Рішення № 75023084, 02.07.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2018
Номер справи
814/786/18
Номер документу
75023084
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 липня 2018 р. № 814/786/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, Миколаїв, 54050

до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056

про:визнання протиправною та скасування постанови від 14.12.2017 № 009878,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 14.12.2017 р. № 009878.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що не є перевізником, а транспортний засіб передала в оренду іншому суб’єкту господарювання, відтак, не може бути суб’єктом відповідальності за ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі – Закон № 2344).

Відповідач не надав відзиву на позовну заяву.

21.06.2018 р. представник позивача подав клопотання про прийняття рішення без його участі.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд дійшов висновку, що позов належить задоволенню, виходячи з наступного:

Позивач зареєстрована як фізична особа-підприємець, одним із видів діяльності якої є надання в оренду вантажних автомобілів.

З січня 2017 р. у власності позивача перебуває вантажний сідловий тягач DAF 95 XF 430, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом самоскидом Inter Cars NW, реєстраційний номер НОМЕР_2 (у власності позивача з листопада 2016 р.).

17.01.2017 р. на підставі договору № 1701/1 позивач передала в оренду ТОВ "Тіда" вантажний сідловий тягач DAF 95 XF 430, реєстраційний номер НОМЕР_1. Сторонами договору підписано акт приймання-передачі від 17.01.2017 р. і акт надання послуг від 29.12.2017 р. № 20.

03.11.2017 р. посадовими особами відповідача складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом щодо транспортного засобу DAF 95 XF 430, реєстраційний номер НОМЕР_1. Актом зафіксовано порушення ч. 1 абзацу 3 ст. 60 Закону № 2344: надання послуг з перевезення вантажу (щебінь) без наявності оформлених документів, передбачених ст. 48 цього Закону, а саме: відсутні посвідчення водія, поліс обов’язкового страхування водія від нещасних випадків на транспорті, поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, товарно-транспортна накладна, протокол проходження технічного огляду транспортного засобу, індивідуально-контрольна книжка водія, протокол повірки та адаптації тахографа.

На підставі акту перевірки відповідачем 14.12.2017 р. винесено постанову 009878, якою до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 1700 грн.

Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 р., передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників регулює Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 р. № 1567 (далі - Порядок № 1567).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Згідно п. 3 Порядку № 1567 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Відповідно до п. 4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до ст. 48 Закону № 2344 автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Згідно ст. 60 Закону № 2344 за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, передбачені ст. 60 Закону № 2344 адміністративно-господарські штрафи, застосовуються лише до автомобільних перевізників.

Визначення автомобільного перевізника наведено в ст. 1 Закону № 2344. Так, автомобільним перевізником є фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Належними та допустимими доказами, які не спростовані відповідачем доведено, що позивач безпосередньо не здійснює перевезення вантажів, а лише надає в оренду власний транспортний засіб.

Згідно зі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у відповідача були відсутні правові підстави для застосування до позивача штрафу, за порушення ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у зв’язку з чим позовні вимоги слід задовольнити.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності оскаржуваної постанови.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надала квитанцію про сплату судового збору в сумі 704,80 грн., що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 14.12.2017 р. № 009878.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (ідентифікаційний код 39816845) судовий збір у сумі 704,80 (сімсот чотири грн 80 коп.) грн на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі 02.07.2018 р.

Суддя Н.В. Лісовська