, їх авторитету, престижу займаної посади, особистої мотивації в удосконаленні професійних якостей, а також забезпечує ротацію кадрів та рівні можливості усіх кандидатів.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про культуру" від 14.12.2010 №2778-VI (далі Закон №2778-VI) передбачені особливості трудових відносин та працевлаштування в закладах культури, а саме, керівники державних та комунальних закладів культури призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту строком на п'ять років за результатами конкурсу.

Статтею 21-1, зазначеного Закону №2778-VI, передбачені вимоги до керівника державного чи комунального закладу культури, статтею 21-2 передбачений порядок конкурсного добору керівника державного чи комунального закладу культури, а статтями 21-3 та 21-4 передбачений склад, порядок формування і повноваження конкурсної комісії та встановлений перелік документів для участі в конкурсі.

Згідно частини 3 та 4 статті 21-2 Закону №2778-VI організацію та проведення конкурсного добору, а також роботу конкурсної комісії забезпечує орган управління.

Орган управління оголошує конкурс на посаду керівника державного чи комунального закладу культури не пізніш як за два місяці до завершення строку повноважень керівника державного чи комунального закладу культури відповідно до контракту або впродовж семи днів з дня дострокового припинення його повноважень.

Статтею 21-5 Закону №2778-VI встановлений порядок добору кандидатів на посаду керівника державного чи комунального закладу культури та призначення керівника.

Відповідно до пункту 15 статті 21-5 Закону №2778-VI, керівник органу управління зобов'язаний призначити переможця конкурсу керівником державного чи комунального закладу культури не пізніше двох місяців з дня оголошення конкурсу. Підставою для видання наказу про призначення керівника державного чи комунального закладу культури є підписання контракту.

Разом з тим, згідно із пунктами 20, 27 частини 1, 2 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" від 21.05.1997 №280/97 (далі Закон - №280/97), визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників; прийняття рішень щодо делегування місцевим державним адміністраціям окремих повноважень районних, обласних рад.

Районні і обласні ради можуть розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до їх відання цим та іншими законами.

Перелік повноважень, які районні і обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям визначений статтею 44 даного Закону №280/97.

Відповідно до статті 44 Закону №280/97, районні, обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям такі повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідно районів і областей, цільових програм з інших питань, а в місцях компактного проживання національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку, проектів рішень, інших матеріалів з питань, передбачених цією статтею; забезпечення виконання рішень ради; підготовка пропозицій до програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідно областей та загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального та культурного розвитку України; забезпечення збалансованого економічного і соціального розвитку відповідної території, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів; підготовка і подання до відповідних органів виконавчої влади фінансових показників і пропозицій до проекту Державного бюджету України; сприяння інвестиційній діяльності на території району, області; об'єднання на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій, розташованих на відповідній території, і населення, а також бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури, шляхів місцевого значення, на капітальний та поточний ремонт вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах) та на заходи щодо охорони праці та охорони навколишнього природного середовища; залучення в порядку, встановленому законом, підприємств, установ та організацій, які не належать до комунальної власності, до участі в обслуговуванні населення відповідної території, координація цієї роботи; затвердження маршрутів і графіків руху місцевого пасажирського транспорту незалежно від форм власності, узгодження цих питань стосовно транзитного пасажирського транспорту; підготовка питань про визначення у встановленому законом порядку території, вибір, вилучення (викуп) і надання землі для містобудівних потреб, визначених містобудівною документацією; організація охорони, реставрації, використання пам'яток історії та культури, архітектури і містобудування, палацово-паркових, паркових та садибних комплексів, природних заповідників місцевого значення; підготовка висновків щодо проектів місцевих містобудівних програм відповідних адміністративно-територіальних одиниць, що затверджуються сільськими, селищними, міськими радами;видача замовникам відповідно до законодавства містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок за межами населених пунктів; забезпечення відповідно до законодавства розвитку науки, усіх видів освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, туризму; сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел, роботі творчих спілок, національно-культурних товариств, асоціацій, інших громадських та неприбуткових організацій, які діють у сфері освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, сім'ї та молоді; підготовка і подання на затвердження ради пропозицій щодо організації територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками історії або культури, які охороняються законом, підготовка і подання на затвердження ради пропозицій щодо оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами "сезону тиші" з обмеженням господарської діяльності та добуванням об'єктів тваринного світу; вжиття необхідних заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій відповідно до закону, інформування про них населення, залучення в установленому законом порядку до цих робіт підприємств, установ та організацій, а також населення; координація на відповідній території діяльності місцевих землевпорядних органів; здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; забезпечення виконання заходів з відстеження результативності регуляторних актів, прийнятих районними, обласними радами.

Крім повноважень, зазначених у частині першій цієї статті, обласні ради делегують обласним державним адміністраціям такі повноваження: визначення відповідно до закону розміру відрахувань підприємствами, установами та організаціями, що надходять на розвиток шляхів загального користування в області; погодження у випадках, передбачених законом, з відповідними сільськими, селищними, міськими радами питань щодо розподілу коштів за використання природних ресурсів, які надходять до фондів охорони навколишнього природного середовища; підготовка проектів рішень про віднесення лісів до категорії захисності, а також про поділ лісів за розрядами такс у випадках і порядку, передбачених законом; прийняття у встановленому законом порядку рішень про заборону використання окремих природних ресурсів загального користування; визначення відповідно до законодавства режиму використання територій рекреаційних зон; затвердження для підприємств, установ та організацій, розташованих на відповідній території, лімітів викидів і скидів забруднюючих речовин у довкілля та лімітів розміщення відходів у випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 1 Закону - №280/97 визначено, що делеговані повноваження - повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження місцевого самоврядування, делеговані їм відповідними радами, Кабінет Міністрів України в межах, визначених законами України, може передавати місцевим державним адміністраціям окремі повноваження органів виконавчої влади вищого рівня. Передача місцевим державним адміністраціям повноважень інших органів супроводжується передачею їм відповідних фінансових, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для здійснення цих повноважень.

Судом встановлено, що рішенням XV сесії XXII Чернівецької обласної ради від 19.08.1997 року "Про делегування повноважень обласній державній адміністрації", делегованого обласній державній адміністрації повноваження передбаченні статтею 44 Закону України" Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року

Відповідно до статті 119 Конституції місцеві державні адміністрації на відповідній території забезпечують: (окрім іншого) виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку.

З аналізу наведених вище норм закону, не вбачається таких делегованих повноважень, як призначення і звільнення з посади керівників закладів та установ комунальної власності.

Відповідно до покладених завдань і визначених повноважень у Положенні про управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації від 21 жовтня 2013 року № 660-р - за управлінням культури Чернівецької ОДА не визначено повноважень щодо проведення конкурсу на заміщення вакантних посад закладів культури, а також призначення та звільнення з посади керівників закладів культури та укладання контрактів.

З огляду на викладене слід дійти висновку, що Чернівецька обласна державна адміністрація наділена лише вищевказаними делегованими повноваженнями, серед яких відсутні повноваження управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст. А тому, управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад, призначення і звільнення їх керівників відноситься до виключної компетенції обласної ради.

З досліджених судом матеріалів адміністративної справи вбачається, зокрема (установчих документів), що між позивачем та відповідачем в жодному документі не визначено чітко хто ж є органом управління краєзнавчого музею. Натомість, як вказувалось вище засновником музею є Чернівецька обласна рада, а власником є територіальна громада.

Аналіз наведених вище норм законодавства, установчих і статутних документів дає підстави для висновку, що Чернівецька обласна рада є органом управління Чернівецького обласного краєзнавчого музею, оскільки відповідно до положень Закону України "Про культуру" та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", саме до її повноважень віднесено оголошення конкурсного добру на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею та призначення за його результатами переможця на посаду директора музею, що також підтверджується п.2.3 Положенням про порядок призначення, і звільнення з посад керівників підприємств, установ, закладів, організацій - об'єктів спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Чернівецької області. Зокрема, зміст цього пункту чітко визначає, що: «Керівники закладів, установ, організацій, які підпадають під дію Законів України «Про вищу освіту, «Про культуру», призначаються та звільняються з посади відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів».

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач, як орган управління закладу культури Чернівецького обласного краєзнавчого музею, в даних правовідносинах діяв у межах встановленої власної компетенції та відповідно до вимог чинного законодавства України, а відтак доводи позивача щодо відсутності компетенції, приймати оскаржуване рішення не знайшли свого правового обґрунтування в ході розгляду справи.

Крім того суд зазначає, що приписами Закону України "Про культуру" не передбачено проведення конкурсу та призначення на посаду шляхом укладання контракту керівників комунальних закладів культури саме органами відповідної адміністрації (виконавчого органу), як стверджує позивач у своїх доводах, а вказано лише орган управління яким в даному випадку, як встановлено судом є Чернівецька обласна рада.

Щодо посилань позивача про порушення відповідачем Закону України "Про доступ до публічної інформації" суд зазначає, що предметом даного спору є відповідність чинному законодавству акта індивідуальної дії, оскільки спірне рішення ради стосується кола конкретних осіб та їх правовідносин, обумовлених цим рішенням, а також містить чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень цих осіб. Таким чином, зазначене рішення може бути оскаржене лише особами, права та інтереси яких цим рішенням порушені. Іншими словами, не оприлюднення проекту рішення, само по собі не вплинуло на права та інтереси позивача. Слід також зазначити і те, що обумовлена вище процедура призначення керівника об'єктивно не дала можливості дотриматись строків оприлюднення рішення визначених Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Надаючи правову оцінку твердженням третьої особи 1, щодо не відповідності кваліфікаційним вимогам кандидата - ОСОБА_4 на посаду директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею, суд зазначає, що такі твердження за своїм змістом не є визначальними при вирішені вказаного спору з урахуванням наведених висновків суду в частині компетенції органу, який наділений повноваженнями на проведення конкурсу.

Однак, суд вважає за необхідне також зазначити і те, що відповідно до пунктів 6, 7 ст.21-5 Закону України "Про культуру", на першому засіданні конкурсна комісія розглядає документи, подані кандидатами на посаду керівника державного чи комунального закладу культури, на відповідність кваліфікаційним вимогам. Результати розгляду невідкладно повідомляються кандидатам електронною поштою чи іншим засобом зв'язку, зазначеним в автобіографії.

Особа не допускається до участі в доборі кандидатів на посаду керівника державного чи комунального закладу культури у разі невідповідності вимогам, зазначеним у статті 21-1 цього Закону, за рішенням конкурсної комісії.

В свою чергу, згідно пункту 7 статті 21-3 Закону України "Про культуру" не допускається втручання в діяльність конкурсної комісії будь-яких органів влади, а також учасників конкурсу.

Отже, з аналізу вищевказаних положень Закону України "Про культуру" вбачається, що вирішення питання про допуск особи до участі у конкурсі є виключними повноваженням комісії з проведення конкурсу, а тому твердження третьої особи не знайшли свого правового обґрунтування.

Верховним судом у постанові від 14.03.2018 в справі №167/221/17, зроблено висновок про те, що за своєю правовою природою повноваження конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу у спірних правовідносинах є дискреційним повноваженням даного органу.

Відповідно до частини 6 статті 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" та статті 242 КАС України, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

З огляду на вищевикладені норми законодавства та висновки Верховного Суду щодо їх застосування, суд вважає, вимогу позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення ХХІ сесії Чернівецької обласної ради VІІ скликання від 27.03.2018 року № 34-21/18 "Про укладення контракту за результатами конкурсу з директором Чернівецького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3." не підлягає до задоволення.

Суд при вирішенні справ щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень перевіряє відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 2 статті 2 КАС України критеріям, які кореспондуються з частиною 2 статті 19 Конституції України, відповідно до яких органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З рахуванням вищенаведеного, суд вважає, що відповідач довів правомірність своїх дій та рішень, а тому у задоволенні позовних вимог управління культури Чернівецької обласної адміністрації, слід відмовити повністю.

Як зазначалось вище, у вказаній адміністративній справі судом винесена ухвала про забезпечення позову в частині вимог.

Відповідно до частини 6 статті 157 КАС України у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо відмови у задоволенні позову заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним судовим рішенням.

Враховуючи те, що позивачу відмовлено в задоволенні позову, суд не вирішує питання про скасування заходів забезпечення позову, оскільки такі заходи зберігаються виключно до набрання законної сили цього судового рішення.

Оскільки в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Повне судове рішення складено 02 липня 2018 р.

Суддя Боднарюк О.В.