Ухвала суду № 75007798, 26.06.2018, Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
26.06.2018
Номер справи
214/4010/18
Номер документу
75007798
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 214/4010/18

2-з/214/8/18

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2018 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Прасолова В.М.

при секретарі – Усік М.О.

за участю представника заявника – ОСОБА_1

розглянувши заяву ОСОБА_2 про забезпечення позову, подану до подання позовної заяви, суд, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла заява ОСОБА_2, подана його представником, в якій він просить: заборонити Криворізькій міській раді, секретарю Криворізької міської ради, постійним комісіям Криворізької міської ради, Криворізькому міському голові, Виконавчому комітету Криворізької міської ради, її службовим та посадовим особам, вчиняти будь-які дії (в тому числі, ухвалювати рішення), пов’язані з розглядом електронної петиції під назвою «Проти гей-параду, що планує провести народний депутат ОСОБА_2 у ОСОБА_3», розміщеної на офіційному веб-сайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітетуза посиланням https://pet.kr.gov.ua/ua/petition/pg/386456286_n/.

В обґрунтування заяви наводить наступне. 21 червня 2018 року на офіційному веб-сайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету (https://kr.gov.ua) за посиланням https://pet.kr.gov.ua/ua/petition/pg/386456286_n/ було оприлюднено електронну петицію під назвою «Проти гей-параду, що планує провести народний депутат ОСОБА_2 у ОСОБА_3», автором якої зазначено ОСОБА_4, наступного змісту: «Прикриваючись європейськими гаслами, провласний нардеп ОСОБА_2 анонсував проведення гей-параду в нашому місті. Ми розуміємо, що є люди з нетрадиційною сексуальною орієнтацією. Проте, суспільство проти того, щоб ОСОБА_2 популяризовував це серед наших дітей. Ми не віримо інформації, що спеціально розміщує телеканал ОСОБА_2 “Перший міський” про те, ніби 62% криворіжців підтримують гей-паради. Можливо, це опитування було зроблено в оточенні ОСОБА_2, проте, не треба нав’язувати цю думку металургам, гірникам, учителям, лікарям, іншим мешканцям ОСОБА_3. Більшість часу свого дорослого життя ОСОБА_2 провів не в ОСОБА_3, якимось чином він став нардепом від нашого міста, не розуміючи цінностей та життя людей, які живуть у трудовому Кривбасі. Якщо в нього є бажання брати участь та організовувати гей-паради, нехай робить це в Києві або Одесі, де він і так перебуває більшість свого часу і де живуть його, так звані, “друзі та колеги” з ЛГБТ -руху. Ми звертаємося з проханням не допустити проведення гей-параду в нашому місті. Просимо всіх небайдужих людей підтримати нашу петицію.».

Зазначає, що виходячи зі змісту вказаної електронної петиції слідує, що нібито Народний депутат України ОСОБА_2 є ініціатором проведення гей-параду у м. Кривому Розі з метою популяризації ЛГБТ-руху серед жителів м. Кривий Ріг.

Наполягає, що зазначена інформація не відповідає дійсності, у зв’язку із чим Народний депутат України ОСОБА_2 має намір звернутися до суду з позовною заявою про захист честі, гідності, ділової репутації та визнання інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті виконкому Криворізької міської радиу вигляді електронної петиції під назвою «Проти гей-параду, що планує провести народний депутат ОСОБА_2 у ОСОБА_3», недостовірною, а також її спростування.

Згідно ст. 32 Конституції України, кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім'ї та права вимагати вилучення будь-якої інформації.

Беручи до уваги зазначені конституційні положення, суди при вирішенні справ про захист гідності, честі та ділової репутації повинні забезпечувати баланс між конституційним правом на свободу думки і слова, правом на вільне вираження своїх поглядів та переконань, з одного боку, та правом на повагу до людської гідності, конституційними гарантіями невтручання в особисте і сімейне життя, судовим захистом права на спростування недостовірної інформації про особу, з іншого боку.

Статтею 5 Закону України «Про інформацію» визначено, що кожна особа має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Відповідно до ст. 201 ЦК України, особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є: здоров'я, життя; честь, гідність і ділова репутація; ім'я (найменування); авторство; свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості, а також інші блага, які охороняються цивільним законодавством.

Згідно ч.ч. 4, 6, 7 ст. 277 ЦК України, спростування недостовірної інформації здійснюється особою, яка поширила інформацію; спростування недостовірної інформації здійснюється незалежно від вини особи, яка її поширила; спростування недостовірної інформації здійснюється у такий же спосіб, у який вона була поширена.

Зазначає, що предметом позову Народного депутата України ОСОБА_2 до ОСОБА_4, Виконавчого комітету Криворізької міської ради, Криворізької міської ради є вимога про визнання інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті виконкому Криворізької міської радиу вигляді вказаної електронної петиції, недостовірною, такою, що порочить честь, гідність та ділову репутацію, та її спростування.

Відповідно до ч. 2 ст. 149 ЦПК України, забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

У відповідності до п.п. 2, 4 ч. 1 ст. 150 ЦПК України, позов забезпечується, зокрема, забороною вчиняти певні дії, забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 152 ЦПК України, заява про забезпечення позову подається до подання позовної заяви - за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом для відповідного позову, або до суду за місцезнаходженням предмета спору - якщо суд, до підсудності якого відноситься справа, визначити неможливо.

При здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 № ETS N 005 (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»). У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до ст. 13 Конвенції, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі «Пантелеєнко проти України» зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У рішенні від 31 липня 2003 року у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Н. проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними.

Частиною 1 статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що громадяни можуть звернутися до Президента України, Верховної ОСОБА_5 України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об’єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.

Згідно ч. 12 ст. 23-1 Закону України «Про звернення громадян», вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються статутом територіальної громади.

У зв’язку із затвердженням рішенням міської ради від 22.11.2017р. №2197 Статуту територіальної громади м. Кривого Рогу в новій редакції; з метою забезпечення ефективної взаємодії між громадою міста та органами місцевого самоврядування; керуючись Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про звернення громадян», рішенням Криворізької міської ради № 2408 від 31.01.2018р. було затверджено Порядок розгляду електронної петиції до міської ради (далі за текстом – «Порядок»).

Пунктом 10 Порядку встановлено, що електронна петиція, що надійшла до міської ради, розглядається за умови збору на її підтримку не менше 1000 підписів протягом не більше трьох місяців зі дня її оприлюднення.

Згідно п. 13 Порядку, інформація про початок розгляду електронної петиції, що в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється на офіційному веб-сайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету не пізніше трьох робочих днів після набрання необхідної кількості підписів.

У відповідності до п. 15 Порядку, після розміщення інформації про початок розгляду електронної петиції секретар міської ради визначає відповідну постійну комісію міської ради для попереднього розгляду петиції, а також керівника (керівників) відділу, управління, іншого виконавчого органу міської ради, відповідального (відповідальних) за організацію роботи з розгляду порушених у електронній петиції питань.

Згідно п. 16 Порядку, електронна петиція розглядається постійною комісією міської ради протягом десяти робочих днів. За результатами розгляду постійна комісія міської ради готує висновки й рекомендації з цього питання для подальшого розгляду петиції на найближчій черговій сесії міської ради.

Згідно п. 17 Порядку, для підготовки пропозицій щодо підтримки або непідтримки міською радою електронної петиції постійна комісія міської ради може скликати наради, запрошувати до участі в них автора (ініціатора) електронної петиції, представника громадського об'єднання, що здійснювало збір підписів на підтримку електронної петиції, а також експертів і фахівців з питань, що розглядаються.

У відповідності до п. 18 Порядку, автор петиції запрошується на пленарне засідання міської ради, йому (за згодою) надається слово для представлення та пояснення основних положень петиції. Після виступу автора петиції депутати можуть задати йому питання та виступити щодо підтримки або непідтримки петиції. Після заслуховування висновків голови (представника) постійної комісії міської ради депутати ухвалюють рішення щодо підтримки або непідтримки електронної петиції шляхом голосування.

Згідно п. 19 Порядку, про підтримку або непідтримку електронної петиції публічно оголошується на офіційному веб-сайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету міським головою.

У відповідності до п. 20 Порядку, у разі визнання доцільними викладених у електронній петиції пропозицій, вони можуть реалізовуватися міською радою шляхом ухвалення відповідних рішень з питань, віднесених до її компетенції, створення для розгляду питання комісій, робочих груп тощо. Інформування автора (ініціатора) петиції про виконання рішення, ухваленого за результатами розгляду електронної петиції, результати роботи комісії, робочої групи покладається на керівника відділу, управління, іншого виконавчого органу міської ради, якого було визначено відповідальним.

Вказує, що ОСОБА_2 вважає інформацію, викладену ОСОБА_4 в зазначеній електронній петиції, недостовірною та буде її оскаржувати у судовому порядку після зібрання всіх необхідних доказів (в порядку ч. 2 ст. 83 ЦПК України). Враховуючи те, що відповідно до зазначених вище положень Порядку розгляду електронної петиції до міської ради, затвердженого рішенням Криворізької міської ради № 2408 від 31.01.2018р., які кореспондуються зі ст. 23-1 Закону України «Про звернення громадян», електронна петиція, що надійшла до міської ради, розглядається за умови збору на її підтримку не менше 1000 підписів протягом не більше трьох місяців зі дня її оприлюднення, а на час подання даної заяви про забезпечення позову на офіційному веб-сайті виконкому Криворізької міської радина підтримку зазначеної петиції вже зібрано 1000 голосів, що буде мати наслідком: розміщення інформації на офіційному веб-сайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету про початок розгляду електронної петиції; визначення секретарем міської ради відповідної постійної комісії міської ради для попереднього розгляду петиції, а також керівника (керівників) відділу, управління, іншого виконавчого органу міської ради, відповідального (відповідальних) за організацію роботи з розгляду порушених у електронній петиції питань; розгляд електронної петиції постійною комісією міської ради, за результатами чого готуються висновки й рекомендації з цього питання для подальшого розгляду петиції на найближчій черговій сесії міської ради; після заслуховування автора петиції, висновків голови (представника) постійної комісії міської ради депутати ухвалюють рішення щодо підтримки або непідтримки електронної петиції шляхом голосування; у разі визнання доцільними викладених у електронній петиції пропозицій, вони можуть реалізовуватися міською радою шляхом ухвалення відповідних рішень з питань, віднесених до її компетенції, створення для розгляду питання комісій, робочих груп тощо.

Відповідно до п. 8 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

Зазначає, що вказані вище наслідки будуть сприяти постійному розповсюдженню до необмеженого кола осіб (зокрема, службових та посадових осіб відповідного органу місцевого самоврядування, представників політичних партій, представлених у Криворізькій міській раді VII скликання, представників громадськості, духовенства, малолітніх та неповнолітніх дітей тощо) недостовірної інформації, яка вводить в оману щодо особистості Народного депутат України ОСОБА_2 як представника Українського народу у ОСОБА_5 України, який, натомість, є прибічником традиційних духовно-моральних християнських цінностей, а у відповідності до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про статус народного депутата України» у своїй діяльності повинен дотримуватися загальновизнаних норм моралі; завжди зберігати власну гідність, поважати честь і гідність службових та посадових осіб і громадян; утримуватись від дій, заяв та вчинків, що компрометують його самого, виборців, ОСОБА_5 України, державу.

Наполягає, що у даному випадку є вкрай необхідним забезпечення позову шляхом заборони Криворізькій міській раді, секретарю Криворізької міської ради, постійним комісіям Криворізької міської ради, Криворізькому міському голові, Виконавчому комітету Криворізької міської ради, її службовим та посадовим особам, вчиняти будь-які дії (в тому числі, ухвалювати рішення), пов’язані з розглядом зазначеної електронної петиції, розміщеної на офіційному веб-сайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітетуза по оскільки невжиття відповідних заходів забезпечення унеможливить ефективний захист та поновлення порушених прав заявника, зумовлених розповсюдженням недостовірної інформації, оскільки за той час, поки судом буде розглядатись позовна заява ОСОБА_2 до ОСОБА_4, Виконавчого комітету Криворізької міської ради, Криворізької міської ради про визнання інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті виконкому Криворізької міської радиза у вигляді зазначеної електронної петиції, недостовірною, такою, що порочить честь, гідність та ділову репутацію, та її спростування, така недостовірна інформація буде розповсюджена до необмеженого кола осіб, зокрема, шляхом розгляду такої петиції, і вирішення справи по суті втратить свій сенс.

У судовому засіданні, викликана відповідно до вимог ст.153 ч.3 ЦПК України, представник заявника пояснила, що уточнює вимоги та просить заборонити розгляд петиції на час розгляду справи за суттю. Також уточнила, що просить суд забезпечити позов шляхом заборони під час розгляду петиції згадувати ім’я ОСОБА_2, як ініціатора гей-параду. Також пояснила, що ОСОБА_2 не бажає, щоб петиція взагалі не розглядалася, не проти того, щоб була розглянута петиція. Також пояснила, що ОСОБА_2 бажає, щоб було заборонено при розгляді петиції зазначати, що начебто він є ініціатором вказаного заходу, є, начебто, особою, яка планує та анонсує зазначений в петиції захід.

Інші учасники до суду не викликалися.

Вислухавши пояснення представника заявника, суд вважає, що уточнена у судовому засідання заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 149 ЦПК України, забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 150 ЦПК України, позов може бути забезпечений забороною вчиняти певні дії, забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору.

З заяви про забезпечення позову та доданих до неї доказів вбачається, що 21 червня 2018 року на офіційному веб-сайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету було оприлюднено електронну петицію під назвою «Проти гей-параду, що планує провести народний депутат ОСОБА_2 у ОСОБА_3», автором якої зазначено ОСОБА_4 Як вказано в зазначеній петиції, Народний депутат України ОСОБА_2 анонсував проведення гей-параду в нашому місті.

ОСОБА_2 вважає, що виходячи зі змісту вказаної електронної петиції слідує, що нібито він, є ініціатором проведення гей-параду у м. Кривому Розі з метою популяризації ЛГБТ-руху серед жителів м. Кривий Ріг. Також вказує, що зазначена інформація не відповідає дійсності, у зв’язку із чим має намір звернутися до суду з позовною заявою про захист честі, гідності, ділової репутації та визнання інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті виконкому Криворізької міської радиу вигляді вказаної електронної петиції, недостовірною, а також її спростування. Таким чином, предметом позову ОСОБА_2 до ОСОБА_4, Виконавчого комітету Криворізької міської ради, Криворізької міської ради буде вимога про захист честі, гідності та ділової репутації.

Частиною 1 статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що громадяни можуть звернутися до органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована. Згідно ч. 12 ст. 23-1 Закону України «Про звернення громадян», вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються статутом територіальної громади.

Рішенням Криворізької міської ради № 2408 від 31.01.2018р. було затверджено Порядок. Пунктом 10 Порядку встановлено, що електронна петиція, що надійшла до міської ради, розглядається за умови збору на її підтримку не менше 1000 підписів протягом не більше трьох місяців з дня її оприлюднення. Згідно п. 13 Порядку, інформація про початок розгляду електронної петиції, що в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється на офіційному веб-сайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету не пізніше трьох робочих днів після набрання необхідної кількості підписів. У відповідності до п. 15 Порядку, після розміщення інформації про початок розгляду електронної петиції секретар міської ради визначає відповідну постійну комісію міської ради для попереднього розгляду петиції, а також керівника (керівників) відділу, управління, іншого виконавчого органу міської ради, відповідального (відповідальних) за організацію роботи з розгляду порушених у електронній петиції питань. Згідно п. 16 Порядку, електронна петиція розглядається постійною комісією міської ради протягом десяти робочих днів. За результатами розгляду постійна комісія міської ради готує висновки й рекомендації з цього питання для подальшого розгляду петиції на найближчій черговій сесії міської ради. Згідно п. 17 Порядку, для підготовки пропозицій щодо підтримки або непідтримки міською радою електронної петиції постійна комісія міської ради може скликати наради, запрошувати до участі в них автора (ініціатора) електронної петиції, представника громадського об'єднання, що здійснювало збір підписів на підтримку електронної петиції, а також експертів і фахівців з питань, що розглядаються. У відповідності до п. 18 Порядку, автор петиції запрошується на пленарне засідання міської ради, йому (за згодою) надається слово для представлення та пояснення основних положень петиції. Після виступу автора петиції депутати можуть задати йому питання та виступити щодо підтримки або непідтримки петиції. Після заслуховування висновків голови (представника) постійної комісії міської ради депутати ухвалюють рішення щодо підтримки або непідтримки електронної петиції шляхом голосування. Згідно п. 19 Порядку, про підтримку або непідтримку електронної петиції публічно оголошується на офіційному веб-сайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету міським головою. У відповідності до п. 20 Порядку, у разі визнання доцільними викладених у електронній петиції пропозицій, вони можуть реалізовуватися міською радою шляхом ухвалення відповідних рішень з питань, віднесених до її компетенції, створення для розгляду питання комісій, робочих груп тощо. Інформування автора (ініціатора) петиції про виконання рішення, ухваленого за результатами розгляду електронної петиції, результати роботи комісії, робочої групи покладається на керівника відділу, управління, іншого виконавчого органу міської ради, якого було визначено відповідальним.

Таким чином, виходячи з зазначених норм Закону України «Про звернення громадян» та Порядку, петиція, зміст якої ОСОБА_2 в тій частині, що він є ініціатором гей-параду, вважає недостовірним, має бути обговорена, розглянута різними посадовими особами Криворізькій міській раді та виконавчого комітету Криворізької міської ради. Отже і та частина петиції, яку ОСОБА_2 вважає недостовірною, може бути розповсюджена до необмеженого кола осіб, у яких внаслідок ознайомлення з цією інформацією може скластися певна, можливо негативна, думка щодо особи ОСОБА_2Г, який є Народним депутатом України і у відповідності до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про статус народного депутата України» у своїй діяльності повинен дотримуватися загальновизнаних норм моралі; завжди зберігати власну гідність, поважати честь і гідність службових та посадових осіб і громадян; утримуватись від дій, заяв та вчинків, що компрометують його самого, виборців, ОСОБА_5 України, державу. Якщо рішенням суду зазначена інформація буде визнана недостовірною широке її розповсюдження, на переконання суду,може істотно ускладнити виконання рішення суду та унеможливити ефективний захист його честі, гідності, ділової репутації.

На переконання суду, спосіб в який заявник просить забезпечити позов, відповідає предмету спору, є, необхідним для ефективного захисту та поновлення прав ОСОБА_2, які він вважає порушеними.

Керуючись ст. ст. 149-153, 258-260 ЦПК України, суд, –

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_2 про забезпечення позову, подану до подання позовної заяви – задовольнити.

Заборонити Криворізькій міській раді, секретарю Криворізької міської ради, постійним комісіям Криворізької міської ради, Виконавчому комітету Криворізької міської ради, її службовим та посадовим особам в разі розгляду електронної петиції під назвою «Проти гей-параду, що планує провести народний депутат ОСОБА_2 у ОСОБА_3», розміщеної на офіційному веб-сайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету називати народного депутата ОСОБА_2 як особу, яка планує провести гей-парад у м. Кривому Розі та як особу, яка анонсує проведення цього заходу - до розгляду по суті справи за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4, Криворізької міської ради, Виконавчого комітету Криворізької міської ради про визнання інформації недостовірною, такою, що порочить честь, гідність та ділову репутацію та спростування інформації.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу протягом 15-ти днів з дня її проголошення.

У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Повну ухвалу складено 27 червня 2018 року.

Суддя В.М. Прасолов