
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 813/1239/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2018 року м. Львів
15 год. 14 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М., позивача ОСОБА_1, представниці відповідача ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити дії, -
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1Г.) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – відповідач) про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити дії, просив, з врахуванням заяви про внесення редакційних змін до позовної заяви за вх. № 15857 від 24.05.2018 (а.с.118), визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.03.2018 року про перерахунок раніше призначеної пенсії; перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, проведеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, визнати таким, що не відповідає нормам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та порушує його права; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області скасувати проведений ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії та провести новий, виходячи із грошового забезпечення, визначеного ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; новий розмір пенсійного забезпечення, призначеного у відповідності до норм ст. 13, ч. 3 ст. 43, ст. 49 та ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплачувати у визначених законом розмірах.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з грудня місяця 2010 року позивачу призначено пенсійне забезпечення за вислугою років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зв’язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка була введена в дію з 01.03.2018, позивач, керуючись нормами ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», 01.03.2018 звернувся із відповідною заявою до відповідача з проханням провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії у відповідності до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та на підставі вимог ст. 49 цього ж Закону прийняти відповідне рішення щодо призначення або відмову у призначенні нового розміру пенсійного забезпечення. Однак, всупереч вимог ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», станом на 01.04.2018 позивач про прийняте відповідачем рішення не проінформований. Крім цього, позивач зазначив, що рішення про призначення йому нового розміру пенсії все ж таки було прийняте, однак, не на підставі його заяви, а на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Також, зазначене рішення передбачає виплату пенсії в розмірі: у 2018 році – 50%, у 2019 році – 75%, а з 2020 року – 100% визначеного розміру.
Позивач, вважаючи, що дії відповідача є неправомірними, суперечать нормам Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та порушують його законні права, звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні з викликом сторін.
ОСОБА_1 доводи, викладені в позовній заяві, відповіді на відзив за вх. № 14101 від 10.05.2018 (а.с.97-100) та додаткових поясненнях за вх. 3 17295 від 04.06.2018 (вх. № 17295), підтримав у повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представниця відповідача проти позову заперечила повністю, з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву за вх. № 11703 від 24.04.2018 та поясненні, просила у задоволенні позову відмовити.
Зазначила, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб».
Щодо неналежного розгляду заяви позивача від 01.03.2018 року відповідач зазначив, що чинним законодавством України не передбачено обов’язку приймати рішення про перерахунок пенсії військовослужбовцям. На заяву позивача від 01.03.2018 листом від 30.03.2018 року було надано відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян» про те, що після надходження з управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення, буде забезпечено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року (а.с.27-31).
Суд заслухав вступне слово учасників судового розгляду, дослідив матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та додаткових пояснень, з’ясував обставини справи та встановив таке.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 з 01.01.2011 року призначено пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії від 01.03.2018 року, у якій просив, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії у відповідності до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та на підставі вимог ст. 49 цього ж Закону прийняти відповідне рішення щодо призначення або відмову у призначенні нового розміру пенсійного забезпечення (а.с.10-11).
Листом від 30.03.2018 року № 1270/П-20/07.05-06 позивачу надано відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян» про те, що після надходження з управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення, буде забезпечено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року.
Як встановлено в ході судового розгляду справи та підтверджується матеріалами справи, після надходження з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області Довідки від 03.04.2018 року № 852 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.91), Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року. Так, розмір підвищення пенсії позивача з 01.01.2018 року становить 3583,27 грн. (а.с.), доплата за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року в сумі 14333,08 грн. виплачена ОСОБА_1
Разом з тим, позивач не погоджуючись ні з відповіддю позивача, ні з відмовою в перерахунку пенсії, для відновлення порушених прав звернувся із цим позовом до суду.
Вирішуючи справу суд керується таким.
Перерахунок та виплата пенсії позивача здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб» від 21.02.2018 року.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі – Закон № 2262-ХІІ), постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704 (далі – Постанова № 704), постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі – Постанова № 103), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі – Порядок проведення перерахунку), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі – Порядок подання документів).
Щодо позовної вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.03.2018 року про перерахунок раніше призначеної пенсії, суд зазначає таке.
Згідно із вимогами ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку визначає процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави, а порядок подання документів - питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Згідно з вимогами п. 4 Порядку подання документів, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності – його законним представником за місцем проживання.
Системно проаналізувавши викладені норми законодавства, суд вважає, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФ України.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФ України видає (надсилає) заявникові протягом 5 днів з дня його прийняття.
Вказана правова позиція відповідає правовим висновкам Верховного Суду України, що викладені у постанові від 22.04.2014 року (справа № 21-484а13), в ухвалі від 29.04.2015 року (справа № 21-583а15).
Відтак, пенсійний орган після розгляду заяви та відповідних документів повинен прийняти відповідне рішення.
Судом встановлено, що відповідачем розглянуто заяву позивача від 01.03.2018 про перерахунок раніше призначеної пенсії та надано відповідь листом від 30.03.2018 року № 1270/П-20/07.05-06 у порядку, встановленому Законом України «Про звернення громадян», відтак, у спосіб, що не відповідає вимогам вказаного вище Порядку та Закону № 2262-ХІІ, а тому позовні вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню.
Що стосується решти заявлених позивачем вимог, з врахуванням заяв про внесення редакційних змін за вх. № 15857 від 24.05.2018 (а.с.118), суд зазначає таке.
Судом встановлено, що відповідно до Постанови № 704 відбулась зміна грошового забезпечення за посадою позивача, на якій він працював до виходу на пенсію.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За вимогами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постанова № 103 була прийнята на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ. Пунктами 1, 2 Постанови № 103 передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. – 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. – 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Проаналізувавши наведені вище норми законодавства України, суд дійшов висновку про те, що ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (Розділ VІІІ «Порядок перерахунку пенсій») чітко визначено, що перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, в якій визначив, що перерахунок здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Крім цього, такий перерахунок проводиться у встановлених розмірах: з 1 січня 2018 р. – 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. – 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Поклилання позивача на ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, є безпідставним та вказана норма не регулює спірних правовідносин, оскільки, по-перше, в контексті Закону № 2262-ХІІ стосується призначення пенсії, а не перерахунку, по-друге, в даному випадку підлягає застосуванню ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, та, відповідно, Постанова № 103, оскільки законодавець в цій статті наділив повноваженнями Кабінет Міністрів України визначати умови, порядок та розміри здійснення перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача в частині визнання таким, що не відповідає нормам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та порушує його права, перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, проведеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103; зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області скасувати проведений ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії та провести новий, виходячи із грошового забезпечення, визначеного ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; новий розмір пенсійного забезпечення, призначеного у відповідності до норм ст. 13, ч. 3 ст. 43, ст. 49 та ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплачувати у визначених законом розмірах, не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Суд вважає, що відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог позивача, належним чином довів правомірність своїх дій в частині проведення перерахунку пенсії позивача, а позивач не навів переконливих та нормативно обґрунтованих доказів про порушення чинного законодавства відповідачем в частині проведення перерахунку пенсії, відтак, у позовні вимоги слід задовольнити частково.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач станом на час звернення до суду з даним позовом був звільнений від їх сплати в установленому порядку, а ст.139 КАС України не передбачено їх стягнення в цьому випадку.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд –
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.03.2018 про перерахунок раніше призначеної пенсії.
3. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 16; ЄДРПОУ 13814885) розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) від 01.03.2018 та прийняти рішення, за результатами розгляду.
4. У задоволенні решти вимог позову – відмовити.
5. Судові витрати зі сторін не стягувати.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено 26.06.2018.
Суддя Качур Р.П.