
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження
02 липня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1878/18
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Сагун А.В. розглянувши матеріали адміністративного позовну ОСОБА_1 до Колективного підприємства «Кіровоградський ремонтно-механічний завод ім. В.К. Таратути» про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 ( в подальшому - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність відповідача - Комунального підприємства «Кіровоградській ремонтно - механічний завод ім.. В.К. Таратути» щодо не надання довідки про заробітну плату ОСОБА_1;
зобов'язати відповідача - Комунальне підприємство «Кіровоградській ремонтно - механічний завод ім. В.К. Таратути» надати довідку про заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи на підприємстві з 26.09.1978р. по 23.11.2006р.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно п.7 ч.1 ст.4 КАС України, суб'єкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно п.2 ч.1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, це спір у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Таким чином, найважливішою формальною ознакою публічно-правових спорів є участь у них хоча б на одній із сторін суб'єкта владних повноважень.
З аналізу положень п.7 ч.1 ст.4 КАС України, якими визначено поняття суб'єкта владних повноважень, вбачається, що суб'єктами владних повноважень можуть бути не лише органи, їхні посадові чи службові особи, а й підприємства, установи та організації і навіть фізичні особи, якщо їм делеговано певні владні управлінські повноваження.
Під владними управлінськими функціями, що здійснюються на основі законодавства, зокрема на виконання делегованих повноважень, слід розуміти будь-які владні повноваження у межах діяльності держави чи місцевого самоврядування, що не належать до законодавчих повноважень чи повноважень здійснювати правосуддя.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач у справі - Колективне підприємство «Кіровоградський ремонтно-механічний завод ім. В.К. Таратути» є юридичною особою, що заснована фізичними особами.
Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач не є суб'єктом владних повноважень, оскільки не наділений владними управлінськими функціями.
На думку суду, надання юридичною особою довідок щодо розміру заробітної плати фізичним особам не є владними управлінськими функціями в розумінні КАС України, а є трудовими правовідносинами.
Таким чином, враховуючи правовий статус відповідача, суд приходить до висновку, що він не відповідає вищенаведеному визначенню поняття "суб'єкта владних повноважень", що виключає розгляд даного спору в порядку адміністративного судочинства.
Оскільки в даних відносинах відповідач не має статусу суб'єкта владних повноважень, не здійснює владні управлінські функції, спір між сторонами не є публічно-правовим, тому його не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
З огляду на викладене даний спір підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За таких обставин, суддя вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в даній справі та роз'яснити позивачу його право на звернення із скаргою до відповідного суду.
На підставі викладеного та керуючись ст.170 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Колективного підприємства «Кіровоградський ремонтно-механічний завод ім. В.К. Таратути» про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Роз'яснити позивачеві, що вказаний позов підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун