
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" червня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/82/18Господарський суд Одеської області у складі судді Власовій С.Г.,
при секретарі судового засідання Матвієнко А.С.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №916/82/18:
За позовом: Заступника прокурора Одеської області (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, код ЄДРПОУ 03528552) в інтересах держави в особі Державної архітектурно-будівельної інспекції України (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26, код ЄДРПОУ 37471912) в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83)
до відповідачів: 1) Комунального підприємства Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації" (67330, Одеська область, Березівський район, с. Новоселівка,вул. Нова, буд. 77А, код ЄДРПОУ 40379752);
2) Дочірнього підприємства „Пансіонат"Енергетик" (67751, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Молога, вул. Кишинівська, буд. 157, код ЄДРПОУ 25552829)
про скасування рішення державного реєстратора
СУТЬ СПОРУ: 16.01.2018р. за вх.№86/18 до Господарського суду Одеської області надійшла позовна заява Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області до відповідачів - Комунального підприємства Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації", Дочірнього підприємства „Пансіонат"Енергетик" про скасування рішення державного реєстратора.
В судових засіданнях приймали участь представники сторін:
від заступника прокурора: Стоянов О.Г. згідно посвідчення №045056 від 29.11.2016р.;
від позивача - Державної архітектурно-будівельної інспекції України: не з'явився;
від позивача - Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області: не з'явився;
від відповідача - Комунального підприємства Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації": не з'явився;
від відповідача - Дочірнього підприємства „Пансіонат"Енергетик": директор Шевченко О.П., згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; Коломацький М.Г., згідно довіреності №4 від 14.05.2018р.
В судовому засіданні 21.06.2018р. приймали участь представники сторін:
від заступника прокурора: Стоянов О.Г. згідно посвідчення №045056 від 29.11.2016р.;
від позивача - Державної архітектурно-будівельної інспекції України: не з'явився;
від позивача - Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області: не з'явився;
від відповідача - Комунального підприємства Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації": не з'явився;
від відповідача - Дочірнього підприємства „Пансіонат"Енергетик": Коломацький М.Г., згідно довіреності №4 від 14.05.2018р.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.01.2018р. справу №916/82/18 розподілено до розгляду суддею Власовою С.Г.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 17.01.2018р. залишено без руху позовну заяву від 16.01.2018р. за вх.№86/17 Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про скасування рішення державного реєстратора.
Ухвалою суду від 05.02.2018р. відкрито провадження у справі №916/82/18; ухвалено розглядати справу №916/82/18 за правилами Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону України №2147-VIII від 03.10.2017р.) в порядку загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на „27" лютого 2018 р. об 10год.00хв.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 09.02.2018р. призначено заяву про забезпечення позову до розгляду у судовому засіданні на „27" лютого 2018 р. об 10год.15хв.; зобов'язано заявника надати суду: обґрунтування заяви щодо вжиття заходів до забезпечення позову; обґрунтування обставин утруднення виконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; надати докази наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування такого заходу забезпечення позову як накладення арешту на майно відповідача; зазначити зв'язок між заявленим заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову, імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів.
Ухвалою суду від 27.02.2018р. відкладено розгляд заяви про забезпечення позову у судове засідання на „05" березня 2018 р. об 12год.30хв.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 27.02.2018р., у зв'язку із нез'явленням представників від позивача - Державної архітектурно-будівельної інспекції України, від позивача - Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, від відповідача - Комунального підприємства Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації", від відповідача - Дочірнього підприємства „Пансіонат" Енергетик", неможливістю вирішення питань, визначених ч. 2 ст.182 ГПК України у даному підготовчому засіданні, відкладено підготовче засідання на "20" березня 2018р. об 10год.00хв.
Ухвалою суду від 05.03.2018р. відмовлено Заступнику прокурора Одеської області у задоволенні заяви про забезпечення позову від 08.02.2018р. за вх.№2-862/18 про вжиття заходів до забезпечення позову шляхом накладення арешту на об'єкт нерухомого майна, а саме: будівлі та споруди пансіонату „Енергетик", загальною площею 1165,5 кв.м., які розташовані за адресою: АДРЕСА_3 (реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна - 1322536851250) та належить на праві приватної власності дочірньому підприємству „Пансіонат" Енергетик".
У зв'язку із нез'явленням у судове засідання представників від позивача - Державної архітектурно-будівельної інспекції України, від позивача - Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, від відповідача - Комунального підприємства Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації", від відповідача - Дочірнього підприємства „Пансіонат"Енергетик", неможливістю вирішення питань, визначених ч. 2 ст. 182 ГПК України у даному підготовчому засіданні, ухвалою суду від 20.03.2018р. підготовче засідання відкладено господарським судом на "03" квітня 2018р. об 10год.00хв.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 03.04.2018р. строк підготовчого провадження у справі №916/82/18 продовжено до 07.05.2018р., а також зважаючи на нез'явлення представників від позивача - Державної архітектурно-будівельної інспекції України, від відповідача - Комунального підприємства Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації" в судове засідання, надання часу відповідачу - ДП „Пансіонат"Енергетик" для підготовлення відзиву на позов, неможливістю вирішення питань, визначених ч. 2 ст. 182 ГПК України у даному підготовчому засіданні, підготовче засідання відкладено господарським судом на "24" квітня 2018р. об 11 год. 30 хв.
Судове засідання, призначене на 24.04.2018р. не відбулося у зв'язку із перебуванням судді Власової С.Г. з 17.04.2018р. на лікарняному, про що секретарем судового засідання складено відповідну довідку, яку долучено до матеріалів справи.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.05.2018р. призначено підготовче засідання по справі №916/82/18 на "10" травня 2018р. об 11год.30хв.
Ухвалою суду від 10.05.2018р. у задоволенні клопотання директора ДП „Пансіонат "Енергетик" від 10.05.2018р. за вх.№9308/18 про залишення без розгляду позовної заяви про скасування рішення державного реєстратора - відмовлено.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 10.05.2018р. закрито підготовче провадження у справі №916/82/18 за позовом Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області до відповідачів - Комунального підприємства Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації", Дочірнього підприємства „Пансіонат "Енергетик" про скасування рішення державного реєстратора; розгляд справи по суті призначено на "22" травня 2018р. об 11год. 30хв.
Ухвалою суду від 22.05.2018р., приймаючи до уваги неможливість вирішення справи по суті в даному судовому засіданні, судом оголошено перерву у справі №916/82/18 на "12" червня 2018р. о 10год.30хв.
Ухвалою суду від 12.06.2018р., приймаючи до уваги неможливість вирішення справи по суті в даному судовому засіданні, судом оголошено перерву у справі №916/82/18 на "21" червня 2018р. об 14год.30хв.
Заступник прокурора Одеської області позовні вимоги підтримує в повному обсязі, в обґрунтування яких зазначає, що прокуратурою області установлено, що державним реєстратором Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Алексєєнко Віолеттою Анатоліївною, 04.08.2017р. проведено державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна, який розташований за адресою: АДРЕСА_3; згідно інформації Головного управління Держгеокадастру в Одеській області станом на 31.12.2012р., земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 на праві оренди перебувала у Дочірнього підприємства «Пансіонат енергетик» ВАТ «Львівтеп», однак, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майна відомості щодо зареєстрованого права оренди вказаної земельної ділянки в реєстрі відсутні.
Крім того, заступник прокурора додає, що зареєстрований об'єкт нерухомості, а саме будівлі та споруди пансіонату «Енергетик» загальною площею 1165,5 кв.м. складаються з наступних об'єктів: будинок відпочинку літера «А», загальною площею 139,2 кв.м., склад- пральня літера «Д», загальною площею 30,3 кв.м., склад літера «М1», загальною площею 21,0 кв.м., клуб літера «М2», загальною площею 150,8 кв.м., їдальня літера «Н», загальною площею 558,8 кв.м., будинок відпочинку літера «П», загальною площею 144,3 кв.м., закусочна літера «Ч1», загальною площею 76,1 кв.м., туалет літера «Ю1», загальною площею 16,0 кв.м., умивальник літера «Ю», загальною площею 29,0 кв.м., будівлі тимчасового характеру: будинки відпочинку літера «Б», «Б1», «Б2», «В», «В1», «В2», «Г», «Г1», «Г2», «Д1», «Є», «Є1», «Є2», «Е», «Ж», «Ж1», «Ж2», «З», « 31», « 32», «І», «I1», «І2», «К», «К1», «К2», «Н1», «Н2», «НЗ», «О», «О1», « 02», «П1», «П2», «Р», «Р1», «Р2», «С», «С1», «С2», «Т», «Т1», «Т2», «У», «Ф», «Ф1», «Ф2», «X», «X1», «Х2», «Ц1», «Ц2», «Ч», склади: літери «Л», «Л1», «Л2»; навіси літери «М», «Ч2»; адміністративні будівлі літера «С2»; медпункт літера «Ц»; споруди №1-17 та підставою для реєстрації права власності на вищевказаний об'єкт стали наступні документи: лист ВАТ «Львівтеплоелектропроект» від 24.04.2011 №01-16/266, протокол ПП «Юридично-консалтингова компанія» Аргумент плюс» від 03.02.2012р. №5, розпорядження Татарбунарської районної державної адміністрації від 03.11.2004 № 512/А-2004, акт державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта експлуатації від 27.09.2004, рішення Тузлівської сільської ради від 29.03.2012р. №30. Також, заступник прокурора додає, що вказаним розпорядженням затверджено акти державної технічної комісії з прийняття в експлуатацію об'єктів соціальної сфери, а саме: автомобільного заправочного комплексу ємкістю 10 куб.м. в м. АДРЕСА_4; магазину продовольчих товарів ОСОБА_4 загальною площею 58,0 кв.м. в с. АДРЕСА_1; одноквартирного житлового будинку ОСОБА_5, ОСОБА_6, загальною площею 100 кв.м. в АДРЕСА_2; одноквартирного житлового будинку ОСОБА_7 в м. Татарбунари по вул. Сонячна, 1; одноквартирного житлового будинку ОСОБА_8, загальною площею 96 кв.м. в АДРЕСА_5; автозаправочної станції ТОВ «Мавекс» в м. Татарбунари по вул. Степова, у томі числі затверджено 2 акти від 27.09.2004, якими прийнято в експлуатацію закусочну на 30 місць пансіонату «Енергетик ВАТ» Львів ТЕП» на курорті Лебедівка та санітарно - гігієнічний комплекс пансіонату «Енергетик» ВАТ «Львів ТЕП» на курорті «Лебедівка» та згідно вказаних актів в експлуатацію прийнято закусочну на 30 місць пансіонату «Енергетик ВАТ» Львів ТЕП» на курорті Лебедівка та санітарно - гігієнічний комплекс, який складається з туалету, душової, умивальника та вигрібної ями. А тому заступник прокурора зазначає, що акти комісії, які б засвідчували факт прийняття в експлуатацію інших об'єктів, окрім закусочної на 30 місць пансіонату «Енергетик ВАТ» Львів ТЕП» на курорті Лебедівка та санітарно - гігієнічного комплексу відсутні. Відповідно до інформації ТОВ «Татарбунарське районне бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» станом на 31.12.2012р., право власності на нерухоме майна за ДТ «Пансіонат Енергетик» не зареєстровано.
З урахуванням вищевикладеного заступник прокурора стверджує, що окрім закусочної на 30 місць та санітарно - гігієнічного комплексу, які були прийняті до експлуатації, не прийнятими до експлуатації залишилися інші будівлі та споруди, а саме: будинок відпочинку літера «А», загальною площею 139,2 кв.м., склад-пральня літера «Д», загальною площею 30,3 кв.м., склад літера «М1», загальною площею 21,0 кв.м., клуб літера «М2», загальною площею 150,8 кв.м., їдальня літера «Н», загальною площею 558,8 кв.м., будинок відпочинку літера «П», загальною площею 144,3кв.м., будівлі тимчасового характеру: будинки відпочинку літера «Б», «Б1», «Б2», «В», «B1», «В2», «Г», «Г1», «Г2», «Д1», «Є», «Є1», «Є2», «Е», «Ж», «Ж1», «Ж2», «З», «З1», « 32», «І», «I1». «І2», «К», «K1», «К2», «H1», «Н2», «Н3», «О», «О1», « 02», «П1», «П2», «P1», «Р2», «С», «C1», «С2», «Т», «T1», «Т2», «У», «Ф», «Ф1», «Ф2», «X», «X1», «Х2», «Ц1», «Ц2», «Ч», склади: літери «Л», «Л1», «Л2»; навіси літери «М», «Ч2»; адміністративні будівлі літера «С2»; медпункт літера «Ц»; споруди №1-17 та зауважує, що будь-яких інших документів, які б підтверджували наявність будь-яких прав на вищевказані об'єкти, а саме: будинок відпочинку літера «А» загальною площею 139,2 кв.м., склад-пральня літера «Д» реальною площею 30,3 кв.м., склад літера «М1» загальною площею 21,0 кв.м., клуб літера «М2» загальною площею 150,8 кв.м., їдальня літера «Н» реальною площею 558,8 кв.м., будинок відпочинку літера «П», загальною площею 144,3 кв.м., будівлі тимчасового характеру: будинки відпочинку літера , «Б1», «Б2», «В», «B1», «В2», «Г», «Г1», «Г2», «Д1», «Є», «Є1», «Є2», «Е», «Ж1», «Ж2», «З», « 31», «З2», «І», «I1», «І2», «К», «K1», «К2», «H1», «Н2»,«О», «О1», « 02», «П1», «П2», «Р», «P1», «Р2», «С», «C1», «С2», «Т», «Т1», «Т2», «У», «Ф», «Ф1», «Ф2», «X», «X1», «Х2», «Ц1», «Ц2», «Ч», склади: літери «Л», «Л1», «Л2»; навіси літери «М», «Ч2»; адміністративні будівлі літера «С2»; медпункт літера «Ц»; споруди № 1-17., державним реєстратором у реєстрі не зазначено.
Також заступник прокурора стверджує, що згідно даних Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, які засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відсутня інформація щодо реєстрації або видачі дозвільних документів на виконання будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_6, а тому заступник прокурора вважає, що вказані вище об'єкти в розумінні статті 376 Цивільного кодексу України є об'єктами самочинного будівництва, оскільки відомості про документи, які б підтверджували наявність прав власності на вказані об'єкти, прийняття об'єктів до експлуатації або інші документи дозвільного характеру державним реєстратором у реєстрі не зазначено.
Між тим, посилаючись на ст. ст. 36, 37, 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 5, ч. 4 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 6, 9, 41, 45 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою КМУ №1127 від 25.12.2015р., заступник прокурора додає, що враховуючи те, що відомості про наявність дозвільних документів відсутні - збудоване майно є самочинним будівництвом; якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об'єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку; документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів, у такому разі державний реєстратор відповідно до наданих заявником у відповідній заяві відомостей про реєстраційний номер документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, обов'язково перевіряє наявність реєстрації такого документа в Єдиному реєстрі документів, відсутність суперечностей між заявленими правами та відомостями, що містяться в цьому Реєстрі, тобто, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав лише після перевірки наявності необхідних для цього документів та їх відповідності вимогам законодавства.
Тому, заступник прокурора вважає, що не перевіривши відповідність заявлених прав на об'єкти, які підлягали реєстрації, наявність документів підтверджуючих прийняття в експлуатацію, документів підтверджуючих права на земельну ділянку, безпідставно проведено державну реєстрацію права власності на спірні об'єкти нерухомого майна, які розташовані за адресою: АДРЕСА_3, тобто більша частина яких є самочинним будівництвом, що побудовані без документів, які підтверджують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, які у ДП «Пансіонат» Енергетик» відсутні та частину об'єктів, які взагалі не підлягають державній реєстрації оскільки є тимчасовими спорудами, а зазначені вище протиправні дії порушують встановлений чинним законодавством порядок реєстрації прав власності на новостворені об'єкти нерухомого майна, що є підставою для захисту інтересів держави у судовому порядку, так, на підставі спірного рішення реєстратора зареєстровано право власності на самочинно збудовані об'єкти, які не введено в експлуатацію у встановленому законом порядку, а також тимчасові споруди, які взагалі не підлягають державній реєстрації.
Крім того, заступник прокурора додає, що Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області є структурним підрозділом Державної архітектурно-будівельної інспекції України та відповідно до покладених на нього завдань: надає, отримує, реєструє, повертає документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, відмовляє у видачі таких документів, анулює їх, скасовує їх реєстрацію; приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає сертифікати, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків); здійснює державний архітектурно-будівельний контроль дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації тощо. Таким чином, Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області є органом, уповноваженим на здійснення функцій держави у виниклих спірних правовідносинах. Однак, як стверджує заступник прокурора Департаментом жодних дій, правлених на поновлення інтересів держави в судовому порядку не вжито. Тому з метою поновлення державних інтересів та скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності об'єкти самочинного будівництва, скасування права власності на самочинно збудоване майно, яке набуто усупереч нормам чинного законодавства, за твердженнями прокурора вбачається необхідність звернення прокуратури області до суду в інтересах держави в особі: Державної архітектурно - будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області.
02.04.2018р. за вх.№7634/18 від позивача надійшло клопотання, згідно якого Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області вказує, що позов заступника прокурора Одеської області підтримує в повному обсязі та керуючись ст. 22 ГПК України просить суд розглядати справу без участі представника позивача за наявними в матеріалах справи документах.
Дочірнє підприємство „Пансіонат "Енергетик" проти заявленого заступником прокурора позову заперечує, подало відзив на позов від 10.05.2018р. за вх.№938/18, в обґрунтування заперечень відповідач зазначає, що 13.08.2007р. між Тузлівською сільською радою та ДП «Пансіонат «Енергетик ВАТ «Львівтеплоелектропроект» було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,935га для експлуатації та обслуговування пансіонату «Енергетик», будівлі та споруди пансіонату Енергетик були збудовані на вказаній земельній ділянці ще в далекому 1975 році, що підтверджується бухгалтерскими документами ВАТ «Львівтеплоелектропроект», технічною інвентаризацією органами БТІ та фактичним станом будівель; договірні відносини щодо розміщення та обслуговування вказаних будівель та споруд між ДП «Пансіонат «Енергетик ВАТ «Львівтеплоелектропроект» та органами місцевого самоврядування тривають дуже значний час і про існування вказаних будівель та їх стан місцеві органи влади були проінформовані та жодних заперечень щодо їх законного розміщення будівель та споруд Пансіонату «Енергетик» не було. Крім того, відповідач вказує, що 12.03.2012р. для реєстрації права власності на будівлі та споруди Татарбунарським БТІ було здійснено технічну інвентаризацію будівель та споруд Пансіонату «Енергетик»; 29.03.2012р. Тузлівська сільська рада на підставі технічних паспортів на будівлі та споруди та інших доданих документів винесла рішення виконкому №30 про присвоєння юридичної адреси будівлям та спорудам ДП «Пансіонату «Енергетик»; 26.07.207р. для закінчення процедури реєстрації права власності на будівлі та споруди ДП «Пансіонат «Енергетик» звернувся до ФОП Білоус Ірини Миколаївни за проведенням технічної інвентаризації будівель та споруд Пансіонату «Енергетик» і видачі технічних паспортів на вказані будівлі; 04.08.2017р. ДП «Пансіонат «Енергетик» подало до Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» документи, які були необхідні для здійснення державної реєстрації права власності; 09.08.2017р. Комунальним підприємством Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» було здійснено реєстрацію права власності на будівлі та споруди ДП «Пансіонат «Енергетик».
Крім того, відповідач вказує, що 22.12.2017р. ДАБІ в Одеській області звернулася до ДП «Пансіонат «Енергетик» з вимогою до 05.01.2018р. надати право установчі та дозвільні документи на будівлі та споруди Пансіонату «Енергетик», вказана вимога була виконана в указаний час та в установленому порядку, відтак, посадовими особами ДАБІ в Одеській області було здійснено перевірку згідно якої правопорушення містобудівного законодавства, а саме самочинного будівництва - виявлено не було.
Крім того, посилаючись на ст.ст. 6, 7, 13, 14, 19 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування», рішення Конституційного суду України від 08.04.1999р. №3-рп/99 та на рішення Європейського суду з прав людини,відповідач стверджує, що з наданих матеріалів до позовної заяви вбачається відсутність інформації про орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах та доказів про повідомлення позивачем органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи про здійснення представництва його інтересів в суді, а також позивачем не надано доказів того, що компетентний орган за здійсненням нагляду за дотриманням законодавства у спірних правовідносинах, звертався до прокурора з клопотання про відновлення порушених прав.
05.03.2018р. вх.№5368/18 відповідачем - ДП «Пансіонат «Енергетик» подано клопотання про надання можливості ознайомитися з матеріалами справи, однак представник відповідача для ознайомлення із матеріалами справи не з'явився.
Клопотання відповідача - ДП «Пансіонат «Енергетик» від 05.03.2018р. за вх.№5384/18, від 10.05.2018р. за вх.№9939/18, від 21.05.2018р. за вх.№10074/18 про залучення до матеріалів справи додаткових документів, судом задоволені.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, оцінивши пояснення представників сторін та їх правові позиції, суд встановив наступне:
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 №778219 Виконавчим комітетом Львівської міської ради 20.05.1998р. проведено державну реєстрацію Дочірнього підприємства «Пансіонат «Енергетик».
17.06.1998р. Дочірньому підприємству «Пансіонат «Енергетик» видано свідоцтво №18065345 про реєстрацію платника податку на додану вартість.
Згідно розпорядження Татарбунарської районної державної адміністрації Одеської області «Про затвердження актів державної технічної комісії з прийняття в експлуатацію об'єктів соціальної сфери» від 03.11.2004р. №512/А-2004 за пунктами 1.2. та 1.3. затверджено акти державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію: закусочної на 30 місць пансіонату «Енергетик ВАТ «Львів ТЕП» на курорті Лебедівка та санітарно-гігієнічного комплексу пансіонату «Енергетик ВАТ «Львів ТЕП» на курорті Лебедівка.
23.08.2004р. директором ДП «Пансіонат Енергетик» ВАТ «Львів ТЕП» направлено голові Татарбунарської районної державної адміністрації лист з проханням направити державну комісію про прийому в експлуатацію закусочної та санітарно-гігієнічного комплексу пансіонату, що складається з туалету, умивальника, душової та вигрібної ями.
24.09.2004р. комісією Татарбунарської районної державної адміністрації затверджено акт про готовність закінченого будівництвом об'єкту до експлуатації від №5.
Згідно рішення державної технічної комісії закусочна на 30 посадочних місць на курорті «Лебедівка» / курорт ДП «Пансіонат «Енергетик» готова до введення в експлуатацію.
Згідно рішення державної технічної комісії - туалет, дешева, вигрібна яма / курорт ДП «Пансіонат «Енергетик» готові до введення в експлуатацію.
Рішенням Виконавчого комітету Тузлівської сільської ради від 15.05.2006р. №29 «Про оформлення права приватної власності на торгівельний об'єкт кафе «Корсар», розміщений в селі Лебедівка вул. Центральна на ім'я ОСОБА_10 вирішено видати свідоцтво про право приватної власності на торгівельний об'єкт кафе «Корсар», розміщений в селі Лебедівка вул. Центральна Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області на ім'я приватного підприємця ОСОБА_10.
Згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 07.02.2007р. №13491234; реєстраційний номер 17751385; тип об'єкта: нежитлова будівля кафе «Корсар», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_7 належить ОСОБА_10; номер запису 11 в книзі НОМЕР_2
Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 07.02.2007р. нежитлова будівля кафе «Корсар», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_7 належить ОСОБА_10
13.08.2007р. між Тузлівською сільською радою та Дочірнім підприємством «Пансіонат «енергетик» ВАТ «Львівтеп» Відкритого Акціонерного Товариства «Науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «Львівтеплоелектропроект» укладено договір оренди земельної ділянки, за яким орендодавець на підставі рішення №195-V від 25.04.2007р. Тузлівської сільської ради передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель рекреаційного призначення в межах населеного пункту Лебедівка, Тузлівської сільської ради, Татарбунарського району Одеської області.
Пунктами 2.1., 2.2., 3 договору від 13.08.2007р. сторони передбачили, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,935га, що визначена на плані земельної ділянки, який є невід'ємною частиною цього договору. Цільове призначення земельної ділянки - експлуатація та обслуговування пансіонату «Енергетик». Договір укладений на 25 (двадцять п'ять) років починаючи з дати його реєстрації. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 180 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Вказаний договір зареєстровано у Татарбунарському реєстраційному відділі Одеської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.08.2007р. за №040753500044.
13.08.2007р. за №449 Тузлівською сільською радою та Дочірнім підприємством «Пансіонат «енергетик» ВАТ «Львівтеп» Відкритого Акціонерного Товариства «Науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «Львівтеплоелектропроект» складено та підписано акт приймання-передачі земельної ділянки за договором оренди земельної ділянки.
13.03.2012р. директором ДП «Пансіонат «Енергетик» подано до Голови Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області заяву, згідно якої заявник просив присвоїти юридичну адресу будівлям та спорудам Пансіонату «Енергетик», що належать ДП «Пансіонат «Енергетик» та знаходяться на території Тузлівської сільської ради у селі Лебедівка Татарбунарського району Одеської області.
Рішенням виконавчого комітету Тузлівської сільської ради від 29.03.2012р. №30 присвоєно юридичну адресу (поштову адресу) ДП «Пансіонат «Енергетик», який розташований за адресою: вул. Центральна, буд. 20, н.п. Лебедівка, Татарбунарського району, Одеської області.
ОСОБА_6 від 11.08.2017р. вих.№127 директором Татарбунарського районного бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості повідомлено, що на ваш запит від 09.08.2017р. вих.№05/1-2045вих17 по даним БТІ по Татарбунарському району станом на 31.12.2012р. право власності на нерухоме майно за ДП «Пансіонат Енергетик» та ПП «Юридично-консалтингова компанія «Аргумент-Плюс» не було зареєстроване за адресою: АДРЕСА_8 зареєстрована нежитлова будівля, кафе «Корсар» за ОСОБА_11 на підставі свідоцтва про право власності від 07.02.2007р. НОМЕР_3 та надіслано копії наступних документів: поверхневий план будівлі під літ. «А» від 20.12.2006р.; свідоцтво про право власності від 07.02.2007р. НОМЕР_3; витяг про реєстрацію від 07.02.2007р. ССВ 838456; рішення в/к Тузлівської с/р від 15.05.2006р. №29.
Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 07.11.2017р. №102955636 об'єктом нерухомого майна є: будівлі та споруди пансіонату «Енергетик»; загальна площа: 1165,5кв.м.; адреса: АДРЕСА_3; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1322536851250; додаткові відомості: будівлі та споруди пансіонату «Енергетик» в цілому складаються з: будинок відпочинку літера «А», загальною площею 139,2 кв.м., склад-пральня літера «Д», загальною площею 30,3 кв.м., склад літера «М1», загальною площею 21,0 кв.м., клуб літера «М2», загальною площею 150,8 кв.м., їдальня літера «Н», загальною площею 558,8 кв.м., будинок відпочинку літера «П», загальною площею 144,3кв.м., закусочна літ. «Ч1», загальною площею 76,1кв.м., туалет літ. «Ю1» , загальною площею 16,0кв.м., умивальник лі. «Ю», загальною площею 29,0кв.м., будівлі тимчасового характеру: будинки відпочинку літера «Б», «Б1», «Б2», «В», «B1», «В2», «Г», «Г1», «Г2», «Д1», «Є», «Є1», «Є2», «Е», «Ж», «Ж1», «Ж2», «З», «З1», « 32», «І», «I1». «І2», «К», «K1», «К2», «H1», «Н2», «Н3», «О», «О1», « 02», «П1», «П2», «Р», «P1», «Р2», «С», «C1», «С2», «Т», «T1», «Т2», «У», «Ф», «Ф1», «Ф2», «X», «X1», «Х2», «Ц1», «Ц2», «Ч», склади: літери «Л», «Л1», «Л2»; навіси літери «М», «Ч2»; адміністративна будівля літера «С2»; медпункт літера «Ц»; споруди №1-17, загальною площею 1165,5кв.м.; власники: Дочірнє підприємство «Пансіонат «Енергетик», код ЄДРПОУ 25552829; номер запису про право власності:21792479; дата та час державної реєстрації: 04.08.2017р.; державний реєстратор: Алексєєнко Віолетта Анатоліївна, Комунальне підприємство Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації»; підстава виникнення права власності: лист, серія та номер: 01-16/266, виданий 24.04.2011р., видавник: ВАТ «Львівтеплоелектропроект»; Протокол, серія та номер: 5, виданий 03.02.2012р., видавник ПП «Юридично-консалтингова компанія «Аргумент плюс»; Розпорядження: серія та номер: 512/А-2004, виданий 03.11.2004р., видавник: Татарбунарська районна державна адміністрація,; Акт государственной технической комиссиио готов ноти законченного строительством обьекта експлуатации, серія та номер: б/н, виданий 27.09.2004р., видавник ДП «Пансіонат «Енергетик» ОАО «Львів ТЄП» і комісія; рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 30, виданий 29.03.2012р., видавник: Виконавчий комітет Тузлівської сільської ради.
07.11.2017р. за вих.№2680/01-22/3631 головою Татарбунарської районної державної адміністрації Одеської області на виконання листа управління прокуратури Одеської області від 19.10.2017р. №05/1-2865вих.17 надана інформація по Татарбунарському району, що станом на 01.11.2017р. містобудівна документація (містобудівні обґрунтування, детальні плани території тощо) та дозвіл на виконання будівельних робіт відсутні; містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 Татарбунарською районною державною адміністрацією не надавалися. Крім того у вказаному листі надано Прокуратурі Одеської області копії наступних документів: викопіювання з генерального плану забудови з розшифровками умовних позначень щодо земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3, на якій розташовані будівлі та сспоруди пансіонату «Енергетик»; розпорядження голови Татарбунарської районної державної адміністрації від 03.11.2004р. №512/А-2004 «Про затвердження актів державної технічної комісії з прийняття в експлуатацію об'єктів соціальної сфери»; акти державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації.
25.10.2017р. за вих.№10-15-08-12757/12-17 Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області на вимогу прокуратури Одеської області надано інформацію, що за інформацією, отриманою від Відділу у Татарбунарському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, згідно наявних у відділі книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі та других примірників державних актів станом на 31.12.2012р. на вказану у запиті земельну ділянку, що розташована за адресою:вул. АДРЕСА_3, с. Лебедівка, Татарбунарський район, Одеська область (кадастровий номер: НОМЕР_1), зареєстровано право оренди за ДП «Пансіонат Енергетик» ВАТ «Львів ТЕП».
06.12.2017р. за вих.№05/1-3436вих17 заступником прокурора Одеської області надіслано до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області листа, в якому заявник зазначив, що прокуратурою області опрацьовано стан містобудівного законодавства на території Татарбунарського району Одеської області та установлено, що державним реєстратором Комунального підприємства Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації" Алексєєнко В.А. 04.08.2017р. проведено державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна, який розташований за адресою: АДРЕСА_3. Вказаний об'єкт нерухомого майна заступник прокурора Одеської області вважає в розумінні ст. 376 ЦК України - об'єктами самочинного будівництва, а саме такими, що побудовані без відповідного документу, який дає право виконувати будівельні роботи та експлуатуються без документів, підтверджуючих прийняття їх до експлуатації, тому, враховуючи наявність у Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, повноважень на вжиття заходів щодо усунення можливих порушень вимог містобудівного законодавства, повідомлено про викладені факти з метою вжиття відповідних заходів реагування. З метою вирішення прокуратурою області питання щодо наявності підстав вжиття заходів реагування представницього характеру в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», інформацію про результати розгляду листа з наданням копій матеріалів перевірки виражено прохання надати у найкоротший термін до прокуратури області.
29.12.2017р. за вих.№05/1-3697вих17 заступником прокурора Одеської області надіслано до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області повідомлення в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» із зазначенням, що прокуратурою Одеської області підготовлено позов до Господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області до Комунального підприємства Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації", Дочірнього підприємства „Пансіонат"Енергетик" про скасування рішення державного реєстратора.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного:
При здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"). У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Відповідно до ст. 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. При чому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними.
При вирішенні справи "ОСОБА_7 та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування.
Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. За положеннями ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Засадами чинного Цивільного кодексу України в редакції від 16.01.2003р. передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. (ст.15 ЦК України від 16.01.2003р.).
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Крім способів захисту цивільних прав та інтересів, передбачених ч.2 ст.16 ЦК України, суд згідно ч.2 зазначеної статті Кодексу може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
У відповідності до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 4 ГПК України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст.2 Закону України "Про судоустрій України" є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами, прав і законних інтересів юридичних осіб.
За змістом положень вказаних норм, правом на пред'явлення позову до господарського суду наділені, зокрема, юридичні особи, а суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист осіб, права і охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються.
Встановивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.
При цьому, розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до п. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (п. 1 ст.626, ст. 627, п.1 ст. 628 ЦК України).
Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, 13.08.2007р. між Тузлівською сільською радою та Дочірнім підприємством «Пансіонат «енергетик» ВАТ «Львівтеп» Відкритого Акціонерного Товариства «Науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «Львівтеплоелектропроект» укладено договір оренди земельної ділянки, за яким орендодавець на підставі рішення №195-V від 25.04.2007р. Тузлівської сільської ради передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель рекреаційного призначення в межах населеного пункту Лебедівка, Тузлівської сільської ради, Татарбунарського району Одеської області; в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,935га, що визначена на плані земельної ділянки, який є невід'ємною частиною цього договору.
Згідно ч.1 ст.759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення (ч. 1 ст.762 Цивільний кодекс України).
За приписами ст.1 Закону України „Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою , необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" №2269-XII від 10.04.1992р. орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
За змістом ст. 13 Закону України „Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Подалі, як вбачається із матеріалів справи, державним реєстратором Алексєєнко Віолеттою Анатоліївною (Комунальне підприємство Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації») 04.08.2017р. здійснено державну реєстрацію права власності (номер запису про право власності: 21792479) за Дочірнім підприємством «Пансіонат «Енергетик», код ЄДРПОУ 25552829 стосовно об'єкту нерухомого майна: будівлі та споруди пансіонату «Енергетик»; загальна площа: 1165,5кв.м.; адреса: АДРЕСА_3; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1322536851250; додаткові відомості: будівлі та споруди пансіонату «Енергетик» в цілому складаються з: будинок відпочинку літера «А», загальною площею 139,2 кв.м., склад-пральня літера «Д», загальною площею 30,3 кв.м., склад літера «М1», загальною площею 21,0 кв.м., клуб літера «М2», загальною площею 150,8 кв.м., їдальня літера «Н», загальною площею 558,8 кв.м., будинок відпочинку літера «П», загальною площею 144,3кв.м., закусочна літ. «Ч1», загальною площею 76,1кв.м., туалет літ. «Ю1» , загальною площею 16,0кв.м., умивальник лі. «Ю», загальною площею 29,0кв.м., будівлі тимчасового характеру: будинки відпочинку літера «Б», «Б1», «Б2», «В», «B1», «В2», «Г», «Г1», «Г2», «Д1», «Є», «Є1», «Є2», «Е», «Ж», «Ж1», «Ж2», «З», «З1», « 32», «І», «I1». «І2», «К», «K1», «К2», «H1», «Н2», «Н3», «О», «О1», « 02», «П1», «П2», «Р», «P1», «Р2», «С», «C1», «С2», «Т», «T1», «Т2», «У», «Ф», «Ф1», «Ф2», «X», «X1», «Х2», «Ц1», «Ц2», «Ч», склади: літери «Л», «Л1», «Л2»; навіси літери «М», «Ч2»; адміністративна будівля літера «С2»; медпункт літера «Ц»; споруди №1-17, загальною площею 1165,5кв.м.; підставами виникнення права власності вказано наступні документи: лист, серія та номер: 01-16/266, виданий 24.04.2011р., видавник: ВАТ «Львівтеплоелектропроект»; Протокол, серія та номер: 5, виданий 03.02.2012р., видавник ПП «Юридично-консалтингова компанія «Аргумент плюс»; Розпорядження: серія та номер: 512/А-2004, виданий 03.11.2004р., видавник: Татарбунарська районна державна адміністрація; Акт государственной технической комиссии о готовности законченного строительством обьекта експлуатации, серія та номер: б/н, виданий 27.09.2004р., видавник ДП «Пансіонат «Енергетик» ОАО «Львів ТЄП» і комісія; рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 30, виданий 29.03.2012р., видавник: Виконавчий комітет Тузлівської сільської ради.
Частинами 1, 2, 7 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після: подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля". Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва. Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затверджується Кабінетом Міністрів України. Виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), об'єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт. Виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється. Отримання замовником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, крім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті, не вимагається. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт, порядок його подання, форма повідомлення про зміну даних у поданому повідомленні визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля", підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт. Для отримання дозволу подається заява, до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; 2) копія розпорядчого документа щодо комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду у разі здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності (замість копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою); 3) проектна документація на будівництво, розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку; 4) копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або згода його власника, засвідчена у встановленому законодавством порядку, на проведення будівельних робіт у разі здійснення реконструкції, реставрації чи капітального ремонту; 5) копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт, та осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд; 6) інформація про ліцензію, що дає право на виконання будівельних робіт, та кваліфікаційні сертифікати; 7) результати оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".
Положеннями п. 1 ч. 1, п. 1 ч. 2, ч.ч. 4, 5 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів. Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Відтак, матеріали господарської справи №916/82/18 не містять дозвільних документів Дочірньому підприємству „Пансіонат"Енергетик" на виконання будівельних робіт, а також документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3.
Пунктом 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 5, ч. 4 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення. Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку, крім випадків, передбачених статтею 31 цього Закону. Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.
Згідно п. 1, п.п. 1 п. 6, п.п. 1 п. 7 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015р. за №1127, цей Порядок визначає умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна. Державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком. Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, та документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.
Пунктами 40, 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015р. за №1127, передбачено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та цим Порядком. Для державної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна подаються: 1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; 2) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; 3) документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси; 4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність); 5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності). Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів. У такому разі державний реєстратор відповідно до наданих заявником у відповідній заяві відомостей про реєстраційний номер документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, обов'язково перевіряє наявність реєстрації такого документа в Єдиному реєстрі документів, відсутність суперечностей між заявленими правами та відомостями, що містяться в цьому Реєстрі.
Враховуючи викладене вище, Дочірнє підприємство «Пансіонат «Енергетик» для державної реєстрації права власності на спірні об'єкти нерухомого майна повинно було подати до Комунального підприємства Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації" документи, що відповідно до вимог законодавства засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом спірних об'єктів. Не вимагаються вказані документи лише у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів. Однак, матеріали справи не містять ані доказів, які би засвідчували прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом спірних об'єктів, ані доказів реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі документів.
Відповідно до п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.
Згідно ч. 1 ст. 228 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Частиною 2 статті 331 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 376 Цивільного кодексу України встановлено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Зважаючи на викладене, суд доходить висновку, що державним реєстратором Комунального підприємства Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації" за відсутності документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3, в порушення положень вказаних вище законодавчих актів безпідставно проведено державну реєстрацію права власності на спірні об'єкти нерухомого майна.
Крім того, твердження відповідача про відсутність в матеріалах позовної заяви інформації про орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах та доказів про повідомлення прокурором органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб про здійснення представництва його інтересів в суді спростовуються наявними в матеріалах справи документами (т.1 стр. 11-13, 88).
Згідно ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Частиною 1 статті 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За положеннями ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Оцінюючи надані заступником прокурора Одеської області докази в їх сукупності, керуючись приписами вищенаведених нормативних актів, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає позовні вимоги Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області обґрунтованими та доведеними, зважаючи на що суд задовольняє позовні їх.
Згідно ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір в сумі 1762,00грн. покласти на Комунальне підприємство Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації" та Дочірнє підприємство „Пансіонат"Енергетик".
Керуючись ст. 129,ст.ст. 232, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області задовольнити.
2. Скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації" Алексєєнко Віолетти Анатоліївни (індексний номер рішення 36535698 від 09.08.2017р.) про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна, а саме будівлі та споруди пансіонату «Енергетик», загальною площею 1165,5 кв.м., які розташовані за адресою: АДРЕСА_3 за реєстраційним номером об'єкту нерухомого майна - 1322536851250.
3. Стягнути з Комунального підприємства Новоселівської сільської ради „Регіональне бюро державної реєстрації" (67330, Одеська обл., Березівський район, село Новоселівка, вул. Нова, буд. 77А, код ЄДРПОУ 40379752) на користь прокуратури Одеської області (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, буд. 3, код ЄДРПОУ 03528552; рахунок отримувача: 35213085000564; банк отримувача ДКСУ у м. Києві; код банку отримувача: 820172; код класифікації доходів бюджету: 22030101) 881 (вісімсот вісімдесят одну) грн. судового збору.
4. Стягнути з Дочірнього підприємства „Пансіонат"Енергетик" (67751, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, село Молога, вул. Кишинівська, буд. 157, код ЄДРПОУ 25552829) на користь прокуратури Одеської області (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, буд. 3, код ЄДРПОУ 03528552; рахунок отримувача: 35213085000564; банк отримувача ДКСУ у м. Києві; код банку отримувача: 820172; код класифікації доходів бюджету: 22030101) 881 (вісімсот вісімдесят одну) грн. судового збору.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 02 липня 2018 р.
Суддя С.Г. Власова