Постанова № 75017908, 25.06.2018, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
25.06.2018
Номер справи
904/10500/17
Номер документу
75017908
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.06.2018 року м.Дніпро Справа № 904/10500/17

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Антонік С.Г. (доповідач)

суддів: Вечірко І.О., Дармін М.О.

при секретарі судового засідання: Абадей М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 26.03.2018р. у справі № 904/10500/17,

суддя Євстигнеєва Н.М., повне рішення складено 29.03.2018р.

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м.Дніпро

до Приватного підприємства "Гален", м.Кривий Ріг Дніпропетровської області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця", м.Київ в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця "Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м.Дніпро

про стягнення заборгованості у розмірі 201 449, 06грн.

ВСТАНОВИВ:

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, яким просить стягнути з Приватного підприємства "Гален":

- заборгованість за договором оренди №12/02-3373-ОД від 03.04.2009 у розмірі 125 589,04 грн., пеню у розмірі 7 277,50 грн., завдаток у сумі 6 522,39 грн.;

- заборгованість за договором оренди №12/02-3394-ОД від 12.05.2009 у розмірі 55 709,50 грн., пеню у розмірі 3 238,77 грн., завдаток у сумі 3 111,86 грн.

Позов обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем умов договорів оренди №12/02-3373-ОД від 03.04.2009 та №12/02-3394-ОД від 12.05.2009 в частині повної та своєчасної оплати орендної плати.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 26.03.2018 року (суддя Євстигнеєва Н.М.) в позові відмовлено.

Рішення суду мотивовано тим, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області та приватним підприємством "Гален" відсутні правовідношення щодо стягнення заборгованості за орендні платежі на підставі договорів оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 12.05.2009р. №12/02-3394-ОД, від 03.04.2009р. №12/02-3373-ОД, адже з моменту створення ПАТ "Українська залізниця" спірне майно перейшло у власність останнього, після чого ним було укладено з приватним підприємством "Гален" додаткові договори від 09.02.2016 року, і, як наслідок, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області з моменту укладення вказаного правочину не є учасником спірних правовідносин.

З грудня 2015 року орендодавцем спірного майна є ПАТ "Українська залізниця". Орендар не має заборгованості за Договорами оренди №12/02-3373-ОД від 03.04.2009р. та № 12/02-3394-ОД від 12.05.2009р. за період з 15.01.2016р. по 15.08.2017р. перед новим орендодавцем, що підтверджується актами звірки взаємних розрахунків за договорами станом на 01.01.2018р.

Не погодившись з зазначеним рішенням, позивач звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 26.03.2018 року та прийняте нове, яким задовольнити позов в повному обсязі.

В апеляційній скарзі заявник зазначає, що :

- На момент укладення додаткових угод між відповідачем та третьою особою, право власності на державне майно, яке передано в оренду за договором за ПАТ «Українська залізниця» не зареєстровано. Жодним нормативним актом не передбачено, що момент державної реєстрації юридичної особи є підставою виникнення права власності на нерухоме майно.

- Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017р. №1054 затверджено Порядок розпорядження майном публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", відповідно до п. 11 якого списання, відчуження, передача в користування, оренду, концесію майна здійснюється за рішенням вищого органу товариства (тобто Кабінетом Міністрів України) у разі, зокрема, щодо відчуження, передачі в користування, оренду будівель та споруд в межах міст. Тоді як укладання додаткових угод між відповідачем та ПАТ "Українська залізниця", як і подальші угоди, відбулось в порушення вимог вказаного порядку, оскільки орендодавцем у договорі вказано виконуючого обов'язки першого заступника начальника регіональної філії "Придніпровська залізниця". Тобто без відповідного рішення вищого органу товариства на укладення вказаного додаткового договору.

- Відповідно до п. 18 прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет на 2018 рік" унормовано: Кабінету Міністрів України до 1 березня 2018 року внести на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо внесення змін до законодавства, що регулює орендні відносини та діяльність господарських товариств, передбачивши норму, відповідно до якої передача в оренду цілісних майнових комплексів та нерухомого майна, що закріплене за акціонерними товариствами, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному капіталі яких державі належить 100 відсотків акцій (частки), та їхніми дочірніми підприємствами на праві господарського відання та яке не використовується для виконання державою своїх функцій і не забезпечує обороноздатність держави, її економічну незалежність, здійснюється виключно на конкурсних засадах із спрямуванням орендної плати до Державного бюджету України в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України для державного майна.

- доказів того, що майно за договором оренди увійшло до статутного капіталу ПАТ "Українська залізниця не надано", в матеріалах справи не містяться. Не надано і доказів того, що статутний фонд товариства сформовано у повному обсязі, а сума статутного капіталу відповідала сумі, вказаній в установчих документах Товариства.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи наведені в апеляційній скарзі. Просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу та його представник в судовому засіданні вказали, що рішення суду є законним та обґрунтованим. Просить рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Згідно ст. 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній і додатково поданими доказами, що стосуються фактів, викладених в апеляційній скарзі та у відзиві, в межах доводів та вимог апеляційної скарги встановила наступне.

03.04.2009р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (орендодавець) та приватним підприємством "Гален" (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна №12/02-3373-ОД, що належить до державної власності, а саме: частина нежитлового приміщення крамниці №15, площею 204 кв.м., розміщене за адресою м. Кривий Ріг, вул. Кириленка, буд. 14 А, на першому поверсі трьохповерхового будинку, що перебуває на балансі Криворізької дирекції залізничних перевезень Придніпровської залізниці (балансоутримувач), терміном дії до 02.04.2010р..

Згідно п.3.1.,3.6. договору плата у розмірі 3105,9 грн. перераховується таким чином:

70% - до державного бюджету у розмірі 2174,13 грн.;

30% - балансоутримувачу у розмірі 931,17 грн.

Згідно додаткової угоди від 26.03.2012р. до договору оренди від 03.04.2009 №12/02-3373-ОД змінено розмір орендної плати у п.п. 3.1., 3.6.: орендна плата у розмірі 5309,53 грн. перераховується таким чином:

70% - до державного бюджету у розмірі 3716,7 грн.;

30% - балансоутримувачу у розмірі 1592,01 грн.

Додатковими угодами від 18.02.2010р., від 26.03.2012р., від 26.02.2013р. вносилися зміни до п.10.1 та відповідно цей договір пролонговано по 31.03.2015р.

Додатковою угодою від 21.04.2015р. до договору оренди сторонами внесено зміни до п.10.1 та договір пролонговано з 01.04.2015р. до моменту створення (реєстрації) Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", але не більше ніж по 28.02.2018р.

12.05.2009р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (орендодавець) та приватним підприємством "Гален" (далі орендар) укладено договір оренди нерухомого майна №12/02-3394-ОД, що належить до державної власності, а саме: частина нежитлового приміщення будівлі, площею 103,9 кв.м., розміщене за адресою м. Кривий Ріг, вул. Кириленка, буд. 14 А, на першому поверсі трьохповерхового будинку, що перебуває на балансі Криворізької дирекції залізничних перевезень Придніпровської залізниці (балансоутримувач), терміном дії до 11.05.2010р..

Відповідно до п.3.1.,3.6. договору оренди від 12.05.2009р. №12/02-3394-ОД орендна плата у розмірі 1481,84 грн. перераховується таким чином:

70% - до державного бюджету у розмірі 1037,36 грн.;

30% - балансоутримувачу у розмірі 444,34 грн.

Згідно додаткової угоди від 26.03.2012р. до договору оренди від 12.05.2009р. №12/02-3 З 94-ОД змінено розмір орендної плати у п.п. 3.1, 3.6: орендна плата у розмірі 2253,19 грн. перераховується таким чином:

70% - до державного бюджету у розмірі 1577,24 грн.;

30% - балансоутримувачу у розмірі 675,95 грн.

Додатковими угодами від 01.03.2010р., від 26.03.2012р., від 26.02.2013р. вносилися зміни до п.10.1 та відповідно цей договір пролонговано по 07.05.2014р.

Додатковою угодою від 11.06.2015р. до договору оренди від 12.05.2009р. №12/02-3394-ОД вказаний договір пролонговано з 08.05.2015р. до моменту створення (реєстрації) публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", але не більш ніж по 31.12.2015р.

Пунктами 3.6 договору оренди від 03.04.2009 №12/02-3373-ОД та договору оренди від 12.05.2009 №12/02-3394-ОД встановлено, що орендна плата сплачується орендарем щомісяця у термін не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним.

Згідно з п. 5.2. договорів оренди від 03.04.2009 №12/02-3373-ОД та від 12.05.2009 №12/02-3394-ОД встановлено обов'язок орендаря своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

Позивач просить стягнути заборгованість з орендної плати за договором оренди від 03.04.2009р. №12/02-3373-ОД за період з 15.02.2016р. по 15.08.2017р. в сумі 125 589,04 грн., пеню - 7 277,50 грн., завдаток - 6 522,39 грн.

За договором оренди від 03.04.2009 №12/02-3394-ОД за період з 15.01.2016р. по 15.08.2017р. заборгованість з орендної плати в сумі 55 709,50 грн., пеню в сумі 3 238,77 грн., завдаток - 3 111,86 грн.

Відповідно до ст..762 Цивільного кодексу України, ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено обов'язок орендаря вносити орендну плату своєчасно і в повному обсязі.

Згідно ст.286 Господарського кодексу України, орендна плата є фіксованим платежем, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 № 200 "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" передбачено утворення на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування ПАТ "Українська залізниця", 100% акцій якого закріплюються в державній власності.

В п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 200 встановлено, що статутний капітал товариства формується шляхом внесення до нього майна Укрзалізниці, підприємств, зазначених у додатку 1, крім майна, яке закріплюється за товариством на праві господарського відання згідно із Законом України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", та іншого майна, яке відповідно до законодавства не може бути включене до статутного капіталу.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, запис про проведення державної реєстрації юридичної особи ПАТ "Укрзалізниця" вчинено 21.10.2015р.

Відповідно до Зведеного переліку майна Державного підприємства "Придніпровська залізниця", що вноситься до статутного капіталу ПАТ "Українська залізниця" (п. 132), затвердженого Міністром інфраструктури України 18.08.2015 р. нерухоме майно, що є об'єктом оренди за договорами №12/02-3373-ОД від 03.04.2009р. та №12/02-3394-ОД від 12.05.2009р. увійшло до статутного капіталу ПАТ "Українська залізниця".

18.08.2015р. Міністром інфраструктури України затверджено Передавальний акт ДП "Придніпровська залізниця" від 03.08.2015, а 01.12.2015 комісією з реорганізації юридичної особи ДП "Придніпровська залізниця" підписано Заключний передавальний акт майна, що вноситься до статутного капіталу ПАТ "Українська залізниця", а також Зведений передавальний акт майна, що вноситься до статутного капіталу ПАТ "Українська залізниця" та правонаступництво щодо якого переходить до ПАТ "Українська залізниця".

Таким чином, з 01 грудня 2015 року розпочало фінансово-господарську діяльність публічне акціонерне товариство "Українська залізниця".

Згідно зі ст. 329 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Відповідно ст. 85 Господарського кодексу України, ст. 115 Цивільного кодексу України господарське товариство є власником майна, переданого йому учасниками у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 735 затверджено Статут ПАТ "Українська залізниця".

В п. 2 Статуту встановлено, що товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту та підприємств залізничного транспорту.

Відповідно до п. 20 Статуту товариство має у власності майно, що внесене до його статутного капіталу, та/або інше майно, набуте ним на підставах, що не заборонені законодавством. Товариство здійснює володіння, користування та розпорядження таким майном згідно з метою своєї діяльності з урахуванням вимог законодавства та цього Статуту

В п. 32 Статуту передбачено, що товариство, здійснюючи право власності, володіє, користується та розпоряджається належним йому майном і вчиняє стосовно нього будь-які дії, що не суперечать законодавству, Статуту та меті діяльності підприємства.

Відповідно до ч. 4 ст. 334 Цивільного кодексу України передбачено, що права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Разом з тим, частиною 3 ст. 4 Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", який є спеціальним законом, порівняно з загальними нормами Цивільного кодексу України, передбачено, що внесення нерухомого майна залізничного транспорту до статутного капіталу товариства може здійснюватися на підставі обліку майна на балансах Державної адміністрації залізничного транспорту України, підприємств залізничного транспорту відповідно до законодавства без попередньої державної реєстрації права власності на таке майно.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" переоформлення правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, внесені до статутного капіталу товариства, здійснюється протягом двох років з дня державної реєстрації товариства; державна реєстрація прав на нерухоме майно, внесеного до статутного капіталу товариства, здійснюється на підставі передавального акту та акту оцінки майна залізничного транспорту, внесеного до статутного капіталу товариства. Передавальний акт та/або акт оцінки майна залізничного транспорту є документами, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на майно, внесене до статутного капіталу товариства.

З вищенаведених норм випливає, що з моменту складання передавального акта та/або акта оцінки майна залізничного транспорту, що підтверджують виникнення та перехід прав на майно, внесене до статутного капіталу ПАТ "Українська залізниця", та державної реєстрації зазначеної юридичної особи, останнє набуло право власності на майно, в тому числі, і на об'єкт нерухомості, що є предметом оренди за договорами №12/02-3373-ОД від 03.04.2009 та №12/02-3394-ОД від 12.05.2009 р.

Відповідно до ч.2 ст.15 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», у разі зміни власника майна, переданого в оренду, до нового власника переходять права і обов'язки за договором оренди.

Аналогічне положення міститься в ст.770 Цивільного кодексу України.

Отже ПАТ "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" ПАТ "Українська залізниця" є правонаступником прав і обов'язків за спірними договорами оренди, укладеними регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області.

Умовами п. 10.7 спірних договорів оренди визначено, що перехід права власності на майно третім особам не є підставою для зміни або припинення чинності цього договору і він зберігає свою чинність для нового власника орендованого майна (його правонаступника).

Листом № НГ-9/1424 від 30.10.2015р. ПАТ «Українська залізниця" повідомило орендарів, в т.ч. ПП "Гален" про державну реєстрацію ПАТ "Українська залізниця" та просила повідомити про наміри продовження орендних відносин с залізницею. А листом № ЦЗМ-12/2667 від 24.11.2015р. повідомило позивача про державну реєстрацію ПАТ "Українська залізниця", про початок фінансово-господарської діяльності з 01.12.2015р., а також про те, що до статутного капіталу залізниці входить майно, що обліковується на балансі залізниці, а отже до залізниці переходять всі права та обов'язки орендодавця за договорами оренди.

Супровідними листами від 10.12.2015 №НГ-9/І03 та від 13.01.2016 №НГ-9/57 Регіональна філія "Придніпровська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" надала регіональному відділенню зведений перелік майна Державного підприємства "Придніпровська залізниця", що вноситься до статутного капіталу ПАТ "Укрзалізниця", затвердженого Міністерством інфраструктури України від 18.08.2015р. і реєстр договорів оренди майна, що увійшло до статутного капіталу ПАТ "Укрзалізниця".

У зв'язку з правонаступництвом між ПАТ "Укрзалізниця" та ПП "Гален" було укладено додатковий договір від 09.02.2016р. до договору оренди №12/02-3373-ОД від 03.04.2009р. та додатковий договір від 09.02.2016р. до договору № 12/02-3394-ОД від 12.05.2009р., в яких зазначено, що орендодавцем майна є ПАТ "Укрзалізниця" та внесено зміни до п.п. 3.1, 3.6 в частині розміру орендної плати та встановлена плати 100% орендної плати на користь орендодавця.

У п. 10 додаткових договорів сторони домовились, що умови додаткових договорів поширюються на взаємовідносини сторін, що виникли з 01.12.2015р.

Дані правочини в силу ст.207 Цивільного кодексу України є правомірними.

Таким чином, орендодавцем спірного майна з 01.12.2015р., на підставі додаткових договорів до договорів оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 12.05.2009 №12/02-3394-ОД та від 03.04.2009 №12/02-3373-ОД є ПАТ "Українська залізниця" і до останнього перейшли права та обов'язки орендодавця за договорами оренди №12/02-3373-ОД від 03.04.2009 та №12/02-3394-ОД від 12.05.2009, в тому числі, і право вимагати сплати орендних платежів.

Крім того суд звертає увагу, що додатковими угодами від 21.04.2015р. до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 03.04.2009 №12/02-3373-ОД та від 11.06.2015р. до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 12.05.2009р. №12/02-3394-ОД було передбачено, що вказані договори пролонговано відповідно з 01.04.2015р. та з 08.05.2015 до моменту створення (реєстрації) публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", але не більш ніж по 28.02.2018р. (договір №12/02-3373-ОД) та по 31.12.2015р. (договір №12/02-3394-ОД).

Отже з моменту створення ПАТ «Українська залізниця» договори припинили дію для Регіонального відділення Фонду державного майна у Дніпропетровській області. І з моменту створення ПАТ «Українська залізниця» у позивача відсутнє право вимагати сплати орендної плати нарахованої після творення ПАТ «Українська залізниця».

Таким чином, ПП "Гален" не має перед Регіональним відділенням Фонду державного майна України у Дніпропетровській області заборгованості з орендної плати за Договорами оренди №12/02-3373-ОД від 03.04.2009 та № 12/02-3394-ОД від 12.05.2009.

Також орендар не має заборгованості за спірними договорами за період з 15.01.2016 по 15.08.2017 перед новим орендодавцем, яким є ПАТ "Українська залізниця", що підтверджується актами звірки взаємних розрахунків за договорами станом на 01.01.2018.

З наведених обставин господарський суд правильно відмовив в задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга задоволенню не підлягає. Рішення суду слід залишити в силі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 276, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 26.03.2018р. у справі № 904/10500/17 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено 02.07.2018р.

Головуючий: ___ С.Г. Антонік

Судді: ___ М.О. Дармін

___ І.О.Вечірко