
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1570/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я.
розглянувши у письмовому провадженні у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними та зобов'язати вчинити дії щодо нарахування пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) звернувся в суд з позовом до Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (Львівська область, Стрийський район, м.Стрий, вул.Олесницького,4) про:
- визнання протиправними дії щодо застосування величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% при призначенні пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 р. № 1058-IV;
- зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 р. № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1.35%, починаючи з 24.10.2017 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що він є пенсіонером та отримує з 15.03.2007 року пенсію по інвалідності, 24.10.2017 року позивач звернувся до Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області з заявою про призначення йому пенсії за віком. Листом від 10.01.2018 року позивачем було надано для ознайомлення Розпорядження про призначення пенсії № 131215 від 08.11.2017 року. В даному Розпорядженні зазначено «Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1.35», однак фактично розрахунок пенсії проведено з Коефіцієнтом стажу 1. Відповідач вважає такі дії, щодо застосування Коефіцієнтом стажу 1 замість застосування Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1.35 неправомірними, такими що порушують його права та підлягає скасуванню. Просить позов задовольнити повністю.
До суду від відповідача 01.06.2018 року надійшов письмовий відзив, в якому він просить суд відмовити у задоволенні позовну із посиланням на те, що Стрийське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Львівської області при призначенні позивачу пенсії за віком діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Крім того, суд в порядку ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України за клопотанням представника відповідача вирішив допустити процесуальне правонаступництво у справі, а саме замінити відповідача, Стрийське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Львівської області, на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, давши їм оцінку, суд виходив з наступного.
15.03.2007 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, інвалід 3 групи, було надано пенсію по інвалідності.
24.10.2017 року позивач звернувся із заявою до Стрийського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області про призначення пенсії за віком.
Супровідним листом від 10.01.2018 року відповідачем було направлено позивачу розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії № 131215 від 08.11.2017 року в якому зазначено «Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1.35», однак фактично розрахунок пенсії проведено з Коефіцієнтом стажу 1, в розмірі 0,41333.
Не погоджуючись з останнім позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України та Законом № 1058-ІV.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом № 1058-ІV визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також врегульовано порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
З 15.03.2007 року позивач перебував, як пенсіонер на обліку у відповідача, та отримував пенсію як інвалід 3 групи (онкозахворювання).
З 24.10.2017року позивача переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком та застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % відповідно до п. 4-3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV.
Зокрема, вказаною нормою передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Проте, при вирішенні питання правомірності таких дій відповідача, судом встановлено таке.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 9 Закону України № 1058-ІV за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 45 цього Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що вимогами ч. 3 ст. 45 Закону № 1058- ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Як вже зазначалося, відповідно до вимог п. 4-3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Крім того, згідно з вимогами п. 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, з 1 жовтня 2017 р. по 31 грудня 2017 р. при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
А отже, позивач з 15.03.2007 року отримував пенсію як інвалід 3 групи (онкозахворювання), а пенсія за віком йому не призначалась, і лише після досягнення пенсійного віку 60 років, останній скористався своїм правом на отримання пенсії за віком та звернувся до відповідача щодо призначення вперше пенсії за віком саме 24.10.2017 року.
Оскільки правом на отримання пенсії за віком позивач скористався у період з 01.10.2017 року по 31.12.2017 року, тому згідно з п. 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV при призначенні пенсії повинна застосовуватися середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час призначення позивачу пенсії за віком відповідачем неправомірно застосовано показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо неправомірного застосування у жовтні 2017 року, при переведенні позивача з пенсії за по інвалідності, призначеної у 2007 році відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до розділу ІІІ Закону № 1058-ІV показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної за віком згідно Закон № 1058-IV, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1.35%, починаючи з 24.10.2017 року, останні підлягають задоволенню.
При вирішенні справи судом не можуть бути взяті до уваги мотиви зазначені у відзиві на позовну заяву, зокрема посилання на те, що перерахунок одного виду пенсії на інший проводиться в межах одного Закон № 1058-IV, оскільки це твердження спростовано вище наведеними обставинами.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як передбачено п.3 і п.8 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо застосування величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 згідно Закону № 1058-IV.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної за віком ОСОБА_1, згідно Закону № 1058-IV, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1.35%, починаючи з 24.10.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885), що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), що проживає за адресою АДРЕСА_1, 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 02 липня 2018 року
Суддя Мартинюк В.Я.