Рішення № 75006741, 18.06.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2018
Номер справи
805/2425/18-а
Номер документу
75006741
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2018 р. Справа№805/2425/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття рішення: 17: 30 год.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кочанової П.В., при секретарі судового засідання Притулі С.С., розглянувши у судовому засіданні адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вуглесервіс" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5349 від 13.01.2011 року,-

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився

від відповідача - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державна служба геології та надр України звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вуглесервіс», в якому просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5349 від 13.01.2011 року наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Вуглесервіс».

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з моменту отримання спеціального дозволу у відповідача, як у надрокористувача виникли права та обов'язки, встановлені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 та відповідач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності як підтвердження експлуатації корисних копалин.

Крім того, зазначає, що в порушення вимог угоди про умови користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра, відповідач не подав до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2014 та 2015 роки.

При цьому, позивач зазначає, що оскільки ТОВ «Вуглесервіс» знаходиться на тимчасово непідконтрольній території Україні: Донецька область, м. Торез, вул. Сизранцева, 80, Держгеонадра не маючи змоги здійснити відправлення та з метою недопущення порушення права відповідача, здійснила належне повідомлення шляхом розміщення оголошення на офіційному виданні «Урядовий кур'єр».

А тому, позивач просить суд позовні вимоги задовольнити та припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 13 січня2011 року № 5349.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2018 року відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 24.04.2018 року (а.с.1).

У підготовчому засіданні 24 квітня 2018 року розгляд справи відкладено на 17 травня 2018 року.

У підготовчому засіданні 17 травня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 18 червня 2018 року.

Представники сторін до суду не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи сторони повідомлялися судом належним чином.

Згідно ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до ч. 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд з'ясував наступні обставини справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Вуглесервіс» перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 30775649), зареєстроване за юридичною адресою: 84440, Донецька обл., місто Лиман, вул. Студентська, будинок 2А.

13.01.2011 року Товариству з обмеженою відповідальністю «Вуглесервіс» наданий спеціальний дозвіл на користування надрами № 5349 ( а.с. 14 ).

Як вбачається з п.2 ст. 10 Угоди № 5349, ТОВ «Вуглесервіс» зобов'язане у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр, 7-гр як підтвердження експлуатації корисних копалин (а.с. 15-20).

Згідно листа Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 07.04.2015 року № 02/302-0972, ТОВ «Вуглесервіс» не надало до ДНВП «Геоінформ України» звіт щодо руху запасів за 2014 рік (а.с. 21-23).

Як вбачається з листа ДНВП «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 26.04.2016 року № 02/302-1493, інформація щодо руху запасів ТОВ «Вуглесервіс» за формою ф. 5-гр за 2015 рік до ДНВП «Геоінформ України» не надходила (а.с. 27).

19.05.2015 Державна служба геології та надр України зупинила дію спеціального дозволу ТОВ «Вуглесервіс» на користування надрами та встановила строк для усунення порушень законодавства про надра - 30 календарних днів з моменту опублікування оголошення в офіційному виданні «Урядовий кур'єр», про що прийнятий наказ від 19.05.2015 року № 122 (а.с. 24).

Наказом Державної служби геології та надр України від 16.08.2016 року № 257 «Про встановлення термінів для усунення порушень» відповідно до п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615, у зв'язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного - звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами №-5гр, №-6гр, 7-гр. за 2015 рік встановлено терміни для усунення порушень законодавства про надра, а саме надрокористувачам надати 10 календарних днів для усунення порушень (а.с. 8-9).

Наказом Державної служби геології та надр України від 25.10.2016 року № 378 у зв'язку з надходженням листа Державної фіскальної служби України від 15.07.2016 року № 12166/5/99-99-12-03-04-16 щодо порушення надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами в частині своєчасної та в повному обсязі сплати обов'язкових платежів до Державного бюджету, та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування внесено зміни до наказу від 19.05.2015 року № 122 та встановлено термін усунення порушень до 01.12.2016 року (а.с. 10-11).

Наказом Державної служби геології та надр України від 15.12.2016 року № 482 «Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 року № 378» у зв'язку з надходженням листів Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.11.2016 року № 04/34-12134 Донецької обласної військової цивільної адміністрації від 15.11.2016 року № 1вх01-07829-08-02 та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування у додатку до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 року № 378 «Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 19.05.2015 року № 122» в графі 10 слова «встановити термін усунення порушень до 01.12.2016 року» замінено словами «встановити термін усунення порушень до 01.05.2017 року (а.с. 12-13).

Листом від 26.04.2017 року № 6896/5/99-99-12-03-04-16 Державна фіскальна служба України «Про надання переліку суб'єктів господарювання» просить Державну службу геології та надр України розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданих вказаним надрокористувача, зокрема ТОВ «Вуглесервіс», і повідомити про результати розгляду (а.с. 27).

Наказом Державної служби геології та надр України від 17.05.2017 року № 231 «Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 року № 378», враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування (протокол від 13.05.2017 року № 6/2017) :

- У додатку до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 року № 378 «Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 19.05.2015 року № 122» в графі 10 слова «встановити термін усунення порушень до 01.12.2016 року» замінено словами «встановити термін усунення порушень до 01.09.2017 року;

- Наказ Держгеонадр від 15.12.2016 року № 482 «Щодо внесення змін до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 року № 378» вважати таким, що втратив чинність.

Згідно листа Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 20.07.2017 року № 03/303-2913, ТОВ «Вуглесервіс» не надало до ДНВП «Геоінформ України» щорічну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр щодо руху запасів за 2016 рік (а.с. 38).

Позивачем подано оголошення до офіційного вісника «Урядовий кур'єр»(№ 237 від 15 грудня 2017 року) в якому, Держгеонадра України інформує надрокористувача ТОВ «Вуглесервіс» у 15-денний строк про згоду/незгоду на припинення права користування надрами щодо спеціальних дозволів на користування надрами (а.с. 41).

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає що відсутні підстави для задоволення позову з наступних підстав.

Відповідно до статті 2 Кодексу України про надра його завданням є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Статтею 25 Кодексу України про надра визначено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).

Відповідно до п. 23 Порядку № 615, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження (п. 25 Порядку №615).

Згідно статті 16 Кодексу України про надра, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі:

- якщо відпала потреба у користуванні надрами;

- закінчення встановленого строку користування надрами;

- припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

- користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

- використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

- якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

- вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку (ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра).

За змістом цієї норми, право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 статті 26 Кодексу України про надра, припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно, а у судовому порядку лише в разі незгоди користувачів.

Суд зазначає, що додаткові підстави для припинення користування надрами можуть мати місце, як це передбачено ч. 3 статті 26 Кодексу України про надра, однак, не може бути змінено правило, відповідно до якого, у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами воно може припинятися лише у судовому порядку, звертаючи при цьому увагу, що аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом України.

Верховним Судом України в постановах: від 25 червня 2011 року у справі № 21-36а11, від 19 вересня 2011 року у справі 21-164а11, від 10 грудня 2013 року у справі № 21-450а13, зазначено, що підзаконний нормативний акт, який встановлює додаткові підстави для припинення користування надрами, не може змінювати правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами за неналежне користування ними припинення такого права здійснюється у судовому порядку.

Суд зазначає, що у вищезазначених постановах Верховний Суд України дійшов до висновку, що право користування надрами припиняється судом у разі незгоди надракористувача з припиненням права на користування надрами.

Факт незгоди відповідача щодо припинення користування надрами позивачем не доведений, що в даному випадку, виключає правові підстави для припинення права користування надрами у судовому порядку.

Пунктом 10 Порядку № 615 передбачено, що невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають, зокрема, підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.

Крім того, суд відзначає, що згідно угоди з ТОВ «Вуглесервіс» № 5349 про умови користування надрами з метою видобування вугілля, статтею 8 «Порядок здійснення контролю за виконанням умов Дозволу» вказано, що державний контроль за дотриманням правил і нормативів користування ділянкою, надр, умов Дозволу, державний нагляд за веденням робіт на ділянці надр та їх використанню здійснює Мінприроди та його органи на місцях, органи місцевого самоврядування та відповідні заінтересовані центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи на містах в межах своєї компетенції. У разі виявлення порушень, відповідні органи мають право тимчасово зупинити провадження робіт, передбачених Дозволом, до усунення цих порушень, а також ініціювати перед Мінприроди питання зупинення, поновлення та анулювання Дозволу.

При цьому, статтею 5 вказаної Угоди передбачено, що продовження, зупинення, поновлення дії та анулювання Дозволу здійснюється виключно відповідно до чинного законодавства України.

Також, в статті 13 Угоди зазначено, що у випадку виникнення спорів між сторонами з питань, передбачених цієї Угодою, Сторони вживають усіх заходів для їх вирішення шляхом переговорів.

Таким чином, право припинення користування надрами у випадках, передбачених п.п. 1, 2, 3, 7 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра здійснює безпосередньо Державна служба геології та надр України шляхом прийняття відповідного наказу про анулювання Дозволу, а припинення користування надрами у судовому порядку можливо лише у випадках, передбачених п.п. 4, 5, 6 ч.1 ст. 26 Кодексу України про надра у разі незгоди надрокористувачів з припиненням такого права, тобто, у разі наявності спору з цього приводу.

Порядок анулювання спеціальних дозволів також передбачений п. 4, ч. 7 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (далі - Закон України № 2806), згідно із якою дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Суд зауважує, що підставою для звернення до суду стало порушення відповідачем ст. 26 Кодексу України про надра, є саме неподання звітності, що вказує на відсутність підтвердження експлуатації корисних копалин відповідачем.

Держгеонадра України подано оголошення до офіційного вісника «Урядовий кур'єр» з проханням надати власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, у зв'язку з порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом, що, на його думку, є належним повідомленням відповідача про вказані вище обставини, однак жодних листів чи інформації про усунення порушень до Держгеонадра України так і не було подано, що і стало підставою для звернення з даним адміністративним позовом, суд зазначає, що зазначений факт не спростовує тієї обставини, що судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, а в даному спорі, факт незгоди відповідача щодо припинення користування надрами позивачем не доведений.

Також, суд зазначає, що розміщення повідомлення позивачем в «Урядовий кур'єр» не може вважатися належним підтвердженням факту незгоди Товариством з обмеженою відповідальністю ТОВ «Вуглесервіс» з дією позивача щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, оскільки в матеріалах справи відсутні докази ознайомлення відповідача з цим оголошенням, а також, слід зауважити, що така процедура повідомлення відсутня і в Кодексі України про надра, і в Законі України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», за приписами яких здійснюється припинення права користування надрами.

Крім того, судом встановлено, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «Вуглесервіс» (ЄДРПОУ 30775649), знаходиться за адресою: 84440, Донецька обл., місто Лиман, вул. Студентська, будинок 2А. Однак в матеріалах справи відсутні докази направлення будь-яких наказів щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень на адресу - 84440, Донецька обл., місто Лиман, вул. Студентська, будинок 2А, та доказів отримання або ознайомлення з відповідними наказами.

Разом з цим, позивачем в позовній заяві вказано адресу ТОВ «Вуглесервіс» (код ЄДРПОУ 30775649): 86600, Донецька область, місто Торез, вул. Сизранцева, буд. 80. Вказана адреса ТОВ «Вуглесервіс» зазначена і у спеціальному дозволі на користування надрами № 5349 від 13.01.2011 року

В даному випадку, підстава, на яку посилається позивач при зверненні з позовом про анулювання спеціального дозволу (неподання до ДНВП «Геоінформ України» щорічних звітів відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин за 2014, 2015, 2016 роки) не передбачає право саме суду анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами, оскільки, в даному випадку, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували, що відповідач, письмово висловив свою незгоду із дією позивача щодо зупинення спеціального дозволу і такий лист чи повідомлення отримане позивачем, а з інших підстав суд позбавлений можливості анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами, оскільки не може підміняти орган, який надав надра у користування, або перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі, оскільки, в даному випадку відсутній спір щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання відповідного спеціального дозволу на користування надрами.

Питання судових витрат судом не вирішується у зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 122, 132, 139, 143, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5349 від 13.01.2011 року - відмовити.

Вступну та резолютивну частину рішення складено у нарадчій кімнаті 18 червня 2018 року.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 26 червня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кочанова П.В.