
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 червня 2018 року м. ТернопільСправа № 921/116/18
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
при секретарі судового засідання Шміло І.О.
розглянув матеріали справи
за позовом Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Тернопільській області, вул. Танцорова, 11, м. Тернопіль, Тернопільська область, 46008
до Приватного акціонерного товариства "Галіція Дистилері", вул. Бариська, 8А, м. Бучач, Бучацький район, Тернопільська область, 48400
про спонукання укласти Договір про надання послуг з оцінки необоротних активів, переданих в оренду та майно набуте під час оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу Державного підприємства "Бучацький мальтозний завод".
За участі представників:
позивача - ОСОБА_1, довіреність №02 від 05.01.2018р.;
відповідача - ОСОБА_2, довіреність б/н від 02.10.2017р.
В порядку ст. 8 Господарського процесуального кодексу України (надалі – ГПК України), здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Акорд".
Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Тернопільській області звернулося із позовом про спонукання Приватне акціонерне товариство "Галіція Дистилері" укласти Договір про надання послуг з оцінки необоротних активів, переданих в оренду та майно набуте під час оренди за державні кошти цілісного майнового комплексу структурного підрозділу (горілчаного цеху) Державного підприємства "Бучацький мальтозний завод", що перебувають на балансі ПрАТ "Галіція Дистилері" в редакції запропонованій Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Тернопільській області, направленого супровідним листом від 19.01.2018р. №18-06-00264.
Ухвалою суду від 04.04.2018р. відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження, розгляд справи у підготовчому засіданні призначено на 04.05.2018р.
У судовому засіданні 04.05.2018р. постановлено ухвалу про оголошення перерви до 15.05.2018р., яку внесено в протокол судового засідання в порядку ч. 5 ст. 233 ГПК України.
Ухвалою суду від 15.05.2018р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні 04.06.2018р.
У судовому засіданні 04.06.2018р. постановлено ухвалу про оголошення перерви до 19.06.2018р., яку внесено в протокол судового засідання в порядку ч. 5 ст. 233 ГПК України.
Представник позивача підтримала позовні вимоги та просить їх задовольнити. В обґрунтування заявлених вимог просить суд врахувати наступне: - між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Тернопільській області та ПрАТ "Галіція Дистилері" 12.12.2001р. укладено Договір оренди № 9 – ЦМК цілісного майнового комплексу структурного підрозділу (горілчаного цеху) Бучацького мальтозного заводу терміном на 5 років до 12.12.2006р., а додатковими угодами №5 від 12.01.2007р., №6 від 21.01.2007р., №7 від 12.01.2010р., №8 від 11.03.2010р. та №9 від 22.07.2011р. продовжено строк його дії до 12.04.2015р.; - згідно рішення Господарського суду Тернопільської області від 21.02.2017р. у справі №921/1193/15-г/7, яке набрало законної сили 10.05.2017р. відповідно до постанови Львівського апеляційного господарського суду від 10.05.2017р. та постанови Вищого господарського суду України від 12.10.2017р., Договір оренди № 9 – ЦМК від 12.12.2001р. продовжено терміном на 5 років на тих самих умовах з 13.04.2015р. до 13.04.2020р. Враховуючи те, що остання незалежна оцінка об’єкту оренди проводилась станом на 30.11.2001р., а п. 3.4 Договору передбачено, що розмір орендної плати може переглядатися на вимогу однієї із сторін у випадках передбачених чинним законодавством, а тому на сторін покладено обов’язок здійснити нову оцінку об’єкта оренди станом на 31.03.2015р., у відповідності до ст. 11 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та п. 2 Методики оцінки об’єктів оренди, згідно яких така проводиться перед укладенням та перед продовженням (поновленням) договору оренди у разі, коли на момент продовження його дії остання оцінка була зроблена більш як 3 роки тому, а чинне законодавство у сфері орендних правовідносин не звільняє сторони від проведення нової оцінки майна, у випадку, коли договір продовжений за рішенням суду.
Відповідач заперечив проти позовних вимог. В обґрунтування своїх доводів посилається на наступне. Положеннями Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та Методики оцінки об’єктів оренди встановлений обов’язок проведення оцінки майна саме перед укладенням та продовженням (поновленням) договору оренди у разі, коли на момент продовження дії такого договору остання оцінка була проведена більш як 3 роки тому, а тому нову оцінку об’єкта оренди може бути проведено лише перед наступним продовженням дії договору з 13.04.2020р.; - оскільки у даному випадку сторони не укладають новий та не продовжують вже існуючий договір, а Договір оренди № 9 – ЦМК від 12.12.2001р. визнаний продовженим терміном на 5 років на тих самих умовах з 13.04.2015р. по 13.04.2020р. згідно рішення Господарського суду Тернопільської области від 21.02.2017р. у справі №921/1193/15-г/7, яке залишене без змін постановами Львівського апеляційного господарського суду від 10.05.2017р. та Вищого господарського суду України від 12.10.2017р., а тому чинне законодавство не передбачає обов’язкового проведення оцінки майна і визначення нової орендної плати, а застосуванню підлягає положення п. 13 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, якою встановлено обов’язок визначення розміру орендної плати з врахуванням індексації за поточний місяць. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду справи пояснення представників сторін, судом встановлено:
- між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області в особі начальника відділення ОСОБА_3 (надалі – Орендодавець) та Закритим акціонерним товариством "Галспирт" в особі директора ОСОБА_4 (надалі – Орендар) укладено 12.12.2001р. Договір оренди № 9 – ЦМК цілісного майнового комплексу структурного підрозділу (горілчаного цеху) Бучацького мальтозного заводу, згідно якого сторони взяли на себе зобов'язання:
- Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс структурного підрозділу (горілчаний цех) Бучацького мальтозного заводу (надалі – об’єкт оренди), склад і вартість якого визначено відповідно до акта оцінки, затвердженого наказом регіонального відділення №678 від 12 грудня 2001р., протоколу про результати інвентаризації та розподільчого балансу, складеного станом на 30 листопада і становить 756 675,00 грн. Об’єкт оренди використовується Орендарем з метою виробництва та реалізації лікеро-горілчаних виробів та іншої продукції харчової промисловості (п.п. 1.1, 1.5 Договору);
- Орендар вступає у строкове платне користування об’єктом оренди у термін вказаний у Договорі, але не раніше дати підписання сторонами Договору та акта приймання - передачі Орендованого майна. Передача об’єкта оренди здійснюється за вартістю, визначеною в акті оцінки, складеною за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Вартість Орендованого майна, яке Орендар повертає Орендодавцю, визначається на підставі розподільчого балансу об’єкта оренди та акта оцінки, складеного за даними інвентаризації на момент припинення дії Договору, звіреного з актом приймання - передачі орендованого майна в оренду. Об’єкт оренди вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі майна (п.п. 2.1, 2.3, 2.4 Договору);
- орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (листопад 2001 року) 5 268,98 грн. Орендна плата перераховується: до державного бюджету щомісяця не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї з сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших, випадках, передбачених чинним законодавством України (п.п. 3.1, 3.3, 3.4 Договору);
- амортизаційні відрахування на орендоване майно залишаються в розпорядженні Орендаря і використовуються для відновлення основних фондів (п. 4.1 Договору);
- Договір діє з 12.12.2001р. до 12.12.2006р. строком на 5 років. Зміни і доповнення, або розірвання Договору допускаються за взаємною згодою Сторін. Зміни і доповнення, що пропонуються внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншій стороні. У разі відсутності заяви однієї з сторін про припинення або зміну Договору протягом одного місяця після закінчення терміну дії Договору, він вважається продовженим на той самий термін і на умовах, які були передбачені Договором, з урахуванням змін у законодавстві на дату продовження Договору. Дія Договору припиняється у разі, зокрема, закінчення строку, на який було його укладено (п.п. 10.1, 10.3, 10.6, 10.7 Договору).
Факт передачі Орендарю майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу (горілчаного цеху) Бучацького мальтозного заводу підтверджується Актом приймання – передачі від 12.12.2001р., підписаного представниками сторін, підписи яких скріплено печатками, без будь-яких зауважень та заперечень.
Між сторонами укладено додаткові угоди про внесення змін до Договору оренди № 9 – ЦМК від 12.12.2001р., а саме:
1/ Угода №1 від 18.01.2002р., доповнено Договір оренди розділом 13 "Особливі умови Договору", за яким передбачено обов’язок Орендаря своєчасно сплачувати поточні податкові зобов’язання;
2/ Угода №2 від 06.02.2004р., змінено Розділ 11 "Платіжні та поштові реквізити сторін";
3/ Угода №3 від 23.03.2004р., доповнено Розділ 1 "Предмет договору" пунктами 1.6 та 1.7 в частині місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв та коньячних спиртів;
4/ Угода №4 від 08.04.2004р., доповнено Розділ 4 "Використання амортизаційних відрахувань" пунктом 4.3 у такій редакції: "Амортизаційні відрахування накопичуються Орендарем на відповідному субрахунку Рахунку 42 "Додатковий капітал" з обов’язковим їх використанням на реновацію і капітальний ремонт орендованого майна";
5/ Угода №5 від 12.01.2007р., термін дії договору продовжено з 13.12.2006р. до 12.02.2007р. до прийняття Міністерством аграрної політики України (органом, уповноваженим управляти даним майном) відповідного рішення щодо погодження умов поновлення чи припинення терміну дії договору;
6/ Угода №6 від 21.01.2007р., внесено зміни щодо: розміру орендної плати і така становить 9 962,89 грн.; порядку використання амортизаційних відрахувань, які залишаються у розпорядженні Орендаря і використовуються для відновлення орендованих основних фондів у першу чергу, власні кошти у другу чергу; погоджено строк дії договору оренди з 21.01.2007р. до 12.12.2009р. включно та можливості поновлення терміну дії договору на новий строк за умови дотримання такого порядку: при надходженні заяви Орендаря (не пізніше, ніж за 30 днів до закінчення терміну дії Договору) Орендодавець протягом 5 днів звертається за погодженням поновлення терміну дії Договору оренди до органу, уповноваженого управляти державним майном; умови припинення договору оренди, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено, невиконання Орендарем п. 3.7 та п. 4.3 Договору;
7/ Угода №7 від 12.01.2010р., продовжено термін дії Договору з 13.12.2009р. до 12.02.2010р. до прийняття Міністерством (органом уповноваженим управляти даним майном, переданим в оренду) рішення щодо визначення терміну продовження дії Договору оренди;
8/ Угода №8 від 11.03.2010р., погодили продовження терміну дії Договору з 13.02.2010р. до 12.04.2010р. – до вирішення питання стосовно визначення терміну продовження дії Договору;
9/ Угода №9 від 22.07.2011р., внесено зміну назви Орендаря на Приватне акціонерне товариство "Галіція Дистилері", продовжено термін дії Договору оренди з 13.04.2010р. до 12.04.2015р. (п. 10.1 Договору), укладена на виконання постанови Львівського апеляційного господарського суду від 28.10.2010р. у справі №17/22-504, якою визнано продовженим договір оренди №9-ЦМК від 12.12.2001р. терміном на п'ять років на тих самих умовах та ухвали Львівського апеляційного господарського суду від 07.02.2011р., якою роз'яснено регіональному відділенню Фонду Державного майна України по Тернопільській області, що договір оренди слід вважати продовженим з 13.04.2010р. терміном на п'ять років та на тих самих умовах, у зв’язку з чим сторонам слід укласти додаткову угоду про внесення змін до п. 10.1. договору оренди;
10/ Угода №10 від 24.02.2015р., прийнята на виконання рішення господарського суду Тернопільської області від 25.01.2014р. у справі 14/59/5022-941/2012 (18/18/5022-404/2012), залишене без змін постановою Вищого господарського суду України від 07.10.2014р., зміни: в п. 3.1 Договору, згідно якого орендна плата визначається на підставі Методики, затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995р. №786 і становить без ПДВ за базовий місяць оренди (вересень 2011 року) 43 366,94грн. за перший місяць, за грудень 2011р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць (вересень 2011 року) на індекси інфляції за жовтень, листопад, грудень 2011 року; п. 5.14 Договору, згідно якого Орендар зобов’язується в місячний термін, з дня підписання даної додаткової угоди, сплатити орендну плату в сумі 9 247,38 грн. без ПДВ – за 11 днів вересня 2011 року, 25 220,14 грн. без ПДВ – за жовтень 2011 року та 25 245,36 грн. без ПДВ – за листопад 2011 року/
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 21.02.2017р. у справі №921/1193/15-г/7, яке набрало законної сили 10.05.2017р. у відповідності до постанов Львівського апеляційного господарського суду від 10.05.2017р. та Вищого господарського суду України від 12.10.2017р., визнано продовженим Договір оренди №9-ЦМК цілісного майнового комплексу структурного підрозділу (горілчаного цеху) Бучацького мальтозного заводу від 12.12.2001р., укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області (вул. Танцорова, 11, м. Тернопіль, Тернопільська область, 46008, ідентифікаційний код 14037372) та Закритим акціонерним товариством "Галспирт" (ПрАТ "Галіція Дистилері" (вул. Бариська, 8А, м. Бучач, Бучацький район, Тернопільська область, 48400, ідентифікаційний код 31274359)), терміном на п`ять років на тих самих умовах з 13.04.2015р. до 13.04.2020р.
Супровідним листом №18-06-00264 від 19.01.2018р. Орендодавець направив Орендарю для підписання Тристоронній договір №б/н б/д про надання послуг з оцінки необоротних активів, переданих в оренду та майно набуте під час оренди за державні кошти цілісного майнового комплексу структурного підрозділу (горілчаного цеху) Державного підприємства "Бучацький мальтозний завод" за адресою: вул. Бариська, 8А, м. Бучач, Тернопільська область, що перебувають на балансі ПрАТ "Галіція Дистилері" в трьох примірниках, підписаних зі сторони Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Тернопільській області та Суб’єкта оціночної діяльності Тернопільського обласного комунального підприємства "Експерт", які просив повернути у 3-х денний термін після їх отримання.
Листом №65 від 09.02.2018р. ПрАТ "Галіція дистилері" повідомило Регіональне відділення про відсутність законодавчих підстав для проведення оцінки орендованого майна станом на 31.03.2015р., як передбачено проектом тристороннього договору, враховуючи, що рішенням Господарського суду Тернопільської області від 21.02.2017р. у справі №921/1193/15-г/7, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 10.05.2017р., визнано продовженим Договір оренди № 9 – ЦМК від 12.12.2001р. терміном на 5 років на тих самих умовах з 13.04.2015р. по 13.04.2020р., в тому числі щодо вартості орендованого майна та розміру орендної плати, а найближчу оцінку об'єкта оренди необхідно буде провести перед наступним продовженням з 13.04.2020р. дії договору у відповідності до ч. 2 ст. 11 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та п. 2 Методики оцінки об’єктів оренди.
Відмова Орендаря від укладення Договору стала підставою для звернення позивача до суду.
Суд, на підставі ст.ст. 86, 237 ГПК України, оцінивши подані докази та наведені представниками сторін доводи, прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення. При цьому, суд виходив із наступного:
- порядок укладення, зміни, припинення та виконання договору оренди державного майна, який за своєю правовою природою є договором майнового найму, регулюється нормами Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (далі - Закон про оренду), Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Господарського кодексу України (далі - ГК України) та іншими нормативними актами, прийнятими на їх виконання.
За змістом статті 283 ГК України, 759 ЦК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Статтею 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до частини третьої статті 762 ЦК України, договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру орендної плати за користування майном.
З урахуванням положень статті 287 ГК України, передача в оренду цілісних майнових комплексів, які належать до державного сектора економіки, або є комунальною власністю, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна та майна, що перебуває у комунальній власності, регулюються законодавством,зокрема, Законом про оренду,який є спеціальним.
Відповідно до Закону про оренду, однією із істотних умов договору оренди державного та комунального майна є орендна плата з урахуванням її індексації (стаття 10).
Згідно ч. 2 ст. 19 Закону про оренду, методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України.
Укладений сторонами договір оренди державного майна в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди державного майна розробляє і затверджує Фонд державного майна України (ч. 2 ст. 10 Закону про оренду).
За змістом пунктів 3.3, 3.5 Типового договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства (структурного підрозділу підприємства), затвердженого наказом ФДМУ від 23.08.2000р. №1774, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 (далі – Методика розрахунку орендної плати). Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Дані пункти Типового договору кореспондуються із ст. 21 Закону про оренду, згідно якої розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати також може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Відповідно до п. 5 Методики розрахунку орендної плати (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2011р. №961, набрала чинності 20.09.2011р.), розмір річної орендної плати за цілісні майнові комплекси державних підприємств (далі – ЦМК) визначається за формулою, складовими якої є: Опл - розмір річної орендної плати, грн.; Воз - вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, гривень; Внм - вартість нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, гривень; Сор.ц - орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств, визначена згідно з Додатком 1. Згідно Додатку 1, змінено (збільшено) орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств, зокрема для цілісних майнових комплексів державних підприємств тютюнової промисловості, лікеро-горілчаної та виноробної промисловості, радгоспів заводів, що виробляють виноробну продукцію, встановлено орендну ставку у розмірі 25 відсотків.
Відповідно до ст. 11 Закону про оренду, оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та передує укладенню договору оренди. У разі якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди (ч. 2 ст. 11 із змінами, внесеними згідно із Законом України від 21.04.2011р.,чинний із 24.05.2011р.).
Відповідно до ст.ст. 3, 9 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", оцінка майна – це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, методиках та інших нормативно-правових актах, які розробляються з урахуванням вимог положень (національних стандартів) і затверджуються Кабінетом Міністрів України або Фондом державного майна України, і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.
Оцінка майна, що перебуває в державній та комунальній власності, зокрема, цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), що передається в оренду, провадиться відповідно до Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995р. №629 (у редакції постанови від 14.09.2011р. №961 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995р. №629, від 04 жовтня 1995р. №786" (набрала чинності 20.09.2011р., далі – Методика оцінки об’єктів оренди).
Згідно п. 2 Методики оцінки об'єктів оренди, оцінка об'єктів оренди проводиться з метою визначення вартості таких об'єктів згідно з положеннями (національними стандартами) оцінки майна та цією Методикою з урахуванням положень (стандартів) бухгалтерського обліку для відображення її в договорі оренди та використання під час розрахунку орендної плати. Оцінка обов'язково проводиться перед укладенням договору оренди та перед продовженням (поновленням) договору оренди у разі, коли на момент продовження дії такого договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому. Результати незалежної оцінки є чинними протягом шести місяців від дати оцінки, якщо інший строк не передбачений у звіті щодо незалежної оцінки.
За змістом п. 5 Методики оцінки об’єктів оренди, оцінка цілісного майнового комплексу (далі – ЦМК) проводиться після закінчення підготовчого етапу, під час якого:
- проводиться інвентаризація майна на визначену орендодавцем дату оцінки відповідно до Положення про інвентаризацію майна державного підприємства, що приватизується, а також майна державного підприємства, яке передається в оренду (затв. постановою КМУ від 02.03.1993р. №158);
- комісією на підставі поданих матеріалів інвентаризації визначається, зокрема, склад майна, що перебуває в оренді - у разі проведення оцінки з метою продовження (поновлення) договору оренди;
- визначається суб’єкт оціночної діяльності – суб’єкт господарювання для проведення незалежної оцінки.
Пунктом 6 Методики оцінки об’єктів оренди визначено послідовність проведення оцінки майна ЦМК:
- укладення договору про проведення незалежної оцінки;
- проведення незалежної оцінки;
- рецензування звіту про оцінку майна;
- проведення стандартизованої оцінки ЦМК на підставі даних передавального балансу з урахуванням аудиторського висновку і складання акта за формою згідно Додатку 1;
- рецензування і затвердження акту оцінки ЦМК.
Оцінка ЦМК підприємства, його структурного підрозділу здійснюється станом на останнє число місяця, на яке проводиться інвентаризація майна та складається передавальний баланс. До 15 числа місяця, що настає після дати інвентаризації, комісії з інвентаризації подають протокол інвентаризації, передавальний баланс, затверджені керівником підприємства, та інші дані необхідні для оцінки майна, до комісії (п. 10 Методики).
Отже, укладенню договору про проведення незалежної оцінки передує проведення інвентаризації майна та передавального балансу.
Як встановлено вищезазначеними нормами чинного законодавства, оцінка об’єкта оренди обов’язково проводиться:
- при укладенні договору оренди майна, така передує укладенню договору;
- при поновленні, продовженні договору оренди, до закінчення дії договору, при умові, що від останньої оцінки на момент продовження дії такого договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому.
Процедура проведення оцінки об’єкта оренди передбачена Методикою оцінки об’єкта оренди, іншого законодавством не встановлено.
Матеріалами справи встановлено і не заперечується позивачем:
- Договір оренди № 9 – ЦМК від 12.12.2001р. продовжений терміном на п`ять років на тих самих умовах з 13.04.2015р. до 13.04.2020р. на підставі рішення Господарського суду Тернопільської області від 21.02.2017р. у справі №921/1193/15-г/7, яке набрало законної сили 10.05.2017р.
Рішенням встановлено, що до дати припинення Договору оренди – 12.04.2015р. Регіональне відділення не провело повної інвентаризації об’єкта оренди, не провело оцінки майна, дата складання яких має передувати даті припинення договору.
Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини.
Отже, Договір оренди продовжено без інвентаризації майна, передавального балансу та оцінки майна, а тому підстав для проведення оцінки майна після його продовження, під час виконання договору,чинне законодавство не передбачає.
Виходячи з вищенаведеного, посилання позивача на необхідність проведення оцінки об'єкта оренди для визначення орендної плати, згідно ст. 11 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та п. 2 Методики оцінки об'єктів оренди, є безпідставними, оскільки оцінка майна обов'язково проводиться для визначення розміру орендної плати за базовий місяць розрахунку орендної плати або перед укладенням договору оренди або перед продовженням (поновленням) договору оренди, що в даному випадку не має місця.
Щодо спірного договору, то такий підписано Регіональним відділенням та оцінювачем в порушення Методики оцінки об’єкта оренди, яка є обов’язковою для виконання сторонами договору при здійсненні оцінки згідно Закону "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Так, із змісту Тристороннього договору про надання послуг з оцінки необоротних активів від 2018р., предметом договору є надання послуг суб’єктом оціночної діяльності з оцінки необоротних активів переданих в оренду та майна набутого під час оренди за держані кошти цілісного майнового комплексу структурного підрозділу (горілчаного цеху) Державного підприємства «Бучацький мальтозний завод» станом на 31.03.2015року.
Встановлюючи дату проведення оцінки – 31.03.2015р., яка має збігатися із датою проведення інвентаризації об’єкта оренди, Регіональне відділення та оцінювач були обізнані про відсутність такого акту, оскільки не створювалася комісія по інвентаризації, не встановлювалася дата проведення інвентаризації, не проводилася інвентаризація та не складався передавальний баланс станом на таку дату. Отже, визначена сторонами дата оцінки встановлена без будь-якого правового обґрунтування чинним законодавством.
Про обізнаність оцінювача про відсутність акта інвентаризації свідчить п. 6.8 Договору, відповідно до якого, якщо законодавством передбачено обов’язкове проведення інвентаризації майна на дату оцінки, за результатами якої складається фінансова звітність на дату оцінки, зокрема, баланс, що підтверджується аудиторською перевіркою, суб’єкт оціночної діяльності зобов’язаний надати послуги з оцінки об'єкта оцінки з використанням матеріалів інвентаризації, інших документів, що додаються до неї або складаються для надання таких послуг згідно з вимогами нормативно-правових актів.
Знаючи, що інвентаризація об’єкта оренди є обов’язковою згідно Методики про оцінку об’єкта оренди та передує проведенню оцінки, та які не можливо здобути у процесі здійснення такої оцінки, оскільки складаються на стадії підготовки об’єкта до оцінки, регіональне відділення та оцінювач передбачили здійснити оцінку на підставі неіснуючих матеріалів, що суперечить законодавству.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Матеріалами справи встановлено порушення позивачем передбаченого законодавством порядку проведення оцінки об’єкта оренди, а тому у позові відмовляється, як необґрунтовано заявленому.
Доводи відповідача приймаються до уваги як такі, що відповідають положенням ст. 11 Закону про оренду.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 73-79, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. У позові Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Тернопільській області про спонукання Приватного акціонерного товариства "Галіція Дистилері" укласти Договір з Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Тернопільській області та Тернопільським обласним комунальним підприємством “Експерт” про надання послуг з оцінки необоротних активів, переданих в оренду та майно набуте під час оренди за державні кошти цілісного майнового комплексу структурного підрозділу (горілчаного цеху) Державного підприємства "Бучацький мальтозний завод" за адресою: вул. Бариська, 8А, м. Бучач, Тернопільська область, що перебувають на балансі ПрАТ "Галіція Дистилері" в запропонованій Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Тернопільській області редакції та направленим супровідним листом від 19.01.2018р. – відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили протягом 20 днів з дня виготовлення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного господарського суду або через Господарський суд Тернопільської області.
Повне рішення складено "27" червня 2018р.
Суддя М.С. Стадник