
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
26 червня 2018 року м. Київ №810/3103/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Згурівського районного управління соціального захисту населення Київської області та ОСОБА_2 дільниці Переяслав-Хмельницької філії газового господарства про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Згурівського районного управління соціального захисту населення Київської області та ОСОБА_2 дільниці Переяслав-Хмельницької філії газового господарства, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Згурівського районного управління соціального захисту та ОСОБА_2 дільниці Переяслав-Хмельницької філії газового господарства;
- зобов’язати ОСОБА_2 районне управління соціального захисту та ОСОБА_2 дільницю Переяслав-Хмельницької філії газового господарства здійснити перерахунок нарахованої житлової субсидії за опалювальний сезон в період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам ст.ст.160-161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Відповідно до п.4 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно з п.9 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб’єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, однією із вимог позивача є вимога про визнання протиправними дій Згурівського районного управління соціального захисту та ОСОБА_2 дільниці Переяслав-Хмельницької філії газового господарства.
Проте, позивачем не конкретизовано які саме дії мають бути визнані протиправними.
Крім того, позовна заява не містить викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та обґрунтування порушення оскаржуваними діями прав, свобод та інтересів позивача.
У зв’язку з цим, суд звертає увагу позивача на необхідність уточнення позовної заяви, з урахуванням вказаних судом зауважень.
Згідно із ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною першою статті 4 Закону України “Про судовий збір” №3674-VI від 08.07.2011 передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами та доповненнями) за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору – 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями статті 7 Закону України “Про Державний бюджет на 2018 рік” № 2246-VIII від 07.12.2017 установлено у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2018 року - 1762 гривні, з 1 липня - 1841 гривня, з 1 грудня - 1921 гривня.
Абзацом 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Так, сума судового збору за звернення до суду з однією позовною вимогою немайнового характеру становить 704,80 грн. (0,4х1762,00 грн.).
Верховний Суд України в постанові від 14.03.2017 (справа №П/800/559/16) зазначив про те, що системний аналіз частини першої статті 6, частини другої статті 162, частини п'ятої статті 171-1 КАС дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою.
Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, з огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що перевіряючи правильність сплати позивачем судового збору та визначаючи кількість вимог немайнового характеру, звернених до суду, необхідно враховувати, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою. При цьому, суд вбачає за доцільне зауважити про те, що такі вимоги мають бути пов’язані одна з одною.
У позовній заяві позивачем заявлено такі вимоги: визнання протиправними дій Згурівського районного управління соціального захисту та ОСОБА_2 дільниці Переяслав-Хмельницької філії газового господарства; зобов’язання Згурівського районного управління соціального та ОСОБА_2 дільниці Переяслав-Хмельницької філії газового господарства здійснити перерахунок нарахованої житлової субсидії за опалювальний сезон в період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року.
Враховуючи те, що заявлена у пункті 1 прохальної частини позовна вимога не є конкретизованою, суд позбавлений можливості визначити кількість заявлених вимог немайнового характеру, та, відповідно, загальну суму судового збору, яка підлягає сплаті за звернення з даною позовною заявою до суду.
Позивачем не додано до позовної заяв доказів сплати судового збору за звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Таким чином, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви в залежності від кількості заявлених позовних вимог і їх пов'язаності між собою слід надати до суду оригінал платіжного доручення (квитанції) про сплату судового збору у розмірі, відповідно до кількості заявлених позовних вимог немайнового характеру, який слід сплатити за наступними реквізитами:
Отримувач коштів: Київський окружний адміністративний суд;
код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989;
Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській обл. м. Київ;
код банку отримувача (МФО):821018 ;
рахунок отримувача: 31213206784001;
код класифікації доходів бюджету: 22030101.
У рядку “призначення платежу” платіжного документа платник судового збору повинен вказати слова “судовий збір за позовом”, ПІБ чи назва установи, організації позивача, “Київський окружний адміністративний суд”, код ЄДРПОУ суду, до якого він звертається (код ЄДРПОУ Київського окружного адміністративного суду: 35919304).
Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі “Судова влада України” за інтернет-адресою http://adm.ko.court. gov.ua/sud1070//tax, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до п.п.2 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв’язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Позивачем в якості одного із відповідачів по справі зазначено ОСОБА_2 районне управління соціального захисту населення Київської області, яке розташоване за адресою:07601, смт.Згурівка, вул.Українська, 19.
Проте, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за вказаною адресою розташоване Управління соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації.
Отже, позивачем вказано неправильне найменування відповідача.
Крім того, позивачем всупереч вимогам ст.160 КАС України не зазначено у позовній заяві реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача та ідентифікаційний код відповідачів, а також номери засобів зв’язку та офіційну електронну адресу відповідачів.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;
Згідно з п.9 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Позивачем у позовній заяві зазначено в якості одного із відповідачів ОСОБА_2 дільницю Переяслав-Хмельницької філії газового господарства, тобто особу, яка не є суб'єктом владних повноважень, а відносно вимоги до такої особи не носять ознаки публіно-правового спору, а тому не підсудні окружному адміністративному суду.
У зв’язку з цим, суд звертає увагу позивача на необхідність уточнення складу відповідачів по справі, з урахуванням вищенаведених положень чинного законодавства.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1.Позовну заяву залишити без руху.
2. Протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме:
- надати до суду докази сплати судового збору за подання даного адміністративного позову (оригінал платіжного документу) в залежності від кількості позовних вимог та їх пов'язаності між собою та учасників справи;
- надати уточнену позовну заяву (у двох примірниках), з урахуванням вказаних судом зауважень;
3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.