
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 червня 2018 р. № 820/2286/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративний позов та додані до нього документи ОСОБА_1 (вул. Пушкіна, буд. 67-А,смт. Новопокровка, Чугуївський район, Харківська область,63523) до Комісії Головного Управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (вул. Народного Ополчення, 9а, Київ, 03151) про визнання протиправним та скасування рішення, - -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Головного Управління Національної гвардії України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій від 28 грудня 2017 року, оформлене протоколом засідання комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій № 54 від 28 грудня 2017 року, яким ОСОБА_1 було відмовлено в наданні статусу учасника бойових дій;
- зобов'язати Комісію Головного управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій повторно розглянути документи щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся до відповідача із заявою та відповідними документами щодо надання статусу учасника бойових дій, однак рішенням, яке оформлене протоколом комісії від 28.12.2017 року № 54 ОСОБА_1 відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, оскільки відсутні правові підстави, бо термін залучення ОСОБА_1 до проведення АТО складає 6 календарних днів, що не відповідає вимогам пункту 21 Порядку надання статусу учасника бойових дій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413. Позивач вважає, що факт його перебування в зоні проведення антитерористичної операції підтверджується відповідними документами та відмова відповідача у наданні йому статусу учасника бойових дій є протиправною.
Представником відповідача на виконання ухвали через канцелярію суду надано відзив, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що повертаючи документи про надання позивачу статусу учасника бойових дій, комісія правомірно застосувала законодавство, чинне на момент прийняття оскаржуваного протоколу, діяла у межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, у зв`язку з чим не порушила прав, свобод та інтересів позивача, за захистом яких останній звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
11.06.2015 року відповідно до Указу Президента України від 14.01.2015 року № 15 "Про часткову мобілізацію" ОСОБА_1 був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Наказом командира військової частини 3017 від 18.06.2015 № 179 позивача було зараховано в списки особового складу частини.
Під час проходження служби у військовій частині 3017 позивача з 12.07.2015 по 17.07.2015 року було відряджено до м.Слов`янськ для виконання завдань згідно із Законом України "Про боротьбу з тероризмом".
Наказом командира військової частини 3017 від 08.07.2016 року № 137 позивача виключено зі списків особового складу частини.
ОСОБА_1 звернувся до Комісії Головного управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із заявою та відповідними документами щодо надання статусу учасника бойових дій.
В рішенні, оформленому протоколом Головного управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій від 28.12.2017 року № 54 п. 192 зазначено, що правових підстав для надання статусу учасника бойових дій позивачу немає, оскільки термін залучення ОСОБА_1 до проведення АТО складає 6 календарних днів, що не відповідає вимогам пункту 21 Порядку надання статусу учасника бойових дій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413. Документи повернуті до військової частини 3017.
Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також брали участь в антитерористичній операції. Перелік осіб, які є учасниками бойових дій та брали участь в антитерористичній операції, визначається Кабінетом Міністрів України.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначено Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції; працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.
Пунктами 3, 4 Порядку № 413 визначено, що райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення визначаються Антитерористичним центром при СБУ.
Підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення); для осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку, - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення або направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень), а також документи, що були підставою для прийняття керівниками підприємств, установ, організацій рішення про направлення осіб у таке відрядження.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 413 для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Таким чином, на час виникнення у позивача права на отримання статуту учасника бойових дій законодавство України не містило обов'язкових вимог щодо тривалості строку перебування безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції, зокрема, осіб рядового і начальницького складу, військовослужбовців, працівників МВС, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Згідно витягу з протоколу № 54, рішення від 28.12.2017 року прийнято відповідачем за результатами розгляду наступних документів: довідки від 14.11.2017 № 1174/АТО, виданої командиром в/ч 3017; копії посвідчення про відрядження, виданої в/ч 3017 від 12.07.2015 № 2559; витягу з наказу командира в/ч 3017 від 13.07.2015 № 201 ДСК (с/ч); витягу з наказу командира в/ч 3017 від 17.07.2015 № 208 ДСК (с/ч); витягу з наказу першого заступника керівника АТЦ при СБУ від 17.07.2015 № 198 (с/ч); витягу з наказу першого заступника керівника АТЦ при СБУ від 20.07.2015 № 201 (с/ч); витягу з наказу керівника АТЦ при СБУ від 23.07.2015 № 0160.
Із матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 був відряджений на 6 днів до міста Слов`янськ, з 12.07.2015 по 17.07.2015 року..
Наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 № 33/6/а "Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення" відповідно до статей 5, 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України", уведеного в дію Указом Президента від 14 квітня 2014 року N 405, пункту 3 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N 413, наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07 квітня 2014 року N 33/55т "Про проведення антитерористичної операції" та від 14 вересня 2014 року N 33/752т "Про визначення меж проведення антитерористичної операції" наказано: визначити такі райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення: Донецька і Луганська області - з 07 квітня 2014 року; Харківська область - з 07 квітня 2014 року до 14 вересня 2014 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 року № 602 "Про внесення змін до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення" у редакції, що діє з 16.09.2016, доповнено Порядок пунктом 21 такого змісту: "21. Статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення. Особам, які брали участь у виконанні бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, у проведенні розвідувальних заходів, що підтверджено оперативним штабом з управління антитерористичною операцією, а також які отримали поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), статус учасника бойових дій надається незалежно від кількості днів залучення їх до проведення антитерористичної операції.".
Також постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 № 602 "Про внесення змін до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення" у редакції, що діє з 16.09.2016, пункт 4 викладено в такій редакції: "4. Підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення; для осіб, які залучалися до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів, - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів; для осіб, які отримали поранення, контузії, каліцтва (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв; для осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку, - документи про залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, передбачені абзацами другим - четвертим цього пункту, або нотаріально завірені свідчення не менше ніж двох свідків із числа осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які разом із такою особою брали участь в антитерористичній операції та отримали статус учасника бойових дій або інваліда війни, у разі підтвердження суб'єктами боротьби з тероризмом факту взаємодії зазначених осіб (особисто або під час перебування у складі добровольчих формувань) із Збройними Силами, МВС, Національною гвардією та іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями та правоохоронними органами; для осіб, які проходять службу (працюють) у військових частинах (органах, підрозділах), установах та організаціях або на підприємствах, які постійно дислокуються чи розташовані безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення.".
Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 "У справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів)" положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Таким чином, приписи пункту 2-1 Порядку № 413, яким доповнено Порядок № 413 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 р. N 602, та абзацу 3 пункту 4 Порядку № 413 у редакції згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 р. N 602, не мають зворотної сили, а тому не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що при прийнятті рішення, оформленого протоколом 54, від 27.12.2017 року про повернення документів щодо ОСОБА_1 до військової частини 3017 та фактично відмовляючи цим в наданні статусу учасника бойових дій позивачу, Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Головного Управління Національної гвардії України діяла без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому вказане рішення в частині п. 192 є протиправним та підлягає скасуванню.
Також, враховуючи те, що суд визнає протиправним п. 192 протоколу Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Головного Управління Національної гвардії України № 54 від 27 грудня 2017 року, то вважає за необхідне зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Головного Управління Національної гвардії України повторно розглянути документи щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, з урахуванням висновків суду у даній справі.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комісії Головного Управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати п. 192 рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Головного управління Національної гвардії України, оформлене протоколом засідання комісії № 54 від 28 грудня 2017 року, щодо ОСОБА_1.
Зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Головного управління Національної гвардії України повторно розглянути документи щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, з урахуванням висновків суду та прийняти відповідне рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.